RYNEK KOŚCIUSZKI 4, PLAC JANA PAWŁA II 18.02 ― 4.03.2019
wystawa plenerowa
Niepodległa. Białystok 1919
Ekspozycja upamiętniająca setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok. Zostaną zaprezentowane zdjęcia Białegostoku wykonane przez lotnictwo niemieckie w 1918 r. oraz fotografie przedstawiające uroczyste przyjęcie oddziałów Wojska Polskiego w Białymstoku 22 lutego 1919 roku.
Koordynator wystawy: Arkadiusz Puchalski
RYNEK KOŚCIUSZKI 4 9.11.2018 ― 17.02.2019
wystawa plenerowa
„Marszałek/Ziuk” – wg Ludomira Sleńdzińskiego / wg małych artystów”
Prezentacja portretów Marszałka przed budynkiem, do którego przeniesie się Galeria z ul. Waryńskiego, w wykonaniu Ludomira Sleńdzińskiego oraz dzieci uczęszczających na warsztaty „Rosnę w sztukę”. Wystawa jest opowieścią o Józefie Piłsudskim językiem plastyki oraz za pomocą słowa skierowanego do mniejszych i większych odbiorców. Obrazy Ludomira Sleńdzińskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Litewskiego Muzeum Sztuki w Wilnie.
Koordynatorka wystawy: Izabela Suchocka
WARYŃSKIEGO 24A 19.05.2018 ― 12.05.2019
bilet wstępu
5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa
Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego, ale też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.
Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska
WARYŃSKIEGO 24A wystawa stała
bilet wstępu
Sztuka w genach. Sleńdzińscy
Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
LEGIONOWA 2 1.02 ― 10.03.2019
bilet wstępu
Apolonia „Pola” Orzechowicz. Moje atelier
Wystawa jest swoistą prezentacją pracowni artystki. To przegląd jej bogatego dorobku artystycznego obejmujący kilkadziesiąt lat. Obrazy, grafiki i rysunki sprzed ponad pół wieku, a także prace najnowsze. Zapis artystycznych poszukiwań i fascynacji – realistyczne pejzaże, martwe natury, kompozycje abstrakcyjne.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Hryszko
LEGIONOWA 2 20.01 ― 24.02.2019
wstęp wolny
Srebrni pradziadkowie
Wystawa fotografii młodych twórców, które powstały pod opieką artystyczną Andrzeja Górskiego w ramach zajęć prowadzonych w Akademii Sukcesu Nasza Szkoła w Białymstoku. W projekcie „Srebrni pradziadkowie” uczniowie wcielali się w role swoich przodków. Fotografiom nadano wygląd sprzed 100 lat wykorzystując autentyczny aparat z cieszyńskiego atelier. Współczesne twarze były utrwalane za pomocą receptury pochodzącej z lat 50. XIX wieku.
Koordynatorka wystawy: Katarzyna Hryszko
WIKTORII 5 19.01 ― 3.03.2019
wstęp wolny
Mijam. Fotografie Mai Zińczuk
Zapis poszukiwań artystki młodego pokolenia debiutującej w roli fotografki. Pierwsza indywidualna wystawa zawierająca prace, które powstały na przestrzeni kilku lat. Obrazy zarejestrowane spontanicznie: pod wpływem impulsu, zauroczenia światłem lub obiektem, i bardzo przemyślane – aranżowane, poprzedzone doborem kostiumów, wyszukiwaniem odpowiedniego pleneru. „Zamknięte w kadrze” wizerunki miejsc i ludzi.
Kuratorka wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska
LEGIONOWA 2 wernisaż 1.02.2019 (piątek) 18:00
wstęp wolny
Apolonia „Pola” Orzechowicz. Moje atelier
Wystawa monograficzna twórczości Apolonii Orzechowicz. Malarstwo o niezwykle różnorodnej tematyce i technice wykonania. Starsze prace artystki to tradycyjne, realistyczne pejzaże zainspirowane przyrodą oraz architekturą różnych zakątków kraju, a także martwe natury – wielobarwne, emocjonalnie zdystansowane. Kolejny etap twórczych poszukiwań to kompozycje abstrakcyjne, dynamiczne i niepokojące, które różnią się od wcześniejszej twórczości nie tylko tematyką, ale też formą i mocną kolorystyką. Przedstawiają wnętrza pomieszczeń przenikające się z elementami pejzażu i ludzkiej postaci.
Apolonia Orzechowicz (ur. 1942) – absolwentka PLSP w Supraślu, studia w PWSSP w Gdańsku (pracownia malarstwa Kiejstuta Bereźnickiego). W latach 60-90. – instruktorka plastyki w Wojewódzkim Domu Kultury, Klubie „Zachęta” i „Ballada” w Białymstoku. Uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę użytkową, haft artystyczny. Ulubiona tematyka twórczości to pejzaż, martwa natura, kompozycje realistyczne i abstrakcyjne. Otrzymała w 1987 roku stypendium twórcze Wojewody Białostockiego. Jej obrazy były eksponowane na licznych poplenerowych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Znajdują się w zbiorach prywatnych, a także w instytucjach kultury.
