czerwiec 2018

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

 

WYSTAWY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   19.05.2018 ― 12.05.2019   

bilet wstępu

5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa

Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Był też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.

Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   wystawa stała

bilet wstępu

Sztuka w genach. Sleńdzińscy

Wystawa dotyczy czteropokoleniowego roduSleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.

Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

LEGIONOWA 2   29.06 ― 5.08.2018

bilet wstępu

Jerzy Łabanowski (1932-1999). Malarstwo

Czarno-białe zdjęcia i pożółkłe katalogi nie potrafią przekazać uroku, dowcipu, talentu… ale wystawa podejmie tę próbę. Jerzy Łabanowski – białostocki malarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnik plenerów białowieskich, autor wielu białostockich sgraffit i współautor wystroju malarskiego auli Pałacu Branickich oraz mistrz ulotnej sztuki malowania reklam kinowych. Także mąż wybitnej artystki i najlepszy kompan artystycznych biesiad.

Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko

 

 

LEGIONOWA 2   19.05 ― 24.06.2018

bilet wstępu

Punkt – Linia – Plama

Projekt Ivana Rusachka i Emila Zenki z Grodna prezentuje różne rodzaje poszukiwań twórczych we współczesnej sztuce. Źródłem wszystkich działań artystycznych są trzy najprostsze elementy: punkt, linia, plama. To one dają początek strukturze dzieła tworząc swoisty model UNIVERSUM. Kontakt i wzajemne oddziaływanie tych elementów na płaszczyźnie i w przestrzeni prowadzi do powstania wszystkich możliwych obrazów świata rzeczywistego i świata zrodzonego z wyobraźni.

Kuratorka wystawy: Olya Anisko

 

 

WIKTORII 5   12.05 ― 1.07.2018

wstęp wolny

Adam Tuchliński „I Love You All the Time”

„I Love You All the Time” to wybór najciekawszych portretów, które Adam Tuchliński wykonał przez ostatnie sześć lat. Same twarze, bez tekstów, wypowiedzi. Widz/czytelnik ma przed sobą portrety – osoby. Większość patrzy prosto na nas. Są tacy jak my. Jak w tej piosence: „patrzysz i wszystko co widzisz, to inny gość. Kocham cię cały czas”. (You’re looking and all you see is another guy (…) I love you all the time). Tacy jak my. Tak jak my, kochający i chcący być kochanymi.

Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

 

 

WYSTAWA EDUKACYJNA

 

 

LEGIONOWA 2   21.06 ― 28.10.2018

wstęp wolny

Rosnę w sztukę

Wystawa prezentuje efekty całorocznych artystycznych zmagań uczestników cyklicznych warsztatów organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich. Pokazujemy najlepsze prace młodych adeptów sztuki wykonane w różnorodnych technikach plastycznych.  Na ekspozycji znajdziemy prace malarskie, rysunkowe, graficzne , a także ciekawe eksperymenty formalne.

Aranżacja i koordynacja: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich

 

 

LEGIONOWA 2   10.05 ― 17.06.2018

wstęp wolny

Bojarska Akademia

Od czerwca 2017 r. w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 grupa adeptów fotografii poznawała tajniki robienia zdjęć pod okiem Rafała Kozłowskiego i innych instruktorów ze Stowarzyszenia Białystok z Drewna. Wystawa jest osobistym zapisem ich drogi – 5 uczestników warsztatów, 5 cykli zdjęć, 5 różnych spojrzeń na świat. Dokąd zaprowadzą nas ich kadry?

Koordynacja wystawy: Stowarzyszenie Białystok z Drewna

 

 

WYDARZENIA 

 

 

WIKTORII 5   koncert   15.06.2018 (piątek) 20:00

wstęp wolny

 

Muzyka na Bojarach. Plenerowy koncert Macieja Zadykowicza

„Cały na czarno” to solowy, autorski projekt wokalisty, tekściarza i muzyka Macieja Zadykowicza. Przy użyciu techniki loopingu oraz nowoczesnych sampli, połączonych z klasycznym brzmieniem pianina, wykonawca zaprasza nas do wędrówki po stanach naszej świadomości. Emocje jakie nami targają, relacje międzyludzkie oraz patrzenie na świat z przymrużeniem oka, to główne tematy, o których śpiewa Cały na czarno. Jego muzyka jest wypadkową takich gatunków jak: pop, rock, electro. Jest nastrojowo, ale niekiedy głośno i dosadnie. Sam autor o projekcie mówi: ,,Cały na czarno to filtr, dzięki któremu łatwiej jest mi zrozumieć i pogodzić się z zachowaniem współczesnego człowieka. Dzięki opisywaniu pewnych zdarzeń mogę na nie spojrzeć z szerszej perspektywy, dostrzec zalety w sytuacjach, które na pierwszy rzut oka wydawałyby się niekoniecznie pozytywne, więc zawsze, nawet w smutnych historiach, staram się zostawić furtkę na to, że będzie lepiej... Bo będzie!”. Czemu ten filtr jest taki czarny? O tym będzie się można przekonać na koncercie w Galerii przy ulicy Wiktorii 5.

