STYCZEŃ 2019

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

 

WYSTAWY

 

 

RYNEK KOŚCIUSZKI 4   9.11.2018 ― 3.02.2019

wystawa plenerowa

„Marszałek/Ziuk” – wg Ludomira Sleńdzińskiego / wg małych artystów”

Prezentacja portretów Marszałka przed budynkiem, do którego przeniesie się Galeria z ul. Waryńskiego, w wykonaniu Ludomira Sleńdzińskiego oraz dzieci uczęszczających na warsztaty „Rosnę w sztukę”. Wystawa jest opowieścią o Józefie Piłsudskim językiem plastyki oraz za pomocą słowa skierowanego do mniejszych i większych odbiorców. Obrazy Ludomira Sleńdzińskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Litewskiego Muzeum Sztuki w Wilnie.

Koordynatorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   19.05.2018 ― 12.05.2019

bilet wstępu

5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa

Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego, ale też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.

Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   wystawa stała

bilet wstępu

Sztuka w genach. Sleńdzińscy

Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.

Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

LEGIONOWA 2   20.01 ― 24.02.2019

wstęp wolny

Srebrni pradziadkowie

Wystawa fotografii młodych twórców, które powstały pod opieką artystyczną Andrzeja Górskiego w ramach zajęć prowadzonych w Akademii Sukcesu Nasza Szkoła w Białymstoku. W projekcie „Srebrni pradziadkowie” uczniowie wcielali się w role swoich przodków. Fotografiom nadano wygląd sprzed 100 lat, wykorzystując autentyczny aparat z cieszyńskiego atelier. Współczesne twarze były utrwalane za pomocą receptury pochodzącej z lat 50. XIX wieku.

Koordynatorka wystawy: Katarzyna Hryszko

 

 

LEGIONOWA 2   7.12.2018 ― 27.01.2019

bilet wstępu

Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet kiedy jesteś smutny, PONIEWAŻ

Wystawa jest próbą stworzenia współczesnego portretu Białegostoku poprzez zbiorowy portret jego wirtualnych mieszkanek i mieszkańców. W ten zbiorowy wizerunek, Janusz Noniewicz, urodzony W Białymstoku, a mieszkający od 32 lat W Warszawie autor prezentacji, próbuje wpisać swój własny autoportret. Portretowana rzeczywistość ma charakter wirtualny: została zaczerpnięta z Instagrama, ze zdjęć zawierających w podpisie #białystok.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Siwerska

 

 

WIKTORII 5   19.01 ― 3.03.2019

wstęp wolny

Mijam. Fotografie Mai Zińczuk

Prezentacja poszukiwań artystki młodego pokolenia debiutującej w roli fotografki. Pierwsza indywidualna wystawa zawierająca prace, które powstały na przestrzeni kilku lat. Obrazy zarejestrowane spontanicznie: pod wpływem impulsu, zauroczenia światłem lub obiektem, jak i bardzo przemyślane – aranżowane,  poprzedzone doborem kostiumów, wyszukiwaniem odpowiedniego pleneru. „Zamknięte w kadrze” wizerunki miejsc i ludzi.

Kuratorka wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska

 

 

WIKTORII 5   15.12.2018 ― 13.01.2019

wstęp wolny

STĄPANIE. Wystawa fotografii Marzanny Morozewicz

Projekt artystyczny o charakterze autobiograficznym, zrealizowany w 2018 roku w Białymstoku, w kilku miejscowościach na Podlasiu oraz na Lagunie Weneckiej. Jego istotą jest „pokazanie” wybranych miejsc jako obrazów tworzonych poprzez pryzmat doświadczenia indywidualnego: emocjonalnego i sensualnego jednocześnie, przez intymny „filtr” biograficzny, wpisujący się we współczesne narracje artystyczne sztuki kobiet.

Koordynatorka wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska

 

 

WYDARZENIA

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   6.01.2019 (niedziela) 17:00

wstęp wolny

8. Wieczór wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek

Jak co roku od ośmiu lat, w święto Trzech Króli, zapraszamy do wspólnego śpiewania znanych i mniej znanych kolęd oraz pastorałek w Galerii im. Sleńdzińskich. Pozostając w nastroju stulecia niepodległości Polski przypomnimy parafrazy kolęd, które układali nasi przodkowie świętując radość Narodzenia Pańskiego pod jarzmem niewoli i klęski narodowej.

