"Wigry nasze Wigry". KRZYSZTOF GIERAŁTOWSKI

Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
 
czas trwania: 9 listopada - 8 grudnia 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator wystawy: Krzysztof Gierałtowski

 

 

o wystawie

 

Suwalszczyzna, ziemia gdzie z Podlasia na stanowisko bakałarzewskiego organisty przywędrował w 1904 dziadek Kazimierz, stała się dla mojej rodziny prawdziwą małą ojczyzną.

Wystawa składa się z 53 czarno-białych zdjęć, 20 panoramicznych w formacie 33x71cm i 33 w formacie 33,5x46cm. Powstały one w latach 1978/1979 na obszarze dzisiejszego Wigierskiego Parku Narodowego. Fotografie pokazują różne stany jeziora, pagórkowaty pejzaż ukształtowany przez lodowiec i ludzi, którzy tam wówczas mieszkali.

(...) Kiedy po latach patrzę na historyczne dziś zdjęcia, które wpisują się w modny dziś trend archeologii fotografii, widzę ich naiwność, która ostro kontrastuje z moim opartym na międzynarodowym doświadczeniu tworzeniu portretów, ale stanowi to być może o ich wartości.

Widzę jednocześnie, że fotografie te są bliskie idei »Fotografii ojczystej« Jana Bułhaka, której 60. rocznicę powstania będziemy obchodzić w 2018. /Krzysztof Gierałtowski/

 

o artyście

 

Krzysztof Gierałtowski

_______________________________________________________________________________________________

 

 

 

Cytaty z jednej rzeczywistości. ANDRZEJ JERZY LECH

 

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
Białystok INTERPHOTO 2019
 
czas trwania: 27 września - 3 listopada 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

aranżacja wystawy: Andrzej Jerzy Lech

 

 

o wystawie

 

Jersey City, New Jersey. Czwartek, 15 czerwca 2000 roku

Drogi Roberto,

Właśnie przed chwilą zapaliłem Buddzie trociczka. W pracowni unosi się zapach mojej chałupy w Starym Gierałtowie. Dzisiaj jest tu wielka mgła. Otwieram okno i widzę Mały Staw. Gdzieś zapodział mi się Empire State Building. Nie widać też Hudson River, przez którą przepływam promem dwa razy dziennie. Karkonosze, „Samotnia” i pokój numer siedemnaście. Dobry papieros i na stole obok łóżka zbyt mocna herbata. Nowe zdjęcia... Wcześniej w poklejonym plastrem radiu, w którym od czasu do czasu „zwiewają” fale, histerycznie nostalgiczne Yesterday. Moja fotografia. Pokój z widokiem na Mały Staw. Czy powinienem? Okno z dużymi uszami. I ten śmieszny haczyk pod staroświecką zasłoną z frędzelkami. Ależ to ładnie się wszystko ułożyło. Jedni mówią „fotograficzne widzenie”. Ale są to bzdury oczywiście. A ja tylko pomyślałem o nadchodzącej podroży, o uczuciu jakiejś pustki, oderwania. Idę tak jak chciałeś. Cinema Paradiso… 

– Twój Andrzej

 

o autorze

 

Andrzej Jerzy Lech – urodził się Wrocławiu (Polska). Od ponad 30 lat pracuje i mieszka w rejonie Zatoki Nowojorskiej. Jest fotografem podróżującym, pracującym wyłącznie w czarno-białej technice klasycznej. Wystawiał swoje zdjęcia na arenie międzynarodowej, w tym na Fotokinie w Kolonii, na PhotoPlus Exhibition w Nowym Jorku, na FotoFest Houston, w Teksasie; na IV Międzynarodowym Biennale Sztuki Nowoczesnej we Florencji - za swoją prezentację otrzymał Medal Medici. W 2005 roku otrzymał nagrodę Jersey City Landmarks Conservancy the J. Owen Grundy History Award. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, galeriach i muzeach, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu czy w kolekcji Icon Pictures Collection and the Pfizer Collection of Art on Paper w Nowym Yorku.

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Rzecz ujmując. Katarzyna Zabłocka

 

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 7-22 września 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

koordynatorka wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska

 

 

 

o wystawie

 

 

„Rzecz ujmując” jest próbą „ujęcia rzeczywistości”, jej fragmentów, z różnymi zdarzeniami, refleksjami  i stanami. Niezauważone, pomijane lub przeoczone w oglądzie i odbiorze rzeczywistości dnia codziennego gesty, relacje i sytuacje umykają bezpowrotnie. Problematyka prac dotyczy otaczającej nas rzeczywistości, pamięci i emocji. Kondycji
i uważności w przeżywaniu codzienności.

 

„Rzecz ujmując” odnosi się także do formalnego zabiegu ujmowania rzeczy czyli sytuacji, w której symbole, skróty, odjęcie, brak, eliminacja tworzą nową jakość. Owe „ujęcie” staje się być precyzyjniejsze, dokładniejsze i pełniejsze w późniejszym odczytywaniu realizacji przez swą „ażurowość”. Jest to też próba zdefiniowania poprzez „rejestr” uważności przeżywania, refleksji im towarzyszących oraz pełni ważną rolę w  ocalaniu „mojej pamięci codzienności”.

 

Zapis został poddany różnego rodzaju zabiegom i ingerencjom. Projekt inspirowany jest lekturą pt. „Przygody plastyczne fotografii” Urszuli Czartoryskiej. 

