wrzesień 2018

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

 

WYSTAWY

 

WARYŃSKIEGO 24A   19.05.2018 ― 12.05.2019

bilet wstępu

5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa

 

Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Był też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.

 

Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   wystawa stała

bilet wstępu

Sztuka w genach. Sleńdzińscy

 

Wystawa dotyczy czteropokoleniowego roduSleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.

 

Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

WIKTORII 5   1.09 ― 21.10.2018

wstęp wolny

„Spotkania Fotograficzne – Sokole 2017” – wystawa poplenerowa

 

Efekty pracy dziewięciu fotografików, którzy w Sokolu w gminie Michałowo w 2017 r. skupili się na fotografii krajobrazowej, eksperymentalnej oraz reporterskiej. Ich celem było spopularyzowanie walorów estetycznych terenu oraz przedstawienie aktualnych problemów ludzi tam funkcjonujących. Impreza została zorganizowana przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Północno-Wschodni.

 

Kurator: Bogusław Florian Skok

 

 

LEGIONOWA 2  10.08 ― 9.09.2018

bilet wstępu

Joanna Kiersnowska. Metafitotomia

 

Dwie odmienne techniki – olej i grafika, dwa z pozoru różne spojrzenia na naturę Puszczy Białowieskiej. Grafiki ukazują las w anatomicznym, obiektywnym wręcz ujęciu. Wielkoformatowe olejne płótna poszukują dla puszczy innej, kosmicznej, czy wręcz metafizycznej optyki. Obecność skrajnie różnych perspektyw zmusza odbiorcę do wyostrzonej czujności, przyjrzenia się naturze w maksymalnym zbliżeniu.

 

Kuratorzy wystawy: Olga Pacewicz, Dawid Bujno

 

 

LEGIONOWA 2   14.09 – 21.10.2018

bilet wstępu

Robert Szczebiot. Licho nie śpi

 

Wystawa Roberta Szczebiota „Licho nie śpi” jest kontynuacją jego wczesnych zainteresowań tematyką i stylistyką malarstwa okresu romantyzmu. Obrazy inspirowane podlaskimi legendami nawiązują do ludzkich emocji poddanych ekstremalnym przeżyciom związanym z poczuciem zdrady, straty i nostalgii. Na wielkoformatowych, bogatych w detale płótnach znajdziemy magiczne ogrody, duchy, zjawy, zmory, alchemię, klątwy.

 

Kuratorka: Katarzyna Siwerska

 

 

WYSTAWA EDUKACYJNA   LEGIONOWA 2   21.06 ― 28.10.2018

wstęp wolny

Rosnę w sztukę

 

Wystawa prezentuje efekty całorocznych artystycznych zmagań uczestników cyklicznych warsztatów organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich. Pokazujemy najlepsze prace młodych adeptów sztuki wykonane w różnorodnych technikach plastycznych. Na ekspozycji znajdziemy prace malarskie, rysunkowe, graficzne , a także ciekawe eksperymenty formalne.

 

Aranżacja i koordynacja: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich

 

 

 

WYDARZENIA

 

OPERA I FILHARMONIA PODLASKA W BIAŁYMSTOKU, UL. PODLEŚNA 2   Spacer edukacyjny   1.09.2018 (sobota) 12:00

wstęp wolny

Znikające miejsca i ludzie

Kontynuacja realizowanego od ośmiu lat projektu „Znikające miejsca i ludzie”, odkrywającego – za sprawą spacerów edukacyjnych – ślady ulic, budynków oraz historii ludzi ważnych dla tożsamości historycznej i kulturowej Białegostoku. Projekt unaocznia spacerowiczom, jak wiele miejsc w naszym mieście całkowicie zmieniło swój wygląd lub zwyczajnie zniknęło, ustępując miejsca nowym rozwiązaniom urbanistycznym.Tegoroczny spacer obejmie Park Zwierzyniecki. Uczestnicy poznają lepiej to miejsce i jego ciekawą historię, sięgająca końca XIX wieku.

Spacer organizowany jest w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar 2018.

