lipiec/sierpień 2018

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

 

WYSTAWY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A    19.05.2018 ― 12.05.2019

bilet wstępu

5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa

Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Był też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.

Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska

 

 

WARYŃSKIEGO 24A    wystawa stała

bilet wstępu

Sztuka w genach. Sleńdzińscy

Wystawa dotyczy czteropokoleniowego roduSleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.

Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

WIKTORII 5    07.07 ― 26.08.2018

wstęp wolny

Antoni Anatol Węcławski (1891-1985). Między fotografią zawodową a artystyczną

Wystawa wybitnego polskiego fotografa międzywojnia urodzonego w Białymstoku, Antoniego Anatola Węcławskiego, stanowi przekrojowy pokaz jego twórczości. Prezentowanych jest ponad 70 zdjęć tego wybitnego piktorialisty, estety, nokturnisty, charyzmatycznego pedagoga i kolekcjonera.

Kuratorka wystawy, autorka publikacji: Magdalena Durda-Dmitruk

 

 

WIKTORII 5    12.05 ― 1.07.2018

wstęp wolny

Adam Tuchliński „I Love You All the Time”

„I Love You All the Time” to wybór najciekawszych portretów, które Adam Tuchliński wykonał przez ostatnie sześć lat. Same twarze, bez tekstów, wypowiedzi. Widz/czytelnik ma przed sobą portrety – osoby. Większość patrzy prosto na nas. Są tacy jak my. Jak w tej piosence: „patrzysz i wszystko co widzisz, to inny gość. Kocham cię cały czas”. (You’re looking and all you see is another guy (…) I love you all the time). Tacy jak my. Tak jak my, kochający i chcący być kochanymi.

Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

 

 

LEGIONOWA 2    10.08 ― 9.09.2018

bilet wstępu

Joanna Kiersnowska. Metafitotomia

Dwie odmienne techniki – olej i grafika, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Grafiki ukazują las w anatomicznym, obiektywnym wręcz ujęciu. Wielkoformatowe olejne płótna poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, czy wręcz metafizycznej optyki. Obecność skrajnie różnych perspektyw zmusza odbiorcę do wyostrzonej czujności, przyjrzenia się naturze w maksymalnym zbliżeniu…

Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno

 

 

LEGIONOWA 2    29.06 – 5.08.2018

bilet wstępu

Jerzy Łabanowski (1932-1999). Malarstwo

Czarno-białe zdjęcia i pożółkłe katalogi nie potrafią przekazać uroku, dowcipu, talentu artysty… ale wystawa podejmie tę próbę. Jerzy Łabanowski – białostocki malarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnik plenerów białowieskich, autor wielu białostockich sgraffit i współautor wystroju malarskiego auli Pałacu Branickich oraz mistrz ulotnej sztuki malowania reklam kinowych. Także mąż wybitnej artystki i najlepszy kompan artystycznych biesiad.

Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko

 

 

WYSTAWA EDUKACYJNA

 

 

LEGIONOWA 2    21.06 ― 28.10.2018

wstęp wolny

Rosnę w sztukę

Wystawa prezentuje efekty całorocznych artystycznych zmagań uczestników cyklicznych warsztatów organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich. Pokazujemy najlepsze prace młodych adeptów sztuki wykonane w różnorodnych technikach plastycznych.  Na ekspozycji znajdziemy prace malarskie, rysunkowe, graficzne , a także ciekawe eksperymenty formalne.

Aranżacja i koordynacja: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich

 

 

WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A    koncert    1.07.2018 (niedziela) 12:00

wstęp wolny

Koncerty w samo południe. Recital klawesynowy Doroty Stawarskiej

W programie: J. S. Bach – Inwencja II głosowa c-moll BWV 773, Sinfonia D-dur BWV 789, Koncert na klawesyn solo wg A. Vivaldiego G-dur, BWV 980 cz. I i II, Preludium i Fuga G-dur BWV 860, Preludium i Fuga f-moll BWV 881; J. S. Bach – D. Stawarska – Transkrypcja Gigue ze Suity Wiolonczelowej C-dur; F. Couperin – Rondeau i Passacaille z Ordre VIII h-moll; J. S. Bach – Suita angielska d-moll BWV 811.

Dorota Stawarska – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina oraz klawesynu prof. Lilianny Stawarz i Władysława Kłosiewicza. Laureatka m.in. VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Olimpo Musicale” w Kownie. Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. W 2014 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne. Grała z orkiestrą pod batutą Łukasza Borowicza, solo występowała m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w 2008 roku na uroczystym otwarciu Traktu Królewskiego w Warszawie. Jako klawesynistka brała udział w sesjach naukowych o muzyce dawnej i kursach mistrzowskich. W 2015 roku, wraz ze współtworzonym przez siebie zespołem Okulnikus Ensamble, otrzymała II nagrodę na Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej w Poznaniu. Regularnie koncertuje solo i z zespołem w Polsce i za granicą. Aktualnie przygotowuje się do prestiżowego konkursu Bachowskiego w Lipsku.

 

 

WIKTORII 5    finisaż    1.07.2018 (niedziela) 15:00

wstęp wolny

Oprowadzenie autorskie. Adam Tuchliński „I Love You All the Time

Adam Tuchliński oprowadzając po ekspozycji przedstawi okoliczności spotkania z portretowanymi osobami i związane z nim historie. Wśród sportretowanych znaleźli się ludzie kultury, sztuki i polityki.

Prace wykonane i dołączone do ekspozycji w czasie Nocy Muzeów (19 maja br.) zostaną przekazane bohaterom fotografii.

Prowadzenie: Adam Tuchliński

 

 

KAWIARNIA MUZYCZNA „FAMA” – UL. LEGIONOWA 5    promocja albumu    3.07.2018 (wtorek) 18:00

wstęp wolny

Ślad piórka. Rzecz o twórczości Henryka Wilka (1935-2016)

Wydawnictwo jest pierwszą obszerną monografią poświęconą Henrykowi Wilkowi, architektowi, rysownikowi i publicyście, który w swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat przybliżał czytelnikom m.in. „Gazety Białostockiej” i „Kontrastów” dziedzictwo architektoniczne północno-wschodniej Polski, w szczególności Białegostoku.

W albumie, opracowanym przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku i rodzinę artysty, obok obszernego życiorysu, analizy dorobku twórczego i wspomnień bliskich, znalazło się przeszło 400 ilustracji, w tym mało znane i dotychczas niepublikowane akwarele. Podczas spotkania wydawnictwo będzie można nabyć w promocyjnej cenie.

Prowadząca: Dorota Sokołowska

 

 

WIKTORII 5    wernisaż    7.07.2018 (sobota) 17:00

wstęp wolny

Antoni Anatol Węcławski (1891-1985). Między fotografią zawodową a artystyczną

Wystawa fotografii Antoniego Anatola Węcławskiego (1891-1985) to przypomnienie twórczości wybitnego, aczkolwiek funkcjonującego na uboczu polskiego i warszawskiego środowiska fotograficznego XX wieku, fotografa. Zaprezentujemy ponad 70 prac głównie z okresu międzywojennego. Od zdjęć ukazujących jego zainteresowania fotografią zawodową – z początków twórczości (1926 r.), kiedy to w Druskienikach prowadził sezonowy zakład fotograficzny i miał okazję fotografować m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzez motywy charakterystyczne dla polskich piktorialistów, utrzymane w duchu romantyzmu oraz „fotografii ojczystej”, po najbardziej znane „vintage prints”. Są to prace niejednokrotnie nagradzane w konkursach fotografii artystycznej, pokazujące wielki szacunek autora dla artystycznej tradycji i klasycznego piękna (np. „Kamienne schodki czy Droga na Wiśle w nocy”).

Wystawa odsłania wielowymiarowy obraz wyróżniającego się piktorialisty, nokturnisty, estety, wirtuoza techniki bromowej i entuzjasty technik szlachetnych, kolekcjonera zdjęć i wyszukanego sprzętu fotograficznego, charyzmatycznego pedagoga, megalomana, indywidualisty. Autora posługującego się bardzo szerokim repertuarem motywów jak: portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, folklorystyczne, etnograficzne, marynistyczne, pejzaże miejskie, nokturny. Twórcy przywiązanego do tradycji, ale też momentami na wskroś nowoczesnego, ulegającego wpływom konstruktywizmu. Wystawie towarzyszy publikacja/monografia artysty zawierająca materiały pochodzące głównie z unikatowej rodzinnej kolekcji, wzbogaconego o tematyczne, polskie i zagraniczne publikacje.

Kuratorka wystawy, autorka publikacji: Magdalena Durda-Dmitruk

 

 

RÓŻNE MIEJSCA    festiwal muzyczny    29.07-5.08.2018

wstęp wolny

X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

W dziesiątej edycji 2018 roku wracamy do początków ideowych Festiwalu – wiary w etos muzyki dawnej w jej najbardziej transparentnej postaci. Edycja dziesiąta – „Językiem uniwersalnym, językiem własnym” nawiązuje do założycielskiej tezy ruchu HIP (Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego), czyli spojrzenia na muzykę jako na mowę: wyrafinowany, a jednocześnie najbardziej bezpośredni system znaków służący komunikowaniu tego, co dla człowieka fundamentalne.