WIKTORII 5 spotkanie 5.02.2019 (wtorek) 19:00
wstęp wolny
Zdjęcia nocne. Spotkanie z cyklu Fotowtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat przewodni: fotografia nocna. Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć zarejestrowanych na nośnikach cyfrowych. Wspólnie ocenimy zarówno prace doświadczonych członków Agencji, jak i amatorów fotografii.
Wieczór poprowadzi: Maciej Giedroyć Juraha
WARYŃSKIEGO 24A spotkanie 7.02.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
„Miłość mocniejsza niż śmierć”. 29. Dialogi poetyckie Binkowskiego i Smaszcza
W bieżącym roku przypada 75. rocznica Powstania Warszawskiego – wielkiego zrywu niepodległościowego przede wszystkim młodego pokolenia, urodzonych po roku 1918, już w wolnej Polsce. „Młodzi, dwudziestoletni”, jak sami o sobie mówili, odcisnęli głęboki ślad w naszej historii i świadomości kolejnych generacji. Gotowi wszystko oddać Polsce, jeżeli nawet nie życie, to to, co w ich wieku było najcenniejsze – swoja młodość, naznaczoną przymusem zabijania. Ale nawet w tych granicznych przeżyciach było coś, co miało moc ocalającą: miłość. W czasach pogardy dawała ona azyl i wiarę w przetrwanie, usprawiedliwiała świat, dodawała sił do walki. O tym pisali w swoich wierszach. I takiej „miłości mocniejszej niż śmierć” będą poświęcone najbliższe „Dialogi poetyckie”, spotkanie w ramach cyklu Czwartki u Sleńdzińskich.
WARYŃSKIEGO 24A koncert 17.02.2019 (niedziela) 12:00
wstęp wolny
Odpowiednie dać rzeczy słowo. Koncert poezji i klawesynowej muzyki polskiej
„Nie miecz, nie tarcza – bronią języka, lecz – arcydzieła”. Tak Cyprian Kamil Norwid wyraził nadzieję na przetrwanie mowy i kultury polskiej w XIX wieku. Z okazji świętowanej w Białymstoku 19 lutego rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, zapraszamy na spotkanie z poezją Jana Kochanowskiego i Cypriana Norwida. Narracja dwóch polskich Mistrzów słowa zabrzmi w szacie dźwiękowej ich czasów, a także współczesnych kompozycji klawesynistki. Utworom Złotego Wieku kultury polskiej – Fraszkom, Pieśniom, Trenom oraz fragmentom prozy Jana z Czarnolasu towarzyszyć będzie muzyka z Tabulatury Jana z Lublina, natomiast filozoficznym wierszom Norwida, przedromantyczne kompozycje Wojciecha Żywnego i Macieja Kamieńskiego. Na klawesynie zagra Anna Urszula Kucharska, interpretację sceniczną utworów poetyckich przedstawi Artur Dwulit.
WARYŃSKIEGO 24A spotkanie 21.02.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Na skrzydłach słów, na skrzydłach wspomnień. Józefa Porzeckiego opowieść o Grodnie
Józef Porzecki, polski historyk i działacz polonijny na Białorusi zabierze nas na wirtualny spacer po Grodnie – tym współczesnym i tym zapomnianym. Prelegent to jeden z najwytrwalszych badaczy pielęgnujących pamięć o Polakach żyjących dawniej na Kresach. Autor książek i albumów dokumentujących pozostałości Rzeczypospolitej na obszarach dzisiejszej Białorusi, wśród których są m.in. „Katalog Miejsc Polskiej Pamięci Narodowej na Grodzieńszczyźnie”, czy „Pamięć dla Pokoleń – szlakiem zamków, pałaców i dworów Grodzieńszczyzny”.
LEGIONOWA 2 spotkanie 22.02.2019 (piątek) 18:00
wstęp wolny
Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. Promocja książki
Promocja książki „Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. „Echo Białostockie” 1934, red. Antoni Faranowski”. Publikacja zawiera wspomnienia białostoczan z okresu I wojny światowej, spisane i opublikowane przez redaktora A. Faranowskiego na łamach „Echa Białostockiego” w 20 lat po wydarzeniu, współcześnie wydobyte z archiwów i opracowane przez Arkadiusza Puchalskiego. Książka została wydana pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku. Spotkanie z autorem opracowania poprowadzi Jolanta Szczygieł-Rogowska. Podczas spotkania książkę będzie można kupić w cenie promocyjnej 50 złotych (płatność wyłącznie gotówką).
LEGIONOWA 2 spotkanie 28.02.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Podróż słońca. Z hawajskiego wulkanu do słowiańskiego gaju
Śpiew naturalny i etniczny taniec. Tradycje słowiańskie i hawajskie. Zapraszamy na spotkanie związane z przesileniem słońca. Usłyszymy legendy słowiańskie, fragmenty mitologii hawajskiej, pieśni oraz kolędy, a także ujrzymy etniczny taniec hula z muzyką na żywo. Wieczór poprowadzi Magdalena Samojlik, założycielka grup PraŚpiewy i PraTańce, która opowie nam o tradycjach słowiańskich i hawajskich, o zaskakujących podobieństwach tych odległych geograficznie kultur.
