WRZESIEŃ 2017

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

 

WYSTAWY:

 

WARYŃSKIEGO 24A

15.01.2017 ― 14.01.2018

bilet wstępu

4. Puls sztuki. Julitta

Kolejna czasowa odsłona wydobytych z magazynów Galerii obrazów i rysunków. Tym razem na ekspozycji goszczą dzieła poświęcone donatorce Galerii, Julitcie Annie Sleńdzińskiej-Zakrzewskiej. Centralnym punktem wystawy jest „Portret córki Julitty” namalowany przez jej ojca Ludomira Sleńdzińskiego. Artysta przedstawił 15-letnią córkę w zimowej scenerii na tle domu malarza Władysława Oskierki w Wilnie. Obraz został pozyskany przez Galerię w 2016 roku.

 

Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 LEGIONOWA 2 

24.06 ― 3.09.2017

wstęp wolny

Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken. Dawny butik Telimeny

 

 WIKTORII 5 

24.06 ― 3.09.2017

wstęp wolny

Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken. Willa

Helena Bohle-Szacka była projektantką mody, dziennikarką, artystką, kuratorką i graficzką, a także jedną z najważniejszych Polek mieszkających w Berlinie Zachodnim. W ramach wystawy twórczość i historia Bohle-Szackiej zinterpretowane zostały przez współczesne artystki. Instalację Zuzy Golińskiej, odnoszącą się do mody, można oglądać w dawnym butiku domu mody Telimena (ul. Legionowa 2). Natomiast prace Darii Malickiej, wykorzystujące wątki biograficzne Bohle-Szackiej – w zabytkowej, drewnianej willi na białostockich Bojarach (ul. Wiktorii 5). Obok willi powstał także przedstawiający artystkę mural, autorstwa Janusza Noniewicza i Dominiki Raczkowskiej.

 

Kurator wystawy: Marcin Różyc

 

Partnerzy projektu: Stiftung EVZ; Berliner Geschichtswerk-statt e.V.; Klub der katholischen Intelligenz e.V. Berlin; Ergo Hestia/Fundacja Artystyczna Podróż Hestii; Białostocki Ośrodek Kultury

 

 LEGIONOWA 2 

08.09 ― 01.10.2017

bilet wstępu

Irena Musielak. Wszystko

Irena Musielak pojawiła się w Białymstoku w 1964 roku, tuż po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i pozostała tu do dzisiaj. Pracowała najpierw jako projektantka w Białostockich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Fasty”, a potem – aż do emerytury – jako pedagog w Liceum Plastycznym w Supraślu. Malarstwo towarzyszyło jej zawsze. Brała udział w wystawach i plenerach. Jej obrazy to przede wszystkim przetworzone, zbliżające się ku abstrakcji pejzaże o powściągliwej kolorystyce.

 

Kuratorki wystawy: Katarzyna Renata Hryszko, Marta Pietruszko

 

 WIKTORII 5 

14.09 ― 08.10.2017

wstęp wolny
„Kiedy idziesz drogą …”. Bogdan Konopka – fotografia

Bogdan Konopka (1953), mieszka i pracuje w Paryżu. W swej twórczości preferuje fotografię analogową, wielkoformatową. Jego obrazy są nieustającą próbą zrozumienia możliwości komunikacji międzyludzkiej poprzez obraz fotograficzny. Prace artysty są wystawiane w wielu krajach na całym świecie, znajdują się w kolekcjach znanych muzeów m.in.: MUZEUM NARODOWYM SZTUKI NOWOCZESNEJ CENTRUM POMPIDOU /Paryż/ CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ /Warszawa/ COLLECTIONS DU MINISTERE DE LA COMMUNAUTE FRANCAISE DE BELGIQUE /Bruxela/ czy MOSCOU HOUSE OF PHOTOGRAPHY /Moskwa/

 

Kurator: Białystok InterPhoto

 

 

WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY:

 

 WIKTORII 5  |  LEGIONOWA 2 

FINISAŻ I OPROWADZANIE

03.09.2017 (niedziela) 15:00

Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken

Zwiedzanie wystaw poświęconych Helenie Bohle-Szackiej w dwóch placówkach Galerii im. Sleńdzińskich: Willi przy ul. Wiktorii 5 i Dawnym butiku Telimeny przy ul. Legionowej 2, w towarzystwie kuratora ekspozycji Marcina Różyca.

 

 LEGIONOWA 2 

WERNISAŻ

08.09.2017 (piątek) 18:00

Irena Musielak. Wszystko

Twórczość Ireny Musielak to przede wszystkim krajobrazy, leśne pejzaże, dzikie łąki, niebo i często obecne słońce. Mimo wyraźnej inspiracji przyrodą, jej obrazy są wyłącznie wrażeniowym, malarskim zapisem. Na płótnie artystka wyraźnym śladem szerokiego pędzla pozostawia jedynie refleks otaczającej ją natury. Powstaje inny, bardziej intymny świat, zbudowany z niedopowiedzeń, nieokreślonych kształtów, które tworzą nastrój tajemnicy i zapraszają nas do środka.

 

Kuratorki wystawy: Katarzyna Renata Hryszko, Marta Pietruszko

 

Irena Musielak urodziła się w Środzie Wielkopolskiej. W 1957 r. ukończyła Liceum Plastyczne w Poznaniu. W 1965 r. uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny. Od 1964 r. mieszka w Białymstoku, gdzie przeprowadziła się po otrzymaniu oferty pracy na stanowisku projektantki w Białostockich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Fasty”. Równolegle zajmowała się też działalnością artystyczną. Od 1984 r. do emerytury pracowała w Liceum Plastycznym w Supraślu, prowadząc zajęcia z tkactwa artystycznego. W związku z pracą pedagogiczną otrzymała wiele wyróżnień, w tym Złotą Odznakę „Zasłużony Białostocczyźnie” (1999) oraz Nagrodę Indywidualną II stopnia od Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (2000). Ma w swoim dorobku wiele wystaw w ramach Polskiego Związku Artystów Plastyków oraz plenerów białowieskich.

 

 WIKTORII 5 

WERNISAŻ

14.09.2017 (czwartek) 17:00

„Kiedy idziesz drogą …”. Bogdan Konopka – fotografia
Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym FORMAT oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA (2000-2012). Prowadził autorskie pracownie w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-1997), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-2011) oraz na Formation Supérieure w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-2016). Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey Europejskiego Konkursu Fotografii w 1998 roku. W jego tekstach poświęconych fotografii – czy też wybranym fotografom – odnaleźć można całe spektrum dostępnych dziś technik i metod obrazowania.

 

Kurator: Białystok InterPhoto

 

Wystawa inaugurująca tegoroczną edycję festiwalu BIAŁYSTOK INTERPHOTO. 
 

WARYŃSKIEGO 24A

PREZENTACJA

14.09.2017 (czwartek) 18:00
Katastrofa. Polesie we wrześniu 1939
Zapraszamy na kolejną prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Wrzesień 1939 roku kojarzy się zazwyczaj z bohaterskimi postawami obrońców polskich redut i miast oraz bezwzględnością i okrucieństwem wkraczających okupantów, z rzadka natomiast z obrazami chaosu i rozpadającego się państwa. Kanwą tej nietypowej opowieści są niezwykłe zapiski z ogarniętego chaosem Polesia, pozostawione przez znaną fotograficzkę Zofię z Druckich-Lubeckich Chomętowską. Prezentacja ilustrowana będzie unikalną ikonografią z epoki.

 

Organizatorzy spotkania: Galeria im. Slendzińskich oraz Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna w Białymstoku.

WARYŃSKIEGO 24A

SPOTKANIE

17.09.2017 (niedziela) 12:00
Julitta Sleńdzińska in memoriam 

Ortodoksja i fantazja, czyli klawiatura jako wehikuł czasu.Koncert mówiony dra Marcina Zglińskiego o wykonawstwie muzyki pisanej na instrumenty klawiszowe, z punktu widzenia melomana i kolekcjonera.  Dowiemy się m.in. na ile „autentyczne” reguły wykonawcze są produktem swojej epoki.

 

Marcin Zgliński– historyk sztuki, pracownik naukowy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, redaktor naczelny Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w katedrze Historii Sztuki i Teorii Kultury Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną. Zajmuje się także ikonografią muzyczną oraz związkami między muzyką i sztukami plastycznymi. Autor wielu artykułów na temat organów historycznych oraz książki „Nowożytny prospekt organowy i jego twórcy” (Warszawa 2012). Posiada zbiór kilkudziesięciu tysięcy płyt winylowych i kompaktowych. Od kilku lat regularnie jest gościem audycji „Duża czarna” w Programie 2 Polskiego Radia.

 

WARYŃSKIEGO 24A

SPOTKANIE

28.09.2017 (czwartek) 18:00
Odejść, by dłużej pamiętać...

22. Dialogi Poetyckie Waldemara Smaszcza i Jerzego Binkowskiego. Wieczór poświęcony pamięci Janiny Kozak-Pajkert, której pierwsza rocznica śmierci mija we wrześniu 2017 roku oraz zmarłego w ubiegłym miesiącu Mieczysława Czajkowskiego. Oboje byli związani z Galerią im Sleńdzińskich w Białymstoku niemal od początku jej istnienia; tu miały miejsce promocje ich książek i uroczyste wieczory literackie z okazji kolejnych jubileuszy.

 

EDUKACJA U SLEŃDZIŃSKICH

Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą edukacyjną Galerii im. Sleńdzińskich, skierowaną do szerokiej grupy odbiorców: osób indywidualnych, rodzin oraz grup szkolnych.

We wrześniu rozpoczynamy zapisy na wszystkie działania edukacyjne!

Oferta dostępna jest na naszej stronie www.galeriaslendzinskich.pl w zakładce EDUKACJA