 

Prowadzenie: Jolanta Szczygieł-Rogowska

 

 

WIKTORII 5   wernisaż   1.09.2018 (sobota) 17:00

wstęp wolny

„Spotkania Fotograficzne – Sokole 2017”

 

Prezentowane prace powstały w czasie drugiej edycji „Spotkań Fotograficznych”. Tym razem plener odbył się we wsi Sokole położonej w gminie Michałowo na skraju Puszczy Knyszyńskiej, w obszarze „Natura 2000”. Jest to miejsce szczególne, ponieważ tam ma początek Szlak Wzgórz Świętojańskich wiodący przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Impreza została zorganizowana przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Północno-Wschodni. Celem pleneru było spopularyzowanie walorów estetycznych terenu oraz przedstawienie aktualnych problemów ludzi funkcjonujących na tym terenie. Dziewięciu fotografików skupiało się na fotografii krajobrazowej, eksperymentalnej oraz reporterskiej. Niesprzyjające warunki świetlne oraz pogodowe nie przeszkodziły w powstaniu wystawy prezentującej różne techniki fotograficzne.

 

Fotograficy: Marek „Mak” Gołowacz (Blanki koło Lidzbarka Warmińskiego), Andrzej Górski (Białystok), Jarek Łukaszewicz (Kielce), Jakub Ostałowski (Warszawa), Anna Sierko-Szymańska (Białystok), Bogusław Florian Skok (Białystok), Andrzej Stachurski (Olsztyn), Mieczysław Wieliczka (Olsztyn), Anna Worowska (Białystok)

 

Kurator: Bogusław Florian Skok

 

 

LEGIONOWA 2   wernisaż   14.09.2018 (piątek) 18:00

wstęp wolny

Robert Szczebiot. Licho nie śpi

 

Wystawa Roberta Szczebiota „Licho nie śpi”  jest kontynuacją jego wczesnych zainteresowań tematyką i stylistyką malarstwa okresu romantyzmu. Obrazy inspirowane podlaskimi legendami nawiązują do ludzkich emocji poddanych ekstremalnym przeżyciom związanym z poczuciem zdrady, straty i nostalgii. Na wielkoformatowych płótnach znajdziemy magiczne ogrody, duchy, zjawy, zmory, alchemię, klątwy. W bogatych w detale pracach artysta uwypukla nierozerwalność pierwiastka ludzkiego z siłami natury. Człowiek ograniczony przez swoją popędliwość, stara się odnaleźć swoje miejsce w kosmosie i poznać swoją istotę. Obrazy Roberta Szczebiota ukazują pragnienie zrozumienia emocji granicznych, a przez to tak bardzo ludzkich.

Okraszone szczyptą tajemnicy zachęcają odbiorcę do wejścia w magiczny świat poszukiwań i konfrontacji z samym sobą.

„Odkąd byłem małym chłopcem fascynowały mnie miejsca, przedmioty magiczne – czarnoksiężnicy, nokturny, zaczarowane ogrody, labirynty... Nic więc dziwnego, że wybrałem sztukę. To była naturalna konsekwencja moich zainteresowań, ale nie tylko malarskich i technologicznych. Duży wpływ miał na mnie także klimat panujący w pracowni. To co widzę, to z czym mi się kojarzy – to czysta Alchemia”.

 

Robert Szczebiot– malarz, grafik, ilustrator. Jest absolwentem Liceum Plastycznego im. A. Grottgera w Supraślu i ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił w 2013 r. w pracowni litografii pod przewodnictwem dra hab. Piotra Panasiewicza. Mieszka i tworzy w Białymstoku.  Interesuje się problemami technicznymi i technologicznymi.

 

Kuratorka: Katarzyna Siwerska

 

 

WIKTORII 5   Kiermasz książek   16.09.2018 (niedziela) 12:00-17:00

wstęp wolny

Ogródkowa wyprzedaż książek

 

Cztery instytucje kultury, ogród, dobra kawa i mnóstwo książek w promocyjnych cenach to wszystko czeka na Was już 16 września w Galerii przy ul. Wiktorii 5. Razem z Białostockim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Wojska i Galerią Arsenał przygotowaliśmy „ogródkową wyprzedaż książek”.  Dodatkowo w specjalnie zaaranżowanej szafie znajdziecie bezpłatne wydawnictwa, które chętnie zagoszczą na Waszych domowych półkach. Wstęp całkowicie darmowy.