 

„W swoich pracach, bez względu na medium, staram się być skupiona na człowieku. Odkrywanie emocji, zachowań i relacji jest dla mnie bardzo istotne. Działania dokamerowe i inscenizacje są pretekstem do opowieści o uchwytnej części istoty człowieczeństwa. Realizacje są lustrem mojej samoświadomości, będącej w ciągłym procesie, poszukującej odpowiedzi i stawiającej coraz to nowe pytania. Często pracuję cyklami zestawów fotograficznych i dyptykami, wynika to z pewnego niedosytu i głodu, a może pewnych ograniczeń i niezadowolenia. Potrafię wpadać w szczery zachwyt, obserwując ludzi i sytuacje, bądź tworzyć je na potrzeby wzbudzania zachwytu u innych. Jest we mnie ciągła potrzeba kreacji i jeśli nawet nie dochodzi do powstania pracy, to już sam koncept mnie zadowala. Człowiek, sacrum i fenomen przyrody, to główne tematy moich realizacji. Równie ważny jak proces rejestru jest moment weryfikacji, edycji, montażu. Zdarza mi się uciekać do gestów malarskich w fotografii na etapie edycji. Studiuję materię rejestru i staram się ją czynić poprzez edycję i zabiegi plastyczne uległym materiałem do wyrażania wyobrażeń o świecie, próbując poszerzyć granice fotografii i rzeczywistości w celu rzeczy ujęcia”. [Katarzyna Zabłocka]

 

o autorce

 

Katarzyna Zabłocka – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu / Wydział Sztuk Pięknych / Specjalizacja Plastyka Intermedialna. Nauczyciel w macierzystej placówce Liceum Plastycznym im. A. Grottgera w Supraślu / prowadzi autorską Pracownię Realizacji Intermedialnych. Współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny jako Lider i Trener Programu Filmoteka Szkolna. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Realizuje projekty z zakresu sztuk wizualnych oraz warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego. Laureatka: Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2015, Nagrody indywidualnej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie 2015 oraz Wyróżnienia „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej 2015.

 

Wystawa realizowana jest w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku

_____________________________________________________________________________________________

 

 

Spotkania Fotograficzne - Bialystok 2018

 

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 27 lipca-1 września 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator wystawy: Bogusław Florian Skok

 

 

o wystawie

 

Prezentacja prac trzeciej edycji pleneru fotograficznego realizowanego wspólnie przez Galerię im. Sleńdzińskich oraz Okręg Północno-Wschodni Związku Polskich Artystów Fotografików. Spotkanie odbyło się między 2 a 5 września 2018 r.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

WYJEDŹ ZOSTAŃ. Wystawa Rafała Siderskiego

 

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 5-21 lipca 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

koordynator wystawy: Arkadiusz Puchalski

 

 

o wystawie

 

„Wyjedź Zostań” to osobisty materiał Rafała Siderskiego. Składa się na niego ponad 100 zdjęć, w których artysta podejmuje próbę poznania przedwcześnie zmarłego ojca. Wykorzystuje do tego dokumenty archiwalne, fotografie przedmiotów oraz portrety osób, które znały jego ojca. Autor zadaje uniwersalne pytania o tęsknotę, stratę i pamięć. W Galerii im. Sleńdzińskich oprócz premiery książki będzie też miała miejsce wystawa pod tym samym tytułem. 
 
 
„30 sierpnia 1992 roku wracaliśmy z niedzieli nad wodą. Ktoś z domowników otwierał właśnie drzwi, gdy usłyszałem dzwonek telefonu. Pobiegłem odebrać. Myślałem, że dzwoni Tata ze Stanów. Zamiast Taty usłyszałem kobiecy głos proszący kogoś dorosłego. Miałem 8 lat, a pani po drugiej stronie linii przekazała nam wiadomość, że mój Tata nie żyje. Wyjechał do Ameryki kilka lat wcześniej i znałem go tylko z kilku zdjęć i głosu w słuchawce.
Teraz, prawie trzydzieści lat później, zdałem sobie sprawę, że nie wiem, kim był mój Tata. Staram się go poznać, a moi bliscy – matka, brat, babcia i wujek – mi w tym pomagają. Pokazują mi pamiątki po ojcu i oglądając stare zdjęcia opowiadają historie z nim związane. Pozwalają mi fotografować się w miejscach, w których przeżyli z moim ojcem ważne chwile. Mimo że starania te skazane są na porażkę, to i tak je podejmuję.” [Rafał Siderski]
 
„Wyjedź Zostań” to opowieść o stracie, tęsknocie, emigracji i pamięci. Na ponad 100 zdjęciach autor w eklektyczny sposób opowiada o swoim nieznanym ojcu. Przedstawia go z perspektywy bliskich osób, które miały okazję go poznać. Zadaje pytania, na które wie, że nie uzyska odpowiedzi. Jak sam mówi w wywiadzie będącym integralną częścią wystawy, „ociera się tylko” o wyobrażenie tego, kim był jego ojciec. 
 
