GIERAŁTOWSKI "INDYWIDUALNOŚCI POLSKIE"

Wystawa promocyjna Portfolio/Teka portretowa

 

czas trwania: 25 lipca - 24 sierpnia 2014 

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

koordynacja: Olga Pacewicz, Monika Samsel

 

 

o wystawie:

Wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego jest promocją jego Teki „Indywidualności Polskie”. Unikalne Portfolio tworzą 44 portrety słynnych postaci życia publicznego – pisarzy, malarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, polityków. Wyboru zdjęć dokonał sam artysta Krzysztof Gierałtowski jest niezrównanym mistrzem fotografii portretowej. Od ponad 40 lat tworzy zaskakujące wizerunki znanych osobowości – inteligentne, przenikliwe, wyróżniające się oryginalnym ujęciem artystycznym. Wydawnictwo, które promuje nasza ekspozycja, zostało przygotowane niezwykle starannie, opatrzone odautorskimi komentarzami artysty – w języku polskim, angielskim, niemieckim i francuskim. Wstępna  edycja Portfolio (21 egzemplarzy) ukazała się w 2009 roku z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, pod patronatem Biblioteki Narodowej w Warszawie. Tekę portretową słowem wstępnym opatrzył dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, profesor Andrzej Rottermund.

 

Podstawowym celem tej Teki, jest poniesienie w świat opowieści o wspaniałych polskich indywidualnościach, które dane mi było spotkać  –autor fotografii, Krzysztof Gierałtowski.

 

(…) Teka, przygotowana przez artystę, pokazuje ponadczasowość jego prac, oryginalność formy, która do dziś nie traci na świeżości i inspiruje kolejne pokolenia fotografów i inteligentów – historyk sztuki, Adam Mazur

 

Wystawy promocyjne Portfolio  „Indywidualności Polskie” odbyły się do tej pory m.in. w Muzeum Prasy Międzynarodowej w Aachen, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Instytucie Polskim w Pradze, Bibliotece Wróblewskich w Wilnie, Bibliotekach –Narodowej, Jagiellońskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Portfolio spełnia wszelkie  kryteria archiwalnego obiektu muzealnego i jako książka artystyczna posiada ISBN. Można je obejrzeć  w zakładce Teka na stronie www.gieraltowski.pl

 

 

o autorze:

Krzysztof Gierałtowski, wybitny polski fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Korespondent  Deutsche Gesellschaft fur Photographie (Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego).  Urodził się w 1938 roku w Warszawie. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie oraz Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi. Fotografuje od 1961 roku, wystawia od 1963 w renomowanych galeriach oraz muzeach w kraju i za granicą. Na zamówienie prasy i wydawnictw fotografował także modę (m.in. dla miesięczników:  „Ty i Ja”, „Twój Styl”, tygodników:  „Perspektywy",  „Razem",  „ITD", pism zagranicznych: „Elle”, „Newsweek”, „Harper’s Bazaar”, „Focus”), realizował  kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej.

Od 1996 roku prowadzi w Warszawie Galerię/Studio Gierałtowskiego.

 

Jest twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji „Polacy, Portrety Współczesne”. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe w 1998 roku opublikowały album „Krzysztof Gierałtowski. Portrety”, w roku 2002 na zamówienie II programu  Telewizji Polskiej powstał film „Polacy, Polacy” w reż. Borysa Lankosza, prezentujący Krzysztofa Gierałtowskiego podczas portretowania: Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema i Krzysztofa Pendereckiego. Dokument  jest odautorską  opowieścią artysty fotografa o jego pracy, wzbogaconą refleksją na temat dzisiejszych czasów.

 

Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in.: Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliotheque Nationale de  France, Biblioteki Polskiej w Paryżu, Muzeum fur Kunst Und Gewerbe w Hamburgu (Niemcy), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a także w znaczących kolekcjach prywatnych.

 

Minister Kultury RP w 2007 roku odznaczył artystę srebrnym medalem Gloria Artis, Jesienią 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce premiera 150-zdjeciowej czarno-białej i barwnej wystawy „Portret bez twarzy” – prezentującej 40-lat tworzenia przez Krzysztofa Gierałtowskiego „subiektywnego portretu polskiej inteligencji”. Artysta otrzymał za tę wystawę Doroczną Nagrodą 2014 w dziedzinie sztuk wizualnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku  Prezydent RP przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

o artystycznej metodzie:

W historii polskiej fotografii można znaleźć (…)  wiele świetnych portretów, ale żaden z autorów z równą konsekwencją nie tworzył cyklu o podobnym charakterze i rozmachu. (…) Do wykonania każdego portretu starannie się przygotowuje, tworzy listy osób „do zdjęcia”, stara się odnaleźć ich czuły punkt, ująć specyfikę danego charakteru, wydobyć to, co ukryte i nieznane nawet samym modelom. Jednocześnie, w najlepszych zdjęciach Gierałtowskiego – a takie znalazły się w wyborze przygotowanym do Teki „44” – nie ma rutyny, ciężkości charakterystycznej dla fotografii np. atelierowej, czy typowo profesjonalnej produkcji, jaka wypełnia łamy dzisiejszych magazynów i zapełnia ściany galerii. Twórczość Krzysztofa Gierałtowskiego musi być lekka, zaskakująca w swoim koncepcie, odkrywcza od strony formalnej. Przy czym to ciągłe poszukiwanie najlepszego fotograficznego ekwiwalentu danej osoby nie zawsze zgadza się z wyobrażeniami, jakie mają o sobie portretowani. Wystarczy poczytać komentarze do zdjęć, by zobaczyć jak przewrotny, a nawet złośliwy bywa artysta. A przede wszystkim jak pomysłowy (…). 

(historyk sztuki, Adam Mazur, „„Indywidualności Polskie”. Teka 44 portretów autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego”