Perfekcja i światło. Fotografie Czesława Olszewskiego


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 27 października - 9 grudnia 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator wystawy: Sebastian Wicher

 

 

o wystawie:

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną stare zdjęcia Warszawy i okolic, których autorem jest Czesław Olszewski (1894–1969), jeden z największych perfekcjonistów w historii polskiej fotografii. Prace pochodzą z rodzinnych zbiorów. Ich głównym tematem są dwie największe pasje artysty: architektura i pejzaż.

 

o artyście:

 

Czesław Olszewski(1894–1969) urodził się w Grójcu, porzucił studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, by oddać się fotografii. Największy rozkwit kariery fotograficznej Olszewskiego przypada na okres międzywojenny. Zawodowo związany z Warszawą. Odniósł duży sukces w fotograficznej dokumentacji architektury. Stawiany obok Henryka Poddębskiego jako główny fotograf stolicy. Jego prace pojawiały się od początku lat 30. w docenianych tytułach: „Arkady” oraz „Architektura i Budownictwo”. Środowisko fotograficzne wysoko ceniło warsztat Olszewskiego, czego odzwierciedleniem było reprodukowanie jego zdjęć do katalogów i czasopism. Współpracował z Muzeum Narodowym przy wystawie „Warszawa Wczoraj, Dziś i Jutro”, jednej z najważniejszych ekspozycji okresu międzywojennego.

______________________________________________________________________________________________

 

 

Spotkania Fotograficzne – Sokole 2017


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 1 września - 21 paździrnika 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Bogusław Florian Skok

 

 

o wystawie:

 

 

Prezentowane prace powstały w czasie drugiej edycji „Spotkań Fotograficznych”. Tym razem plener odbył się we wsi Sokole położonej w gminie Michałowo na skraju Puszczy Knyszyńskiej, w obszarze „Natura 2000”. Jest to miejsce szczególne, ponieważ tam ma początek Szlak Wzgórz Świętojańskich wiodący przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Impreza została zorganizowana przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Północno-Wschodni. Celem pleneru było spopularyzowanie walorów estetycznych terenu oraz przedstawienie aktualnych problemów ludzi funkcjonujących na tym terenie. Dziewięciu fotografików skupiało się na fotografii krajobrazowej, eksperymentalnej oraz reporterskiej. Niesprzyjające warunki świetlne oraz pogodowe nie przeszkodziły w powstaniu wystawy prezentującej różne techniki fotograficzne.

 

Fotograficy: Marek „Mak” Gołowacz (Blanki koło Lidzbarka Warmińskiego), Andrzej Górski (Białystok), Jarek Łukaszewicz (Kielce), Jakub Ostałowski (Warszawa), Anna Sierko-Szymańska (Białystok), Bogusław Florian Skok (Białystok), Andrzej Stachurski (Olsztyn), Mieczysław Wieliczka (Olsztyn), Anna Worowska (Białystok)

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Antoni Anatol Węcławski (1891-1985)

Między fotografią zawodową a artystyczną

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 7 lipca - 26 sierpnia 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kuratorka: Magdalena Durda-Dmitruk

 

 

o wystawie:

 

 

Wystawa wybitnego polskiego fotografa międzywojnia urodzonego w Białymstoku, Antoniego Anatola Węcławskiego, stanowi przekrojowy pokaz jego twórczości. Prezentowanych jest ponad 70 zdjęć tego wybitnego piktorialisty, estety, nokturnisty, charyzmatycznego pedagoga i kolekcjonera.

Wystawa fotografii Antoniego Anatola Węcławskiego (1891-1985) to przypomnienie twórczości wybitnego, aczkolwiek funkcjonującego na uboczu polskiego i warszawskiego środowiska fotograficznego XX wieku, fotografa. Zaprezentujemy ponad 70 prac głównie z okresu międzywojennego. Od zdjęć ukazujących jego zainteresowania fotografią zawodową – z początków twórczości (1926 r.), kiedy to w Druskienikach prowadził sezonowy zakład fotograficzny i miał okazję fotografować m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzez motywy charakterystyczne dla polskich piktorialistów, utrzymane w duchu romantyzmu oraz „fotografii ojczystej”, po najbardziej znane „vintage prints”. Są to prace niejednokrotnie nagradzane w konkursach fotografii artystycznej, pokazujące wielki szacunek autora dla artystycznej tradycji i klasycznego piękna (np. „Kamienne schodki czy Droga na Wiśle w nocy”).

