9.  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

 

„Krótka historia historyczności”

 

Białystok 30.07 – 6.08.2017

Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Anna Urszula Kucharska

 

Festiwal objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku

 

Tegorocznaedycja, wypadająca w dniach 30 lipca – 6 sierpnia 2017 roku, ma charakter szczególny, ze względu na jubileuszowy Rok Julitty Sleńdzińskiej. Tematyka wydarzeń festiwalowych 9-tej edycji ogniskuje się wokół samej – już ponad półwiecznej – tradycji Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego. Festiwalowe koncerty i spektakle są rodzajem hołdu złożonego prekursorom tego ruchu wykonawczego, a publiczność – dzięki folderom i prelekcjom panelu popularno-naukowego – będzie mogła dowiedzieć się więcej o inspiracjach i pryncypiach „wykonawstwa historycznego”.  Sam tytuł 9-tej edycji – „Krótka historia historyczności” – nawiązuje do wydanej w 2007 książki Bruce`a Haynesa: The End of Early Music. Publikacja ta, ukazując różne aspekty „autentycznego wykonawstwa muzyki minionych epok”, stawia śmiałą tezę: muzyka dawna, będąc już częścią naszego życia koncertowego, właśnie przestaje być muzyką „dawną”.

 

Tegoroczny program obejmuje repertuar szeroki chronologicznie, od XII do XVIII wieku. W propozycjach koncertowych znajdziemy muzykę średniowieczną w wykonaniu prominentnego szwajcarskiego zespołu Ensemble Peregrina, pokaz renesansowych instrumentów dętych w utworach z polskich tabulatur lutniowych i organowych, a także występ pierwszego koncertmistrza legendarnego brytyjskiego zespołu The English Concert– Simon’a Standage’a. Koncert anonsujący Festiwal, oraz końcowy spektakl muzyczny, zasygnalizują nowe tendencje ujawniające się w adaptacji archiwalnych kompozycji i instrumentów historycznych do współczesnego życia muzycznego – kolaż dźwiękowy, modernistyczny synkretyzm, świadome aranżacje repertuaru należącego pierwotnie do zdobyczy „muzycznej archeologii”.

 

Towarzyszący wydarzeniom koncertowym panel popularno-naukowy ukaże publiczności proces odkrywania muzyki dawnej z punktu widzenia praktyków, którzy współtworzą tę półwieczną tradycję wykonawczą.

 

Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu  WSTĘP WOLNY

 

PROGRAM

 

Pobierz program

 

 

23.07.2017 (niedziela)  20:00

Sala Koncertowa, Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Podleśna 2

Koncert anonsujący Festiwal Preludium „Metamorfozy na klawesyn, fortepian i strunę laserową”

FOTORELACJA

Wykonawcy:

Jan Krzysztof Broja – fortepian współczesny, transkrypcje klawesynowych preludiów niemenzurowanych (premiera wykonania); Anna Urszula Kucharska – klawesyn, scenariusz; Osmo Nadir – transkrypcje elektroniczne preludiów niemenzurowanych, reżyseria światła i obrazu

W programie:

Jean-Henri d’Anglebert, Louis Couperin, Claude Debussy, transkrypcje i improwizacje wykonawców

 

 

30.07.2017 (niedziela)  19:00 i 20:00

19:00

Sala Kameralna, Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Podleśna 2

Koncert Inauguracyjny Ultima Thule – średniowieczna muzyka z północy”

FOTORELACJA

Wykonawcy:

Zespół ENSEMBLE PEREGRINA; Hanna Järveläinen – śpiew; Agnieszka Budzińska-Bennett – śpiew, harfa średniowieczna, kierownictwo artystyczne

W programie: 

Pieśni z Orkad i Anglii w językach oryginalnych (łacina, średnioangielski, staronordycki): utwory liturgiczne i fragmenty Eddy Poetyckiej z Norwegii i Islandii z XII-XVII wieku

20:00

Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, ul. Warszawska 48

Panel popularno-naukowy cz.1

dr Dorota Joanna Popławska „Dźwięki ukryte pod ziemią – archeologia muzyczna w Polsce”

 

 

31.07.2017 (poniedziałek)  18:40 i 19:30

„W 90. rocznicę urodzin Donatorki”

