Październik w Galerii im. Sleńdzińskich

 

 

WARYŃSKIEGO 24A / 01.10.2017 (niedziela) 16:00 / spotkanie

Moja przygoda z ekslibrisem. Tadeusz Szumarski

 

Ekslibris to ozdobny znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej wy­konany w jednej z technik grafiki artystycznej. Od początku istnienia miał chronić książkę przed zagubieniem, ale też zdobić ją i podkreślać dumę właściciela z jej posiadania. Spotkanie z Tadeuszem Szumarskim jest okazją, by dowiedzieć się więcej o historii ekslibrisu, poznać zasady i techniki jego tworzenia oraz zasięgnąć informacji dotyczących kolekcjonowania tej dziedziny grafiki.

 

Tadeusz Szumarski – urodzony w 1948 r. twórca, kolekcjoner i miłośnik ekslibrisu. Pierwsze swoje ekslibrisy wykonał w 1972 r. w technice linorytu, a od lat 80. tworzy głównie miedzioryty. Do tej pory wyciął ponad 500 ekslibrisów. Wiele z nich znajduje się w posiadaniu kolekcjonerów w kraju i za granicą. W swojej kolekcji posiada kilka tysięcy ekslibrisów wykonanych w różnych technikach graficznych. Obecnie mieszka we wsi Budy w Puszczy Białowieskiej, gdzie się urodził i po latach osiadł ponownie.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A / 08.10.2017 (niedziela) 12:00 / koncert

Julitta Sleńdzińska in memoriam. Alina Ratkowska

„Le Clavecin Moderne – współczesna polska muzyka klawesynowa”

 

W programie: Bartosz Kowalski-Banasewicz (ur. 1977) – Klawitiuda; Dariusz Przybylski (ur. 1984) – Toccata; Marian Sawa (1937-2005) – RAF; Paweł Łukaszewski (ur. 1968) – Souvenir IV; Jacek Grudzień (ur. 1961) – Turdus Musicus; Anna Ignatowicz-Glińska (ur. 1968) – Poza ciszą; Miłosz Bembinow (ur. 1978) – Seven Gates To Wildness

 

Alina Ratkowska – ur. w 1976 r. w Gdyni, klawesynistka, pedagog, producent muzyczny, animatorka życia muzycznego. Laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Paoli Bernardi w Bolonii (2005). Pedagog UMFC w Warszawie, gdzie prowadzi klasę klawesynu, a na lata 2016-2020 została mianowana na stanowisko Kierownika Katedry Organów i Klawesynu tej uczelni. W 1999 r. ukończyła AM im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Leszka Kędrackiego. W 2002 r. uzyskała dyplom Scholi Cantorum Basiliensis w klasie Andrea Marcona. W 2009 r. otrzymała stopień doktora sztuki muzycznej przyznany przez UMFC w Warszawie, a w 2014 r. stopień doktora habilitowanego AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracowała z Goldberg Baroque Ensemble, specjalizującym się w wykonawstwie muzyki zachowanej w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN. W latach 2011-2014 prowadziła poznański zespół wokalno-instrumentalny Musica Maxima. Nagrała solową płytę z „Wariacjami Goldbergowskimi” J. S. Bacha (2011, dwie nominacje do nagrody fonograficznej „Fryderyk”), płytę z trzema koncertami klawesynowymi J. J. du Graina, zmarłego w 1756 roku gdańskiego kompozytora i organisty (2012). W 2006 r. zainicjowała Festiwal Goldbergowski w Gdańsku, który w ciągu dekady stał się jednym z najważniejszych festi­wali muzyki dawnej w Polsce.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A / 12.10.2017 (czwartek) 17:00 / spotkanie

Czwartki u Sleńdzińskich. Być bliżej Wilna

 

„Być bliżej Wilna…” – spotkanie z architektem Michałem Bałaszem, nestorem biało­stockiej architektury. Zapraszamy na fascynującą i barwną opowieść o dzieciństwie spędzonym w Wilnie, dramatycznych latach okupacji i budowie nowego Białegostoku.

Prowadzenie: Sebastian Wicher

 

Michał Bałasz – urodzony w 1924 r. w Wilnie architekt specjalizujący się w budownictwie sakralnym: katolickim i prawosławnym. Studia ukończył w Poznaniu. W latach 50. XX w. został mianowany miejskim architektem w Białymstoku, gdzie zamieszkał na stałe. Autor projektów szeregu świątyń w Białymstoku (m.in. cerkiew Hagia Sophia, kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego), na Podlasiu oraz w wielu miejscowościach na terenie całego kraju. Nadal czynny zawodowo.

