Tydzień Dziecka

  7-14 października 2012, Białystok

  Tydzień Dziecka w Białymstoku – to hasło w latach międzywojennych elektryzowało miasto. Tak budował się etos polskiej szkoły. Sięgnęliśmy po te doskonałe wzorce w Roku Janusza Korczaka. TYDZIEŃ DZIECKA W BIAŁYMSTOKU 2012 jest propozycją dla chętnych do wspólnego działania – szkół, rodziców i instytucji kultury. Najważniejszym odbiorcą naszych propozycji będą dzieci. To one ocenią, czy za rok w Białymstoku odbędzie się Tydzień Dziecka 2013. 

   

   

  Wernisaż

  5 października, piątek, godz. 18.00, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

  Otwarcie wystawy Georgii Andreeva "Ilustracje, portrety, tempery, rysunki, pastele, węgiel", bułgarskiego artysty, zamieszkałego w Białymstoku od 1971 roku.

   

   

  Spotkanie

  20 września, czwartek, godz.1800 ul. Legionowa 2

  O historii rodu Dederków i o fotografowaniu. Spotkanie z Szymonem Dederką, artystą fotografikiem, spadkobiercą trzech pokoleń fotografików. 

   

   

  Pokaz filmu

  13 września, czwartek, godz.1800, ul. Legionowa 2

  Pokaz filmu telewizyjnego „Przez 9 mostów”.  Spotkanie towarzyszące wystawie „Kobieta w fotografii Dederków”. W filmie wyreżyserowanym przez Ryszarda Bera, w jednej z ról wystąpił Witold Dederko. Słowo wstępne do filmu wygłosi Adam Radziszewski. Wstęp wolny.

   

   

  Wernisaż

  7 września, piatek, godz. 19.00, Galeria im. Sleńdzińskich (ul. Legionowa 2)

  Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza na otwarcie wystawy „Kobieta w fotografii Dederków. Obejrzymy wybrane prace Sotera, Mariana, Witolda i Szymona Dederków: portrety, akty oraz sceny zbiorowe wykonane w różnych technikach fotograficznych. 

   

   

  Festiwal

  18-25 sierpnia 2012

  IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

   

  25 sierpnia, sobota,  godz. 18.00,  Aula Magna Pałacu Branickich

  Muzyka i medycyna na finał. Co mają wspólnego muzyka i medycyna XVII wieku? Okazuje się, że praktyki lekarskie silnie inspirowały kompozytorów epoki baroku. Francuz Marin Marais za temat wart poświęcenia mu całego utworu uznał np. operację wydobycia kamieni żółciowych (!). Antonio Vivaldi z właściwym sobie mistrzostwem zilustrował muzycznie wszystkie irracjonalne zachowania „chorego z miłości”... 

   

  18 sierpnia, sobota, godz. 19.30 (Stary Kościół Farny, ul. Kościelna 2)

  Koncert inauguracyjny "Tombeau i Lamentacja". Najpiękniejsze dzieła muzyczne okresu baroku skojarzone z tekstami. Obiecujemy najwyższy poziom doznań, nie tylko muzycznych. Nutom towarzyszą bowiem teksty, jedne z najpiękniejszych, jakie powstały na przestrzeni dziejów. A ponieważ żywiołem sztuki baroku jest siła ekspersji, nasi odbiorcy mogą liczyć także na zaskakujące efekty parateatralne...