Mamy nadzieję, że tegoroczna jubileuszowa edycja dostarczy Państwu wielu przeżyć estetycznych i – jak w latach poprzednich – pozwolą się Państwo zaprosić do wspólnych rozważań nad funkcją oraz istotą muzyki w naszym starym świecie.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Anna Urszula Kucharska

 

22.07.2018 (niedziela)

19:00     Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1

Koncert anonsujący 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej „W stylu ekskluzywnego eklektyzmu”

 

Wykonawcy: Martyna Pastuszka – skrzypce barokowe, Adam Pastuszka – skrzyp­ce barokowe, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela barokowa, Anna Urszula Kucharska – klawesyn

 

W programie: G. F. Händel, J. S. Bach

 

29.07.2018 (niedziela)

19:00     Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1

Koncert kameralny „Sotto voce o polskich inspiracjach”

 

Wykonawcy: Agata Sapiecha – skrzypce, mazanki, kierownictwo muzyczne, Judyta Tupczyńska – skrzypce, mazanki, Marcin Zalewski – viola da gamba, lira korbowa, Tomasz Dobrzański – flety podłużne, dudy, Anna Urszula Kucharska – klawesyn

 

W programie: G. Ph. Telemann oraz improwizacje artystów na tematy tańców i motywów ludowych będących inspiracją dla kompozytora (na podstawie opi­sów zawartych w „Autobiografii” Telemanna)

 

31.07.2018 (wtorek)

19:00     Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a

Recital klawesynowy w 91. rocznicę urodzin Donatorki „W narracji obra­zów Antoine’a Watteau”

 

Wykonawcy: Dorota Zimna – klawesynm, Anna Urszula Kucharska – klawesyn

 

W programie: G. le Roux, A. Forqueray, J. B. A. Forqueray, F. Couperin

 

01.08.2018 (środa)

18:00     Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24

Wykład: dr Joanna Zaucha (UKSW Warszawa). Uniwersalna zasada języka i „monady znaczeń”. Leibnizjańskie inspiracje we współczesnej lingwistyce

 

02.08.2018 (czwartek)

19:00     Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a

Recital wokalny „W dialogu Cameraty Florenckiej”

 

Wykonawcy: Rafał Grozdew – tenor, Agnieszka Szwajgier – cynk, flety podłużne, Witold Wilgos – lutnia, chittarone

 

W programie: V. Galilei, G. Caccini, P. Martino, G. Frescobaldi, J. Peri, G. B. Fontana, C. Monteverdi

 

05.08.2018 (niedziela)

19:00     Sala Koncertowa OiFP, ul. Podleśna 2

Koncert upamiętniający 75. Rocznicę Powstania w Getcie Białostockim „Językiem psalmu i przypowieści”

Wykonawcy: PROFETI DELLA QUINTA: Doron Schleifer – kontratenor, Roman, Melish – kontratenor, Loic Paulin – tenor, Dan Dunkelblum – tenor, Elam Rotem – bas, klawesyn, kierownictwo muzyczne, Orí Harmelin – chitarrone oraz Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Joanna Gręziak – skrzypce barokowe, Justyna Krusz – viola da gamba, Anna Urszula Kucharska – pozytyw, klawesyn

 

W programie : S. Rossi, E. Rotem

 

 

LEGIONOWA 2    wernisaż    10.08.2018 (piątek) 18:00

wstęp wolny

Joanna Kiersnowska. Metafitotomia

Dwa cykle artystki, dwie odmienne techniki, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Z jednej strony mamy bowiem grafiki, które ukazują las w anatomicznym i obiektywnym wręcz ujęciu, gdzie za gotową formę może posłużyć ścięty pień czy kawałek kory drzewnej. Z drugiej zaś – fantazyjne płótna, które poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, a nawet metafizycznej optyki. Zderzenie tych dwóch perspektyw zmusza nas do czujności, każe przyglądać się naturze uważniej, w maksymalnym zbliżeniu, prowokuje do myślenia tak samo o jej strukturze, jak i duchowości.

Joanna Kiersnowska – malarka i grafik. Absolwentka PWSSP w Łodzi – Wydział Grafiki Warsztatowej oraz malarstwo w pracowni Stanisława Fijałkowskiego. Wykorzystywane techniki: olej, pastel, akwarela, drzeworyt i linoryt. Mieszka i tworzy w Hajnówce na Podlasiu.

Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno

 

 

RÓŻNE MIEJSCA    obchody rocznicy    5-18.08.2018

wstęp wolny

„Białystok pamięta” – 75. rocznica powstania w getcie białostockim i jego likwidacji

5.08.2018 (niedziela)

19:00     Sala Kameralna, Opera i Filharmonia Podlaska, Odeska 1

Koncert „Językiem psalmu i przypowieści” izraelskiego zespołu muzyki dawnej „Profeti Della Quinta”. Zespół z Bazylei, specjalizujący się w repertu­arze wokalnym XVI i XVII wieku, wykona utwory izraelsko-włoskiego kompozy­tora Salamona Rossiego, a także unikalne kompozycje w języku hebrajskim, oparte na tekstach starotestamentowych. Koncert odbędzie się w ramach 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej.

 

16.08.2018 (czwartek)

15:00     BOK/CLZ, Warszawska 19

Panel dyskusyjny z udziałem Katariny Stoll (Berlin), Joanny Tomalskiej (Białystok), Weroniki Romanik (Wrocław) prowadzony przez prof. Adama Czesława Dobrońskiego (Białystok).

17:00     BOK/CLZ, Warszawska 19

Promocja wydawnictwa „Pamiętnik Dawida Szpiro”. Autorem pamięt­nika jest Dawid Szpiro (syn D. Szpiro właściciela jednej z największych fa­bryk włókienniczych w Białymstoku przy ul. Łąkowej). Od października 1942 roku przebywał w białostockim getcie, był członkiem Żydowskiej Służby Porządkowej. Pamiętnik kończy się na dacie lipcowej 1943 r., trwają bada­nia, w którym roku zginął.

 

17.08.2018 (piątek)

13:00     Rynek Kościuszki w Białymstoku koło Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2

Wystawa rysunków Bencjona Rabinowicza. Na wystawie zostaną zaprezen­towane fotokopie ilustracji do Biblii wykonanych przez Bencjona Rabinowicza – malarza pochodzenia żydowskiego, urodzonego w 1905 r. w Białymstoku, związanego z École de Paris. W 1941 r. przebywający we Francji Rabinowicz został wraz z żoną uwięziony, a potem uwolniony dzięki protekcji znajomych. Przez kolejne dwa lata ukrywał się. Idea rysunków inspirowanych motywami biblijnymi zrodziła się w czasie II wojny światowej. Jego cała białostocka rodzina zginęła podczas wojny.

17:00     BOK/CLZ, Warszawska 19

Promocja książki oraz spotkanie z Samem Solaszem.Książka, Sam Solasz with Judy Katz, „Angel of the Ghetto: One Man’s Triumph Over Heartbreaking Tragedy”, New York 2018.

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A    gra rodzinna    lipiec-sierpień w dniach i godzinach pracy Galerii

Artystyczne domino. Od 2 do 4 osób w wieku 6+

Zapraszamy rodziny z dziećmi na grę rodzinną, która pozwala przypomnieć wiadomości z zakresu sztuk plastycznych, a także zachęca do bliższego poznania aktualnej wystawy. Angażująca umysł i spostrzegawczość zabawa polega na zestawianiu haseł i ilustracji w ramach zasad klasycznego domina. Sprawdźcie swoją wyobraźnię, wiedzę o sztuce i spędźcie miło czas w otoczeniu dzieł artystów z Wilna! Na rodziny, które prawidłowo rozwiążą zadanie, czekają galeryjne upominki. Warsztaty prowadzi: Izabela Korolczuk.

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: bilet wstępu do Galerii (niedziela bezpłatna)

 

 

WIKTORII 5    warsztaty    16-18.07, 26-27.07, 30.07.2018 10:00-11:30

Muzyka w obrazie. Dzieci w wieku 5-10 lat

W ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, w Galerii przy ul. Wiktorii 5, odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl. Na zgłoszenia czekamy od 9 do 13 lipca. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości zwrotnej. Koncepcja i prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.

Zgłoszenia: e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl

Koszt zajęć: 10zł / dziecko

 

 

LEGIONOWA 2    warsztaty    22.07, 29.07.2018 (niedziela) 19:00-20:30

Muzyka w obrazie. Dzieci w wieku 5-7 lat

Podczas niedzielnych koncertów w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, w Galerii przy ul. Legionowej 2, odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości zwrotnej. W razie wolnych miejsc, w dniu koncertu, można zgłosić dziecko dzwoniąc pod numer tel.: 502 138 980. Koncepcja i prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.

Wiek dzieci: 5-7 lat

Zgłoszenia: e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl

Koszt zajęć: 10zł / dziecko

 

 

WARYŃSKIEGO 24A    warsztaty    26.08.2018 (niedziela) 11:00–12:30

Wakacyjnych SZEŚĆ ŚCIAN. Rodziny z dziećmi 6-10 lat

Proponujemy, by w wakacyjnym czasie na chwilę odetchnąć od sierpniowego słońca i poszukać, wraz ze swoimi pociechami, artystycznych wrażeń w muzealnej przestrzeni. Zapraszamy na plastyczne warsztaty rodzinne, podczas których uśpimy wakacyjne wspomnienia tak, byśmy mogli wracać do nich przez cały rok. Tytułowe tajemnicze Sześć Ścian stanie się punktem wyjścia do ciekawych rozmów i działań plastycznych. Warsztaty prowadzi: Izabela Korolczuk.