18:40

Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, ul. Warszawska 48

Panel popularno-naukowy cz.2

prof. dr hab. Urszula Bartkiewicz „W poszukiwaniu dawnego polskiego repertuaru na klawesyn”

19:30

Kościół pw. św. Wojciecha, ul. Warszawska 46a

Koncert kameralny „Z Tabulatury”

FOTORELACJA

Wykonawcy:

Agnieszka Szwajgier – flety podłużne, cornamuse, szałamaja, fidel, kierownictwo muzyczne; Agnieszka Obst-Chwała – fidel, lira da braccio; Agnieszka Mazur – flety podłużone, cornamuse; Anna Urszula Kucharska – wirginał; Paweł Zalewski – viola da gamba, perkusja; Marcin Zalewski – viola da gamba, lutnia

W programie:

Utwory z Tabulatury Jana z Lublina (1540), Utwory z TabulaturyVietoris saeculi septemdecimi, Utwory z Tabulatury Christiana Loeffelholza (1585)

 

 

02.08.2017 (środa)  18:40 i 19:30

18:40

Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

Panel popularno-naukowy cz.3

prof. Simon Standage „Ruch Wykonawstwa Historycznego w Wielkiej Brytanii – wspomnienie prywatne”

19:30

Stary Kościół Farny ul. Kościelna 2

Recital skrzypcowo-klawesynowy „Obligato e con discretione

FOTORELACJA

Wykonawcy:

Martyna Pastuszka – skrzypce barokowe; Anna Urszula Kucharska – klawesyn

W programie:

Johann Sebastian Bach, Nicola Mattheis, Johann Jakob Froberger

 

 

03.08.2017 (czwartek)  18:15 i 19:30

18:15

Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, ul. Warszawska 48

Panel popularno-naukowy cz.4

dr Anna Urszula Kucharska „Krótka historia historyczności”

dr Sonia Wronkowska „Sonaty z kolekcji Maltzanów – sensacyjna historia pewnego rękopisu”

19:30

Kościół pw. św. Wojciecha , ul. Warszawska 46a

Koncert kameralny „W tradycji Concert Spirituel

FOTORELACJA

Wykonawcy:

Simon Standage – skrzypce barokowe, kierownictwo artystyczne; Agata Sapiecha – skrzypce barokowe; Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe; Violetta Szopa-Tomczyk – skrzypce barokowe; Marcin Stefaniuk – altówka barokowa; Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa; Stanisław Smołka – violone; Małgorzata Jaworowska – klawesyn

W programie:

Jean-Marie Leclair, Georg Friedrich Händel, Arcangelo Corelli

 

 

06.08.2017 (niedziela)  19:00

Teatr Dramatyczny im A. Węgierki, ul. Elektryczna 12

Spektakl muzyczny Passacaglia „U pana de La Fontaine’a”

FOTORELACJA

Wykonawcy:

Magdalena Warzecha, Łukasz Kucharski – aktorzy; sceniczna interpretacja tekstów Jeana de La Fontaine’a

Tancerze baletu dworskiego Cracovia DanzaMałgorzata Nabrzeska i Filip Świeczkowski

Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, koncertmistrz; Magdalena Pilch, Paweł Książkiewicz – flet traverso; Jan Ziemowit Hutek, Patrycja Leśniak – obój barokowy; Szymon Józefowski – fagot barokowy; Justyna Skatulnik – skrzypce barokowe; Marcin Stefaniuk, Małgorzata Feldgebel – altówka barokowa; Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa; Anna Wiktoria Swoboda – teorba, gitara barokowa; Jarosław Kopeć – instrumenty perkusyjne

Osmo Nadir – scenografia multimedialna; Romana Agnel – choreografia; Anna Urszula Kucharska – klawesyn, kierownictwo muzyczne, scenariusz; Jolanta  Denejko – reżyseria

W programie:

Jean-Henri d’Anglebert, Jean-Féry Rebel, Jean-Babtiste Lully, Jean de La Fontaine

 

 

23.07.2017 (niedziela)  19:45 – 21:00  i  30.07.2017 (niedziela)  18:45 – 20:00

Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego, Podleśna 2

Warsztaty Plastyczne dla dzieci “Muzyka w obrazie”

Prowadząca: Martyna Dworakowska

 

zapisy na warsztaty: tel. 85 732 33 33  lub  m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl

liczba miejsc ograniczona, udział bezpłatny