Wernisaż

  Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu, Litwa, wtorek, 16 września 2014, godz. 11.00

  Otwarcie wystawy "Portret i czas. Malarstwo Ludomira, Wincentego i Aleksandra Sleńdzińskich. Jest to kolejne ważne przedsięwzięcie w historii polsko-litewskiego Projektu Zatrocze, finansowanego i organizowanego przez Ministerstwo Kultury

  i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła pochodzą ze zbiorów: Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Narodowego

  w Warszawie, Lietuvos Dailes Muziejus w Wilnie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Krakowie,

  Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz kolekcji prywatnych. Kurator: Izabela Suchocka

   

   

  Wschód Kultury / Inny Wymiar

  Białystok, 28-31 sierpnia 2014

  Wschód Kultury to stale rozwijająca się forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Trzy miasta Rzeszów, Lublin i Białystok, wraz ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, postanowiły kontynuować projekt pod nazwą Festiwal Wschód Kultury. Wschód Kultury to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce konsolidujące działania trzech miast w spójny projekt, który łączy założenie – współpraca kulturalna na wielu płaszczyznach pomiędzy twórczymi środowiskami polskimi oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.
   
   

  VI Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

  Białystok, 24-29 sierpnia 2014

  Cykl koncertów i imprez towarzyszących pod wspólnym tytułem „Z nowego świata z dawnego świata” nawiązuje do zjawiska adaptacji sztuki danej kultury w zupełnie odległej estetycznie cywilizacji. W Ameryce Południowej zachowała się ogromna kolekcja muzyki powstałej w Redukcjach Jezuickich w XVII i XVIII wieku. Podczas zaplanowanych koncertów zaprezentowane zostaną utwory z XVIII-wiecznych manuskryptów odkrytych w Boliwii. Zabrzmi polskie prawykonanie odtworzonej z Archiwów Muzycznych Chiquitos Moxos opery „San Ignacio”. Wystąpią uznani artyści z Polski i zagranicy, m. in. boliwijski tenor Henry Villca Suntura. Zaplanowany jest również nadzwyczajny recital wybitnego włoskiego gambisty Paolo Pandolfo.

   

   

  Wernisaż

  Waryńskiego 24a, piątek, 22 sierpnia 2014, godz. 18.00

  Ella Klemensowicz - Krzyże, to wystawa biżuterii Białostoczanki, absolwentki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Klemensowicz pracowała jako dyrygent chóru Politechniki Białostockiej i współpracowała z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Od 20 lat mieszka w Paryżu  i tworzy biżuterię artystyczną pod pseudonimem Ella K.

   

   

   

  Wernisaż

  Legionowa 2, piątek, 25 lipca 2014, godz. 18.00

  "Gierałtowski. Indywidualności Polskie" - wystawa promocyjna Portofio/Teka portetowa. Wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego jest promocją jego Teki „Indywidualności Polskie”. Unikalne Portfolio tworzą 44 portrety słynnych postaci życia publicznego –pisarzy, malarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, polityków. Krzysztof Gierałtowski jest niezrównanym mistrzem fotografii portretowej.

   

   

  Spotkanie

  Legionowa 2, czwartek, 10 czerwca 2014, godz. 18.00

  Spotkanie z wybitną polską projektantką w otoczeniu prezentowanej w Galerii wystawy „Grażyna Hase i Fasty”.