listopad 2018

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

 

WYSTAWY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   19.05.2018 ― 12.05.2019

bilet wstępu

5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa

Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego, ale też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.

Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   wystawa stała

bilet wstępu

Sztuka w genach. Sleńdzińscy

Wystawa dotyczy czteropokoleniowego roduSleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.

Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

RYNEK KOŚCIUSZKI 4   9.11.2018 – 3.02.2019

wstęp wolny

„Marszałek/Ziuk” – wg Ludomira Sleńdzińskiego/wg małych artystów”

Prezentacja portretów Marszałka przed budynkiem, do którego przeniesie się Galeria z ul. Waryńskiego, w wykonaniu L. Sleńdzińskiego oraz dzieci uczęszczających na warsztaty „Rosnę w sztukę”. Wystawa jest opowieścią o Józefie Piłsudskim językiem plastyki oraz za pomocą słowa skierowanego do mniejszych i większych odbiorców. Obrazy L. Sleńdzińskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Litewskiego Muzeum Sztuki w Wilnie.

Koordynatorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

WIKTORII 5   27.10 – 9.12.2018

wstęp wolny

Perfekcja i światło. Fotografie Czesława Olszewskiego

Na wystawie zaprezentowane zostaną stare zdjęcia Warszawy i okolic, których autorem jest Czesław Olszewski (1894–1969), jeden z największych perfekcjonistów w historii polskiej fotografii. Prace pochodzą z rodzinnych zbiorów. Ich głównym tematem są dwie największe pasje artysty: architektura i pejzaż.    

Kurator wystawy: Sebastian Wicher

 

 

LEGIONOWA 2   26.10 – 2.12.2018

bilet wstępu

ZLATKA ANDREEVA. Złamane marzenia

„Mam nietrywialne podejście do moich prac, łamię wszelkie znane mi tradycyjne metody; pracuję z różnymi technikami i różnymi materiałami, ciągle eksperymentuję. W moich artystycznych obiektach szukam przestrzenności i głębi. Jestem podekscytowana kolorami i ich muzycznymi niuansami” – tak o swojej twórczości mówi Zlatka Andreeva, bułgarska artystka wykorzystująca w swoich kreacjach artystycznych tkaniny i akcesoria odzieżowe.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko

 

 

PLAC JANA PAWŁA II   20.10 – 30.11.2018

wstęp wolny

Prolog. Wystawa plenerowa

„Prolog” jest opowieścią o strachu, nadziei i rodzinie. O kryzysowym doświadczaniu ciąży i rodzicielstwa. O tym, jak nieumiejętność komunikacji może oddalić od siebie dwoje najbliższych ludzi. I też o tym, jak być razem, gdy wspólnym celem jest donoszenie, urodzenie i wychowanie dziecka. To opowieść o zwycięstwie.

Testy: Urszula Śleszyńska   Zdjęcia: Kamil Śleszyński

 

 

WYDARZENIA

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   8.11.2018 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim. Czwartki u Sleńdzińskich

„Nie tylko 11 listopada! Zapomniana historia roku 1918 na Kresach”. 100-lecie odzyskania Niepodległości to wyjątkowa okazja do przypomnienia niezwykle skomplikowanej i dramatycznej walki o włączenie w obręb odradzającego się państwa polskiego wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej. W programie wieczoru opowieść m.in. o traktatach brzeskich, „czwartym rozbiorze Polski" i bitwie pod Rarańczą, a także o niemieckiej okupacji Europy Środkowo–Wschodniej, konflikcie polskich aspiracji terytorialnych z niepodległościowymi aspiracjami Litwinów, Białorusinów i Ukraińców czy burzliwej historii Polskich Korpusów w Rosji. Spotkanie tradycyjnie ilustrowane będzie oryginalną ikonografią z epoki.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   11.11.2018 (niedziela) 18:00

wstęp wolny

Kompozytor niepodległości – Ignacy Jan Paderewski

8. Wieczór wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych

Zapraszamy do świętowania stulecia niepodległości. Wspólnie wyśpiewamy pieśni patriotyczne i żołnierskie. Szymon Borys, pianista, absolwent dyrygentury Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, tym razem wcieli się w rolę akompaniatora i prelegenta. Bohaterem wieczoru będzie Ignacy Jan Paderewski, jeden z najwybitniejszych artystów i mężów stanu Rzeczypospolitej, kompozytor Niepodległości.