Prowadzenie: Waldemar Smaszcz; Akompaniament: Szymon Borys

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   17.01.2019 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

Polskie ślady na dalekiej Ukrainie. Ilustrowana opowieść Katarzyny Węglickiej

Tak blisko a jednocześnie daleko. Ukraina leży za przysłowiową miedzą, ale wiemy o niej mało. Niewielu przekroczyło potężny Dniepr, za którym leży prastary Czernihów, ziemia połtawska, sumska, charkowska; okolice Chersonia, Mikołajowa, Besarabii to nadal terra incognita. Warto przypomnieć niektóre polskie ślady, wciąż obecne na tych obszarach, wspomnieć ludzi, których życiowe ścieżki zawiodły na odległe ziemie ukraińskie.

Katarzyna Węglicka – filolog polski, przewodnik po dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Jest autorką licznych publikacji i albumów, poświęconych dziejom i współczesności wschodnich ziem, związanych niegdyś z kolejnymi wcieleniami państwa polskiego. Napisała m.in.: „Opowieści Kresowe. Litwa”, „Kresowym Szlakiem”, „Polacy z Kresów Znani i Nieznani”.

 

 

LEGIONOWA 2   oprowadzenie    18.01.2019 (piątek) 17:00

wstęp wolny

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie „Nigdy nie przestawaj się uśmiechać...”

Co prezentują wielkoformatowe grafiki umieszczone na ścianach Galerii przy ul. Legionowej? Czy oglądając fotografie oznaczone #białystok można zdefiniować tożsamość miasta i jego mieszkańców? Co odkrywają a co zakrywają użytkownicy Instagrama? Dlaczego na wystawie pojawiły się również portrety autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego, pochodzące z kolekcji Galerii im. Sleńdzińskich? Na te i inne pytanie odpowie twórca wystawy Janusz Noniewicz wraz z kuratorką Katarzyną Siwerską.

 

 

WIKTORII 5   wernisaż   19.01.2019 (sobota) 17:00

wstęp wolny

Mijam. Fotografie Mai Zińczuk

Maja Zińczuk urodziła się w Białymstoku w 1985 roku. Pasję do tworzenia obrazu rozwijała w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, gdzie ukończyła Wydział Operatorski. Ma na swoim koncie publikacje w Photo Vogue Italy oraz Art & Commerce (Photo Vogue Collection). W swojej fotografii często sięga po motywy filmowe, w których widać wpływ surrealizmu i oniryzmu. Na jej portretach zostały uchwycone twarze modelek, nieco odrealnione, niekiedy melancholijne i nieokreślone. „Malarskość”  prac osiąga dzięki miłości do klasycznej fotografii analogowej oraz specjalnej metodzie postprodukcji. Dzięki naturalnemu oświetleniu filmowe kadry nabierają specyficznej atmosfery, i to właśnie na operowaniu światłem artystka skupia największą uwagę. Na wystawie obejrzymy jej portrety oraz pejzaże.

Kuratorka wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska

 

 

LEGIONOWA 2   wernisaż   20.01.2019 (niedziela) 12:00

wstęp wolny

Srebrni pradziadkowie. Wystawa fotografii

100-letni aparat i młodsze niemal o 90 lat dziecko. Cisza wolno obracających się mosiężnych mechanizmów i pełne chichotów komentarze: „przecież tu widać do góry nogami”. Ospałość drewna i niecierpliwość palców przyzwyczajonych do tabletu. Rezultatem tego połączenia są fotografie uczniów klas II–IV szkoły podstawowej, wykonane pod opieką artystyczną Andrzeja Górskiego, w ramach zajęć prowadzonych w Akademii Sukcesu Nasza Szkoła w Białymstoku.