Wystawa odsłania wielowymiarowy obraz wyróżniającego się piktorialisty, nokturnisty, estety, wirtuoza techniki bromowej i entuzjasty technik szlachetnych, kolekcjonera zdjęć i wyszukanego sprzętu fotograficznego, charyzmatycznego pedagoga, megalomana, indywidualisty. Autora posługującego się bardzo szerokim repertuarem motywów jak: portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, folklorystyczne, etnograficzne, marynistyczne, pejzaże miejskie, nokturny. Twórcy przywiązanego do tradycji, ale też momentami na wskroś nowoczesnego, ulegającego wpływom konstruktywizmu. Wystawie towarzyszy publikacja/monografia artysty zawierająca materiały pochodzące głównie z unikatowej rodzinnej kolekcji, wzbogaconego o tematyczne, polskie i zagraniczne publikacje.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

Adam Tuchliński "I Love You All the Time"

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 12 maja - 1 lipca 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kuratorka: Joanna Kinowska

 

 

o wystawie:

 

 

„I Love You All the Time” to wybór najciekawszych portretów, które Adam Tuchliński wykonał przez ostatnie sześć lat. Same twarze, bez tekstów, wypowiedzi. Widz/czytelnik ma przed sobą portrety – osoby. Większość patrzy prosto na nas. Są tacy jak my. Jak w tej piosence: „patrzysz i wszystko co widzisz, to inny gość. Kocham cię cały czas”. (You’re looking and all you see is another guy (…) I love you all the time). Tacy jak my. Tak jak my, kochający i chcący być kochanymi.

 

Portrety najczęściej ukazywały się w prasie obok słów wypowiadanych przez bohaterów zdjęć.

„Spójrz mi w oczy” to słowa, od których zaczyna się sesja fotograficzna. Spójrz mi w oczy. Trochę, żeby przełamać lody. Żeby się poznać. Zobacz kim jestem. Popatrz dokąd dotarłem. O co walczę. Co osiągnąłem.

Każda sesja to spotkanie. Dwie osoby patrzą na siebie. Jedna „pozuje”. Daje z siebie wszystko. Musi zaufać. Druga osoba – fotograf – uważnie obserwuje. Poznaje i utrwala to, co zostaje dla niego odkryte.

 

o artyście:

 
http://www.adamtuchlinski.pl
 
Wystawy indywidulane
2008 - Parlament Europejski, Sztrasburg, Francja
2007 - Galeria Opera; Ostrawa, Czechy
2007 - Galeria Obok ZPAF; Warszawa, Polska
2006 - Galeria Jubileuszowa Pałacu Kultury i Nauki; Warszawa, Polska
 
Wystawy grupowe
2011 - Centrum Łowicka; Warszawa Polska
2009 - Galeria Ateneu; Warszawa, Polska
2008 - MKUH, Uherské Hradiště, Czechy
2007 - Centrum Kongresowe Narodowego Banku Czeskiego; Praga, Czechy
2007 - Willa Decjusza; Kraków, Polska
2006 - Dom Umeni; Opava, Czechy
2006 - Galeria Fama; Białystok, Polska
2006 - Photokina; Kolonia, Niemcy
2004 - Galeria Arsenał ; Białystok, Polska
2004 - Galeria Domu Pracy Twórczej; Wigry, Polska
 
Nagrody
2013 - Narew Ludzie Przyroda Kultura  pierwsza nagroda
2010 - Grand Press Photo – druga nagroda za reportaż w kategorii “Ludzie”
2010 - BZWBK Press Photo – trzecia nagroda za zdjęcie pojedyncze w kategorii “Wydarzenia”
 
Informacje osobiste
Fotograf, portrecista, dokumentalista. Pracuje na zlecenia takich magazynów jak Newsweek Polska, Forbes. 
 
_____________________________________________________________________________________________

 

 

 

Bartek Warzecha. Pierwsza generalna

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 10 marca - 6 maja 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kuratorka: Martyna Štěpán-Dworakowska

 

 

o wystawie:

 

 

„Świat, a razem z nim wszystkie próby opowiadania o nim i pokazywaniago, wymaga od nas komunikowania i odczytywania pewnych kodów, które pozwalają nam zrozumieć jego zawiłości. Bartek Warzecha jest precyzyjnym reżyserem i scenografem; konstruując obrazy stawia nas, jako odbiorców, w roli teatralnego widza stojącego przed szeregiem jednoaktowych sztuk, których początków i końców możemy się jedynie domyślać. Teatr kompresuje się do ułamków sekundy, które jednak wystarczą, żeby ułożyć z tych kawałków całą historię”. (Paweł Starzec)

Bartek Warzecha, fotograf pochodzący z Białegostoku, znany z działalności dokumentującej spektakle teatralne, odkrywa przed nami swoją twórczość autorską. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w różnych miejscach i warunkach, a ich założeniem było zatrzymanie w kadrze intuicyjnie wybranych obrazów. Ujawniają one wrażliwy i wnikliwy sposób obserwowania codzienności, niepozbawiony też dystansu i humoru, co wpływa na niepowtarzalny styl artysty.