Od godz. 17 w naszej pracowni edukacyjnej będzie możliwość własnoręcznego wykonania dekoracji stroju na ten wyjątkowy wieczór, którą będzie kokarda narodowa, patriotyczny symbol Polaków.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   18.11.2018 (niedziela) 12:00

wstęp wolny

Od fantasticus po galant. Koncerty w samo południe

„Obrazy muzyczne Europy przełomu XVII i XVIII wieku”. Serdecznie zapraszamy na koncert, w którym to, co bliskie i młode, miesza się z tym, co odległe i starodawne. Trio białostockich artystek przedstawi repertuar muzyczny z przełomu XVII i XVIII stulecia.

Adrianna Maria Kafel – wiolonczelistka (od szóstego roku życia), która występowała też jako pieśniarka. Studiowała na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na uczelniach w Austrii i Hiszpanii. Wykonuje muzykę dawną, jak również nowsze utwory.

Weronika Zimnoch – skrzypaczka, poetka, studentka Konserwatorium Królewskiego w Hadze (Holandia). Nauki pobierała także w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zainteresowana wykonawstwem historycznie poinformowanym; występowała w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Austrii, Holandii) jako członek orkiestr i zespołów muzycznych.

Sonia Hrechorowicz – fortepianistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Scuola Civica di Musica Claudio Abbado w Mediolanie, brała także udział w kursach mistrzowskich i seminariach poświęconych muzyce dawnej; aktualnie pobiera nauki w Genewie. Była stypendystką fundacji polsko-szwajcarskiej Pro Humanitas et Libertas.

Program:

  • Dietrich Buxtehude (1637–1707) – Trio sonata op. 2 nr 3 g-moll BuxWV 261
  • Ignazio Albertini (1644–1685) – sonata skrzypcowa nr 1 d-moll
  • Evaristo Felice Dall'Abaco (1675–1742) – Ricercar na wiolonczele solo
  • Domenico Scarlatti (1685–1757) – Sonata K99
  • Jean-Baptiste Barrière (1707–1747) – Sonata op. 3 nr 4 F-dur
  • Giuseppe Tartini (1692–1770) – Sonata nr 12 op 1/12, B. F4 F-dur 

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   22.11.2018 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

Dialogi poetyckie Jerzego Binkowskiego i Waldemara Smaszcza

Kolejne spotkanie z cyklu „Czwartki u Sleńdzińskich”; znakomici prelegenci przybliżą nam tym razem artystyczną i biograficzną sylwetkę Kazimierza Wierzyńskiego.

Kazimierz Wierzyński najpóźniej dołączył do Skamandrytów. Pojawił się w Warszawie, gdy czwórka młodych poetów: Jan Lechoń, Julian Tuwim, Antoni Słonimski i Jarosław Iwaszkiewicz święciła już prawdziwe tryumfy „Pod Pikadorem”, napełniając stolicę niezrównaną nową liryką i „ozdrowieńczym śmiechem”. Pewnego wieczoru jeden ze słuchaczy zgłosił chęć przeczytania własnych tekstów, co było wprawdzie ryzykowne ze względu na szerzącą się – jak w każdej epoce – grafomanię, ale od początku „Pikadora” praktykowane. Czytał fatalnie, lecz jego urok osobisty i „najradośniejsza poezja wszystkich czasów” sprawiły, że przygasła gwiazda niezrównanego dotąd Tuwima i uczestnicy spotkania, opuszczając późnym wieczorem kawiarnię poetów, już powtarzali pełnie młodzieńczego uroku wiersze. Tym nieznanym poetą był właśnie Kazimierz Wierzyński.

 

 

LEGIONOWA 2   spotkanie   22.11.2018 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

Uwaga! Literatura. Lincoln w Bardo / Michał Kłobukowski

Spotkanie poświęcone powieści „Lincoln w Bardo” George’a Saundersa z udziałem tłumacza Michała Kłobukowskiego.

Powieściowy debiut George’a Saundersa, uznanego autora opowiadań, odbił się szerokim echem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, skąd pisarz pochodzi, czy też w Wielkiej Brytanii, gdzie utwór uhonorowano Nagrodą Bookera, ale również w Polsce. „Lincoln w Bardo” bardzo szybko (być może zbyt szybko) został u nas ogłoszony arcydziełem. Niewykluczone, że wpływ na to miały skojarzenia z Mickiewiczowskimi „Dziadami”. Oto bowiem na cmentarzu, gdzie prezydent Abraham Lincoln odwiedza grób zmarłego syna, spotykają się duchy, każdy ze swoją historią, każdy mówiący osobnym językiem. Jednak siła tej książki tkwi przede wszystkim w polskim przekładzie Michała Kłobukowskiego, który, by odtworzyć niezliczone głosy amerykańskich upiorów, wymyślił na potrzeby tej powieści własny język.