Gdy do fotografa wybierali się dziadkowie i pradziadkowie, nie myśleli o publikacji na Facebooku. Ich „medium społecznościowym” był album w twardych kartach, przewracanych podczas spotkań rodzinnych, a czasem brany do ręki kunsztownie oprawiony portret. Nie wszystkie zdjęcia się zachowały, a niektóre z twarzy pradziadków pozostają nadal nieznane. W ramach projektu „Srebrni pradziadkowie” uczniowie wcielali się w role swoich przodków. Dowiadywali się kim byli: żołnierzami, lekarzami, nauczycielami… docierali do rodzinnych anegdot. Uruchomione w ten sposób skojarzenia i wspomnienia posłużyły za kanwę do zrobienia zdjęć. By nadać fotografiom wygląd sprzed 100 lat korzystano z autentycznego aparatu, który pracował w cieszyńskim atelier. Współczesne twarze zostały utrwalone za pomocą receptury pochodzącej z lat 50. XIX wieku. Ostatni etap to uzyskanie cieniutkiej, srebrnej warstewki, przyklejonej do szkła, na której zapisano sfotografowaną twarz dziecka. Kiedyś przecież fotografię nazywano lustrem z pamięcią.

Pomysłodawca i realizator projektu: Andrzej Górski (www.wetcollodion.wordpress.com)

Koordynatorka wystawy: Katarzyna Hryszko

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   20.01.2019 (niedziela) 11:00–12:30

A co to jakieś? Rodziny z dziećmi 4–10 lat

„A co to jakieś?” – to cykl warsztatów plastycznych skierowanych do rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat. Tym razem zajęcia nawiązywać będą do tematyki świątecznej. Prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska.

Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl

Koszt zajęć: 10 zł / dziecko (opiekunowie wstęp bezpłatny)

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   21.01.2019 (poniedziałek) 11:00–13:00

Babciu, Dziadku – do dzieła! Babcie i Dziadkowie z dziećmi 6–9 lat

Zapraszamy wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków w dniu ich święta do zabawy ze swoimi wnukami w otoczeniu dzieł sztuki! Poprzez interaktywne działania poznamy ekspozycję, a także najciekawsze prace Ludomira Sleńdzińskiego, które staną się inspiracją do wspólnie wykonanej pracy plastycznej.

Prowadzenie: Izabela Korolczuk

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: 10 zł / dziecko (opiekunowie wstęp bezpłatny)

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   gra rodzinna   22.01–27.01.2019 (wtorek–niedziela) 9:00–15:00

Zagraj w sztukę. Rodziny z dziećmi 7–12 lat

Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat do spróbowania swoich sił w grach muzealnych. Proponujemy kilka zabaw o różnym stopniu trudności, które pozwolą przypomnieć wiadomości z zakresu sztuk plastycznych, a także zachęcą do poznania aktualnej wystawy. Sprawdźcie swoją wyobraźnię, spostrzegawczość, wiedzę o sztuce i spędźcie miło czas w otoczeniu dzieł artystów z Wilna! Na rodziny, które prawidłowo rozwiążą zadania czekają galeryjne upominki.

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: bilet wstępu do Galerii (niedziela bezpłatnie)

 

 

LEGIONOWA 2   warsztaty   22.01–25.01.2019 (wtorek–piątek) 10:00–15:00

Ambrotyp, czyli nieśmiertelna fotografia. Ferie dla dzieci i młodzieży w wieku 12–16 lat

Uczestnicy czterodniowych warsztatów zapoznają się z najpowszechniej stosowanym procesem fotograficznym II połowy XIX wieku, którym był mokry kolodion. Poznają zasady działania aparatu wielkoformatowego oraz sporządzą portrety i zdjęcia architektury na czarnym szkle. Zobaczą, jak z czarnej płytki szklanej, polanej pachnącym eterem, roztworem kolodium tworzy się światłoczuły materiał, który trafia do aparatu rejestrującego znieruchomiałego na 5 sekund modela. W chwilę później obraz zostanie wywołany, a po niecałych trzech minutach zaprezentowany.

 

Program warsztatów:

Nie taki aparat straszny. Wprowadzenie do historycznej fotografii

Dlaczego w aparacie obraz jest odwrócony? Czy my również widzimy do góry nogami? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy znajdą ucząc się posługiwać aparatami, które rejestrują zdjęcia na płytach szklanych.

