wrzesień 2012 w Galerii im. Sleńdzińskich

 

  • 7 września, piątek, godz.1900, ul. Legionowa 2

Wernisaż wystawy „Kobieta w fotografii Dederków”. Prace rodziny Dederków są prezentowane białostockiej publiczności po ponad trzydziestu latach, kiedy to w 1978 roku Związek Polskich Artystów Fotografików zorganizował wystawę pt. Cztery pokolenia Dederków. Ekspozycja przygotowana przez naszą Galerię zawiera wybrane prace Sotera, Mariana, Witolda oraz Szymona Dederków. Są to: portrety, akty, sceny zbiorowe wykonane w różnych technikach fotograficznych. Rodzina Dederków, mimo iż związana z Wileńszczyzną oraz Warszawą, ma okazję stać się bliska także mieszkańcom Białegostoku i Podlasia. Królowy Most bowiem, to posażne dobra Rozalii Sakowicz, małżonki Mariana Dederki, Białystok zaś był miejscem, w którym rodzina Dederków spędziła kilka lat przed przeprowadzką do Warszawy. Ekspozycja będzie prezentowana do 30 września.

 

  • 13 września, czwartek, godz.1800, ul. Legionowa 2

Pokaz filmu telewizyjnego „Przez 9 mostów”. Spotkanie towarzyszące wystawie „Kobieta w fotografii Dederków”.

W filmie wyreżyserowanym przez Ryszarda Bera, w jednej z ról wystąpił Witold Dederko. Słowo wstępne do filmu wygłosi Adam Radziszewski.

Informacje o filmie:

Obsada:Franciszek Pieczka (ojciec), Magda Teresa Wójcik (matka), Małgorzata Lorentowicz (dziedziczka), Witold Dederko (sąsiad), Wiesław Dymny (sąsiad), Henryk Hunko (brat matki), Tomasz Zaliwski (sąsiad)

Treść: „Utrzymany w klimacie opowieści poetyckiej film zdobył w 1972 r. „Złotą Pragę”, główną nagrodę festiwalu telewizyjnego w Pradze. Za kanwę scenariusza posłużyły autorowi fragmenty jego własnej powieści „Nagi sad”. Film ukazuje wędrówkę wiejskich ludzi, pragnących trudem przebytej drogi przebłagać los, odwrócić zło, które zawisło nad domem ubogiej chłopskiej rodziny. W czasie tej osobliwej pielgrzymki narastają konflikty międzyludzkie, rodzą się nowe problemy. W jednej z chat na zapadłej wsi przychodzi na świat dziecko. Niemowlę jest bardzo słabe i lekarze nie dają rodzicom żadnych nadziei. Wedle starych wierzeń i przesądów malec wyzdrowieje, jeżeli matka przeniesie go na rękach przez dziewięć mostów. Musi jednak trzymać go przez cały czas i nikt nie może jej pomagać, nawet ojciec dziecka. W upalny, duszny dzień rusza w nieznane matka z niemowlęciem na rękach, towarzyszą jej brat i trzej sąsiedzi”. [PAT]

 

  • 20 września, czwartek, godz.1800, ul. Legionowa 2

O historii rodu Dederków i o fotografowaniu. Spotkanie z Szymonem Dederką, artystą fotografikiem, spadkobiercą trzech pokoleń fotografików. Zapraszamy przede wszystkim pasjonatów historii oraz sztuki fotograficznej. Gość wieczoru opowie bowiem, zarówno o związkach swojej rodziny z Wileńszczyzną, Podlasiem i Białymstokiem, jak i o tajnikach fotografowania.