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: 15 zł / dziecko (opiekunowie bezpłatnie)

 

 

KALENDARZ EDUKACYJNY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A    2-6.07.2018 (poniedziałek-piątek) 11:00–13:00

Podróże z Ludomirem Sleńdzińskim. Warsztaty wakacyjne

 

WARYŃSKIEGO 24A    lipiec-sierpień w dniach i godzinach pracy Galerii

Artystyczne domino. Gra rodzinna

 

WIKTORII 5    16-18.07, 23-25.07.2018 (poniedziałek-środa) 10:00-11:30

Muzyka w obrazie. Warsztaty plastyczne inspirowane muzyką

 

LEGIONOWA 2    22.07, 29.07.2018 (niedziela) 19:00-20:30

Muzyka w obrazie. Warsztaty plastyczne inspirowane muzyką

 

WARYŃSKIEGO 24A    26.08.2018 (niedziela) 11:00–12:30

Wakacyjnych SZEŚĆ ŚCIAN. Warsztaty rodzinne

LIPIEC I SIERPIEŃ 2018
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
WYSTAWY
WARYŃSKIEGO 24A
19.05.2018 ― 12.05.2019
bilet wstępu
5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa
Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Był też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.
Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska
WARYŃSKIEGO 24A
wystawa stała
bilet wstępu
Sztuka w genach. Sleńdzińscy
Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
WIKTORII 5
07.07 ― 26.08.2018
wstęp wolny
Antoni Anatol Węcławski (1891-1985)
Między fotografią zawodową a artystyczną
Wystawa wybitnego polskiego fotografa międzywojnia urodzonego w Białymstoku, Antoniego Anatola Węcławskiego, stanowi przekrojowy pokaz jego twórczości. Prezentowanych jest ponad 70 zdjęć tego wybitnego piktorialisty, estety, nokturnisty, charyzmatycznego pedagoga i kolekcjonera.
Kuratorka wystawy, autorka publikacji: Magdalena Durda-Dmitruk
WIKTORII 5
12.05 ― 1.07.2018
wstęp wolny
Adam Tuchliński „I Love You All the Time”
„I Love You All the Time” to wybór najciekawszych portretów, które Adam Tuchliński wykonał przez ostatnie sześć lat. Same twarze, bez tekstów, wypowiedzi. Widz/czytelnik ma przed sobą portrety – osoby. Większość patrzy prosto na nas. Są tacy jak my. Jak w tej piosence: „patrzysz i wszystko co widzisz, to inny gość. Kocham cię cały czas”. (You’re looking and all you see is another guy (…) I love you all the time). Tacy jak my. Tak jak my, kochający i chcący być kochanymi.
Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
LEGIONOWA 2
10.08 ― 2.09.2018
bilet wstępu
Joanna Kiersnowska. Metafitotomia
Dwie odmienne techniki – olej i grafika, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Grafiki ukazują las w anatomicznym, obiektywnym wręcz ujęciu. Wielkoformatowe olejne płótna poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, czy wręcz metafizycznej optyki. Obecność skrajnie różnych perspektyw zmusza odbiorcę do wyostrzonej czujności, przyjrzenia się naturze w maksymalnym zbliżeniu…
Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno
 
LEGIONOWA 2
29.06 – 5.08.2018
bilet wstępu
Jerzy Łabanowski (1932-1999). Malarstwo
Czarno-białe zdjęcia i pożółkłe katalogi nie potrafią przekazać uroku, dowcipu, talentu artysty… ale wystawa podejmie tę próbę. Jerzy Łabanowski – białostocki malarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnik plenerów białowieskich, autor wielu białostockich sgraffit i współautor wystroju malarskiego auli Pałacu Branickich oraz mistrz ulotnej sztuki malowania reklam kinowych. Także mąż wybitnej artystki i najlepszy kompan artystycznych biesiad.
Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko
WYSTAWA EDUKACYJNA
LEGIONOWA 2
21.06 ― 28.10.2018
wstęp wolny
Rosnę w sztukę
Wystawa prezentuje efekty całorocznych artystycznych zmagań uczestników cyklicznych warsztatów organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich. Pokazujemy najlepsze prace młodych adeptów sztuki wykonane w różnorodnych technikach plastycznych.  Na ekspozycji znajdziemy prace malarskie, rysunkowe, graficzne , a także ciekawe eksperymenty formalne.
Aranżacja i koordynacja: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich
WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY
 
WARYŃSKIEGO 24A
koncert
1.07.2018 (niedziela) 12:00
Koncerty w samo południe
Recital klawesynowy Doroty Stawarskiej
W programie: J. S. Bach – Inwencja II głosowa c-moll BWV 773, Sinfonia D-dur BWV 789, Koncert na klawesyn solo wg A. Vivaldiego G-dur, BWV 980 cz. I i II, Preludium i Fuga G-dur BWV 860, Preludium i Fuga f-moll BWV 881; J. S. Bach – D. Stawarska – Transkrypcja Gigue ze Suity Wiolonczelowej C-dur; F. Couperin – Rondeau i Passacaille z Ordre VIII h-moll; J. S. Bach – Suita angielska d-moll BWV 811.
Dorota Stawarska – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina oraz klawesynu prof. Lilianny Stawarz i Władysława Kłosiewicza. Laureatka m.in. VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Olimpo Musicale” w Kownie. Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. W 2014 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne. Grała z orkiestrą pod batutą Łukasza Borowicza, solo występowała m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w 2008 roku na uroczystym otwarciu Traktu Królewskiego w Warszawie. Jako klawesynistka brała udział w sesjach naukowych o muzyce dawnej i kursach mistrzowskich. W 2015 roku, wraz ze współtworzonym przez siebie zespołem Okulnikus Ensamble, otrzymała II nagrodę na Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej w Poznaniu. Regularnie koncertuje solo i z zespołem w Polsce i za granicą. Aktualnie przygotowuje się do prestiżowego konkursu Bachowskiego w Lipsku.
WIKTORII 5
finisaż
1.07.2018 (niedziela) 15:00
Oprowadzenie autorskie
Adam Tuchliński „I Love You All the Time
Adam Tuchliński oprowadzając po ekspozycji przedstawi okoliczności spotkania z portretowanymi osobami i związane z nim historie. Wśród sportretowanych znaleźli się ludzie kultury, sztuki i polityki.
Prace wykonane i dołączone do ekspozycji w czasie Nocy Muzeów (19 maja br.) zostaną przekazane bohaterom fotografii.
Prowadzenie: Adam Tuchliński
KAWIARNIA MUZYCZNA „FAMA” – UL. LEGIONOWA 5
promocja albumu
3.07.2018 (wtorek) 18:00
Ślad piórka
Rzecz o twórczości Henryka Wilka (1935-2016)
Wydawnictwo jest pierwszą obszerną monografią poświęconą Henrykowi Wilkowi, architektowi, rysownikowi i publicyście, który w swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat przybliżał czytelnikom m.in. „Gazety Białostockiej” i „Kontrastów” dziedzictwo architektoniczne północno-wschodniej Polski, w szczególności Białegostoku.
W albumie, opracowanym przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku i rodzinę artysty, obok obszernego życiorysu, analizy dorobku twórczego i wspomnień bliskich, znalazło się przeszło 400 ilustracji, w tym mało znane i dotychczas niepublikowane akwarele. Podczas spotkania wydawnictwo będzie można nabyć w promocyjnej cenie.
Prowadząca: Dorota Sokołowska
WIKTORII 5
wernisaż
7.07.2018 (sobota) 17:00
Antoni Anatol Węcławski (1891-1985)
Między fotografią zawodową a artystyczną
Wystawa fotografii Antoniego Anatola Węcławskiego (1891-1985) to przypomnienie twórczości wybitnego, aczkolwiek funkcjonującego na uboczu polskiego i warszawskiego środowiska fotograficznego XX wieku, fotografa. Zaprezentujemy ponad 70 prac głównie z okresu międzywojennego. Od zdjęć ukazujących jego zainteresowania fotografią zawodową – z początków twórczości (1926 r.), kiedy to w Druskienikach prowadził sezonowy zakład fotograficzny i miał okazję fotografować m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzez motywy charakterystyczne dla polskich piktorialistów, utrzymane w duchu romantyzmu oraz „fotografii ojczystej”, po najbardziej znane „vintage prints”. Są to prace niejednokrotnie nagradzane w konkursach fotografii artystycznej, pokazujące wielki szacunek autora dla artystycznej tradycji i klasycznego piękna (np. „Kamienne schodki czy Droga na Wiśle w nocy”).
Wystawa odsłania wielowymiarowy obraz wyróżniającego się piktorialisty, nokturnisty, estety, wirtuoza techniki bromowej i entuzjasty technik szlachetnych, kolekcjonera zdjęć i wyszukanego sprzętu fotograficznego, charyzmatycznego pedagoga, megalomana, indywidualisty. Autora posługującego się bardzo szerokim repertuarem motywów jak: portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, folklorystyczne, etnograficzne, marynistyczne, pejzaże miejskie, nokturny. Twórcy przywiązanego do tradycji, ale też momentami na wskroś nowoczesnego, ulegającego wpływom konstruktywizmu. Wystawie towarzyszy publikacja/monografia artysty zawierająca materiały pochodzące głównie z unikatowej rodzinnej kolekcji, wzbogaconego o tematyczne, polskie i zagraniczne publikacje.
Kuratorka wystawy, autorka publikacji: Magdalena Durda-Dmitruk
RÓŻNE MIEJSCA
Festiwal muzyczny
29.07-5.08.2018
X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej 
W dziesiątej edycji 2018 roku wracamy do początków ideowych Festiwalu – wiary w etos muzyki dawnej w jej najbardziej transparentnej postaci. Edycja dziesiąta – „Językiem uniwersalnym, językiem własnym” nawiązuje do założycielskiej tezy ruchu HIP (Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego), czyli spojrzenia na muzykę jako na mowę: wyrafinowany, a jednocześnie najbardziej bezpośredni system znaków służący komunikowaniu tego, co dla człowieka fundamentalne.
Mamy nadzieję, że tegoroczna jubileuszowa edycja dostarczy Państwu wielu przeżyć estetycznych i – jak w latach poprzednich – pozwolą się Państwo zaprosić do wspólnych rozważań nad funkcją oraz istotą muzyki w naszym starym świecie.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Anna Urszula Kucharska
 
22.07.2018 (niedziela) 
19:00 Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1
Koncert anonsujący 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej „W stylu ekskluzywnego eklektyzmu”
 
Wykonawcy: Martyna Pastuszka – skrzypce barokowe, Adam Pastuszka – skrzyp¬ce barokowe, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela barokowa, Anna Urszula Kucharska – klawesyn
 