 

 

WARYŃSKIEGO 24a   Spotkanie   20.09.2018 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

Wileńscy zagończycy i tatarska jazda

 

"Czwartki u Sleńdzińskich". W stulecie odzyskania niepodległości i 80. rocznicę kampanii wrześniowej zapraszamy na opowieść o wileńskiej kawalerii. Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie opowie m.in. o legendarnych wileńskich zagończykach, walczących o niepodległość i granice w latach 1918-1920 oraz we wrześniu 1939 roku; Pułku Jazdy Tatarskiej wsławionym udziałem w wojnie 1919-1920 roku oraz ułanach z egzotycznego Szwadronu Tatarskiego, a także o współczesnych następcach kultywujących tradycje wileńskich pułków kawalerii - 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich i 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Opowieść zilustrowana zostanie oryginalną ikonografią z epoki.

 

Organizatorzy: Galeria im. Sleńdzińskich oraz Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna w Białymstoku

 

 

WARYŃSKIEGO 24a   Spotkanie   27.09.2018 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

Jan Lechoń - poeta początku Polski Niepodległej

 

Tematem kolejnego spotkania w ramach Czwartów u Sleńdzińskich - Dialogi poetyckie Jerzego Binkowskiego i Waldemara Smaszcza będzie "Jan Lechoń - najważniejszy poeta początku Polski Niepodległej". Autor takich wierszy jak "Herostrates", "Mochnacki", "Piłsudski" w pełni zasłużył na miano pierwszego poety początku naszej Niepodległości.

 

Jan Lechoń (1899-1956) na tle poetów Skamandra, najpiękniejszej plejady jaka kiedykolwiek rozbłysła na niebie naszej literatury, był kimś wyjątkowym, a nawet jedynym, nieporównywalnym. Jego debiutancki zbiór wierszy "Karmazynowy poemat", napisany przez zaledwie osiemnastolatka, był największym wydarzeniem literackim początku naszej niepodległości, dziełem - można powiedzieć - koniecznym, dopełnieniem wielkiej tradycji Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida i Wyspiańskiego. Nieprzypadkowo młodziutkim poetą zainteresował się Stefan Żeromski, ostatni wielki pisarz Polski zniewolonej, któremu dane było wprowadzić naród wolnej ojczyzny.

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY

 

WARYŃSKIEGO 24a   23.09.2018 (niedziela) 14:00

Dawne narzędzia kaligraficzne i rysunkowe

 

Zapraszamy osoby dorosłe na warsztaty profesjonalnego przygotowania dawnych narzędzi kaligraficznych i rysunkowych: pióra gęsiego, trzciny, bambusa. Prowadzenia: Andrei Antonau - literat, fotograf i animator ruchu fotograficznego z Wilna.

 

Koszt: 20 zł

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77 (w godzinach pracy Galerii)

 

 

PRZYJDŹ NA WYKŁAD

 

LEGIONOWA 2   wykład   16.09, 30.09, 7.10.2018 (niedziela) 13:00-15:30

Historia piękna

 

Druga część cyklu wykładów  

Wracamy po wakacyjnej przerwie i rozpoczynamy drugą część cyklu wykładów Historia piękna, czyli jak rozumieć język sztuki? W czasie spotkań poznajemy najważniejsze przemiany w rozumieniu pojęcia sztuki na przestrzeni dziejów, ukazane na tle religii, polityki i obyczaju danego okresu. Wykłady odbywają się w niedzielę, dwa razy w miesiącu. Poprowadzi je dr Olga Kłosiewicz, wielokrotnie nagradzana nauczycielka akademicka Uniwersytetu Otwartego UW, specjalistka w zakresie filozofii i estetyki.

