czerwiec 2012 w Galerii im. Sleńdzińskich

 

  • 1 czerwca, piątek, godz.9-17 (ul. Waryńskiego 24a)

Artystyczna podróż z atrakcjami. W Dniu Dziecka - 1 czerwca w godz. 9-17 zapraszamy najmłodszych odbiorców sztuki do złożenia wizyty profesorowi Ludomirowi Sleńdzińskiemu w siedzibie Galerii. Przygotowaliśmy łańcuch edukacji, eksperymentu i zabawy. Jego kolejne ogniwa to: 1. MIREK (od zdrobnienie imienia artysty, jakim posługiwali się jego najbliżsi) – opowieść o dzieciństwie i młodości artysty, dawna klasa lekcyjna, przybory do pisania. 2. STUDENT – uczestnicy artystycznej przygody poznają materiały plastyczne wykorzystywane do technik rysunkowych i malarskich.3. PROFESOR –  tajniki  techniki powstawania rzeźby. 4. MISTRZ – opowiadamy o kolekcji muzealnej oraz o pracy muzealnika.  5. MAŁY ARTYSTA – własne prace plastyczne uczestników zajęć wykonywane w pracowni warsztatowej. Inne atrakcje to: konkurs, puzzle, zdjęcie w makiecie.

 

  • 1 czerwca, piątek, godz.12-15 (ul. Legionowa 2)

Zmyślamy i koloryzujemy. Zapraszamyw Dniu Dziecka – w godz. 12-15 najmłodszych (wraz z opiekunami).Tego dnia„Zmyślamy i koloryzujemy”,  gramy w klasy i w gumę.  Miejsce zbiórki: plac przed Galerią. Miejsce działań: alejka parkowa przylegająca do Pałacu Branickich (od strony ul. Legionowej). Tylko u nas będziesz mógł bezkarnie pokoloryzować… bolidy, obrysować siebie i całą swoją rodzinę (mamę, babcię, dziadka, młodszego brata  i  psa) na wielkiej planszy, sfotografować się w monidle. Przy niesprzyjającej pogodzie zajęcia odbędą się wewnątrz Galerii. 

 

  • 16 czerwca, sobota, godz.11-13 (ul. Legionowa 2)

Jak uleczyć dzieło. Zapraszamy  miłośników zabytków na spotkanie z Wiktorią Tołłoczko-Tur, konserwatorką dzieł sztuki. Na warsztatach dowiemy się czy obraz, rzeźba, stary przedmiot, rysunek znajdujący się w naszych rodzinnych zbiorach ma wartość zabytkową. Poznamy kilka tajników konserwacji i otrzymamy praktyczne porady dotyczące rozpoznawania oryginałów. 

 

  • 17 czerwca, niedziela, godz. 11-14 (ul. Legionowa 2)

Wprowadzenie do ikebany. Warsztaty prowadzone przez uczennice o. Hieronima Kreisa z Tyńca – Ewę Szczesiul

i Lucynę Kot, zapoznają nas ze sztuką układania kwiatów. W czasie aktywnych zajęć utworzymy kompozycję ze Szkoły Sogetsu. Jest to układ prezentujący nowy, współczesny styl, zharmonizowany z miejscem i epoką, bliski roślinnej rzeźbie. Często niekonwencjonalny, pozostawiający więcej miejsca na ekspresję osobowości artysty. Zapisy przyjmujemy do 11 czerwca, pod numerem telefonu:502 138 980. Koszt warsztatów: 25 zł.

 

  • 17 czerwca, niedziela, godz. 15 (ul. Waryńskiego 24a)

Koncert zespołów muzycznych działających w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku pod opieka artystyczną Barbary Kornackiej. Wystąpią: Chór MDK, Zespół Wokalny  Esperimento i Dziecięcy Zespół Wokalny. 

 

  • 17 czerwca, niedziela, godz. 20 (ul. Waryńskiego 24a)

Na końcu świata w lewo - projekcja filmu izraelskiego(komedia z polskimi napisami)  w ramach piątej edycji Festiwalu Zachor – Kolor i Dźwięk. Główny organizator: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael. 

 

  •  18 czerwca, poniedziałek, godz. 20 (ul. Legionowa 2)

Koncert pieśni sefardyjskich w mistrzowskim wykonaniu Gerarda Edery (kompozytor, wokalista i gitarzysta) oraz Małgorzaty Pańko (wokalistka). Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w Średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się ze średniowiecznej Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Zachor. Główny organizator: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael. 

*Gerard Edery - znakomity amerykański artysta, jeden z największych na świecie ekspertów w dziedzinie  muzyki sefardyjskiej diaspory. Koncertuje na całym świecie, śpiewa w piętnastu językach, w swojej twórczości łączy elementy wielu kultur i tradycji muzycznych Europy, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i starożytnej Persji.

 

  • 22 czerwca, piątek, godz.18 (ul. Legionowa 2)

Józef  Zimmerman (1887-1954). Wernisaż wystawy malarstwa artysty związanego z Białymstokiem w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja skompletowana ze zbiorów prywatnych oraz kolekcji rodziny artysty.