W programie: G. F. Händel, J. S. Bach
 
29.07.2018 (niedziela)
19:00 Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1 
Koncert kameralny „Sotto voce o polskich inspiracjach” 
 
Wykonawcy: Agata Sapiecha – skrzypce, mazanki, kierownictwo muzyczne, Judyta Tupczyńska – skrzypce, mazanki, Marcin Zalewski – viola da gamba, lira korbowa, Tomasz Dobrzański – flety podłużne, dudy, Anna Urszula Kucharska – klawesyn 
 
W programie: G. Ph. Telemann oraz improwizacje artystów na tematy tańców i motywów ludowych będących inspiracją dla kompozytora (na podstawie opi¬sów zawartych w „Autobiografii” Telemanna)
 
31.07.2018 (wtorek) 
19:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a 
Recital klawesynowy w 91. rocznicę urodzin Donatorki „W narracji obra¬zów Antoine’a Watteau”
 
Wykonawcy: Dorota Zimna – klawesynm, Anna Urszula Kucharska – klawesyn 
 
W programie: G. le Roux, A. Forqueray, J. B. A. Forqueray, F. Couperin 
 
01.08.2018 (środa) 
18:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24 
Wykład: dr Joanna Zaucha (UKSW Warszawa). Uniwersalna zasada języka i „monady znaczeń”. Leibnizjańskie inspiracje we współczesnej lingwistyce 
 
02.08.2018 (czwartek) 
19:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a 
Recital wokalny „W dialogu Cameraty Florenckiej” 
 
Wykonawcy: Rafał Grozdew – tenor, Agnieszka Szwajgier – cynk, flety podłużne, Witold Wilgos – lutnia, chittarone 
 
W programie: V. Galilei, G. Caccini, P. Martino, G. Frescobaldi, J. Peri, G. B. Fontana, C. Monteverdi 
 
05.08.2018 (niedziela) 
19:00 Sala Kameralna OiFP, ul. Odeska 1 
Koncert upamiętniający 75. Rocznicę Powstania w Getcie Białostockim „Językiem psalmu i przypowieści” 
 
Wykonawcy: PROFETI DELLA QUINTA: Doron Schleifer – kontratenor, Roman, Melish – kontratenor, Lior Leibovici – tenor, Dan Dunkelblum – tenor, Elam Rotem – bas, klawesyn, kierownictwo muzyczne, Orí Harmelin – chitarrone oraz Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Joanna Gręziak – skrzypce barokowe, Justyna Krusz – viola da gamba, Anna Urszula Kucharska – pozytyw, klawesyn 
 
W programie : S. Rossi, E. Rotem
LEGIONOWA 2
wernisaż
10.08.2018 (piątek) 18:00
Joanna Kiersnowska. Metafitotomia
Dwa cykle artystki, dwie odmienne techniki, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Z jednej strony mamy bowiem grafiki, które ukazują las w anatomicznym i obiektywnym wręcz ujęciu, gdzie za gotową formę może posłużyć ścięty pień czy kawałek kory drzewnej. Z drugiej zaś – fantazyjne płótna, które poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, a nawet metafizycznej optyki. Zderzenie tych dwóch perspektyw zmusza nas do czujności, każe przyglądać się naturze uważniej, w maksymalnym zbliżeniu, prowokuje do myślenia tak samo o jej strukturze, jak i duchowości.
 
Joanna Kiersnowska – malarka i grafik. Absolwentka PWSSP w Łodzi – Wydział Grafiki Warsztatowej oraz malarstwo w pracowni Stanisława Fijałkowskiego. Wykorzystywane techniki: olej, pastel, akwarela, drzeworyt i linoryt. Mieszka i tworzy w Hajnówce na Podlasiu.
 
Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno
RÓŻNE MIEJSCA
obchody rocznicy
5-18.08.2018
„Białystok pamięta” – 75. rocznica powstania w getcie białostockim i jego likwidacji
5.08.2018 (niedziela) 
19:00 Sala Kameralna, Opera i Filharmonia Podlaska, Odeska 1 
Koncert „Językiem psalmu i przypowieści” izraelskiego zespołu muzyki dawnej „Profeti Della Quinta”. Zespół z Bazylei, specjalizujący się w repertu¬arze wokalnym XVI i XVII wieku, wykona utwory izraelsko-włoskiego kompozy¬tora Salamona Rossiego, a także unikalne kompozycje w języku hebrajskim, oparte na tekstach starotestamentowych. Koncert odbędzie się w ramach 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej. 
 
16.08.2018 (czwartek) 
15:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Panel dyskusyjny z udziałem Katariny Stoll (Berlin), Joanny Tomalskiej (Białystok), Weroniki Romanik (Wrocław) prowadzony przez prof. Adama Czesława Dobrońskiego (Białystok). 
17:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Promocja wydawnictwa „Pamiętnik Dawida Szpiro”. Autorem pamięt¬nika jest Dawid Szpiro (syn D. Szpiro właściciela jednej z największych fa¬bryk włókienniczych w Białymstoku przy ul. Łąkowej). Od października 1942 roku przebywał w białostockim getcie, był członkiem Żydowskiej Służby Porządkowej. Pamiętnik kończy się na dacie lipcowej 1943 r., trwają bada¬nia, w którym roku zginął. 
 
17.08.2018 (piątek) 
13:00 Rynek Kościuszki w Białymstoku koło Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 
Wystawa rysunków Bencjona Rabinowicza. Na wystawie zostaną zaprezen¬towane fotokopie ilustracji do Biblii wykonanych przez Bencjona Rabinowicza – malarza pochodzenia żydowskiego, urodzonego w 1905 r. w Białymstoku, związanego z École de Paris. W 1941 r. przebywający we Francji Rabinowicz został wraz z żoną uwięziony, a potem uwolniony dzięki protekcji znajomych. Przez kolejne dwa lata ukrywał się. Idea rysunków inspirowanych motywami biblijnymi zrodziła się w czasie II wojny światowej. Jego cała białostocka rodzina zginęła podczas wojny. 
17:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Promocja książki oraz spotkanie z Samem Solaszem. Książka, Sam Solasz with Judy Katz, „Angel of the Ghetto: One Man’s Triumph Over Heartbreaking Tragedy”, New York 2018.
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
WARYŃSKIEGO 24A
gra rodzinna
lipiec-sierpień w dniach i godzinach pracy Galerii
Artystyczne domino
Od 2 do 4 osób w wieku 6+
Zapraszamy rodziny z dziećmi na grę rodzinną, która pozwala przypomnieć wiadomości z zakresu sztuk plastycznych, a także zachęca do bliższego poznania aktualnej wystawy. Angażująca umysł i spostrzegawczość zabawa polega na zestawianiu haseł i ilustracji w ramach zasad klasycznego domina. Sprawdźcie swoją wyobraźnię, wiedzę o sztuce i spędźcie miło czas w otoczeniu dzieł artystów z Wilna! Na rodziny, które prawidłowo rozwiążą zadanie, czekają galeryjne upominki. Warsztaty prowadzi: Izabela Korolczuk.
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: bilet wstępu do Galerii (niedziela bezpłatna)
WIKTORII 5
warsztaty
16-18.07, 26-27.07, 30.07.2018 10:00-11:30
Muzyka w obrazie
Dzieci w wieku 5-10 lat
W ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, w Galerii przy ul. Wiktorii 5, odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl. Na zgłoszenia czekamy od 9 do 13 lipca. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości zwrotnej. Koncepcja i prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.
Zgłoszenia: e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 10zł / dziecko
LEGIONOWA 2
warsztaty
22.07, 29.07.2018 (niedziela) 19:00-20:30
Muzyka w obrazie
Dzieci w wieku 5-7 lat
Podczas niedzielnych koncertów w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, w Galerii przy ul. Legionowej 2, odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości zwrotnej. W razie wolnych miejsc, w dniu koncertu, można zgłosić dziecko dzwoniąc pod numer tel.: 502 138 980. Koncepcja i prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.
Wiek dzieci: 5-7 lat
Zgłoszenia: e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 10zł / dziecko
WARYŃSKIEGO 24A
warsztaty
26.08.2018 (niedziela) 11:00–12:30
Wakacyjnych SZEŚĆ ŚCIAN
Rodziny z dziećmi 6-10 lat
Proponujemy, by w wakacyjnym czasie na chwilę odetchnąć od sierpniowego słońca i poszukać, wraz ze swoimi pociechami, artystycznych wrażeń w muzealnej przestrzeni. Zapraszamy na plastyczne warsztaty rodzinne, podczas których uśpimy wakacyjne wspomnienia tak, byśmy mogli wracać do nich przez cały rok. Tytułowe tajemnicze Sześć Ścian stanie się punktem wyjścia do ciekawych rozmów i działań plastycznych. Warsztaty prowadzi: Izabela Korolczuk.
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: 15 zł / dziecko (opiekunowie bezpłatnie)
KALENDARZ EDUKACYJNY
WARYŃSKIEGO 24A
2-6.07.2018 (poniedziałek-piątek) 11:00–13:00
Podróże z Ludomirem Sleńdzińskim
warsztaty wakacyjne
WARYŃSKIEGO 24A
Gra dostępna od lipca do końca sierpnia w dniach i godzinach pracy Galerii
Artystyczne domino
gra rodzinna
WIKTORII 5
16-18.07, 23-25.07.2018 (poniedziałek-środa) 10:00-11:30
Muzyka w obrazie
Warsztaty plastyczne inspirowane muzyką
LEGIONOWA 2
warsztaty
22.07, 29.07.2018 (niedziela) 19:00-20:30
Muzyka w obrazie
Warsztaty plastyczne inspirowane muzyką
WARYŃSKIEGO 24A
26.08.2018 (niedziela) 11:00–12:30
Wakacyjnych SZEŚĆ ŚCIAN
warsztaty rodzinne

