Spotkanie

  Waryńskiego 24a, czwartek, 9 października 2014, godz. 18.00

  Prezentacja książki "Doktor Jan Prachin we wspomnieniach". Prowadzenie - redaktor książki dr Jan Krupa. Jan Prachin - zm. 5 września 2009 roku w Białymstoku, dermatolog, wenerolog, członek Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

   

   

  Spotkanie literackie

  Waryńskiego 24a, czwartek, 25 września 2014, godz. 18.00

  "Ta, co nie zginęła...Poezja zarania niepodległości, w 100-lecie czynu legionowego". Spotkanie z cyklu "Dialogi poetyckie Jerzego Binkowskiego i Waldemara Smaszcza, wieczór szósty. Wstęp wolny.

   

   

  Wernisaż

  Legionowa 2, piątek, 19 września 2014, godz. 18.00

  Otwarcie wystawy "Beata Wasilewicz. Malarstwo". Twórczość Beaty Wasilewicz balansuje między trzema określeniami: synteza - kolor - religia. Świadome uproszczenia, przekształcenia i rekombinacje obrazów jakie stosuje, prowadzą do powstania światów ponadczasowych o bardzo intymnym, a czasem transcendentnym charakterze. Kurator: Elżbieta Korol.

   

   

  Wernisaż

  Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu, Litwa, wtorek, 16 września 2014, godz. 11.00

  Otwarcie wystawy "Portret i czas. Malarstwo Ludomira, Wincentego i Aleksandra Sleńdzińskich. Jest to kolejne ważne przedsięwzięcie w historii polsko-litewskiego Projektu Zatrocze, finansowanego i organizowanego przez Ministerstwo Kultury

  i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła pochodzą ze zbiorów: Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Narodowego

  w Warszawie, Lietuvos Dailes Muziejus w Wilnie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Krakowie,

  Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz kolekcji prywatnych. Kurator: Izabela Suchocka

   

   

  Wschód Kultury / Inny Wymiar

  Białystok, 28-31 sierpnia 2014

  Wschód Kultury to stale rozwijająca się forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Trzy miasta Rzeszów, Lublin i Białystok, wraz ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, postanowiły kontynuować projekt pod nazwą Festiwal Wschód Kultury. Wschód Kultury to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce konsolidujące działania trzech miast w spójny projekt, który łączy założenie – współpraca kulturalna na wielu płaszczyznach pomiędzy twórczymi środowiskami polskimi oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.
   
   

  VI Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

  Białystok, 24-29 sierpnia 2014

  Cykl koncertów i imprez towarzyszących pod wspólnym tytułem „Z nowego świata z dawnego świata” nawiązuje do zjawiska adaptacji sztuki danej kultury w zupełnie odległej estetycznie cywilizacji. W Ameryce Południowej zachowała się ogromna kolekcja muzyki powstałej w Redukcjach Jezuickich w XVII i XVIII wieku. Podczas zaplanowanych koncertów zaprezentowane zostaną utwory z XVIII-wiecznych manuskryptów odkrytych w Boliwii. Zabrzmi polskie prawykonanie odtworzonej z Archiwów Muzycznych Chiquitos Moxos opery „San Ignacio”. Wystąpią uznani artyści z Polski i zagranicy, m. in. boliwijski tenor Henry Villca Suntura. Zaplanowany jest również nadzwyczajny recital wybitnego włoskiego gambisty Paolo Pandolfo.