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym promocji książki pod tym samym tytułem, wydanej przez Galerię im. Sleńdzińskich. Mała, intymna i skrupulatnie zaprojektowana, pozwala jeszcze pełniej zanurzyć się w tej osobistej historii. Wydrukowana została tylko w 500 egzemplarzach, z czego 400 przeznaczone jest do sprzedaży (150 w wersji polskiej, 250 w wersji angielskiej). Każdy tom numerowany jest przez autora, co pozwala traktować każdy egzemplarz jako niepowtarzalny obiekt artystyczny.
 
 
o autorze
 
Rafał Siderski – fotograf ur. w 1984 r. w Białymstoku, od dekady związany zawodowo z Warszawą. Jak sam mówi, zajmuje się przede wszystkim opowiadaniem prawdziwych historii za pomocą zdjęć. Student studiów doktoranckich na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Republice Czeskiej. Wykładowca fotografii w Akademii Fotografii w Warszawie.

________________________________________________________________________________________________

 

 

 

ROWER POD LASKI. Wystawa rowerów Adama Zdanowicza

 

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 15 czerwca -  14 lipca 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

koordynatorka wystawy: Kamila Byculewicz

 

 

o wystawie

 

Czy w futurystycznym rowerze da się przemycić wycinanki podlaskie? Czy rower elektryczny może mieć wzory z drewnianych chat? Czy można zrobić rower z podlaskiej wody? Rowery, które powstają w pracowni artystycznej Adama Zdanowicza, mają jedną wspólną cechę: nie znają ograniczeń. Autorska wystawa „Rower Pod Laski” redefiniuje przynależność roweru do przestrzeni miejskiej i genezę jego powstania. Ideą przewodnią nie jest tu komunikacja, z którą jednoślad się kojarzy, ale ekspresja. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną m.in. rowery, które powstały w ramach stypendiów Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego.

 

o autorze

 

Adam Zdanowicz – urodzony w Białymstoku (1989), twórca marki Mad Bicycles. Laureat tegorocznej nagrody Podlaska Marka Roku, oraz zdobywca głównej nagrody na międzynarodowej wystawie rowerów customowych w Las Vegas.

_______________________________________________________________________________________________

 

 

 

ANDRZEJ GÓRSKI. Transport dóbr i obrazów

 

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 11 maja -  30 czerwca 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

 

 

o wystawie

 

Zapraszamy do wizualnej podróży w czasie. Przenosimy się do drugiej połowy XIX wieku. Żaglowce, balony, czasy powstania styczniowego. Niezmienna przyroda. Wątki związane z religią, kapliczki, obrządki. Ludzie ze zdjęć spoglądają na nas przenikliwie. Jest coś uniwersalnego i ponadczasowego w tych obrazach. Pozwalają się zgubić w czasie. Zacieki, zatarcia i drobne niedoskonałości sugerują, że patrzymy na stare zdjęcia.
 
 
o artyście
 
Andrzej Górski od ośmiu lat eksperymentuje w mokrym kolodionie, XIX-wiecznej technice fotografii. Precyzyjnie dobiera tematy tak, by pasowały wiekiem do techniki. Przeniesienie w czasie staje się tym samym wręcz namacalne. Pojawiają się w kadrach rekonstruktorzy działań powstania styczniowego, czy też odpowiednio ubrani pracownicy muzeum morskiego. Przyroda zawsze pozostaje niezmienna. Resztę wrażenia dopełnić musi wyobraźnia widza. 
Wystawie towarzyszy książka fotograficzna, w której znalazło się ponad 50 prac oraz wywiad z autorem na temat używania techniki kolodionowej współcześnie.

_______________________________________________________________________________________________

 

 

 

TU I TAM. Fotografie Jerzego Chaberka


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 9 marca -  5 maja 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

koordynatorka wystawy: Anna Sierko-Szymańska

 

 

o wystawie

 

Wystawa Jerzego Chaberka przedstawia specyficzną przestrzeń. Zdjęcia artysty to spotkanie duchowości z materią, szczególna forma zapisu jego własnych przeżyć i doświadczeń. Złożone historie zostały tu sprowadzone do najprostszych symboli, a formy geometryczne oraz światło i ciemność nabrały głębokiego znaczenia. Większość prezentowanych fotografii powstała w tradycyjnej ciemni fotograficznej. Zdjęcia Jerzego Chaberka prezentowane na wystawie „Tu i Tam" są szczególne, zarówno ze względu na treść, jak i sposób obrazowania. Artysta znalazł indywidualne środki  wyrazu do przedstawienia niewyrażalnego – spotkania duchowości z materią, zapisu własnych przeżyć i doświadczeń. Do stworzenia zdjęć zastosował niezwykle wyrafinowane tonacje kolorystyczne. W procesie tworzenia wykorzystał pseudosolaryzację, montaż pozytywowy, rysowanie negatywu, wielokrotne kopiowanie i wiele innych starych technik związanych z fotografią analogową. Równie często używa też kamer otworkowych, które sam wykonuje.

 

o artyście

 

Jerzy Chaberek – członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ukończył Studium Fotograficzne w Katowicach. Mieszka w Łomży. Uprawia różne gatunki fotografii – od czystej formy krajobrazu, po fotografię inscenizowaną i kreacyjną. Fascynuje go fotografia analogowa. Laureat kilkudziesięciu konkursów fotografii artystycznej i przyrodniczej, m.in. główna nagroda Konfrontacji Polskiej Fotografii Artystycznej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Grand Prix i medal im. Włodzimierza Puchalskiego. Publikował swoje prace m.in. na łamach „Fotografii”, „Exitu”, „Foto”, ”Formatu”, prezentował  na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. „Foto - Medium - Art”, „2 πr2”, czy w Starej Galerii ZPAF.

_______________________________________________________________________________________________

 

 

MIJAM. Fotografie Mai Zińczuk


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 19 stycznia -  3 marca 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska

 

 

o wystawie

 

Prezentacja poszukiwań artystki młodego pokolenia debiutującej w roli fotografki. Pierwsza indywidualna wystawa zawierająca prace, które powstały na przestrzeni kilku lat. Obrazy zarejestrowane spontanicznie: pod wpływem impulsu, zauroczenia światłem lub obiektem, jak i bardzo przemyślane – aranżowane,  poprzedzone doborem kostiumów, wyszukiwaniem odpowiedniego pleneru. „Zamknięte w kadrze” wizerunki miejsc i ludziPrezentacja poszukiwań artystki młodego pokolenia debiutującej w roli fotografki. Pierwsza indywidualna wystawa zawierająca prace, które powstały na przestrzeni kilku lat. Obrazy zarejestrowane spontanicznie: pod wpływem impulsu, zauroczenia światłem lub obiektem, jak i bardzo przemyślane – aranżowane,  poprzedzone doborem kostiumów, wyszukiwaniem odpowiedniego pleneru. „Zamknięte w kadrze” wizerunki miejsc i ludzi.
 
 
o autorce
 
Maja Zińczuk urodziła się w Białymstoku w 1985 roku. Pasję do tworzenia obrazu rozwijała w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, gdzie ukończyła Wydział Operatorski. Ma na swoim koncie publikacje w Photo Vogue Italy oraz Art & Commerce (Photo Vogue Collection). W swojej fotografii często sięga po motywy filmowe, w których widać wpływ surrealizmu i oniryzmu. Na jej portretach zostały uchwycone twarze modelek, nieco odrealnione, niekiedy melancholijne i nieokreślone. „Malarskość”  prac osiąga dzięki miłości do klasycznej fotografii analogowej oraz specjalnej metodzie postprodukcji. Dzięki naturalnemu oświetleniu filmowe kadry nabierają specyficznej atmosfery, i to właśnie na operowaniu światłem artystka skupia największą uwagę. Na wystawie obejrzymy jej portrety oraz pejzaże.

_______________________________________________________________________________________________

 

 

 

STĄPANIE. Wystawa fotografii Marzanny Morozewicz


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 15 grudnia 2018 - 13 stycznia 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska

 

 

o wystawie

 

Projekt artystyczny o charakterze autobiograficznym, zrealizowany w 2018 roku w Białymstoku, w kilku miejscowościach na Podlasiu oraz na Lagunie Weneckiej. Jego istotą jest „pokazanie” wybranych miejsc jako obrazów tworzonych poprzez pryzmat doświadczenia indywidualnego: emocjonalnego i sensualnego jednocześnie, przez intymny „filtr” biograficzny, wpisujący się we współczesne narracje artystyczne sztuki kobiet. Zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

o autorce

 

Marzanna Morozewicz – urodzona 21 kwietnia 1965 r. w Białymstoku. Zajmuje się twórczością artystyczną w zakresie malarstwa (obrazy, obiekty malarskie), tkaniny, rysunku i fotografii. W latach 1984–1989 studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1998 r. obroniła doktorat, a w 2007 habilitację na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Zakładzie Edukacji Wizualnej Międzywydziałowego Instytutu Kulturoznawstwa i Sztuki na Uniwersytecie w Białymstoku. W swojej twórczości podkreśla motywy autobiograficzne, wątki odnoszące się do własnej cielesności, wskazuje na znaczenie płci w sztuce: opiera się na kategorii kobiecości jako doświadczenia wewnętrznego. Istotę tego doświadczenia stanowią emocje, intymny świat wewnętrzny, a także świat zewnętrzny, który odbierany jest sensualnie.

Autorska strona artystki:www.mamo.art.pl

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Perfekcja i światło. Fotografie Czesława Olszewskiego


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 27 października - 9 grudnia 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator wystawy: Sebastian Wicher

 

 

o wystawie

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną stare zdjęcia Warszawy i okolic, których autorem jest Czesław Olszewski (1894–1969), jeden z największych perfekcjonistów w historii polskiej fotografii. Prace pochodzą z rodzinnych zbiorów. Ich głównym tematem są dwie największe pasje artysty: architektura i pejzaż.

 

o artyście

 

Czesław Olszewski(1894–1969) urodził się w Grójcu, porzucił studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, by oddać się fotografii. Największy rozkwit kariery fotograficznej Olszewskiego przypada na okres międzywojenny. Zawodowo związany z Warszawą. Odniósł duży sukces w fotograficznej dokumentacji architektury. Stawiany obok Henryka Poddębskiego jako główny fotograf stolicy. Jego prace pojawiały się od początku lat 30. w docenianych tytułach: „Arkady” oraz „Architektura i Budownictwo”. Środowisko fotograficzne wysoko ceniło warsztat Olszewskiego, czego odzwierciedleniem było reprodukowanie jego zdjęć do katalogów i czasopism. Współpracował z Muzeum Narodowym przy wystawie „Warszawa Wczoraj, Dziś i Jutro”, jednej z najważniejszych ekspozycji okresu międzywojennego.