 

 
LIPIEC I SIERPIEŃ 2018
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
WYSTAWY
WARYŃSKIEGO 24A
19.05.2018 ― 12.05.2019
bilet wstępu
5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa
Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Był też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.
Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska
WARYŃSKIEGO 24A
wystawa stała
bilet wstępu
Sztuka w genach. Sleńdzińscy
Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
WIKTORII 5
07.07 ― 26.08.2018
wstęp wolny
Antoni Anatol Węcławski (1891-1985)
Między fotografią zawodową a artystyczną
Wystawa wybitnego polskiego fotografa międzywojnia urodzonego w Białymstoku, Antoniego Anatola Węcławskiego, stanowi przekrojowy pokaz jego twórczości. Prezentowanych jest ponad 70 zdjęć tego wybitnego piktorialisty, estety, nokturnisty, charyzmatycznego pedagoga i kolekcjonera.
Kuratorka wystawy, autorka publikacji: Magdalena Durda-Dmitruk
WIKTORII 5
12.05 ― 1.07.2018
wstęp wolny
Adam Tuchliński „I Love You All the Time”
„I Love You All the Time” to wybór najciekawszych portretów, które Adam Tuchliński wykonał przez ostatnie sześć lat. Same twarze, bez tekstów, wypowiedzi. Widz/czytelnik ma przed sobą portrety – osoby. Większość patrzy prosto na nas. Są tacy jak my. Jak w tej piosence: „patrzysz i wszystko co widzisz, to inny gość. Kocham cię cały czas”. (You’re looking and all you see is another guy (…) I love you all the time). Tacy jak my. Tak jak my, kochający i chcący być kochanymi.
Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
LEGIONOWA 2
10.08 ― 2.09.2018
bilet wstępu
Joanna Kiersnowska. Metafitotomia
Dwie odmienne techniki – olej i grafika, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Grafiki ukazują las w anatomicznym, obiektywnym wręcz ujęciu. Wielkoformatowe olejne płótna poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, czy wręcz metafizycznej optyki. Obecność skrajnie różnych perspektyw zmusza odbiorcę do wyostrzonej czujności, przyjrzenia się naturze w maksymalnym zbliżeniu…
Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno
 
LEGIONOWA 2
29.06 – 5.08.2018
bilet wstępu
Jerzy Łabanowski (1932-1999). Malarstwo
Czarno-białe zdjęcia i pożółkłe katalogi nie potrafią przekazać uroku, dowcipu, talentu artysty… ale wystawa podejmie tę próbę. Jerzy Łabanowski – białostocki malarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnik plenerów białowieskich, autor wielu białostockich sgraffit i współautor wystroju malarskiego auli Pałacu Branickich oraz mistrz ulotnej sztuki malowania reklam kinowych. Także mąż wybitnej artystki i najlepszy kompan artystycznych biesiad.
Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko
WYSTAWA EDUKACYJNA
LEGIONOWA 2
21.06 ― 28.10.2018
wstęp wolny
Rosnę w sztukę
Wystawa prezentuje efekty całorocznych artystycznych zmagań uczestników cyklicznych warsztatów organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich. Pokazujemy najlepsze prace młodych adeptów sztuki wykonane w różnorodnych technikach plastycznych.  Na ekspozycji znajdziemy prace malarskie, rysunkowe, graficzne , a także ciekawe eksperymenty formalne.
Aranżacja i koordynacja: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich
WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY
 
WARYŃSKIEGO 24A
koncert
1.07.2018 (niedziela) 12:00
Koncerty w samo południe
Recital klawesynowy Doroty Stawarskiej
W programie: J. S. Bach – Inwencja II głosowa c-moll BWV 773, Sinfonia D-dur BWV 789, Koncert na klawesyn solo wg A. Vivaldiego G-dur, BWV 980 cz. I i II, Preludium i Fuga G-dur BWV 860, Preludium i Fuga f-moll BWV 881; J. S. Bach – D. Stawarska – Transkrypcja Gigue ze Suity Wiolonczelowej C-dur; F. Couperin – Rondeau i Passacaille z Ordre VIII h-moll; J. S. Bach – Suita angielska d-moll BWV 811.
Dorota Stawarska – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina oraz klawesynu prof. Lilianny Stawarz i Władysława Kłosiewicza. Laureatka m.in. VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Olimpo Musicale” w Kownie. Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. W 2014 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne. Grała z orkiestrą pod batutą Łukasza Borowicza, solo występowała m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w 2008 roku na uroczystym otwarciu Traktu Królewskiego w Warszawie. Jako klawesynistka brała udział w sesjach naukowych o muzyce dawnej i kursach mistrzowskich. W 2015 roku, wraz ze współtworzonym przez siebie zespołem Okulnikus Ensamble, otrzymała II nagrodę na Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej w Poznaniu. Regularnie koncertuje solo i z zespołem w Polsce i za granicą. Aktualnie przygotowuje się do prestiżowego konkursu Bachowskiego w Lipsku.
WIKTORII 5
finisaż
1.07.2018 (niedziela) 15:00
Oprowadzenie autorskie
Adam Tuchliński „I Love You All the Time
Adam Tuchliński oprowadzając po ekspozycji przedstawi okoliczności spotkania z portretowanymi osobami i związane z nim historie. Wśród sportretowanych znaleźli się ludzie kultury, sztuki i polityki.
Prace wykonane i dołączone do ekspozycji w czasie Nocy Muzeów (19 maja br.) zostaną przekazane bohaterom fotografii.
Prowadzenie: Adam Tuchliński
KAWIARNIA MUZYCZNA „FAMA” – UL. LEGIONOWA 5
promocja albumu
3.07.2018 (wtorek) 18:00
Ślad piórka
Rzecz o twórczości Henryka Wilka (1935-2016)
Wydawnictwo jest pierwszą obszerną monografią poświęconą Henrykowi Wilkowi, architektowi, rysownikowi i publicyście, który w swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat przybliżał czytelnikom m.in. „Gazety Białostockiej” i „Kontrastów” dziedzictwo architektoniczne północno-wschodniej Polski, w szczególności Białegostoku.
W albumie, opracowanym przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku i rodzinę artysty, obok obszernego życiorysu, analizy dorobku twórczego i wspomnień bliskich, znalazło się przeszło 400 ilustracji, w tym mało znane i dotychczas niepublikowane akwarele. Podczas spotkania wydawnictwo będzie można nabyć w promocyjnej cenie.
Prowadząca: Dorota Sokołowska
WIKTORII 5
wernisaż
7.07.2018 (sobota) 17:00
Antoni Anatol Węcławski (1891-1985)
Między fotografią zawodową a artystyczną
Wystawa fotografii Antoniego Anatola Węcławskiego (1891-1985) to przypomnienie twórczości wybitnego, aczkolwiek funkcjonującego na uboczu polskiego i warszawskiego środowiska fotograficznego XX wieku, fotografa. Zaprezentujemy ponad 70 prac głównie z okresu międzywojennego. Od zdjęć ukazujących jego zainteresowania fotografią zawodową – z początków twórczości (1926 r.), kiedy to w Druskienikach prowadził sezonowy zakład fotograficzny i miał okazję fotografować m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzez motywy charakterystyczne dla polskich piktorialistów, utrzymane w duchu romantyzmu oraz „fotografii ojczystej”, po najbardziej znane „vintage prints”. Są to prace niejednokrotnie nagradzane w konkursach fotografii artystycznej, pokazujące wielki szacunek autora dla artystycznej tradycji i klasycznego piękna (np. „Kamienne schodki czy Droga na Wiśle w nocy”).
Wystawa odsłania wielowymiarowy obraz wyróżniającego się piktorialisty, nokturnisty, estety, wirtuoza techniki bromowej i entuzjasty technik szlachetnych, kolekcjonera zdjęć i wyszukanego sprzętu fotograficznego, charyzmatycznego pedagoga, megalomana, indywidualisty. Autora posługującego się bardzo szerokim repertuarem motywów jak: portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, folklorystyczne, etnograficzne, marynistyczne, pejzaże miejskie, nokturny. Twórcy przywiązanego do tradycji, ale też momentami na wskroś nowoczesnego, ulegającego wpływom konstruktywizmu. Wystawie towarzyszy publikacja/monografia artysty zawierająca materiały pochodzące głównie z unikatowej rodzinnej kolekcji, wzbogaconego o tematyczne, polskie i zagraniczne publikacje.
Kuratorka wystawy, autorka publikacji: Magdalena Durda-Dmitruk
RÓŻNE MIEJSCA
Festiwal muzyczny
29.07-5.08.2018
X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej 
W dziesiątej edycji 2018 roku wracamy do początków ideowych Festiwalu – wiary w etos muzyki dawnej w jej najbardziej transparentnej postaci. Edycja dziesiąta – „Językiem uniwersalnym, językiem własnym” nawiązuje do założycielskiej tezy ruchu HIP (Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego), czyli spojrzenia na muzykę jako na mowę: wyrafinowany, a jednocześnie najbardziej bezpośredni system znaków służący komunikowaniu tego, co dla człowieka fundamentalne.
Mamy nadzieję, że tegoroczna jubileuszowa edycja dostarczy Państwu wielu przeżyć estetycznych i – jak w latach poprzednich – pozwolą się Państwo zaprosić do wspólnych rozważań nad funkcją oraz istotą muzyki w naszym starym świecie.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Anna Urszula Kucharska
 
22.07.2018 (niedziela) 
19:00 Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1
Koncert anonsujący 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej „W stylu ekskluzywnego eklektyzmu”
 
Wykonawcy: Martyna Pastuszka – skrzypce barokowe, Adam Pastuszka – skrzyp¬ce barokowe, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela barokowa, Anna Urszula Kucharska – klawesyn
 