 

o artyście:

 

Bartek Warzecha (ur. 1984) – jeden z najbardziej znanych polskich fotografów specjalizujących się w tematyce teatralnej. Autor sesji portretowych oraz zdjęć do plakatów teatralnych, sfotografował blisko 300 spektakli. W 2017 roku został laureatem ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Teatralnej, którego wcześniej był dwukrotnym finalistą. Jest autorem projektu dokumentującego kulisy Festiwalu „Metamorfozy Lalek”. W 2016 roku w Baku, w Azerbejdżanie w ramach Festiwalu Młodej Polskiej Fotografii odbyła się wystawa jego zdjęć́ z cyklu „Monumentalne”, za który otrzymał nagrodę Klubu Twórców Reklamy (KTR). Jest laureatem konkursu dla debiutujących fotografów DEBUTS 2014, organizowanego przez „doc! Photo Magazine”.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

Zofia Chomętowska. Drobiazgi

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 20 stycznia-4 marca 2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Maciej Turczyniak

 

 

 

o wystawie:

 

Archiwum Zofii Chomętowskiej, jednej z ważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego, od 2010 roku znajduje się w opracowaniu Fundacji Archeologia Fotografii. W ogromnym zbiorze liczącym blisko 6500 klatek negatywów i 4500 pozytywów – zachowały się tylko nieliczne odbitki o charakterze wystawowym. Ekspozycja „Drobiazgi” prezentuje wybór kilkudziesięciu z nich. Fotografie z lat 1928-1933 pokazują rodzinny majątek artystki w Porochońsku. W zbiorze znalazły się też liczne zdjęcia krajobrazowe w estetyce piktorialnej, wykonane małoobrazkową Leicą, oraz fotografie dokumentujące życie okolicznych mieszkańców.

Prezentacji towarzyszy pokaz filmu „Ja kinuję”. To unikatowy materiał gromadzący fragmenty filmów Chomętowskiej z końca lat 20., odsłaniający prywatne życie artystki, jej rodziny i przyjaciół. Komentarz do filmu napisał Mikołaj Łoziński, tekst przeczytała Julia Staniszewska.

 

o autorce:

 

Zofia Chomętowska  (1902, Porochońsk – 1991, Buenos Aires) – jedna z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego. Córka Bronisławy z Buchowieckich i Feliksa Druckiego-Lubeckiego, Urodziła się i spędziła młodość na Polesiu, w okolicach Pińska. Debiutowała na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 r. We wrześniu 1931 dostała nagrodę w konkursie Kodaka, która rozpoczęła serię publikacji jej zdjęć w czasopismach specjalistycznych i uczestnictwo w wystawach. W Warszawie zamieszkała na stałe w połowie lat 30. W 1937 r. otworzyła własne studio fotografii reklamowej. W 1936 r. wygrała konkurs na stanowisko fotografa w Ministerstwie Komunikacji, zyskując uznanie w elitarnym środowisku fotograficznym (udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, członkostwo w Fotoklubie Polskim i Polskim Towarzystwie Fotograficznym). W czasie wojny mieszkała w Warszawie, razem z przyrodnią siostrą prowadziła antykwariat „Krynolina”. Po wojnie dokumentowała zniszczenia stolicy i powracających do miasta ludzi. Szeroki wybór zdjęć, wykonanych w części na zlecenie Biura Odbudowy Stolicy, został pokazany na wystawie Warszawa Oskarża! W 1946 roku wyemigrowała z Polski. Przez rok mieszkała we Francji i Włoszech. W 1948 r. wyjechała do Argentyny. Ocalone archiwum jej zdjęć w 2010 roku zostało sprowadzone do Warszawy, wysiłkiem Fundacji Archeologia Fotografii, która zajmuje się jego udostępnianiem i opracowaniem.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

Białowieskie Spotkania Fotograficzne - Białowieża 2016

 


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
czas trwania: 18 listopada 2017-14 stycznia  2018

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Bogusława Fliorian Skok

 

 

Białowieża i obszar Puszczy Białowieskiej stały się miejscem spotkania artystów fotografików różniących się w sposobie patrzenia na świat i zwracania uwagi widza na jego wycinki. Różnice te widoczne są przede wszystkim w sposobie wyboru podjętych tematów od – pejzażu przez portret do reportażu.