Michał Kłobukowski (ur. 1951) – polski tłumacz literatury amerykańskiej i angielskiej, poeta, honorowy członek Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Przekładał największych: Nabokova („Lolita”, „Blady ogień”), DeLillo („Podziemia”), Coetzeego („Hańba”), Conrada („Lord Jim”, za co otrzymał Nagrodę Literatury na Świecie).

Prowadzenie: Dawid Bujno

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   25.11.2018 (niedziela) 17:00

wstęp wolny

Koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku

W Galerii im. Sleńdzińskich wystąpią młodzi wykonawcy z klas prowadzonych przez: Violettę Bielecką, dr Ewę Barbarę Rafałko, dr Martę Wróblewską oraz Przemysława Kummera.

Akompaniament: Ewelina Mucha-Kondratowicz, Monika Bierć

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   29.11.2018 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

Chochlik między strofami. Czwartki u Sleńdzińskich

Wieczór poetycki Reginy Kantarskiej-Koper oraz Ireny i Kazimierza Słomińskich. Nestorzy białostockiej poezji zaprezentują swoje utwory. Regina Kantarska-Koper (autorka zbioru pt. „Łyżka miodu, beczka dziegciu”) zmierzy się na fraszki i aforyzmy z Kazimierzem Słomińskim; zwycięzca może być tylko jeden – publiczność. Następnie Irena Słomińska przedstawi wzruszające liryki ze swojego nowego tomiku poetyckiego pt. „Tożsamość”.

 

 

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY

 

 

LEGIONOWA 2   17.11, 24.11.2018 (sobota) 12:00-15:00

To nie sztuka zrobić artbooka. Warsztaty tworzenia książek fotograficznych

Galeria im. Sleńdzińskich i Fundacja Światło/siła zapraszają na niecodzienne warsztaty. Będzie możnawłasnoręcznie, od podstaw, przygotować osobistą książkę fotograficzną. Pomoże w tym fotograf dokumentalista, a od niedawna również twórca książek Kamil Śleszyński. Razem z żoną stworzył on „Prolog” – książkę hand made dotykającą ważnego tematu. Osobista opowieść autorów została zamknięta w formie swoistego albumu rodzinnego. Jeśli chcecie stworzyć podobną książkę, zabierzcie ze sobą kilka ulubionych odbitek zdjęć i dużo cierpliwości. O resztę zadba Kamil, który pokaże wam jak komponować, tworzyć, docinać i w końcu zszywać książkę, a także przybliży trochę teorii. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia własnego artbooka, którego będzie można na przykład komuś podarować.

Prowadzenie: Kamil Śleszyński, Urszula Śleszyńska

Zapisy: 502 138 980

 

 

WIKTORII 5   18.11.2018 (niedziela) 11:00-12:30

A co to jakieś? Warsztaty rodzinne

„A co to jakieś?” to cykl warsztatów plastycznych skierowanych do rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat. Zajęcia nawiązują do aktualnych ekspozycji prezentowanych w Galerii przy ul. Wiktorii 5. Tym razem będzie to wystawa fotograficzna Czesława Olszewskiego „Perfekcja i światło”.

Prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.
Koszt zajęć:10 zł / dziecko (opiekunowie wstęp bezpłatny)

Zapisy: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl

 

 

PRZYJDŹ NA WYKŁAD

 

 

WIKTORII 5   27.11.2018 (wtorek) 17:00

wstęp wolny

Wokół archiwów fotograficznych. Wykłady Grzegorza Dąbrowskiego

Zapraszamy na cykl wykładów z Grzegorzem Dąbrowskim o archiwach fotograficznych. Trzecie spotkanie zostanie poświęcone konserwacji i digitalizacji negatywów i fotografii. Spotkania odbywają się w  ramach stypendium artystycznego Ministra Kultury.

Prowadzenie: Grzegorz Dąbrowski

 

 

LEGIONOWA 2   4.11, 25.11, 2.12.2018 (niedziela) 13:00-15:30

Historia piękna. Wykłady o sztuce. Ciąg dalszy

Podczas wykładów z cyklu Historia piękna, czyli jak rozumieć język sztuki? poznajemy najważniejsze przemiany w rozumieniu pojęcia sztuki na przestrzeni dziejów, ukazane na tle religii, polityki i obyczaju danego okresu. Wykłady odbywają się w niedzielę, dwa razy w miesiącu. Poprowadzi je dr Olga Kłosiewicz, wielokrotnie nagradzana nauczycielka akademicka Uniwersytetu Otwartego UW, specjalistka w zakresie filozofii i estetyki.