______________________________________________________________________________________________

 

 

Spotkania Fotograficzne – Sokole 2017


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 1 września - 21 paździrnika 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Bogusław Florian Skok

 

 

o wystawie

 

Prezentowane prace powstały w czasie drugiej edycji „Spotkań Fotograficznych”. Tym razem plener odbył się we wsi Sokole położonej w gminie Michałowo na skraju Puszczy Knyszyńskiej, w obszarze „Natura 2000”. Jest to miejsce szczególne, ponieważ tam ma początek Szlak Wzgórz Świętojańskich wiodący przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Impreza została zorganizowana przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Północno-Wschodni. Celem pleneru było spopularyzowanie walorów estetycznych terenu oraz przedstawienie aktualnych problemów ludzi funkcjonujących na tym terenie. Dziewięciu fotografików skupiało się na fotografii krajobrazowej, eksperymentalnej oraz reporterskiej. Niesprzyjające warunki świetlne oraz pogodowe nie przeszkodziły w powstaniu wystawy prezentującej różne techniki fotograficzne.

 

Fotograficy: Marek „Mak” Gołowacz (Blanki koło Lidzbarka Warmińskiego), Andrzej Górski (Białystok), Jarek Łukaszewicz (Kielce), Jakub Ostałowski (Warszawa), Anna Sierko-Szymańska (Białystok), Bogusław Florian Skok (Białystok), Andrzej Stachurski (Olsztyn), Mieczysław Wieliczka (Olsztyn), Anna Worowska (Białystok)

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Antoni Anatol Węcławski (1891-1985)

Między fotografią zawodową a artystyczną

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 7 lipca - 26 sierpnia 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kuratorka: Magdalena Durda-Dmitruk

 

 

o wystawie

 

Wystawa wybitnego polskiego fotografa międzywojnia urodzonego w Białymstoku, Antoniego Anatola Węcławskiego, stanowi przekrojowy pokaz jego twórczości. Prezentowanych jest ponad 70 zdjęć tego wybitnego piktorialisty, estety, nokturnisty, charyzmatycznego pedagoga i kolekcjonera.

Wystawa fotografii Antoniego Anatola Węcławskiego (1891-1985) to przypomnienie twórczości wybitnego, aczkolwiek funkcjonującego na uboczu polskiego i warszawskiego środowiska fotograficznego XX wieku, fotografa. Zaprezentujemy ponad 70 prac głównie z okresu międzywojennego. Od zdjęć ukazujących jego zainteresowania fotografią zawodową – z początków twórczości (1926 r.), kiedy to w Druskienikach prowadził sezonowy zakład fotograficzny i miał okazję fotografować m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzez motywy charakterystyczne dla polskich piktorialistów, utrzymane w duchu romantyzmu oraz „fotografii ojczystej”, po najbardziej znane „vintage prints”. Są to prace niejednokrotnie nagradzane w konkursach fotografii artystycznej, pokazujące wielki szacunek autora dla artystycznej tradycji i klasycznego piękna (np. „Kamienne schodki czy Droga na Wiśle w nocy”).

Wystawa odsłania wielowymiarowy obraz wyróżniającego się piktorialisty, nokturnisty, estety, wirtuoza techniki bromowej i entuzjasty technik szlachetnych, kolekcjonera zdjęć i wyszukanego sprzętu fotograficznego, charyzmatycznego pedagoga, megalomana, indywidualisty. Autora posługującego się bardzo szerokim repertuarem motywów jak: portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, folklorystyczne, etnograficzne, marynistyczne, pejzaże miejskie, nokturny. Twórcy przywiązanego do tradycji, ale też momentami na wskroś nowoczesnego, ulegającego wpływom konstruktywizmu. Wystawie towarzyszy publikacja/monografia artysty zawierająca materiały pochodzące głównie z unikatowej rodzinnej kolekcji, wzbogaconego o tematyczne, polskie i zagraniczne publikacje.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

Adam Tuchliński "I Love You All the Time"

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 12 maja - 1 lipca 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kuratorka: Joanna Kinowska

 

 

o wystawie

 

 

„I Love You All the Time” to wybór najciekawszych portretów, które Adam Tuchliński wykonał przez ostatnie sześć lat. Same twarze, bez tekstów, wypowiedzi. Widz/czytelnik ma przed sobą portrety – osoby. Większość patrzy prosto na nas. Są tacy jak my. Jak w tej piosence: „patrzysz i wszystko co widzisz, to inny gość. Kocham cię cały czas”. (You’re looking and all you see is another guy (…) I love you all the time). Tacy jak my. Tak jak my, kochający i chcący być kochanymi.

 

Portrety najczęściej ukazywały się w prasie obok słów wypowiadanych przez bohaterów zdjęć.

„Spójrz mi w oczy” to słowa, od których zaczyna się sesja fotograficzna. Spójrz mi w oczy. Trochę, żeby przełamać lody. Żeby się poznać. Zobacz kim jestem. Popatrz dokąd dotarłem. O co walczę. Co osiągnąłem.

Każda sesja to spotkanie. Dwie osoby patrzą na siebie. Jedna „pozuje”. Daje z siebie wszystko. Musi zaufać. Druga osoba – fotograf – uważnie obserwuje. Poznaje i utrwala to, co zostaje dla niego odkryte.