 

 

LEGIONOWA 2 / 13.10.2017 (piątek) 18:00 / wernisaż

Janusz Debis. Ciąg dalszy…

 

„Ciąg dalszy...” – wystawa najnowszych prac Janusza Debisa, malarza od lat związanego z Białymstokiem. Ostatnie prace artysty są kontynuacją poszukiwań twórczych ukierunkowanych na syntezę formy. „Świat najbardziej zwykły, najprostszy, najbliższy, najcodzienniejszy; przypadkowy fragment pokoju czy pejzażu, przeistacza się w promieniach światła w świat stanów ducha. W pierwszej płaszczyźnie jest to świat wewnętrznych doznań, emocji, przeżyć, smutków i radości, w drugiej zdaje się sięgać dalej do istoty tego, co kojarzy się z naszym duchowym stanem, może aż do pogranicza doznań mistycznych.” /Maciej Gutowski, 1999/.

Aranżacja wystawy: Andrzej Dworakowski Koordynatorka: Katarzyna Renata Hryszko Wystawa czynna do 5 listopada

 

Janusz Debis urodził się w 1942 r. w Nowej Wilejce koło Wilna. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach prof. Antoniego Łyżwańskiego i prof. Aleksandra Kobzdeja. W 1984 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w ASP w Warszawie. Od 1990 r. profesor nadzwyczajny Politechniki Białostockiej. Od 1976 r. związany z Politechniką Białostocką (początkowo z Instytutem Architektury przy Politechnice Białostockiej). W 1981 r. objął kierownictwo Zakładu Rysunku Wydziału Architektury PB, następnie Katedry Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Architektury Wnętrz, w 2009 r. przekształconej w Katedrę Sztuki. Uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Brał udział w ponad 20 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Białymstoku, Elblągu, Warszawie, Suwałkach, Łomży, Lucce (Włochy), Berlinie i Wiedniu.

 

 

WIKTORII 5 / 14.10.2017 (sobota) 17:00 / wernisaż

Wystawa Litewskiego Stowarzyszenia Fotografii Analogowej

 

Litewskie Stowarzyszenie Fotografii Analogowej zostało założone w 2014 r. Zrzesza fotografów wykorzystujących w twórczości tradycyjne technologie fotograficzne. Artyści stawiają sobie za cel promowanie tradycyjnych metod i praktyk uzyskiwania obrazu fotograficznego oraz popularyzację twórczości członków Stowarzyszenia.

Kurator wystawy: Arkadiusz Puchalski. Wystawa czynna do 12 listopada 2017

 

 

WARYŃSKIEGO 24A / 19.10.2017 (czwartek) 18:00 / spotkanie

Czwartki u Sleńdzińskich. „Martyrologia duchowieństwa Archidiecezji Wileńskiej 1939-1945” – prezentacja książki

 

Prezentacja książki ks. prof. Tadeusza Krahela pt. „Martyrologia duchowieństwa Archidiecezji Wileńskiej 1939-1945”. Spotkanie współorganizowane z Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku.

 

„Ks. prof. Tadeusz Krahel poświęcił 40 lat pracy badaniom i dokumentowaniu niszczycielskich działań obydwu zbrodniczych systemów na terenie archidiecezji wileńskiej. Jego dziełem są cieszące się uznaniem liczne i cenne prace na ten temat. (…) „Martyrologia” niniejsza zawiera około 450 haseł osobowych, z czego więcej niż 200 obszernych biogramów kapłanów diecezjalnych zamordowanych, więzionych, zesłanych lub w inny sposób re­presjonowanych, zaś pozostałe biogramy dotyczą alumnów lub zakonników”/ks. prof. R. Dzwonkowski SAC/

Ks. prof. T. Krahel był członkiem pierwszej Rady Programowej Galerii im. Sleńdzińskich.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A / 22.10.2017 (niedziela) 12:00 / koncert

Koncerty w samo południe. Ulubione pieśni i arie

 

„Ulubione pieśni i arie” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku z klas profesorów: Violetty Bieleckiej, Ewy B. Rafałko, Marty Wróblewskiej i Przemysława Kummera.