 

4 listopada / Modernizm. Zwierciadło przechadzające się po gościńcu

Realizm, impresjonizm, pointylizm, dywizjonizm. Nowe wynalazki: fotografia, film, masowa reprodukcja. Odkrycia w dziedzinie optyki. Zaangażowanie społeczne sztuki.

 

25 listopada / Modernizm. „Belle Epoque” – wykreowane światy nowoczesności

Postimpresjonizm, symbolizm, secesja. Piękno historyczne: moda, design. Fascynacja psychoanalizą. Postawa dandysa i flaneura.

 

2 grudnia / Drapieżniki i automobile, czyli rewolucja!

Wielka Awangarda – fowizm, ekspresjonizm, futuryzm, konstruktywizm.

 

dr Olga Kłosiewicz – absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka serii edukacyjnej pod wspólnym tytułem „Tajemnice sztuki” oraz książek „Zwierzęta Zaratustry” i „Przyroda w polskiej tradycji”. Zajmuje się filozofią współczesną i estetyką. Publikowała m.in. w Przeglądzie Filozoficzno-Literackim, Sztuce i Filozofii, Kronosie, Dyskursie oraz licznych monografiach zbiorowych. Wygłaszała referaty na międzynarodowych i ogólnopolskich kongresach,zjazdach oraz konferencjach estetycznych, filozoficznych, socjologicznych. Nagradzana nauczycielka akademicka, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego.

Czas trwania: 2,5h z przerwą kawową

Koszt: 10 zł

Zapisy: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl, tel. 502 138 980(w godzinach pracy Galerii)

 

 

WIKTORII 5   18.11.2018 (niedziela) 14:00

wstęp wolny

Fotografia zmienna. Wykłady Joanny Kinowskiej

„Fotografia zmienna” to cykl wykładów o fotografii, o jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze. Jak wiele zależy od kontekstu, w którym znajdujemy fotografię. Na wystawie, w gazecie, w social mediach. Zajrzymy do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców.

Temat najbliższego wykładu: „Fotografie-ikony cd.”

Pewne obrazy są dla nas ważniejsze od innych. Jest to sprawa indywidualna. Ale są też obrazy uznane za ważne – przez kogo? dla kogo? dlaczego? Porozmawiamy się najważniejszych zdjęciach w historii fotografii i tym, czy możemy się z nimi identyfikować.

Prowadzenie: Joanna Kinowska – historyk sztuki, kuratorka

 

 

KALENDARZ EDUKACYJNY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   5-9.11, 12-16.11, 19-23.11, 26-30.11.2018 (poniedziałek-piątek) 15:30-17:00

Rosnę w sztukę. Warsztaty dla dzieci i młodzieży

 

WARYŃSKIEGO 24A   5.11, 12.11, 19.11, 26.11.2018 (poniedziałek) 10:30-12:00

Sztuka przed obiadem. Warsztaty dla osób 55+

 

WARYŃSKIEGO 24A   25.11.2018 (niedziela) 11:00-12:30

Zróbmy to razem – muzealny design. Warsztaty rodzinne

 

WIKTORII 5   8.11, 15.11, 22.11, 29.11.2018 (czwartek) 17:30-19:30

Jak ugryźć sztukę? Warsztaty dla osób dorosłych

 

WIKTORII 5   9.11, 16.11, 23.11, 30.11.2018 (piątek) 16:30-18:30

Czarno-białe. Warsztaty rysunku

 

WIKTORII 5   18.11.2018 (niedziela) 11:00-12:30

A co to jakieś? Warsztaty rodzinne

 

WIKTORII 5   18.11.2018 (niedziela) 15:00

Fotografia zmienna. Wykłady Joanny Kinowskiej

 

WIKTORII 5   27.11.2018 (wtorek) 17:00

Wokół archiwów fotograficznych. Wykłady Grzegorza Dąbrowskiego

 

LEGIONOWA 2   4.11, 25.11.2018 (niedziela) 13:00–15.30

Historia piękna. Wykłady z historii sztuki

 

LEGIONOWA 2   17.11, 24.11.2018 (sobota) 12:00-15:00

To nie sztuka zrobić artbooka. Warsztaty tworzenia książek fotograficznych

 

LEGIONOWA 2   18.11.2018 (niedziela) 11:30-13:00

Ał! sztuka nie boli. Warsztaty rodzinne