W plenerze udział wzięli:

Jerzy Chaberek

Elżbieta Dworak

Ryszard Karczmarski

Jakub Ostałowski

Anna Sierko-Szymańska

Andrzej Stachurski

Mieczysław Wieliczko

Mariusz Wideryński

Anna Worowska

Bogusław Florian Skok (komisarz pleneru)

____________________________________________________________________________________

 

 

 

Sentymentalnie. Wystawa Litewskiego Stowarzyszenia Fotografii Analogowej


„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
 

czas trwania: 14 października-12 listopada  2017

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Andrei Antonau

koordynator: Arkadiusz Puchalski

 

 

o wystawie:

 

 

Litewskie Stowarzyszenie Fotografii Analogowej zostało założone w 2014 r. Zrzesza fotografów wykorzystujących w twórczości tradycyjne technologie fotograficzne. Artyści stawiają sobie za cel promowanie tradycyjnych metod i praktyk uzyskiwania obrazu fotograficznego oraz popularyzację twórczości członków Stowarzyszenia.

 

Litewskie Stowarzyszenie Fotografii Analogowej (Lietuvos analoginės fotografijos asociacija LAFA) – to organizacja zrzeszająca społeczność twórców fotografii analogowej, dążąca do popularyzacji różnych form i rodzajów alternatywnej fotografii nie cyfrowej, korzystania z druku materialnego.

Jednym z ważniejszych celów LAFA jest założenie forum idei i dyskusji, fizycznej oraz wirtualnej bazy danych o fotografii alternatywnej i jej entuzjastach. LAFA inicjuje wystawy, imprezy fotograficzne, warsztaty twórcze, lekcje i wykłady, poświęcone różnym starym technologiom fotograficznym oraz ich popularyzacji.
Na chwilę obecną do stowarzyszenia należy ponad 30 członków z całej Litwy, którym zależny na końcowym rezultacie, zapisanym na fizycznym nośniku: nie ważne czy jest to papier, metalowa płytka dagerotypu czy przezroczysta klisza slajdu.
 
Więcej informacji na temat Stowarzyszenia możecie znaleźć w specjalnie przygotowanej notatce pod adresem: 
https://www.facebook.com/notes/galeria-im-sle%C5%84dzi%C5%84skich-w-bia%C5%82ymstoku/wystawa-litewskiego-stowarzyszenia-fotografii-analogowej/1898615553488822/
______________________________________________________________________________________________
 

 

 

Bogdan Konopka. Fotografia. Kiedy idziesz drogą...

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
 
czas trwania: 14 września-8 października  2017

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

wystawa inaugurująca tegoroczna edycję: Festiwalu BIAŁYSTOK INTERPHOTO. Granice tolerancji

 

 

o artyście:

Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od
roku 1994 z Pismem Artystycznym FORMAT oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA (2000-
-2012). Prowadził autorskie pracownie w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles
we Francji (1994-1997), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-2011) oraz na Formation
Supérieure w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-2016). Laureat
Grand Prix de la Ville de Vevey Europejskiego Konkursu Fotografii w 1998 roku. W jego
tekstach poświęconych fotografii – czy też wybranym fotografom – odnaleźć można całe
spektrum dostępnych dziś technik i metod obrazowania.
Wystawa inaugurująca tegoroczną edycję Festiwalu BIAŁYSTOK INTERPHOTO.

 

Granice tolerancji.Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od
Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od
 
Bogdan Konopka mieszka i pracuje w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym FORMAT oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA (2000--2012). Prowadził autorskie pracownie w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-1997), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-2011) oraz na Formation
Supérieure w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-2016). Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey Europejskiego Konkursu Fotografii w 1998 roku. W jego tekstach poświęconych fotografii – czy też wybranym fotografom – odnaleźć można całe spektrum dostępnych dziś technik i metod obrazowania.
_________________________________________________________________________________
 
 
 

Bolesław Augustis. W białostockich ogrodach

„Kiedy idziesz drogą…”
Bogdan Konopka – fotografia„Kiedy idziesz drogą…”
 
czas trwania: 19 maja-18 czerwca 2017

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

kurator: Grzegorz Dąbrowski

 

 

o artyście:

.