Magdalena Samojlik – muzyk, pedagog, tancerka, masażystka, pasjonatka kultury hawajskiej i słowiańskiej, wiceprezes fundacji Po Nitce Do Kłębka, współorganizator Aloha Festiwal Polska, adept Hawaiian Cultural Center of Hamakua u Joshua Lanakila Mangauil, prowadzi pracownie prarękodzieła – Życiorysy i dyskografie roślin (facebook).
WIKTORII 5 warsztaty 17.02.2019 (niedziela) 11:00–12:30
Koszt zajęć: 10 zł / dziecko (opiekunowie wstęp bezpłatny)
A co to jakieś? Rodziny z dziećmi 4–10 lat
„A co to jakieś?” – to cykl warsztatów plastycznych skierowanych do rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat. Podczas zajęć tworzymy kreatywne odpowiedzi na tematy podejmowane przez autorów wystaw prezentowanych w Galerii Fotografii.
Prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
WIKTORII 5 wykład 10.02.2019 (niedziela) 14:00–16:00
wstęp wolny
Fotografia zmienia. Wykłady Joanny Kinowskiej
Cykl wykładów Joanny Kinowskiej (historyczki sztuki i kuratorki) o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze. Jak wiele zależy od kontekstu, w którym znajdujemy fotografię: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy do prac uznanych mistrzów i do zdjęć młodych twórców.
Temat najbliższego wykładu: „Dokumenty a fotografia” cz. I. Dzięki fotografii dowiadujemy się o wydarzeniach, poznajemy świat i historie, zapamiętujemy lepiej pewne sytuacje i zdarzenia. Dzieje się to zarówno na skalę osobistą, jak i globalną. Porozmawiamy o wielkich seriach dokumentalnych i o tym, czym dzisiaj są projekty długoterminowe.
LEGIONOWA 2 wykład 17.02, 24.02.2019 (niedziela) 13:30–16:00
Koszt: 10 zł / wykłąd
ZOBACZYĆ ZROZUMIEĆ. Światowa sztuka współczesna i jej interpretacje
Rozpoczynamy nowy cykl wykładów dr Olgi Kłosiewicz. W roku 2018 odbyliśmy podróż przez sztukę czasów minionych, docierając do XXI wieku. Podczas kolejnych spotkań zostaną nazwane i opisane najważniejsze zjawiska artystyczne, które dzieją się na naszych oczach. A ponieważ interpretacja sztuki najnowszej zwykle sprawia nam spory kłopot, mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy uda nam się ją rozszyfrować i oswoić.
Tematy najbliższych wykładów:
17 lutego / Między akcją i abstrakcją
Informel, abstrakcyjny ekspresjonizm, action painting, neodadaizm, malarstwo kolorowych płaszczyzn. Ekspresja i wzniosłość, sztuka jako proces, dzieło jako ślad.
24 lutego / Poza granice mimesis
Nowy realizm, hiperrealizm i pop-art. Afirmacja i krytyka społeczeństwa konsumpcyjnego. Kopia zamiast oryginału, powtórzenie i masowa reprodukcja.
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy!
Zgłoszenia: tel. 502 138 980, mail: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl
WARYŃSKIEGO 24A 4-8.02, 11-15.02, 18-22.02, 25.02-1.03.2019 (poniedziałek-piątek) 15:30-17:00
Rosnę w sztukę. Warsztaty dla dzieci i młodzieży
WARYŃSKIEGO 24A 4.02, 11.02, 18.02, 25.02.2019 (poniedziałek) 10:30-12:00
Sztuka przed obiadem. Warsztaty dla osób 55+
WARYŃSKIEGO 24A 24.02.2019 (niedziela) 11:00-12:30
Zróbmy to razem. Warsztaty rodzinne
LEGIONOWA 2 10.02.2019 (niedziela) 11:30–13:00
Ał! Sztuka nie boli. Warsztaty rodzinne
LEGIONOWA 2 17.02, 24.02.2019 (niedziela) 13:30–16:00
ZOBACZYĆ ZROZUMIEĆ. Wykłady z historii sztuki
WIKTORII 5 7.02, 14.02, 21.02, 28.02.2019 (czwartek) 17:30-19:30
Jak ugryźć sztukę? Warsztaty dla osób dorosłych
WIKTORII 5 8.02, 15.02, 22.02.2019 (piątek) 16:30-18:30
Czarno-białe. Warsztaty rysunku
WIKTORII 5 10.02.2019 (niedziela) 14:00-16:00
Fotografia zmienia. Wykłady Joanny Kinowskiej
WIKTORII 5 17.02.2019 (niedziela) 11:00-12:30
A co to jakieś? Warsztaty rodzinne