Foto-cudka. Ciąg dalszy doskonalenia warsztatu

Czy XIX-wieczne techniki witrażownicze miały coś wspólnego z fotografią? Czy zdjęcie może być wykonane na kolorowym szkle?

Lustro z pamięcią. Portrety uczestników

Jakich siebie bardziej rozpoznajemy? Oglądanych w lustrze czy na fotografii? A jeśli fotografia też zamienia strony?

Architektura naszego miasta

Ciemnię rozstawimy na zewnątrz. To nic, że zima, przecież mróz pięknie maluje szyby. Postaramy się pokazać, jak mógł wyglądać Białystok w XIX wieku.

Moja rodzina – moja historia (zajęcia popołudniowe)

Do atelier zapraszamy najbliższych. Zrobimy im prawdziwie historyczne portrety.

 

Prowadzenie: Andrzej Górski – ur. w 1973 roku, absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku: projekt „Sny Białostoczan” (2007). Pracuje jako instruktor fotografii w Białymstoku. Od siedmiu lat zajmuje się XIX-wiecznymi technikami fotograficznymi. Stypendysta MKiDZN projektu o powstaniu styczniowym – projekt został utrwalony przez TVP Historia w postaci filmu z serii „Historia żywa”, a fotografie opublikowane w magazynie National Geographic Polska. Od 2013 roku, posługując się stuletnim aparatem i procesem mokrego kolodionu, Górski realizuje projekt dokumentalny: „Jak podróżowano w XIX wieku” (wątek morski zarejestrowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych: Dar Młodzieży oraz Zawisza Czarny). Jego fotografie zdobyły I nagrodę na konkursie fotografii żeglarskiej – Pantaenius Jacht Photo – 2017, a wystawa podsumowująca marynistyczną część projektu, prezentowana w Galerii SKUR 2 w Stavanger podczas Tall Ships Races 2018. www.wetcollodion.wordpress.com

Zgłoszenia: tel. 502 138 980, mail: k.wrobel@galeriaslendzinskich.pl

Koszt zajęć: 80 zł / dziecko (cykl)

 

 

RYNEK KOŚCIUSZKI 4   warsztaty   28.01–1.02.2019 (poniedziałek–piątek) 10:00–13:00

Animatyskop: przygoda z duchami. Ferie dla dzieci w wieku 9–12 lat

Animatyskop to cykl zajęć, w trakcie których można poznać technikę animacji poklatkowej i postawić pierwsze kroki w tworzeniu ruchomych obrazów. Podczas najbliższych ferii ekipa Animatyskopu rozstawi swoje studio w starym, opuszczonym budynku, w którym do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe, a już niedługo znajdzie swoje miejsce główna siedziba Galerii im. Sleńdzińskich. Dołączając do nas możecie wcielić się w poszukiwaczy i poszukiwaczki przygód, by odnaleźć duchy przeszłości, które być może kryją się jeszcze w murach zabytkowego budynku.

Uwaga! To zajęcia dla osób o silnych nerwach i dużej cierpliwości! Podczas warsztatów, oprócz pracy z aparatem, będziemy wykorzystywać różne techniki plastyczne i opowiadać straszne historie. Warto jednak podjąć ryzyko, bo efektem końcowym będzie krótki film animowany. Prowadzenie: Krzysztof Wojciech Wróbel

Zgłoszenia: tel. 502 138 980, mail: k.wrobel@galeriaslendzinskich.pl

Koszt zajęć: 50 zł / dziecko (cykl)

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD

 

 

LEGIONOWA 2   wykład   13.01, 27.01.2019 (niedziela) 13:00–15:30

bilet wstępu

Historia piękna. Wykłady o sztuce ciąg dalszy

To już ostatnie wykłady z naszego pierwszego cyklu dotyczącego historii sztuki, podczas których poznajemy najważniejsze przemiany w rozumieniu pojęcia piękna na przestrzeni dziejów, ukazane na tle religii, polityki i obyczaju danego okresu. Wykłady odbywają się w niedzielę, dwa razy w miesiącu. Prowadzi je dr Olga Kłosiewicz, wielokrotnie nagradzana nauczycielka akademicka Uniwersytetu Otwartego UW, specjalistka w zakresie filozofii i estetyki.