W programie: G. F. Händel, J. S. Bach
 
29.07.2018 (niedziela)
19:00 Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1 
Koncert kameralny „Sotto voce o polskich inspiracjach” 
 
Wykonawcy: Agata Sapiecha – skrzypce, mazanki, kierownictwo muzyczne, Judyta Tupczyńska – skrzypce, mazanki, Marcin Zalewski – viola da gamba, lira korbowa, Tomasz Dobrzański – flety podłużne, dudy, Anna Urszula Kucharska – klawesyn 
 
W programie: G. Ph. Telemann oraz improwizacje artystów na tematy tańców i motywów ludowych będących inspiracją dla kompozytora (na podstawie opi¬sów zawartych w „Autobiografii” Telemanna)
 
31.07.2018 (wtorek) 
19:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a 
Recital klawesynowy w 91. rocznicę urodzin Donatorki „W narracji obra¬zów Antoine’a Watteau”
 
Wykonawcy: Dorota Zimna – klawesynm, Anna Urszula Kucharska – klawesyn 
 
W programie: G. le Roux, A. Forqueray, J. B. A. Forqueray, F. Couperin 
 
01.08.2018 (środa) 
18:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24 
Wykład: dr Joanna Zaucha (UKSW Warszawa). Uniwersalna zasada języka i „monady znaczeń”. Leibnizjańskie inspiracje we współczesnej lingwistyce 
 
02.08.2018 (czwartek) 
19:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a 
Recital wokalny „W dialogu Cameraty Florenckiej” 
 
Wykonawcy: Rafał Grozdew – tenor, Agnieszka Szwajgier – cynk, flety podłużne, Witold Wilgos – lutnia, chittarone 
 
W programie: V. Galilei, G. Caccini, P. Martino, G. Frescobaldi, J. Peri, G. B. Fontana, C. Monteverdi 
 
05.08.2018 (niedziela) 
19:00 Sala Kameralna OiFP, ul. Odeska 1 
Koncert upamiętniający 75. Rocznicę Powstania w Getcie Białostockim „Językiem psalmu i przypowieści” 
 
Wykonawcy: PROFETI DELLA QUINTA: Doron Schleifer – kontratenor, Roman, Melish – kontratenor, Lior Leibovici – tenor, Dan Dunkelblum – tenor, Elam Rotem – bas, klawesyn, kierownictwo muzyczne, Orí Harmelin – chitarrone oraz Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Joanna Gręziak – skrzypce barokowe, Justyna Krusz – viola da gamba, Anna Urszula Kucharska – pozytyw, klawesyn 
 
W programie : S. Rossi, E. Rotem
LEGIONOWA 2
wernisaż
10.08.2018 (piątek) 18:00
Joanna Kiersnowska. Metafitotomia
Dwa cykle artystki, dwie odmienne techniki, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Z jednej strony mamy bowiem grafiki, które ukazują las w anatomicznym i obiektywnym wręcz ujęciu, gdzie za gotową formę może posłużyć ścięty pień czy kawałek kory drzewnej. Z drugiej zaś – fantazyjne płótna, które poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, a nawet metafizycznej optyki. Zderzenie tych dwóch perspektyw zmusza nas do czujności, każe przyglądać się naturze uważniej, w maksymalnym zbliżeniu, prowokuje do myślenia tak samo o jej strukturze, jak i duchowości.
 
Joanna Kiersnowska – malarka i grafik. Absolwentka PWSSP w Łodzi – Wydział Grafiki Warsztatowej oraz malarstwo w pracowni Stanisława Fijałkowskiego. Wykorzystywane techniki: olej, pastel, akwarela, drzeworyt i linoryt. Mieszka i tworzy w Hajnówce na Podlasiu.
 
Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno
RÓŻNE MIEJSCA
obchody rocznicy
5-18.08.2018
„Białystok pamięta” – 75. rocznica powstania w getcie białostockim i jego likwidacji
5.08.2018 (niedziela) 
19:00 Sala Kameralna, Opera i Filharmonia Podlaska, Odeska 1 
Koncert „Językiem psalmu i przypowieści” izraelskiego zespołu muzyki dawnej „Profeti Della Quinta”. Zespół z Bazylei, specjalizujący się w repertu¬arze wokalnym XVI i XVII wieku, wykona utwory izraelsko-włoskiego kompozy¬tora Salamona Rossiego, a także unikalne kompozycje w języku hebrajskim, oparte na tekstach starotestamentowych. Koncert odbędzie się w ramach 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej. 
 
16.08.2018 (czwartek) 
15:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Panel dyskusyjny z udziałem Katariny Stoll (Berlin), Joanny Tomalskiej (Białystok), Weroniki Romanik (Wrocław) prowadzony przez prof. Adama Czesława Dobrońskiego (Białystok). 
17:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Promocja wydawnictwa „Pamiętnik Dawida Szpiro”. Autorem pamięt¬nika jest Dawid Szpiro (syn D. Szpiro właściciela jednej z największych fa¬bryk włókienniczych w Białymstoku przy ul. Łąkowej). Od października 1942 roku przebywał w białostockim getcie, był członkiem Żydowskiej Służby Porządkowej. Pamiętnik kończy się na dacie lipcowej 1943 r., trwają bada¬nia, w którym roku zginął. 
 
17.08.2018 (piątek) 
13:00 Rynek Kościuszki w Białymstoku koło Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 
Wystawa rysunków Bencjona Rabinowicza. Na wystawie zostaną zaprezen¬towane fotokopie ilustracji do Biblii wykonanych przez Bencjona Rabinowicza – malarza pochodzenia żydowskiego, urodzonego w 1905 r. w Białymstoku, związanego z École de Paris. W 1941 r. przebywający we Francji Rabinowicz został wraz z żoną uwięziony, a potem uwolniony dzięki protekcji znajomych. Przez kolejne dwa lata ukrywał się. Idea rysunków inspirowanych motywami biblijnymi zrodziła się w czasie II wojny światowej. Jego cała białostocka rodzina zginęła podczas wojny. 
17:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Promocja książki oraz spotkanie z Samem Solaszem. Książka, Sam Solasz with Judy Katz, „Angel of the Ghetto: One Man’s Triumph Over Heartbreaking Tragedy”, New York 2018.
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
WARYŃSKIEGO 24A
gra rodzinna
lipiec-sierpień w dniach i godzinach pracy Galerii
Artystyczne domino
Od 2 do 4 osób w wieku 6+
Zapraszamy rodziny z dziećmi na grę rodzinną, która pozwala przypomnieć wiadomości z zakresu sztuk plastycznych, a także zachęca do bliższego poznania aktualnej wystawy. Angażująca umysł i spostrzegawczość zabawa polega na zestawianiu haseł i ilustracji w ramach zasad klasycznego domina. Sprawdźcie swoją wyobraźnię, wiedzę o sztuce i spędźcie miło czas w otoczeniu dzieł artystów z Wilna! Na rodziny, które prawidłowo rozwiążą zadanie, czekają galeryjne upominki. Warsztaty prowadzi: Izabela Korolczuk.
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: bilet wstępu do Galerii (niedziela bezpłatna)
WIKTORII 5
warsztaty
16-18.07, 26-27.07, 30.07.2018 10:00-11:30
Muzyka w obrazie
Dzieci w wieku 5-10 lat
W ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, w Galerii przy ul. Wiktorii 5, odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl. Na zgłoszenia czekamy od 9 do 13 lipca. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości zwrotnej. Koncepcja i prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.
Zgłoszenia: e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 10zł / dziecko
LEGIONOWA 2
warsztaty
22.07, 29.07.2018 (niedziela) 19:00-20:30
Muzyka w obrazie
Dzieci w wieku 5-7 lat
Podczas niedzielnych koncertów w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, w Galerii przy ul. Legionowej 2, odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości zwrotnej. W razie wolnych miejsc, w dniu koncertu, można zgłosić dziecko dzwoniąc pod numer tel.: 502 138 980. Koncepcja i prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.
Wiek dzieci: 5-7 lat
Zgłoszenia: e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 10zł / dziecko
WARYŃSKIEGO 24A
warsztaty
26.08.2018 (niedziela) 11:00–12:30
Wakacyjnych SZEŚĆ ŚCIAN
Rodziny z dziećmi 6-10 lat
Proponujemy, by w wakacyjnym czasie na chwilę odetchnąć od sierpniowego słońca i poszukać, wraz ze swoimi pociechami, artystycznych wrażeń w muzealnej przestrzeni. Zapraszamy na plastyczne warsztaty rodzinne, podczas których uśpimy wakacyjne wspomnienia tak, byśmy mogli wracać do nich przez cały rok. Tytułowe tajemnicze Sześć Ścian stanie się punktem wyjścia do ciekawych rozmów i działań plastycznych. Warsztaty prowadzi: Izabela Korolczuk.
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: 15 zł / dziecko (opiekunowie bezpłatnie)
KALENDARZ EDUKACYJNY
WARYŃSKIEGO 24A
2-6.07.2018 (poniedziałek-piątek) 11:00–13:00
Podróże z Ludomirem Sleńdzińskim
warsztaty wakacyjne
WARYŃSKIEGO 24A
Gra dostępna od lipca do końca sierpnia w dniach i godzinach pracy Galerii
Artystyczne domino
gra rodzinna
WIKTORII 5
16-18.07, 23-25.07.2018 (poniedziałek-środa) 10:00-11:30
Muzyka w obrazie
Warsztaty plastyczne inspirowane muzyką
LEGIONOWA 2
warsztaty
22.07, 29.07.2018 (niedziela) 19:00-20:30
Muzyka w obrazie
Warsztaty plastyczne inspirowane muzyką
WARYŃSKIEGO 24A
26.08.2018 (niedziela) 11:00–12:30
Wakacyjnych SZEŚĆ ŚCIAN
warsztaty rodzinne

