Wernisaż

13 kwietnia, piątek, godz. 1800 (ul. Legionowa 2)

 

W krainie proroków

 

 

Byli tacy, co rodzili się,

Byli, co umierali.

Byli też i tacy, którym to było mało.

Edward Stachura

 

 

 

Wernisaż prac białostockiego fotografa Marka Doleckiego.

 

Wystawa dedykowana: Włodzimierzowi Pawluczukowi, Beacie Hyży-Czołpińskiej i Piotrowi Tomaszukowi.

 

 

o autorze:
Marek Dolecki - fotograf, nauczyciel fotografii, animator kultury. Urodził się w Mławie, ale z wyboru serca – białostoczanin. Od lat zafascynowany  pięknem, różnorodnością kulturową i wyznaniową Białostocczyzny. Jest znanym i cenionym w Polsce i za granicą fotoreporterem oraz autorem zdjęć dokumentalnych. Brał udział w międzynarodowych salonach FIAP w 34 krajach świata. Od 1989 roku fotoreporter prasowy. Autor albumów (m.in. wielokrotnie nagradzanego - „Święta Góra Grabarka”), ilustracji książkowych. W swojej pracy twórczej często dokumentuje wydarzenia z życia Cerkwii prawosławnej oraz odchodzący obraz podlaskiej wsi. Najchętniej jednak fotografuje ludzi. Mimo prymatu technik cyfrowych woli swoją niezawodną Leikę. Nie używa Internetu.

Za swoje dokonania został odznaczony:

1995 - Medal Św. Brata Alberta (najbliższy sercu)

2004 - Srebrny Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej

2006 - Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu Polskiego. Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej w Paryżu uhonorowała tytułem - Artysta FIAP (AFIAP).

 

o wystawie:

"Tytuł rozpalił moją wyobraźnię. Znałem Marka fotografie, wspaniałe sytuacyjne portrety mieszkańców wschodniego Podlasia. Niezwykłe, pełne ekspresji twarze z zapisanymi bruzdami zmarszczek trudami codziennego życia. Wysmagane wiatrami i srogimi zimami, ale przyjazne i szczerze serdeczne. Oblicza rolników, batiuszków, znachorów i szeptuch. A w końcu postaci, które już za życia otoczone aurą niezwykłych predyspozycji, w świadomości wielu jawiły się "prorokami". Mieszkańców miasteczek i maleńkich wiosek. Siedlisk rozrzuconych wśród pól, łąk i lasów niczym rodzynki w drożdżowym cieście. Świata, którego już nie ma! Znakomite prace Marka Doleckiego. Obrazy wyrwane obiektywem z czasoprzestrzeni, pobudzające wyobraźnię.(...)

dr Mariusz Wideryński,

adiunkt w Katedrze Fotografii i Realizacji Obrazu Wydziały Sztuk i Mediów i Scenografii ASP w Warszawie

 

 

 

„Prorok  rozumiał i potrafił o wiele więcej niż pozostali mieszkańcy Krainy. Więc kiedy działo się coś złego, czego Tutejszy nie umiał pojąć, szedł do Proroka. I Prorok zabierał się do roboty. Odwracał nieszczęścia, zdejmował klątwy, leczył choroby, przywracał wiarę w odwieczny ład świata oparty na bożej opatrzności. Był pośrednikiem pomiędzy zwykłym człowiekiem i  Wielka Tajemnicą. Jego prestiż i autorytet były niepodważalne. (…) Kraina Proroków to już przeszłość. (…) Pozostały zdjęcia Marka Doleckiego. Materialny dowód na potwierdzenie prawdziwości Legendy”.


 Jan Kamiński, pisarz

 

Wystawa do obejrzenia od 13 kwietnia do 13 maja 2012.

Opublikowano dnia: 2012-04-06, 12:53 w kategoriach: fotografia, wystawa | Wróć do listy artykułów