PROMOCJA KSIĄŻKI

 

 Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa - uL. Warszawska 19

 16.08.2018 (czwartek) 17:30 

 

Dawid Szpiro

Pamiętnik

 
Autorem pamiętnika jest 18-letni Dawid Szpiro (syn Pinchosa Szpiry, właściciela jednej z największych fabryk włókienniczych w Białymstoku przy ul. Łąkowej), który od października 1942 roku przebywał w białostockim getcie, gdzie pracował jako członek Żydowskiej Służby Porządkowej. Z właśnie z jego zapisków dowiadujemy się jak wyglądało oblicze wojny i realia życia za murami getta. Ocalały „Pamiętnik" rozpoczynają relacje z grudnia 1939 roku, kończą się na dacie lipcowej 1943 roku, tuż przed wybuchem powstania w białostockim getcie (16 sierpnia 1943 roku). Jest to jedno z niewielu zachowanych źródeł historycznych z okresu II wojny światowej, cenne jeszcze bardziej, dzięki relacji naocznego świadka.
 
Spotkanie poprowadzą:
dr Barbara Olech (Uniwersytet w Białymstoku) i Dawid Bujno (Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku) oraz Wiesław Wróbel,
autor wstępu historycznego.
 
Podczas wydarzenia będzie można nabyć "Pamiętnik" w cenie 40 złotych.
 
 

_______________________________________________________________________________________________

 

 KAWIARNIA MUZYCZNA „FAMA” – UL. LEGIONOWA 5 

 3.07.2018 (wtorek) 18:00 

 

Ślad piórka

Rzecz o twórczości Henryka Wilka (1935-2016)

 

Wydawnictwo jest pierwszą obszerną monografią poświęconą Henrykowi Wilkowi, architektowi, rysownikowi i publicyście, który w swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat przybliżał czytelnikom m.in. „Gazety Białostockiej” i „Kontrastów” dziedzictwo architektoniczne północno-wschodniej Polski, w szczególności Białegostoku.

W albumie, opracowanym przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku i rodzinę artysty, obok obszernego życiorysu, analizy dorobku twórczego i wspomnień bliskich, znalazło się przeszło 400 ilustracji, w tym mało znane i dotychczas niepublikowane akwarele. Podczas spotkania wydawnictwo będzie można nabyć w promocyjnej cenie.

 

Prowadząca: Dorota Sokołowska