 

Tematy najbliższych zajęć:

13 stycznia / Co się stało z dziełem sztuki?

Neoawangarda. Konceptualizm, pop art., sztuka zdarzeniowa i sztuka ziemi.

 

27 stycznia / Za moich czasów, czyli mistrzowie teraźniejszości

Najważniejsze trendy sztuki współczesnej: Nowa Ekspresja, postmodernizm, transawangarda, neo pop, appropriation art, bio art, net art.

 

dr Olga Kłosiewicz – absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka serii edukacyjnej pod wspólnym tytułem „Tajemnice sztuki” oraz książek „Zwierzęta Zaratustry” i „Przyroda w polskiej tradycji”. Zajmuje się filozofią współczesną i estetyką. Publikowała m.in. w Przeglądzie Filozoficzno-Literackim, Sztuce i Filozofii, Kronosie, Dyskursie oraz licznych monografiach zbiorowych. Wygłaszała referaty na międzynarodowych i ogólnopolskich kongresach, zjazdach oraz konferencjach estetycznych, filozoficznych, socjologicznych. Nagradzana nauczycielka akademicka, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zgłoszenia: tel. 502 138 980, mail: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl

Koszt zajęć: 10 zł / zajęcia

 

 

WIKTORII 5   wykład   20.01.2019 (niedziela) 14:00

Fotografia zmienia. Wykłady Joanny Kinowskiej

Cykl wykładów Joanny Kinowskiej (historyczki sztuki i kuratorki) o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze. Jak wiele zależy od kontekstu, w którym znajdujemy fotografię. Na wystawie, w gazecie, w social mediach. Zajrzymy do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców.

Temat najbliższego wykładu: „Budowanie historii”. Po co opowiadać historie? Jak czytać fotoreportaże? Sięgniemy do historii, by zrozumieć skąd się wzięła tak popularna dzisiaj moda na komunikowania się obrazem.

 

 

KALENDARZ EDUKACYJNY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   9-11.01, 14-18.01.2019 (poniedziałek-piątek) 15:30-17:00

Rosnę w sztukę. Warsztaty dla dzieci i młodzieży

 

WARYŃSKIEGO 24A   13.01.2019 (niedziela) 11:00-12:30

Zróbmy to razem. Warsztaty rodzinne

 

WARYŃSKIEGO 24A   14.01.2019 (poniedziałek) 10:30-12:00

Sztuka przed obiadem. Warsztaty dla osób 55+

 

WARYŃSKIEGO 24A   21.01.2019 (poniedziałek) 11:00-13:00

Babciu, Dziadku – do dzieła! Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat

 

WARYŃSKIEGO 24A   22.01-27.01.2019 (wtorek-piątek) 9:00-15:00

Zagraj w sztukę. Gry rodzinne dla dzieci w wieku 7-12 lat

 

RYNEK KOŚCIUSZKI 4   28.01-1.02.2019 (poniedziałek-piątek) 10:00-13:00

Animatyskop: przygoda z duchami. Ferie dla dzieci w wieku 9-12 lat

 

LEGIONOWA 2   13.01, 27.01.2019 (niedziela) 13:00–15:30

Historia piękna. Wykłady z historii sztuki

 

LEGIONOWA 2   22.01-25.01.2019 (wtorek-piątek) 10:00-15:00

Ambrotyp czyli nieśmiertelna fotografia. Ferie dla dzieci i młodzieży w wieku 12-16 lat

 

WIKTORII 5   10.01, 17.01.2019 (czwartek) 17:30-19:30

Jak ugryźć sztukę? Warsztaty dla osób dorosłych

 

WIKTORII 5   11.01, 18.01.2019 (piątek) 16:30-18:30

Czarno-białe. Warsztaty rysunku

 

WIKTORII 5   20.01.2019 (niedziela) 11:00-12:30

A co to jakieś? Warsztaty rodzinne

 

WIKTORII 5   20.01.2019 (niedziela) 14:00

Fotografia zmienia. Wykłady Joanny Kinowskiej