 

o artyście

 
http://www.adamtuchlinski.pl
 
Wystawy indywidulane
2008 - Parlament Europejski, Sztrasburg, Francja
2007 - Galeria Opera; Ostrawa, Czechy
2007 - Galeria Obok ZPAF; Warszawa, Polska
2006 - Galeria Jubileuszowa Pałacu Kultury i Nauki; Warszawa, Polska
 
Wystawy grupowe
2011 - Centrum Łowicka; Warszawa Polska
2009 - Galeria Ateneu; Warszawa, Polska
2008 - MKUH, Uherské Hradiště, Czechy
2007 - Centrum Kongresowe Narodowego Banku Czeskiego; Praga, Czechy
2007 - Willa Decjusza; Kraków, Polska
2006 - Dom Umeni; Opava, Czechy
2006 - Galeria Fama; Białystok, Polska
2006 - Photokina; Kolonia, Niemcy
2004 - Galeria Arsenał ; Białystok, Polska
2004 - Galeria Domu Pracy Twórczej; Wigry, Polska
 
Nagrody
2013 - Narew Ludzie Przyroda Kultura  pierwsza nagroda
2010 - Grand Press Photo – druga nagroda za reportaż w kategorii “Ludzie”
2010 - BZWBK Press Photo – trzecia nagroda za zdjęcie pojedyncze w kategorii “Wydarzenia”
 
Informacje osobiste
Fotograf, portrecista, dokumentalista. Pracuje na zlecenia takich magazynów jak Newsweek Polska, Forbes. 
 
_____________________________________________________________________________________________

 

 

 

Bartek Warzecha. Pierwsza generalna

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 10 marca - 6 maja 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kuratorka: Martyna Štěpán-Dworakowska

 

 

o wystawie

 

 

„Świat, a razem z nim wszystkie próby opowiadania o nim i pokazywaniago, wymaga od nas komunikowania i odczytywania pewnych kodów, które pozwalają nam zrozumieć jego zawiłości. Bartek Warzecha jest precyzyjnym reżyserem i scenografem; konstruując obrazy stawia nas, jako odbiorców, w roli teatralnego widza stojącego przed szeregiem jednoaktowych sztuk, których początków i końców możemy się jedynie domyślać. Teatr kompresuje się do ułamków sekundy, które jednak wystarczą, żeby ułożyć z tych kawałków całą historię”. (Paweł Starzec)

Bartek Warzecha, fotograf pochodzący z Białegostoku, znany z działalności dokumentującej spektakle teatralne, odkrywa przed nami swoją twórczość autorską. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w różnych miejscach i warunkach, a ich założeniem było zatrzymanie w kadrze intuicyjnie wybranych obrazów. Ujawniają one wrażliwy i wnikliwy sposób obserwowania codzienności, niepozbawiony też dystansu i humoru, co wpływa na niepowtarzalny styl artysty.

 

o artyście

 

Bartek Warzecha (ur. 1984) – jeden z najbardziej znanych polskich fotografów specjalizujących się w tematyce teatralnej. Autor sesji portretowych oraz zdjęć do plakatów teatralnych, sfotografował blisko 300 spektakli. W 2017 roku został laureatem ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Teatralnej, którego wcześniej był dwukrotnym finalistą. Jest autorem projektu dokumentującego kulisy Festiwalu „Metamorfozy Lalek”. W 2016 roku w Baku, w Azerbejdżanie w ramach Festiwalu Młodej Polskiej Fotografii odbyła się wystawa jego zdjęć́ z cyklu „Monumentalne”, za który otrzymał nagrodę Klubu Twórców Reklamy (KTR). Jest laureatem konkursu dla debiutujących fotografów DEBUTS 2014, organizowanego przez „doc! Photo Magazine”.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

Zofia Chomętowska. Drobiazgi

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 20 stycznia-4 marca 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Maciej Turczyniak

 

 

 

o wystawie

 

Archiwum Zofii Chomętowskiej, jednej z ważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego, od 2010 roku znajduje się w opracowaniu Fundacji Archeologia Fotografii. W ogromnym zbiorze liczącym blisko 6500 klatek negatywów i 4500 pozytywów – zachowały się tylko nieliczne odbitki o charakterze wystawowym. Ekspozycja „Drobiazgi” prezentuje wybór kilkudziesięciu z nich. Fotografie z lat 1928-1933 pokazują rodzinny majątek artystki w Porochońsku. W zbiorze znalazły się też liczne zdjęcia krajobrazowe w estetyce piktorialnej, wykonane małoobrazkową Leicą, oraz fotografie dokumentujące życie okolicznych mieszkańców.

Prezentacji towarzyszy pokaz filmu „Ja kinuję”. To unikatowy materiał gromadzący fragmenty filmów Chomętowskiej z końca lat 20., odsłaniający prywatne życie artystki, jej rodziny i przyjaciół. Komentarz do filmu napisał Mikołaj Łoziński, tekst przeczytała Julia Staniszewska.