 

 
LIPIEC I SIERPIEŃ 2018
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
WYSTAWY
WARYŃSKIEGO 24A
19.05.2018 ― 12.05.2019
bilet wstępu
5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa
Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Był też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.
Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska
WARYŃSKIEGO 24A
wystawa stała
bilet wstępu
Sztuka w genach. Sleńdzińscy
Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
WIKTORII 5
07.07 ― 26.08.2018
wstęp wolny
Antoni Anatol Węcławski (1891-1985)
Między fotografią zawodową a artystyczną
Wystawa wybitnego polskiego fotografa międzywojnia urodzonego w Białymstoku, Antoniego Anatola Węcławskiego, stanowi przekrojowy pokaz jego twórczości. Prezentowanych jest ponad 70 zdjęć tego wybitnego piktorialisty, estety, nokturnisty, charyzmatycznego pedagoga i kolekcjonera.
Kuratorka wystawy, autorka publikacji: Magdalena Durda-Dmitruk
WIKTORII 5
12.05 ― 1.07.2018
wstęp wolny
Adam Tuchliński „I Love You All the Time”
„I Love You All the Time” to wybór najciekawszych portretów, które Adam Tuchliński wykonał przez ostatnie sześć lat. Same twarze, bez tekstów, wypowiedzi. Widz/czytelnik ma przed sobą portrety – osoby. Większość patrzy prosto na nas. Są tacy jak my. Jak w tej piosence: „patrzysz i wszystko co widzisz, to inny gość. Kocham cię cały czas”. (You’re looking and all you see is another guy (…) I love you all the time). Tacy jak my. Tak jak my, kochający i chcący być kochanymi.
Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
LEGIONOWA 2
10.08 ― 2.09.2018
bilet wstępu
Joanna Kiersnowska. Metafitotomia
Dwie odmienne techniki – olej i grafika, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Grafiki ukazują las w anatomicznym, obiektywnym wręcz ujęciu. Wielkoformatowe olejne płótna poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, czy wręcz metafizycznej optyki. Obecność skrajnie różnych perspektyw zmusza odbiorcę do wyostrzonej czujności, przyjrzenia się naturze w maksymalnym zbliżeniu…
Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno
 
LEGIONOWA 2
29.06 – 5.08.2018
bilet wstępu
Jerzy Łabanowski (1932-1999). Malarstwo
Czarno-białe zdjęcia i pożółkłe katalogi nie potrafią przekazać uroku, dowcipu, talentu artysty… ale wystawa podejmie tę próbę. Jerzy Łabanowski – białostocki malarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnik plenerów białowieskich, autor wielu białostockich sgraffit i współautor wystroju malarskiego auli Pałacu Branickich oraz mistrz ulotnej sztuki malowania reklam kinowych. Także mąż wybitnej artystki i najlepszy kompan artystycznych biesiad.
Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko
WYSTAWA EDUKACYJNA
LEGIONOWA 2
21.06 ― 28.10.2018
wstęp wolny
Rosnę w sztukę
Wystawa prezentuje efekty całorocznych artystycznych zmagań uczestników cyklicznych warsztatów organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich. Pokazujemy najlepsze prace młodych adeptów sztuki wykonane w różnorodnych technikach plastycznych.  Na ekspozycji znajdziemy prace malarskie, rysunkowe, graficzne , a także ciekawe eksperymenty formalne.
Aranżacja i koordynacja: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich
WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY
 
WARYŃSKIEGO 24A
koncert
1.07.2018 (niedziela) 12:00
Koncerty w samo południe
Recital klawesynowy Doroty Stawarskiej
W programie: J. S. Bach – Inwencja II głosowa c-moll BWV 773, Sinfonia D-dur BWV 789, Koncert na klawesyn solo wg A. Vivaldiego G-dur, BWV 980 cz. I i II, Preludium i Fuga G-dur BWV 860, Preludium i Fuga f-moll BWV 881; J. S. Bach – D. Stawarska – Transkrypcja Gigue ze Suity Wiolonczelowej C-dur; F. Couperin – Rondeau i Passacaille z Ordre VIII h-moll; J. S. Bach – Suita angielska d-moll BWV 811.
Dorota Stawarska – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina oraz klawesynu prof. Lilianny Stawarz i Władysława Kłosiewicza. Laureatka m.in. VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Olimpo Musicale” w Kownie. Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. W 2014 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne. Grała z orkiestrą pod batutą Łukasza Borowicza, solo występowała m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w 2008 roku na uroczystym otwarciu Traktu Królewskiego w Warszawie. Jako klawesynistka brała udział w sesjach naukowych o muzyce dawnej i kursach mistrzowskich. W 2015 roku, wraz ze współtworzonym przez siebie zespołem Okulnikus Ensamble, otrzymała II nagrodę na Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej w Poznaniu. Regularnie koncertuje solo i z zespołem w Polsce i za granicą. Aktualnie przygotowuje się do prestiżowego konkursu Bachowskiego w Lipsku.
WIKTORII 5
finisaż
1.07.2018 (niedziela) 15:00
Oprowadzenie autorskie
Adam Tuchliński „I Love You All the Time
Adam Tuchliński oprowadzając po ekspozycji przedstawi okoliczności spotkania z portretowanymi osobami i związane z nim historie. Wśród sportretowanych znaleźli się ludzie kultury, sztuki i polityki.
Prace wykonane i dołączone do ekspozycji w czasie Nocy Muzeów (19 maja br.) zostaną przekazane bohaterom fotografii.
Prowadzenie: Adam Tuchliński
KAWIARNIA MUZYCZNA „FAMA” – UL. LEGIONOWA 5
promocja albumu
3.07.2018 (wtorek) 18:00
Ślad piórka
Rzecz o twórczości Henryka Wilka (1935-2016)
Wydawnictwo jest pierwszą obszerną monografią poświęconą Henrykowi Wilkowi, architektowi, rysownikowi i publicyście, który w swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat przybliżał czytelnikom m.in. „Gazety Białostockiej” i „Kontrastów” dziedzictwo architektoniczne północno-wschodniej Polski, w szczególności Białegostoku.
W albumie, opracowanym przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku i rodzinę artysty, obok obszernego życiorysu, analizy dorobku twórczego i wspomnień bliskich, znalazło się przeszło 400 ilustracji, w tym mało znane i dotychczas niepublikowane akwarele. Podczas spotkania wydawnictwo będzie można nabyć w promocyjnej cenie.
Prowadząca: Dorota Sokołowska
WIKTORII 5
wernisaż
7.07.2018 (sobota) 17:00
Antoni Anatol Węcławski (1891-1985)
Między fotografią zawodową a artystyczną
Wystawa fotografii Antoniego Anatola Węcławskiego (1891-1985) to przypomnienie twórczości wybitnego, aczkolwiek funkcjonującego na uboczu polskiego i warszawskiego środowiska fotograficznego XX wieku, fotografa. Zaprezentujemy ponad 70 prac głównie z okresu międzywojennego. Od zdjęć ukazujących jego zainteresowania fotografią zawodową – z początków twórczości (1926 r.), kiedy to w Druskienikach prowadził sezonowy zakład fotograficzny i miał okazję fotografować m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzez motywy charakterystyczne dla polskich piktorialistów, utrzymane w duchu romantyzmu oraz „fotografii ojczystej”, po najbardziej znane „vintage prints”. Są to prace niejednokrotnie nagradzane w konkursach fotografii artystycznej, pokazujące wielki szacunek autora dla artystycznej tradycji i klasycznego piękna (np. „Kamienne schodki czy Droga na Wiśle w nocy”).
Wystawa odsłania wielowymiarowy obraz wyróżniającego się piktorialisty, nokturnisty, estety, wirtuoza techniki bromowej i entuzjasty technik szlachetnych, kolekcjonera zdjęć i wyszukanego sprzętu fotograficznego, charyzmatycznego pedagoga, megalomana, indywidualisty. Autora posługującego się bardzo szerokim repertuarem motywów jak: portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, folklorystyczne, etnograficzne, marynistyczne, pejzaże miejskie, nokturny. Twórcy przywiązanego do tradycji, ale też momentami na wskroś nowoczesnego, ulegającego wpływom konstruktywizmu. Wystawie towarzyszy publikacja/monografia artysty zawierająca materiały pochodzące głównie z unikatowej rodzinnej kolekcji, wzbogaconego o tematyczne, polskie i zagraniczne publikacje.
Kuratorka wystawy, autorka publikacji: Magdalena Durda-Dmitruk
RÓŻNE MIEJSCA
Festiwal muzyczny
29.07-5.08.2018
X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej 
W dziesiątej edycji 2018 roku wracamy do początków ideowych Festiwalu – wiary w etos muzyki dawnej w jej najbardziej transparentnej postaci. Edycja dziesiąta – „Językiem uniwersalnym, językiem własnym” nawiązuje do założycielskiej tezy ruchu HIP (Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego), czyli spojrzenia na muzykę jako na mowę: wyrafinowany, a jednocześnie najbardziej bezpośredni system znaków służący komunikowaniu tego, co dla człowieka fundamentalne.
Mamy nadzieję, że tegoroczna jubileuszowa edycja dostarczy Państwu wielu przeżyć estetycznych i – jak w latach poprzednich – pozwolą się Państwo zaprosić do wspólnych rozważań nad funkcją oraz istotą muzyki w naszym starym świecie.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Anna Urszula Kucharska
 
22.07.2018 (niedziela) 
19:00 Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1
Koncert anonsujący 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej „W stylu ekskluzywnego eklektyzmu”
 
Wykonawcy: Martyna Pastuszka – skrzypce barokowe, Adam Pastuszka – skrzyp¬ce barokowe, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela barokowa, Anna Urszula Kucharska – klawesyn
 
