listopad 2012 w Galerii im. Sleńdzińskich /Miesiąc Jubileuszu Dwudziestolecia Galerii/

 

9 listopada, piątek, godz. 1800, ul. Legionowa 2  /wystawa na Jubileusz/

Ludomir Sleńdziński – artysta nowoczesny? Otwarcie wystawy. Pytanie postawione w tytule ekspozycji stało się kluczem doboru prezentowanych dzieł, którego dokonały Elżbieta Korol (kuratorka wystawy) oraz Izabela Suchocka (współpraca). Jest to dobór nieco przekorny. Nie jest to bowiem Ludomir Sleńdziński do jakiego się przyzwyczailiśmy – kontynuator renesansowej myśli estetycznej. Bardziej interesowały nas współczesne odniesienia widoczne w malarstwie artysty – jego „zabawy z formą”, czy też sposób oddawania rzeczywistości przywodzący na myśl… chociażby malarstwo Cézanne’a.Obrazy pochodzą ze zbiorów własnych Galerii oraz ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 

WYSTAWA PRZYJAZNA RODZINIE, CZYLI… specjalnie atrakcje dla dorosłych wraz dziećmi.

Od 9 listopada do 2 grudnia, godz. 11-17 –codziennie (oprócz poniedziałków), proponujemy aktywne zwiedzanie wystawy. Przygotowaliśmy specjalne działania, wyzwalające ukryte plastyczne zdolności (przyda się też wrodzona detektywistyczna dociekliwość). W przestrzeni Galerii urządziliśmy specjalne miejsce dla najmłodszych, przeznaczone do artystycznych kreacji. Zajrzyjcie do nas koniecznie, przekonajcie się sami, ile zagadek kryją w sobie prace Ludomira Sleńdzińskiego i jak potrafią zainspirować!

 

 

11 listopada, niedziela, godz. 1800, ul. Waryńskiego 24a

Drugi wieczór pieśni legionowych i patriotycznych. Zapraszamy na wspólne śpiewanie. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Puchalski, historyk, pracownik Galerii im. Sleńdzińskich. Muzycznie wieczór okrasi Szymon Borys. Mile widziany, wzorem roku poprzedniego, koszyczek z domowym ciastem.

 

 

15 listopada, czwartek, godz. 1800, ul. Waryńskiego 24a

„To nie my wymyśliliśmy raj”. Prezentacja tomu wierszy Marka Dobrowolskiego.Spotkanie poprowadzi Joanna Dawidziuk. Prezentowana książka jest drugim tomikiem poetyckim M. Dobrowolskiego, białostoczanina, ekonomisty i poety, który w wolnych chwilach zajmuje się również rzeźbą i fotografią. Autor pisze „od zawsze”, jednak pierwsze publikacje pojawiły się w wydawnictwach zbiorowych dopiero w 2008 roku. Dwa lata później ukazał się debiutancki tom „Między niebem a ziemią”. „To nie my wymyśliliśmy raj” M. Dobrowolski zadedykował zmarłemu przed rokiem poecie, wieloletniemu pracownikowi Galerii im. Sleńdzińskich, Eugeniuszowi Szulborskiemu.

 

 

20 listopada, czwartek, godz. 1700, ul. Waryńskiego 24a

Uroczystość wręczenia nagrody prof. dr hab. Elżbiecie Feliksiak w XVIII edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

 

 

25 listopada, niedziela, godz.1100-1700 , ul. Waryńskiego 24a

dzień otwarty z okazji Jubileuszu

WYSTAWA PRZYJAZNA RODZINIE, CZYLI… specjalnie atrakcje dla dorosłych wraz z dziećmi

godz. 11- Polowanie na malowanie, kolejne spotkanie w ramach cyklu warsztatów rodzinnych (dla dzieci w wieku

5-8 lat z rodzicem) *

godz. 12- Zanim dzieło trafi do kolekcji – odsłaniamy tajniki pracy muzealnika (dla osób w wieku od 6 do 100 lat)

godz. 13- Grafika od teorii do praktyki – linoryt (dla osób w wieku od 8 do 100 lat)*

godz. 16- Kolekcja rodu Sleńdzińskich – zwiedzanie Galerii z przewodnikiem, z atrakcjami dla dzieci (dla osób

w wieku od 6 do 100 lat)

*prosimy o telefoniczne zapisy, Tel. 85 651 76 70, 501 693 712

 

 

25 listopada, niedziela, godz.1100-1700 , ul.Legionowa 2

dzień otwarty z okazji Jubileuszu

WYSTAWA PRZYJAZNA RODZINIE, CZYLI… specjalnie atrakcje dla dorosłych wraz z dziećmi

godz. 12-15 - warsztaty dla każdego. Malujemy parasole.

Inspiracja: prezentowany na wystawie obraz Ludomira Sleńdzińskiego „Dama z parasolem”.

Przedmiot kreacji artystycznej: parasol.

prosimy o telefoniczne zapisy, tel. 502 138 980

 

 

29 listopada, czwartek, godz.1800, ul. Legionowa 2   /spotkanie towarzyszące wystawie/

Ludomir Sleńdziński – artysta – artysta jakiego nie znamy. Zapraszamy na rozmowy o sztuce.O mniej znanej stronie twórczości malarza opowie Elżbieta Korol, historyk sztuki, kuratorka wystawy. Ekspozycja prac Ludomira Sleńdzińskiego jest znakomitym kontekstem do zasugerowanych w tytule spotkania rozważań, ukazuje bowiem dzieła artysty wybrane według nie używanego dotychczas klucza. Nie jest to bowiem Ludomir Sleńdziński do jakiego się przyzwyczailiśmy – kontynuator renesansowej myśli estetycznej. Prezentowane obrazy świadczą o żywym zainteresowaniu artysty nowymi zjawiskami w sztuce XX wieku.