 

o autorce

 

Zofia Chomętowska  (1902, Porochońsk – 1991, Buenos Aires) – jedna z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego. Córka Bronisławy z Buchowieckich i Feliksa Druckiego-Lubeckiego, Urodziła się i spędziła młodość na Polesiu, w okolicach Pińska. Debiutowała na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 r. We wrześniu 1931 dostała nagrodę w konkursie Kodaka, która rozpoczęła serię publikacji jej zdjęć w czasopismach specjalistycznych i uczestnictwo w wystawach. W Warszawie zamieszkała na stałe w połowie lat 30. W 1937 r. otworzyła własne studio fotografii reklamowej. W 1936 r. wygrała konkurs na stanowisko fotografa w Ministerstwie Komunikacji, zyskując uznanie w elitarnym środowisku fotograficznym (udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, członkostwo w Fotoklubie Polskim i Polskim Towarzystwie Fotograficznym). W czasie wojny mieszkała w Warszawie, razem z przyrodnią siostrą prowadziła antykwariat „Krynolina”. Po wojnie dokumentowała zniszczenia stolicy i powracających do miasta ludzi. Szeroki wybór zdjęć, wykonanych w części na zlecenie Biura Odbudowy Stolicy, został pokazany na wystawie Warszawa Oskarża! W 1946 roku wyemigrowała z Polski. Przez rok mieszkała we Francji i Włoszech. W 1948 r. wyjechała do Argentyny. Ocalone archiwum jej zdjęć w 2010 roku zostało sprowadzone do Warszawy, wysiłkiem Fundacji Archeologia Fotografii, która zajmuje się jego udostępnianiem i opracowaniem.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

Białowieskie Spotkania Fotograficzne - Białowieża 2016

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 18 listopada 2017-14 stycznia  2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Bogusława Fliorian Skok

 

 

Białowieża i obszar Puszczy Białowieskiej stały się miejscem spotkania artystów fotografików różniących się w sposobie patrzenia na świat i zwracania uwagi widza na jego wycinki. Różnice te widoczne są przede wszystkim w sposobie wyboru podjętych tematów od – pejzażu przez portret do reportażu.

W plenerze udział wzięli:

Jerzy Chaberek

Elżbieta Dworak

Ryszard Karczmarski

Jakub Ostałowski

Anna Sierko-Szymańska

Andrzej Stachurski

Mieczysław Wieliczko

Mariusz Wideryński

Anna Worowska

Bogusław Florian Skok (komisarz pleneru)

____________________________________________________________________________________

 

 

 

Sentymentalnie. Wystawa Litewskiego Stowarzyszenia Fotografii Analogowej


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
 

czas trwania: 14 października-12 listopada  2017

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Andrei Antonau

koordynator: Arkadiusz Puchalski

 

 

o wystawie

 

 

Litewskie Stowarzyszenie Fotografii Analogowej zostało założone w 2014 r. Zrzesza fotografów wykorzystujących w twórczości tradycyjne technologie fotograficzne. Artyści stawiają sobie za cel promowanie tradycyjnych metod i praktyk uzyskiwania obrazu fotograficznego oraz popularyzację twórczości członków Stowarzyszenia.

 

Litewskie Stowarzyszenie Fotografii Analogowej (Lietuvos analoginės fotografijos asociacija LAFA) – to organizacja zrzeszająca społeczność twórców fotografii analogowej, dążąca do popularyzacji różnych form i rodzajów alternatywnej fotografii nie cyfrowej, korzystania z druku materialnego.

Jednym z ważniejszych celów LAFA jest założenie forum idei i dyskusji, fizycznej oraz wirtualnej bazy danych o fotografii alternatywnej i jej entuzjastach. LAFA inicjuje wystawy, imprezy fotograficzne, warsztaty twórcze, lekcje i wykłady, poświęcone różnym starym technologiom fotograficznym oraz ich popularyzacji.
Na chwilę obecną do stowarzyszenia należy ponad 30 członków z całej Litwy, którym zależny na końcowym rezultacie, zapisanym na fizycznym nośniku: nie ważne czy jest to papier, metalowa płytka dagerotypu czy przezroczysta klisza slajdu.
 
Więcej informacji na temat Stowarzyszenia możecie znaleźć w specjalnie przygotowanej notatce pod adresem: 
https://www.facebook.com/notes/galeria-im-sle%C5%84dzi%C5%84skich-w-bia%C5%82ymstoku/wystawa-litewskiego-stowarzyszenia-fotografii-analogowej/1898615553488822/
______________________________________________________________________________________________
 

 

 

Bogdan Konopka. Fotografia. Kiedy idziesz drogą...

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
 
czas trwania: 14 września-8 października  2017

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

wystawa inaugurująca tegoroczna edycję: Festiwalu BIAŁYSTOK INTERPHOTO. Granice tolerancji

 

 

o artyście

Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od
roku 1994 z Pismem Artystycznym FORMAT oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA (2000-
-2012). Prowadził autorskie pracownie w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles
we Francji (1994-1997), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-2011) oraz na Formation
Supérieure w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-2016). Laureat
Grand Prix de la Ville de Vevey Europejskiego Konkursu Fotografii w 1998 roku. W jego
tekstach poświęconych fotografii – czy też wybranym fotografom – odnaleźć można całe
spektrum dostępnych dziś technik i metod obrazowania.
Wystawa inaugurująca tegoroczną edycję Festiwalu BIAŁYSTOK INTERPHOTO.