 

Najbliższe zajęcia: 16 września, 30 września, godz. 13.00

Czas trwania: 2,5 h z przerwą kawową

Koszt: 10 zł

Zapisy: tel. 502 138 980, 502 596 452 (w godzinach pracy Galerii)

 

16 września  Człowiek miarą wszechrzeczy

Antropocentryzm i humanizm dojrzałego renesansu. Perspektywa barwna i powietrzna, sfumato, światłocień. Ekspresja i liryzm manieryzmu. Portrety i autoportrety.

 

Barok – religijna ekstaza, świecka fascynacja detalem (2 wykłady)

30 września  Katolickie południe

Sztuka kontrreformacji i styl jezuicki. Kompozycje skośne i widzenie światłocieniowe. Iluzjonizm. Sztuka dworska i styl Ludwika XIV.

 

7 października  Protestancka północ

Pejzaże i martwe natury. Motywy pracowni artysty. Dekoracyjność i finezja rokoka.

 

 

dr Olga Kłosiewicz– absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka serii edukacyjnej pod wspólnym tytułem „Tajemnice sztuki” oraz książek „Zwierzęta Zaratustry” i „Przyroda w polskiej tradycji”. Zajmuje się filozofią współczesną i estetyką. Publikowała m.in. w Przeglądzie Filozoficzno-Literackim, Sztuce i Filozofii, Kronosie, Dyskursie oraz licznych monografiach zbiorowych. Wygłaszała referaty na międzynarodowych i ogólnopolskich kongresach,zjazdach oraz konferencjach estetycznych, filozoficznych, socjologicznych. Nagradzana nauczycielka akademicka, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

 

KALENDARZ ZAPISÓW NA ROK SZKOLNY 2018/19

Uwaga! We wrześniu rozpoczynamy zapisy na zajęcia i warsztaty prowadzone w Galerii w nowym roku szkolnym 2018/19. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą edukacyjną, która już niebawem pojawi się na naszej stronie internetowej.

 

 

Zapisy grup przedszkolnych i szkolnych na lekcje muzealne oraz warsztaty plastyczne rozpoczynamy:

- siedziba przy ul. Waryńskiego 24a –  4 września (wtorek) 2018 r. od godziny 8.00 osobiście lub pod nr tel. 85 652 32 77. Jedna osoba może zapisać maksymalnie dwie klasy. W związku z dużym zainteresowaniem naszą ofertą proponujemy grupom w ciągu roku szkolnego maksymalnie cztery wizyty (nie więcej niż dwa warsztaty + dwie lekcje muzealne)

- siedziba przy ul, Wiktorii 5 – 4 września (wtorek) 2018 r. pod nr tel.85 732 33 33

 

 

Zapisy na warsztaty popołudniowe – „Rosnę w sztukę”

- Dzieci uczestniczące w latach ubiegłych – należy potwierdzić chęć kontynuowania nauki w dniach

6-12 września 2018 r. pod nr tel.85 652 32 77

- Nowi uczestnicy – zapisy rozpoczynamy 17 września 2018 r. od godz. 8.00 w siedzibie Galerii przy ul. Waryńskiego 24a lub pod nr tel.85 652 32 77. Pierwszeństwo mają osoby, które zgłaszają się osobiście. Ilość wolnych miejsc jest uzależniona od deklaracji uczestnictwa dzieci z roku ubiegłego.

 

 

Zapisy na warsztaty rysunkowe „Czarno – białe” (13+) – od 11 września 2018 r.,

pod nr tel. 85 652 32 77

 

 

Zapisy na warsztaty rodzinne – od 11 września 2018 r.:

- „Ał! Sztuka nie boli” – ul. Legionowa 2 – tel. 502 138 980

- „Zróbmy to razem”– ul. Waryńskiego 24a – tel. 85 652 32 77

- „A co to jakieś?” – ul. Wiktorii 5 – tel. 85 732 33 33

 

 

Zapisy na warsztaty dla osób dorosłych oraz warsztaty Projekt 55+ przyjmujemy w dowolnym momencie pod nr. tel. 85 652 32 77