maj 2012 w Galerii im. Sleńdzińskich

 

10 maja, czwartek, godz. 1800 (ul. Legionowa 2)

Finisaż wystawy fotografii Marka Doleckiego.  Proroczy żywot Eliasza–projekcja filmu w reż. Beaty Hyży-Czołpińskiej.Film o proroku Eliaszu powstał na podstawie książki „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” prof. Włodzimierza Pawluczuka ukazującej historię Eljasza Klimowicza, uznanego przez wyznawców za proroka Ilję, i stworzonej przez niego sekty. Marek Dolecki zaprezentuje także fotoreportaż ukazujący katastrofę techniczną, która zburzyła naturalny porządek wsi (strefa Czarnobylska).

*W latach 30. XX w. we wsi Grzybowszczyzna na Podlasiu żył człowiek, którego współcześni uznali za wcielenie biblijnego proroka Eliasza. Zgromadził wokół siebie grupę wiernych. W ciągu kilku miesięcy zbudował za własne pieniądze cerkiew,

w której modlił się wraz z wyznawcami. Planował budowę Wierszalina, stolicy lepszego, żyjącego w pokoju świata. W czasie wojny został prawdopodobnie aresztowany i wywieziony. Wierni czekali na powrót proroka aż do 1983 r.

 

18 maja, piątek, godz.1800 (ul. Legionowa 2)

Czułość. Wernisaż jubileuszowej wystawy malarstwa Wiktorii Tołłoczko-Tur.

*Akwarele Wiktorii. W spokojnym wyciszonym świecie, z dala od zgiełku miejskiego toczy się życie rodzimej przyrody, jej niezmąconego piękna, a podpatrzone w swojej ciszy i poezji pejzaże tworzą swoiste poematy. Są tu rozmawiające ze sobą ptaki, szybujące nad własną okolicą, w bliskości swoich gniazd, kompozycje drzew prześwietlone słońcem, brzozy ustawione

w ordynku gotowe do drogi, umykające aż po horyzont strumyki i ścieżki obiecujące kolejne piękne zakątki. /Barbara Cichońska/

 

19 maja, sobota, godz.1900 -2400

NOC MUZEÓW

ul. Waryńskiego 24a

Akcja GOA – Galeryjne Obiekty Artystyczne. W otoczeniu kolekcji rodu Sleńdzińskich stworzymy pracownię artystyczną. Umożliwimy konsultację w sprawie posiadanych dzieł w zakresie ich eksponowania, oprawienia etc. Nasi goście staną się obserwatorami procesu tworzenia pracy plastycznej, będą też mogli zostać jej właścicielami. Stworzymy możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z Ludomirem Sleńdzińskim w scenerii antycznych ruin, które artysta zwiedzał w czasie podróży poślubnej w 1925 roku. Chętni będą mogli spróbować szczęścia na loterii fantowej, a także wypić filiżankę herbaty przy wykonywanej na żywo nastrojowej muzyce.

ul. Legionowa 2

Akcja NOA - Niezidentyfikowane Obiekty Artystyczne. Działania  w otoczeniu malarstwa Wiktorii Tołłoczko-Tur. Gości Nocy – za pomocą „technik mieszanych”, zamieniamy w Niezidentyfikowane Obiekty Artystyczne. Nastrajamy kosmiczną muzyką wygenerowaną na żywo, serwujemy międzyplanetarne przysmaki z kuchni  Vega. Czas emitowania obiektów artystycznych: godz. 19-24, częstotliwość: 16 noa/godz.

 

24 maja, czwartek, godz. 1800 (ul. Waryńskiego 24a)

Wspiąć się do dzieciństwa by się przed nim schylićświat dziecka w twórczości Janusza Korczaka i ks. Jana Twardowskiego. Spotkanie poprowadzi Waldemar Smaszcz. Wystąpią dzieci ze szkoły muzycznej działającej przy Podlaskim Centrum Sztuki.

 

26 maja, sobota, godz.1200 (ul. Legionowa 2)

Mój pierwszy bolid... Uroczysta inauguracja wystawy fotografii wózków dziecięcych połączona z wielką paradą pod hasłem: „Wózkowo-chustowa masa krytyczna”. „Masa krytyczna” wyruszy o godz.12.30 z placu przed Galerią w kierunku parku Planty.

*Dzięki życzliwości mieszkańców Białegostoku udało nam się zgromadzić bogaty zbiór fotografii obrazujących historię dziecięcego wózka. Spośród blisko pół tysiąca zdjęć wybraliśmy te najstarsze i najciekawsze, które zaprezentujemy na wystawie umiejscowionej na placu przed Galerią. Wystawę otwieramy w Dniu Matki. Mamy zapraszamy z tatusiami i dziećmi na wspólną zabawę.

 

31 maja, czwartek, godz.1000 (ul. Legionowa 2)

Cool kibic w obiektywie. Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego skierowanego do uczniów białostockich szkółgimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Otwarcie wystawy plenerowej - na placu przed Galerią, audiowizualna prezentacja nagrodzonych zdjęć - w salonie wystawowym Galerii przy ul. Legionowej 2. Wystawa plenerowa będzie pokazywana do 13 czerwca. Organizatorzy: Komenda Miejska Policji w Białymstoku i Galeria im. Sleńdzińskich. Partnerzy przedsięwzięcia: Urząd Miejski, Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz Klub Sportowy - Jagiellonia Białystok.

 

31 maja, czwartek, godz. 1800 (ul. Waryńskiego 24a)

Tak daleko i blisko. Spotkanie z poetką Joanną Dawidziuk połączone z prezentacją najnowszego tomu poezji.

*Joanna Dawidziuk z wykształcenia jest teologiem i surdopedagogiem. Mieszka i pracuje w Białymstoku. Debiutowała

w 2005 r. Jest współautorką zbioru poezji „Ona” (2007), wydanego przez Nauczycielski Klub Literacki w Białymstoku w ramach kajetów Starobojarskich. Jej wiersze ukazały się m.in. w almanachach: „Betlejem jest w tobie” (2005), „Epea 7” (2008), „Epea 8” (2009), „Epea 9” (2010), w antologiach: „Na skrzydłach snów” (2009), „Podlahia Antologio” (2009, w jęz. esperanto), „Antologia Podlaska” (2010), „Opętani wierszem” (2010). Na tomik „Tak daleko i blisko” złożyły się wyciszone, delikatne erotyki oraz wiersze podejmujące temat duchowego ocalenia i potwierdzenia tożsamości wewnętrznej poprzez wtopienie się w przyrodę, powrót do „małej ojczyzny”.