Koncert

  20 listopada, piątek, godz. 17:00, Waryńskiego 24a, KONCERT, wstęp wolny
  Muzyka petersburskich salonów. „Salon Petersburski – miłość i tęsknota w rosyjskiej liryce wokalnej”. VIII Koncert z cyklu
  „Aria w Galerii”. Wystąpią: Maria Mitrosz – sopran, Paweł Pecuszok – tenor, Marta Wróblewska – sopran, Urszula Iżbicka – fortepian. W programie pieśni Sergiusza Rachmaninowa i Piotra Czajkowskiego. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.
   
   

  Spotkanie literackie

  19 listopada, czwartek, godz. 18:00, Waryńskiego 24a, SPOTKANIE, wstęp wolny

  Sto tysięcy wierszy. Spotkanie z Marcinem Sendeckim – poetą, dziennikarzem. ona najwybitniejszych. Jego ostatni tomik zatytułowany Przedmiar robót (2014) zaraz po tym, jak zdobył Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius”, był najczęściej czytaną książką z wierszami w kraju. Prowadzenie - Dawid Bujno.

   

   

  Śpiewamy pieśni patriotyczne

  11 listopada, środa,| godz. 18:00, Waryńskiego 24a, SPOTKANIE, wstęp wolny

  „Na salonie”.Piąty wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Specjalnym gościem spotkania będzie białostocka poetka Janina Kozak-Pajkert, autorka słów wielu piosenek. Z myślą o tym wieczorze Szymon Borys skomponował muzykę do wiersza poetki pt. Tamto jest moje. W przygotowanym przez nas śpiewniku znajdzie się zarówno ta, jak i wiele innych pieśni. „Dyrygentem” całości będzie poeta, reżyser i psycholog Jerzy Binkowki.

   

   

  Wilno Wilczyńskiego

  8 listopada, niedziela, godz. 16:00, Legionowa 2, SPOTKANIE, wstęp wolny

  „Wilno w opisach i na rycinach Jana Kazimierza Wilczyńskiego. Człowiek – jego miasto – dzieło życia”. Spotkanie z historyk sztuki Katarzyną Węglicką, towarzyszące wystawie „Wilno w duszy, Wilno na rycinie”.

   

   

  Wernisaż

  6 listopada, piątek, godz. 18:00, Legionowa 2, WERNISAŻ, wstęp wolny

  Aleksander Wels. Wyprawa w przeszłość. Otwarcie wystawy przypominającej twórczość, a także niezwykłą osobowość jednego z założycieli i aktywnych działaczy białostockiego środowiska artystycznego po II wojnie światowej. Wels został zapamiętany jako miłośnik przyrody, pejzażysta Podlasia i Mazur, ostatni prawdziwy malarz plenerowy, człowiek pełen ciepła i serdeczności, troskliwy i wspierający nauczyciel. Wystawa będzie prezentowana do 21 czerwca 2015 roku. Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Aleksander Wels (1902-1976) – ur. w Warszawie, studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1948 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Do 1957 r. uczył w Liceum Technik Plastycznych w Białymstoku. Bohater kilkunastu wystaw indywidualnych oraz wielu zbiorowych, stały uczestnik plenerów białowieskich. Autor wielu realizacji sakralnych, m.in. projektów trzech ołtarzy do kościoła św. Rocha w Białymstoku, polichromii do kościołów w Chodorówce Nowej, Trzciannem, Bargłowie i Prostkach. Należał do Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków Zachęta.

  „Wilno w duszy, Wilno na rycinie”Otwarciewystawy zbiorów graficznych z kolekcji Galerii im. Sleńdzińskich. Po raz pierwszy

  w Białymstoku zaprezentujemy ryciny z kolekcji graficznej podarowanej naszej Galerii przez dr med. Danutę Sadkowską (1917-2005). 

   

   

  Konferencja

  17 października, sobota, godz. 9:00-16:00, Legionowa 2

  I Konferencja edukacyjna. Potencjał edukacji muzealnej w Białymstoku. Konferencja ma charakter informacyjno-szkoleniowy. Jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie szkół i przedszkoli edukacją muzealną w naszym regionie. Podczas spotkania przedstawimy różnorodną ofertę edukacyjną podlaskich muzeów i galerii. Konferencji towarzyszyć będą warsztaty i lekcje muzealne odbywające się w siedzibach poszczególnych muzeów i galerii. Uczestnicy będą mogli wybrać jeden spośród sześciu proponowanych warsztatów. Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Współorganizatorzy: Muzeum Wojska, Muzeum Podlaskie, Galeria Arsenał, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Centrum im. Ludwika Zamenhofa.