Bezpłatne wejściówki: dostępne we wszystkich oddziałach Galerii

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   koncert   17.06.2018 (niedziela) 12:00

wstęp wolny

 

Koncerty w samo południe. Koncert klawesynowy Elżbiety Stefańskiej i Mariki Kato

„Solo i w duecie”. W programie: M. K. Ogiński – Polonez na 4 ręce G-dur, 4 Polonezy; J. Elsner – Rondo a la Krakowiak; W. A. Mozart – Sonata D-dur na 4 ręce KV 381, Wariacje C-dur KV 265, Marsz turecki na 4 ręce; J. K. Vanhal – 3 utwory na 4 ręce; A. Soler – Fandango.

Elżbieta Stefańska – klawesynistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Zajmowała się muzyką od lat najwcześniejszych pobierając nauki u swego ojca – pianisty Ludwika Stefańskiego. Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, pod kierunkiem wybitnego klawesynisty niemieckiego, profesora Hansa Pischnera. Po uzyskaniu dyplomu swoje umiejętności wzbogacała na międzynarodowych kursach w Sienie i Weimarze, u znakomitych klawesynistów, m.in. Zuzanny Ruzickovej czy Ruggiera Gerlina. W jej repertuarze znajdują się dzieła muzyki solowej oraz kameralnej okresu renesansu, baroku i klasycyzmu, jak również utwory XX-wieczne. Koncertowała w wielu krajach Europy i Azji oraz USA. Wielokrotnie nagradzana na konkursach krajowych i zagranicznych.

Mariko Kato – japońska pianistka i klawesynistka, absolwentka Szkoły Muzycznej w Uozu. Laureatka japońskich konkursów pianistycznych. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie pobierając nauki u prof. Elżbiety Stefańskiej, z którą zaczęła występować w duecie; razem grały w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii. Od 2010 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, jako nauczycielka i akompaniatorka.

 

 

LEGIONOWA 2   wernisaż   21.06.2018 (czwartek) 17:00

wstęp wolny

 

Rosnę w sztukę. Wystawa edukacyjna

Wystawa jest kolejną odsłoną artystycznych dokonań uczestników cyklicznych warsztatów odbywających się w siedzibie Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego. Prezentujemy efekty całorocznej pracy młodych adeptów sztuki, zarówno tych najmłodszych, jak i niemalże dorosłych już twórców. Na ekspozycji znajdziemy szeroki wachlarz ciekawych technik plastycznych, takich jak kolaże, monotypie czy kolografy, nie zabraknie też dzieł czysto malarskich i rysunkowych. Wystawa jest skarbnicą pomysłów na prace plastyczne, do wykorzystania w działaniach z dziećmi i młodzieżą. To także  prawdziwa uczta dla miłośników sztuki dziecięcej. Autorzy pracowali pod czujnym okiem instruktorów-plastyków: Izabeli Korolczuk, Jowity Wiśniewskiej, Joanny Popko i Anety Ramotowskiej.

Aranżacja i koordynacja: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   28.06.2018 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

 

Camino na bicyklu. Spotkanie z Antonim Oleksickim

O swoich wrażeniach i doświadczeniach z rowerowej wyprawy szlakiem św. Jakuba
z Białegostoku do Santiago de Compostela (i nie tylko) opowie Antoni Oleksicki – białostoczanin, historyk, konserwator zabytków, wieloletni pracownik służb konserwatorskich w Białymstoku
i Warszawie, w latach 1988-2002 Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Prowadzący: Sebastian Wicher

 

 

LEGIONOWA 2   wernisaż   29.06.2018 (piątek) 18:00

wstęp wolny

 

Jerzy Łabanowski (1932-1999). Malarstwo

Jerzy Łabanowski (1932-1999). Monograficzna wystawa dorobku białostockiego artysty, dokonana z dystansu niemalże dwudziestu lat od jego śmierci. Choć dziś artysta znany jest przede wszystkim jako współautor wystroju malarskiego Pałacu Branickich, postaramy się przypomnieć jego dokonania z lat 60. i 70., kiedy jako młody awangardowy twórca przyczynił się do licznych sukcesów, odnoszonych przez środowisko plastyczne Białegostoku w skali ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Po raz pierwszy od wielu lat światło dzienne ujrzą abstrakcyjne lub metaforyczne obrazy spoczywające na co dzień w zbiorach białostockich instytucji kultury i u osób prywatnych.

 

Jerzy Łabanowski – urodzony w Białymstoku, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, uczeń Jana Cybisa i Piotra Potworowskiego. Od 1960 r. członek Oddziału (potem Okręgu) Białostockiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Stały uczestnik plenerów białowieskich w latach 1966-1972. Wystawiał m.in. w Galerii EL w Elblągu, na Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Wspólnie z piątką innych białostockich artystów otrzymał w 1969 r. zbiorowy złoty medal na X Międzynarodowym Salonie „Paris – Sud” w Juvisy pod Paryżem. W roku 1973, z okazji Dożynek Centralnych organizowanych w Białymstoku, zaprojektował i wykonał szereg sgraffit przy Rynku Kościuszki, ul. Sienkiewicza i Alei 1 Maja (dziś Alei Piłsudskiego). W latach 1979-1990 wraz z małżonką Dorotą Łabanowską opracował wystrój malarski głównej auli Akademii Medycznej w Pałacu Branickich.

Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   4.06, 11.06.2018 (poniedziałek) 10:30–12:00

Sztuka przed obiadem. Osoby w wieku 55+

Zapraszamy na ostatnie przed wakacyjną przerwą warsztaty dla osób dojrzałych. Każdy moment jest dobry, by dołączyć do niezwykle twórczej grupy. Na uczestników czekają rozmowy o sztuce, a przede wszystkim ciekawe działania plastyczne w przestrzeni ekspozycyjnej lub pracowni. Zapewniamy wszystkie materiały, kawę i miłą atmosferę. Warsztaty prowadzi:Jowita Wiśniewska.

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: 10 zł / zajęcia

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   6.06.2018 (środa) 18:00–19:30

Plastyka na co dzień. Kadra pedagogiczna

Kredki nie muszą być nudne – sposoby na ich twórcze zastosowanie”. To już ostatnie z cyklu warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury, którzy pragną podnosić swoje kwalifikacje w zakresie edukacji plastycznej. Tym razem uczestnicy przekonają się, że kredki nie muszą być nudne! Dowiedzą się, jak można połączyć je z innymi technikami plastycznymi i jak twórczo wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą. Podpowiemy, gdzie szukać pomysłów, zainspirujemy do działania. Warsztaty prowadzi: Milena Wysocka.

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: 20 zł / zajęcia

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD

 

 

LEGIONOWA 2   wykłady   3.06, 24.06.2018 (niedziela) 13:00–15:30

Historia piękna. Wykłady o sztuce. Ciąg dalszy

 

Zapraszamy na kolejne wykłady z cyklu  „Historia piękna, czyli jak rozumieć język sztuki?”, prowadzone przez dr Olgę Kłosiewicz, specjalistkę w zakresie filozofii i estetyki. Przypominamy, że spotkania odbywają się w niedzielne popołudnia dwa razy w miesiącu. Mają charakter otwarty, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

 

Tematy najbliższych zajęć:

3 czerwca – „Domy światła i jesień średniowiecza”. Gotyk. Estetyka jakościowa – światło i barwy. Symbole i alegorie. Fascynacja cierpieniem i śmiercią – tańce i triumfy śmierci, krucyfiksy mistyczne.

24 czerwca – „Odrodzenie i odczarowanie świata”. Początek nowożytności – kontekst historyczno-kulturowy. Wczesny renesans florencki i mistrzowie flamandzcy. Perspektywa. Widzenie towarowe.

Szczegóły: www.galeriaslendzinskich.pl, zakładka: Aktualności     Wykłady o sztuce

 

dr Olga Kłosiewicz – absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka serii edukacyjnej pod wspólnym tytułem „Tajemnice sztuki” oraz książek „Zwierzęta Zaratustry” i „Przyroda w polskiej tradycji”. Zajmuje się filozofią współczesną i estetyką. Publikowała m.in. w „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim”, „Sztuce i Filozofii”, „Kronosie”, „Dyskursie” oraz licznych monografiach zbiorowych. Wygłaszała referaty na międzynarodowych i ogólnopolskich kongresach, zjazdach oraz konferencjach estetycznych, filozoficznych, socjologicznych. Nagradzana nauczycielka akademicka, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zgłoszenia: tel. 502 138 980, e-mail: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl

Koszt zajęć: 10 zł / zajęcia

 

 

KALENDARZ EDUKACYJNY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   4-8.06.2018 (poniedziałek-piątek) 15:30-17:00

Rosnę w sztukę. Warsztaty dla dzieci i młodzieży

 

WARYŃSKIEGO 24A   4.06, 11.06.2018 (poniedziałek) 10:30-12:00

Sztuka przed obiadem. Warsztaty dla osób 55+

 

WARYŃSKIEGO 24A   6.06.2018 (środa) 18:00-19:30

Plastyka na co dzień. Warsztaty dla kadry pedagogicznej

 

WARYŃSKIEGO 24A   17.06.2018 (niedziela) 16:00-17:30

Artystyczne tropy. Warsztaty rodzinne

 

WIKTORII 5   7.06, 14.06.2018 (czwartek) 17:00-19:00

Jak ugryźć sztukę? Warsztaty dla osób dorosłych

 

LEGIONOWA 2   10.06.2018 (niedziela) 11:30–13.00

Ał… Sztuka nie boli. Warsztaty rodzinne

 

LEGIONOWA 2   3.06, 24.06.2018 (niedziela) 13:00–15.30

Historia piękna. Wykłady z historii sztuki

 

LEGIONOWA 2   21.06.2018 (niedziela) 17:00

Rosnę w sztukę. Wystawa edukacyjna