W programie: G. F. Händel, J. S. Bach
 
29.07.2018 (niedziela)
19:00 Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1 
Koncert kameralny „Sotto voce o polskich inspiracjach” 
 
Wykonawcy: Agata Sapiecha – skrzypce, mazanki, kierownictwo muzyczne, Judyta Tupczyńska – skrzypce, mazanki, Marcin Zalewski – viola da gamba, lira korbowa, Tomasz Dobrzański – flety podłużne, dudy, Anna Urszula Kucharska – klawesyn 
 
W programie: G. Ph. Telemann oraz improwizacje artystów na tematy tańców i motywów ludowych będących inspiracją dla kompozytora (na podstawie opi¬sów zawartych w „Autobiografii” Telemanna)
 
31.07.2018 (wtorek) 
19:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a 
Recital klawesynowy w 91. rocznicę urodzin Donatorki „W narracji obra¬zów Antoine’a Watteau”
 
Wykonawcy: Dorota Zimna – klawesynm, Anna Urszula Kucharska – klawesyn 
 
W programie: G. le Roux, A. Forqueray, J. B. A. Forqueray, F. Couperin 
 
01.08.2018 (środa) 
18:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24 
Wykład: dr Joanna Zaucha (UKSW Warszawa). Uniwersalna zasada języka i „monady znaczeń”. Leibnizjańskie inspiracje we współczesnej lingwistyce 
 
02.08.2018 (czwartek) 
19:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24a 
Recital wokalny „W dialogu Cameraty Florenckiej” 
 
Wykonawcy: Rafał Grozdew – tenor, Agnieszka Szwajgier – cynk, flety podłużne, Witold Wilgos – lutnia, chittarone 
 
W programie: V. Galilei, G. Caccini, P. Martino, G. Frescobaldi, J. Peri, G. B. Fontana, C. Monteverdi 
 
05.08.2018 (niedziela) 
19:00 Sala Kameralna OiFP, ul. Odeska 1 
Koncert upamiętniający 75. Rocznicę Powstania w Getcie Białostockim „Językiem psalmu i przypowieści” 
 
Wykonawcy: PROFETI DELLA QUINTA: Doron Schleifer – kontratenor, Roman, Melish – kontratenor, Lior Leibovici – tenor, Dan Dunkelblum – tenor, Elam Rotem – bas, klawesyn, kierownictwo muzyczne, Orí Harmelin – chitarrone oraz Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Joanna Gręziak – skrzypce barokowe, Justyna Krusz – viola da gamba, Anna Urszula Kucharska – pozytyw, klawesyn 
 
W programie : S. Rossi, E. Rotem
LEGIONOWA 2
wernisaż
10.08.2018 (piątek) 18:00
Joanna Kiersnowska. Metafitotomia
Dwa cykle artystki, dwie odmienne techniki, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Z jednej strony mamy bowiem grafiki, które ukazują las w anatomicznym i obiektywnym wręcz ujęciu, gdzie za gotową formę może posłużyć ścięty pień czy kawałek kory drzewnej. Z drugiej zaś – fantazyjne płótna, które poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, a nawet metafizycznej optyki. Zderzenie tych dwóch perspektyw zmusza nas do czujności, każe przyglądać się naturze uważniej, w maksymalnym zbliżeniu, prowokuje do myślenia tak samo o jej strukturze, jak i duchowości.
 
Joanna Kiersnowska – malarka i grafik. Absolwentka PWSSP w Łodzi – Wydział Grafiki Warsztatowej oraz malarstwo w pracowni Stanisława Fijałkowskiego. Wykorzystywane techniki: olej, pastel, akwarela, drzeworyt i linoryt. Mieszka i tworzy w Hajnówce na Podlasiu.
 
Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno
RÓŻNE MIEJSCA
obchody rocznicy
5-18.08.2018
„Białystok pamięta” – 75. rocznica powstania w getcie białostockim i jego likwidacji
5.08.2018 (niedziela) 
19:00 Sala Kameralna, Opera i Filharmonia Podlaska, Odeska 1 
Koncert „Językiem psalmu i przypowieści” izraelskiego zespołu muzyki dawnej „Profeti Della Quinta”. Zespół z Bazylei, specjalizujący się w repertu¬arze wokalnym XVI i XVII wieku, wykona utwory izraelsko-włoskiego kompozy¬tora Salamona Rossiego, a także unikalne kompozycje w języku hebrajskim, oparte na tekstach starotestamentowych. Koncert odbędzie się w ramach 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej. 
 
16.08.2018 (czwartek) 
15:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Panel dyskusyjny z udziałem Katariny Stoll (Berlin), Joanny Tomalskiej (Białystok), Weroniki Romanik (Wrocław) prowadzony przez prof. Adama Czesława Dobrońskiego (Białystok). 
17:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Promocja wydawnictwa „Pamiętnik Dawida Szpiro”. Autorem pamięt¬nika jest Dawid Szpiro (syn D. Szpiro właściciela jednej z największych fa¬bryk włókienniczych w Białymstoku przy ul. Łąkowej). Od października 1942 roku przebywał w białostockim getcie, był członkiem Żydowskiej Służby Porządkowej. Pamiętnik kończy się na dacie lipcowej 1943 r., trwają bada¬nia, w którym roku zginął. 
 
17.08.2018 (piątek) 
13:00 Rynek Kościuszki w Białymstoku koło Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 
Wystawa rysunków Bencjona Rabinowicza. Na wystawie zostaną zaprezen¬towane fotokopie ilustracji do Biblii wykonanych przez Bencjona Rabinowicza – malarza pochodzenia żydowskiego, urodzonego w 1905 r. w Białymstoku, związanego z École de Paris. W 1941 r. przebywający we Francji Rabinowicz został wraz z żoną uwięziony, a potem uwolniony dzięki protekcji znajomych. Przez kolejne dwa lata ukrywał się. Idea rysunków inspirowanych motywami biblijnymi zrodziła się w czasie II wojny światowej. Jego cała białostocka rodzina zginęła podczas wojny. 
17:00 BOK/CLZ, Warszawska 19 
Promocja książki oraz spotkanie z Samem Solaszem. Książka, Sam Solasz with Judy Katz, „Angel of the Ghetto: One Man’s Triumph Over Heartbreaking Tragedy”, New York 2018.
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
WARYŃSKIEGO 24A
gra rodzinna
lipiec-sierpień w dniach i godzinach pracy Galerii
Artystyczne domino
Od 2 do 4 osób w wieku 6+
Zapraszamy rodziny z dziećmi na grę rodzinną, która pozwala przypomnieć wiadomości z zakresu sztuk plastycznych, a także zachęca do bliższego poznania aktualnej wystawy. Angażująca umysł i spostrzegawczość zabawa polega na zestawianiu haseł i ilustracji w ramach zasad klasycznego domina. Sprawdźcie swoją wyobraźnię, wiedzę o sztuce i spędźcie miło czas w otoczeniu dzieł artystów z Wilna! Na rodziny, które prawidłowo rozwiążą zadanie, czekają galeryjne upominki. Warsztaty prowadzi: Izabela Korolczuk.
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: bilet wstępu do Galerii (niedziela bezpłatna)
WIKTORII 5
warsztaty
16-18.07, 26-27.07, 30.07.2018 10:00-11:30
Muzyka w obrazie
Dzieci w wieku 5-10 lat
W ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, w Galerii przy ul. Wiktorii 5, odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl. Na zgłoszenia czekamy od 9 do 13 lipca. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości zwrotnej. Koncepcja i prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.
Zgłoszenia: e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 10zł / dziecko
LEGIONOWA 2
warsztaty
22.07, 29.07.2018 (niedziela) 19:00-20:30
Muzyka w obrazie
Dzieci w wieku 5-7 lat
Podczas niedzielnych koncertów w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, w Galerii przy ul. Legionowej 2, odbędą się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości zwrotnej. W razie wolnych miejsc, w dniu koncertu, można zgłosić dziecko dzwoniąc pod numer tel.: 502 138 980. Koncepcja i prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.
Wiek dzieci: 5-7 lat
Zgłoszenia: e-mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 10zł / dziecko
WARYŃSKIEGO 24A
warsztaty
26.08.2018 (niedziela) 11:00–12:30
Wakacyjnych SZEŚĆ ŚCIAN
Rodziny z dziećmi 6-10 lat
Proponujemy, by w wakacyjnym czasie na chwilę odetchnąć od sierpniowego słońca i poszukać, wraz ze swoimi pociechami, artystycznych wrażeń w muzealnej przestrzeni. Zapraszamy na plastyczne warsztaty rodzinne, podczas których uśpimy wakacyjne wspomnienia tak, byśmy mogli wracać do nich przez cały rok. Tytułowe tajemnicze Sześć Ścian stanie się punktem wyjścia do ciekawych rozmów i działań plastycznych. Warsztaty prowadzi: Izabela Korolczuk.
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: 15 zł / dziecko (opiekunowie bezpłatnie)
KALENDARZ EDUKACYJNY
WARYŃSKIEGO 24A
2-6.07.2018 (poniedziałek-piątek) 11:00–13:00
Podróże z Ludomirem Sleńdzińskim
warsztaty wakacyjne
WARYŃSKIEGO 24A
Gra dostępna od lipca do końca sierpnia w dniach i godzinach pracy Galerii
Artystyczne domino
gra rodzinna
WIKTORII 5
16-18.07, 23-25.07.2018 (poniedziałek-środa) 10:00-11:30
Muzyka w obrazie
Warsztaty plastyczne inspirowane muzyką
LEGIONOWA 2
warsztaty
22.07, 29.07.2018 (niedziela) 19:00-20:30
Muzyka w obrazie
Warsztaty plastyczne inspirowane muzyką
WARYŃSKIEGO 24A
26.08.2018 (niedziela) 11:00–12:30
Wakacyjnych SZEŚĆ ŚCIAN
warsztaty rodzinne