Akompaniament: Ewelina Mucha-Kondratowicz, Monika Bierć

 

 

WARYŃSKIEGO 24A / 26.10.2017 (czwartek) 18:00 / spotkanie

Czwartki u Sleńdzińskich. Prezentacja książki Stanisławy Łajewskiej-Szypluk „Porta Supraśla. Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera”

 

(...) Intencją tej książki jest nie tylko przedstawienie 70-letniej historii liceum i przywołanie wspomnień nauczycieli i uczniów, lecz przede wszystkim zastanowienie się nad siłą oddziaływania tej szkoły, która prawie przez trzydzieści lat była jedyną placówką na północny-wschód od Wisły, kształcącą artystów plastyków i techników tkackich. To właśnie początkowo nauczyciele, a później absolwenci, po ukończeniu studiów, byli zarzewiem kształtowania się środowiska twórczego i artystycznego w Białymstoku po II wojnie światowej. Jest też próbą ukazania wyborów, jakich dokonywali absolwenci, ich osiągnięć i dróg, które do tego wiodły (...). Stanisława Szypluk

Wydawcy publikacji: Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Artystycznej EduArt, Urząd Miejski w Supraślu, Stowarzyszenie Collegium Suprasliense.

 

 

EDUKACJA

 

 

WIKTORII 5 / 01- 03.10.2017 (niedziela - wtorek) / MŁODZIEŻ, OSOBY DOROSŁE / warsztaty

Warsztaty fotograficzne. Rafał Siderski

 

Podczas warsztatów oraz otwartych wykładów białostoczanie będą mogli zapoznać się z zagadnieniami z zakresu estetyki fotografii, tworzenia historii za pomocą zdjęć oraz ich archiwizowania i przechowywania, a wszystko to pod okiem Rafała Siderskiego.

 

Rafał Siderski – fotograf i nauczyciel pochodzący z Białegostoku, mieszkający i pracujący w Warszawie. Student studiów doktoranckich Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie w Republice Czeskiej. Dokumentalista i portrecista, fotograf wolny strzelec, wykładowca warszawskiej Akademii Fotografii. Jeden z autorów inicjatywy Albom.pl

 

1 października (niedziela) „Czy zdjęcie musi być ładne, czyli o tym, jak czytać zdjęcia”

Do uczestnictwa w warsztatach niezbędny jest własny aparat fotograficzny, który można ustawić na tryb manualny.

Warsztaty : 15:00-18:00 | Wykład: 18:15-19:15

 

2 października (poniedziałek) Zdjęcia rodzinne nie tylko w rodzinnym archiwum, czyli… czy moja historia może kogoś zainteresować”

Uczestników warsztatów zachęcamy do przyniesienia ze sobą zdjęć ze swojego archiwum rodzinnego.

Warsztaty: 15:00-18:00 | Wykład: 18:15-19:15

 

3 października (wtorek) „Jedno zdjęcie to za mało, czyli jak budować historię opartą na serii zdjęć”

Do udziału w warsztatach niezbędny jest własny aparat fotograficzny.

Warsztaty: 15:00-18:00 | Wykład: 18:15-19:15

 

Zapisy na warsztaty: facebook.com/albom.pl.7 Wykłady: wstęp wolny

 

 

WARYŃSKIEGO 24A / 08.10.2017 (niedziela) 16:00 / OSOBY DOROSŁE / warsztaty

Sztuka ekslibrisu. Warsztaty graficzne

 

Wakacje dawno się skończyły, a część Waszych pożyczonych książek nie wróciła na swoje miejsce na półce? Prawdopodobnie taki los nigdy by ich nie spotkał, gdyby były opatrzo­ne EKSLIBRISEM, czyli ozdobnym znakiem graficznym z waszym imieniem i nazwiskiem. Zapraszamy osoby dorosłe na warsztaty tworzenia ekslibrisu techniką linorytu.

ZAPISY: tel. 85 652 32 77OPŁATA: 10 zł

 

 

WIKTORII 5 / 21.10.2017 (sobota) 9:00 -17:00 / konferencja

II Konferencja Edukacyjna. Nowe odsłony edukacji muzealnej w Białymstoku

 

Konferencja dla nauczycieli, pracowników placówek oświatowo-wychowawczych, animatorów kultury, edukatorów muzealnych, instruktorów plastycznych oraz wszystkich, dla których edukacja muzealna nie jest obojętna i stanowi ważny element nauczania i wychowania do uczestnictwa w kulturze. Głównym celem konferencji jest popularyzacja edukacji muzealnej, a także integracja środowiska muzealnego i oświa­towego. Prelegenci przedstawią nowe działania edukacyjne białostockich muzeów i galerii oraz przykłady dobrych praktyk w zakresie współpracy między instytucjami kultury i oświaty. Przewidywana jest również część warsztatowa.

 

Szczegółowy program konferencji: www.galeriaslendzinskich.pl — Edukacja — Konferencja edukacyjna

ZAPISY (do 17 października): tel. 85 652 32 77 | i.korolczuk@galeriaslendzinskich.pl

UDZIAŁ BEZPŁATNY