Helena wróciła do Domu!

WARYŃSKIEGO 24a / obraz / 07.07.2017

 

 

Helena to szwagierka prof. Ludomira Sleńdzińskiego utrwalona przez Mistrza z Wilna w 1925 r. na obrazie zupełnie wyjątkowym. Dnia 20 lipca 2017 roku dzieło dołączyło do naszej kolekcji. Obraz jest niezwykle wyjątkowy, ponieważ jest jedynym, który mogliśmy pozyskać do kolekcji muzealnej, w której Sleńdziński zastosował elementy płaskorzeźbione
w gipsie.
 
 
Ten swego rodzaju eksperyment artystyczny był efektem pierwszej podróży studyjnej do Rzymu w 1924 r. Artysta zaczął różnicować płaszczyznę dzieła wykonując reliefy techniką narzutu w gipsie na drewnianym podobraziu. Celem tych zabiegów było wzbogacenie środków wyrazu plastycznego dzieła. 
 
W całym dorobku twórczym powstało 7 takich prac, z czego aż 3 uległy zniszczeniu podczas działań wojennych
(„Pani z filiżanką” 1924; „Portret Stojana Stefanowskiego” 1925; „Portret Marii Woźnickiej” 1925). Pozostałe 3 dzieła są własnością muzeów: Narodowego w Warszawie („Portret Ewy B. w lunaparku” 1925, „W Perugii” 1925) oraz („Portret rodzinny” 1938) w Lublinie. Przy czym w ostatnim wymienionym dziele elementy wypukłe w gipsie pełnią nieco inną funkcję, wydobywają całe płaszczyzny kompozycyjne obrazu. W „Portrecie Heleny Dobrowolskiej” wypukłości w gipsie mają podkreślać wybrane elementy dzieła: oparcie krzesła, parapet okna czy obramienie sufitu. W partiach twarzy, czy doskonale malowanych rąk, artysta z pomocą światłocienia i wycyzelowanego rysunku osiąga efekt 3D.
 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

Opublikowano dnia: 2017-07-20, 15:24 w kategoriach: ogólne, wystawa | Wróć do listy artykułów