 

Granice tolerancji.Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od
Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od
 
Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym FORMAT oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA (2000--2012). Prowadził autorskie pracownie w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-1997), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-2011) oraz na Formation
Supérieure w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-2016). Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey Europejskiego Konkursu Fotografii w 1998 roku. W jego tekstach poświęconych fotografii – czy też wybranym fotografom – odnaleźć można całe spektrum dostępnych dziś technik i metod obrazowania.
_________________________________________________________________________________
 
 
 

Bolesław Augustis. W białostockich ogrodach

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
 
czas trwania: 19 maja-18 czerwca 2017

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Grzegorz Dąbrowski

 

 

o artyście

.

Urodził się w Imperium Rosyjskim w rodzinie zesłańców po powstaniu styczniowym. Przez pierwsze lata życia mieszkał wraz z rodziną w Nowosybirsku, gdzie terminował w zakładzie fotograficznym. W 1932 rodzina Augustisów powróciła do Polski i 6 maja osiedliła się w Białymstoku. Początkowo pracował jako pomocnik u fotografa Neuhüttlera przy Rynku Kościuszki, następnie w 1935 otworzył własny zakład „Polonia Film” przy ul. Kilińskiego 12, potem przy Kilińskiego 14. Augustis wykonywał głównie zdjęcia na zamówienie, fotografował przechodniów i ważne wydarzenia w Białymstoku.
W listopadzie 1939 po agresji ZSRR na Polskę jego ojciec zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu w Mińsku, po czym ślad po nim zaginął. W trakcie zabawy sylwestrowej 1939/1940 w auli białostockiego gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Tam wstąpił do Armii Andersa, w szeregach której walczył do końca II wojny światowej. Po jej zakończeniu zdecydował o niewracaniu do Polski i po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii wyjechał do Nowej Zelandii. Tam ożenił się z Polką, która również była zesłana na Syberię. Porzucił zawodowe fotografowanie i prowadził firmę budowlaną. Do końca życia nie odwiedził Polski.
Augustis pozostawał fotografem całkowicie zapomnianym aż do czasu przypadkowego odkrycia przez dwóch nastoletnich chłopców w czerwcu 2004 kilku tysięcy jego zdjęć w opuszczonej posesji przy ul. Bema w Białymstoku. Dzięki staraniom białostockiego fotografa Grzegorza Dąbrowskiego zdjęcia (wykonane w latach 1935-1939) zostały zabezpieczone i oczyszczone. Augustis został uznany za wybitnego fotografa, a wykonane przez niego zdjęcia mają wielką wartość dokumentacyjną i artystyczną.
Od 2004 roku zdjęcia Augustisa były prezentowane na kilku wystawach w Białymstoku i w Instytucie Polskim w Berlinie. W 2010 ukazał się album prezentujący niemal sto zdjęć Augustisa.
Bolesław Augustis (ur. 1912, zm. maj 1995) - polski fotograf znany ze zdjęć przedstawiających życie w przedwojennym Białymstoku. Urodził się w Imperium Rosyjskim w rodzinie zesłańców po powstaniu styczniowym. Przez pierwsze lata życia mieszkał wraz z rodziną w Nowosybirsku, gdzie terminował w zakładzie fotograficznym. W 1932 rodzina Augustisów powróciła do Polski i 6 maja osiedliła się w Białymstoku. Początkowo pracował jako pomocnik u fotografa Neuhüttlera przy Rynku Kościuszki, następnie w 1935 otworzył własny zakład „Polonia Film” przy ul. Kilińskiego 12, potem przy Kilińskiego 14. Augustis wykonywał głównie zdjęcia na zamówienie, fotografował przechodniów i ważne wydarzenia w Białymstoku.
W listopadzie 1939 po agresji ZSRR na Polskę jego ojciec zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu w Mińsku, po czym ślad po nim zaginął. W trakcie zabawy sylwestrowej 1939/1940 w auli białostockiego gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Tam wstąpił do Armii Andersa, w szeregach której walczył do końca II wojny światowej. Po jej zakończeniu zdecydował o niewracaniu do Polski i po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii wyjechał do Nowej Zelandii. Tam ożenił się z Polką, która również była zesłana na Syberię. Porzucił zawodowe fotografowanie i prowadził firmę budowlaną. Do końca życia nie odwiedził Polski.
 
Augustis pozostawał fotografem całkowicie zapomnianym aż do czasu przypadkowego odkrycia przez dwóch nastoletnich chłopców w czerwcu 2004 kilku tysięcy jego zdjęć w opuszczonej posesji przy ul. Bema w Białymstoku. Dzięki staraniom białostockiego fotografa Grzegorza Dąbrowskiego zdjęcia (wykonane w latach 1935-1939) zostały zabezpieczone i oczyszczone. Augustis został uznany za wybitnego fotografa, a wykonane przez niego zdjęcia mają wielką wartość dokumentacyjną i artystyczną.
 
Od 2004 roku zdjęcia Augustisa były prezentowane na kilku wystawach w Białymstoku i w Instytucie Polskim w Berlinie. W 2010 ukazał się album prezentujący niemal sto zdjęć Augustisa.
 
https://www.facebook.com/notes/galeria-im-sle%C5%84dzi%C5%84skich-w-bia%C5%82ymstoku/wystawa-litewskiego-stowarzyszenia-fotografii-analogowej/1898615553488822/

 

Perfekcja i światło. Fotografie Czesława Olszewskiego


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 27 października - 9 grudnia 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator wystawy: Sebastian Wicher

 

 

o wystawie:

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną stare zdjęcia Warszawy i okolic, których autorem jest Czesław Olszewski (1894–19