Urodził się w Imperium Rosyjskim w rodzinie zesłańców po powstaniu styczniowym. Przez pierwsze lata życia mieszkał wraz z rodziną w Nowosybirsku, gdzie terminował w zakładzie fotograficznym. W 1932 rodzina Augustisów powróciła do Polski i 6 maja osiedliła się w Białymstoku. Początkowo pracował jako pomocnik u fotografa Neuhüttlera przy Rynku Kościuszki, następnie w 1935 otworzył własny zakład „Polonia Film” przy ul. Kilińskiego 12, potem przy Kilińskiego 14. Augustis wykonywał głównie zdjęcia na zamówienie, fotografował przechodniów i ważne wydarzenia w Białymstoku.
W listopadzie 1939 po agresji ZSRR na Polskę jego ojciec zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu w Mińsku, po czym ślad po nim zaginął. W trakcie zabawy sylwestrowej 1939/1940 w auli białostockiego gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Tam wstąpił do Armii Andersa, w szeregach której walczył do końca II wojny światowej. Po jej zakończeniu zdecydował o niewracaniu do Polski i po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii wyjechał do Nowej Zelandii. Tam ożenił się z Polką, która również była zesłana na Syberię. Porzucił zawodowe fotografowanie i prowadził firmę budowlaną. Do końca życia nie odwiedził Polski.
Augustis pozostawał fotografem całkowicie zapomnianym aż do czasu przypadkowego odkrycia przez dwóch nastoletnich chłopców w czerwcu 2004 kilku tysięcy jego zdjęć w opuszczonej posesji przy ul. Bema w Białymstoku. Dzięki staraniom białostockiego fotografa Grzegorza Dąbrowskiego zdjęcia (wykonane w latach 1935-1939) zostały zabezpieczone i oczyszczone. Augustis został uznany za wybitnego fotografa, a wykonane przez niego zdjęcia mają wielką wartość dokumentacyjną i artystyczną.
Od 2004 roku zdjęcia Augustisa były prezentowane na kilku wystawach w Białymstoku i w Instytucie Polskim w Berlinie. W 2010 ukazał się album prezentujący niemal sto zdjęć Augustisa.
Bolesław Augustis (ur. 1912, zm. maj 1995) - polski fotograf znany ze zdjęć przedstawiających życie w przedwojennym Białymstoku. Urodził się w Imperium Rosyjskim w rodzinie zesłańców po powstaniu styczniowym. Przez pierwsze lata życia mieszkał wraz z rodziną w Nowosybirsku, gdzie terminował w zakładzie fotograficznym. W 1932 rodzina Augustisów powróciła do Polski i 6 maja osiedliła się w Białymstoku. Początkowo pracował jako pomocnik u fotografa Neuhüttlera przy Rynku Kościuszki, następnie w 1935 otworzył własny zakład „Polonia Film” przy ul. Kilińskiego 12, potem przy Kilińskiego 14. Augustis wykonywał głównie zdjęcia na zamówienie, fotografował przechodniów i ważne wydarzenia w Białymstoku.
W listopadzie 1939 po agresji ZSRR na Polskę jego ojciec zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu w Mińsku, po czym ślad po nim zaginął. W trakcie zabawy sylwestrowej 1939/1940 w auli białostockiego gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Tam wstąpił do Armii Andersa, w szeregach której walczył do końca II wojny światowej. Po jej zakończeniu zdecydował o niewracaniu do Polski i po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii wyjechał do Nowej Zelandii. Tam ożenił się z Polką, która również była zesłana na Syberię. Porzucił zawodowe fotografowanie i prowadził firmę budowlaną. Do końca życia nie odwiedził Polski.
 
Augustis pozostawał fotografem całkowicie zapomnianym aż do czasu przypadkowego odkrycia przez dwóch nastoletnich chłopców w czerwcu 2004 kilku tysięcy jego zdjęć w opuszczonej posesji przy ul. Bema w Białymstoku. Dzięki staraniom białostockiego fotografa Grzegorza Dąbrowskiego zdjęcia (wykonane w latach 1935-1939) zostały zabezpieczone i oczyszczone. Augustis został uznany za wybitnego fotografa, a wykonane przez niego zdjęcia mają wielką wartość dokumentacyjną i artystyczną.
 
Od 2004 roku zdjęcia Augustisa były prezentowane na kilku wystawach w Białymstoku i w Instytucie Polskim w Berlinie. W 2010 ukazał się album prezentujący niemal sto zdjęć Augustisa.
 
https://www.facebook.com/notes/galeria-im-sle%C5%84dzi%C5%84skich-w-bia%C5%82ymstoku/wystawa-litewskiego-stowarzyszenia-fotografii-analogowej/1898615553488822/