AMBROTYP, czyli nieśmiertelna fotografia 

 

 

czas trwania: 3-31 marca 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

kuratorka wystawy: Katarzyna Hryszko

 

 

o wystawie

 

Wystawa jest prezentacją efektów pracy uczestników warsztatu fotograficznego. Nasi młodzi kursanci poznali zasady działania aparatu, który rejestruje zdjęcia na płytach szklanych. Mieli też zajęcia w profesjonalnej ciemni oraz studium fotograficznym, polegające na robieniu współczesnych zdjęć portretowych, architektury i martwej natury, ale przy użyciu dawnej pozytywowej techniki ambrotypii. W rezultacie powstały unikatowe obrazy sprawiające wrażenie, jakby je wyjęto z archiwum po półtora wieku. Nawet czas trwania procesu fotograficznego, zamykający się w 10 minutach, naśladował czas tworzenia XIX-wiecznego polaroidu.

FOTORELACJA

Prowadzący warsztaty: Andrzej Górski – rekonstruktor fotografii XIX-wiecznej

www.wetcollodion.wordpress.com

 

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Srebrni pradziadkowie 

 

 

czas trwania: 20 stycznia - 24 lutego 2019

miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

kuratorka wystawy: Katarzyna Hryszko

 

 

o wystawie

 

100-letni aparat i młodsze niemal o 90 lat dziecko. Cisza wolno obracających się mosiężnych mechanizmów i pełne chichotów komentarze: „przecież tu widać do góry nogami”. Ospałość drewna i niecierpliwość palców przyzwyczajonych do tabletu. Rezultatem tego połączenia są fotografie uczniów klas II–IV szkoły podstawowej, wykonane pod opieką artystyczną Andrzeja Górskiego, w ramach zajęć prowadzonych w Akademii Sukcesu Nasza Szkoła w Białymstoku.

Gdy do fotografa wybierali się dziadkowie i pradziadkowie, nie myśleli o publikacji na Facebooku. Ich „medium społecznościowym” był album w twardych kartach, przewracanych podczas spotkań rodzinnych, a czasem brany do ręki kunsztownie oprawiony portret. Nie wszystkie zdjęcia się zachowały, a niektóre z twarzy pradziadków pozostają nadal nieznane. W ramach projektu „Srebrni pradziadkowie” uczniowie wcielali się w role swoich przodków. Dowiadywali się kim byli: żołnierzami, lekarzami, nauczycielami… docierali do rodzinnych anegdot. Uruchomione w ten sposób skojarzenia i wspomnienia posłużyły za kanwę do zrobienia zdjęć. By nadać fotografiom wygląd sprzed 100 lat korzystano z autentycznego aparatu, który pracował w cieszyńskim atelier. Współczesne twarze zostały utrwalone za pomocą receptury pochodzącej z lat 50. XIX wieku. Ostatni etap to uzyskanie cieniutkiej, srebrnej warstewki, przyklejonej do szkła, na której zapisano sfotografowaną twarz dziecka. Kiedyś przecież fotografię nazywano lustrem z pamięcią.

 

Pomysłodawca i realizator projektu: Andrzej Górski (www.wetcollodion.wordpress.com)