KWIECIEŃ 2019
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
 
WYSTAWY
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   19.05.2018 ― 18.05.2019
bilet wstępu
5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa
Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego, ale też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.
Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   wystawa stała
bilet wstępu
Sztuka w genach. Sleńdzińscy
Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
 
 
LEGIONOWA 2   12.04 ― 12.05.2019
bilet wstępu
Aleksander Grzybek. Trajektorie
Trajektoria to krzywa, którą zakreśla w przestrzeni poruszający się obiekt. Ta krótka definicja wprowadza do najnowszej prezentacji Aleksandra Grzybka. Namalowane przez artystę zmultiplikowane postacie podążają w jednym kierunku. Do prognozowania drogi-trajektorii każdy z nas wykorzystuje informację wzrokową, która pomaga przewidzieć kierunek ruchu i uniknąć kolizji. Ten proces możemy również zaobserwować w obrazach A. Grzybka.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko
 
 
LEGIONOWA 2   15.03 ― 7.04.2019
bilet wstępu
Olga Mieloszyk. X
Prezentacja ekspresyjnych rysunków żurnalowych (z uwzględnieniem detali oraz ilustracji inspirowanych aktualnymi trendami) odzwierciedlających postaci z ostatnich pokazów mody oraz propozycje printów na ubrania. Przywiązanie artystki do wzorów widoczne jest w wielu jej pracach. Charakterystyczne płynne pociągnięcie pędzla Olga Mieloszyk łączy z graficzną formą zamkniętych plam i energiczną kreską flamastra.
Kuratorka wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska
 
 
WIKTORII 5   9.03 ― 5.05.2019
bilet wstępu
Tu i tam. Fotografie Jerzego Chaberka
 
Wystawa Jerzego Chaberka przedstawia specyficzną przestrzeń. Zdjęcia artysty to spotkanie duchowości z materią, szczególna forma zapisu jego własnych przeżyć i doświadczeń. Złożone historie zostały tu sprowadzone do najprostszych symboli, a formy geometryczne oraz światło i ciemność nabrały głębokiego znaczenia. Większość prezentowanych fotografii powstała w tradycyjnej ciemni fotograficznej.
Koordynatorka wystawy: Anna Sierko-Szymańska
 
 
 
WYDARZENIA
 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   promocja czasopisma   4.04.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Niepodległy Białystok. Rocznicowy numer czasopisma „Ananke”
Białystok, podobnie jak wiele innych regionów położonych na wschód od Warszawy, niepodległość odzyskał dopiero w 1919 roku. Obchodząc naszą własną, podlaską rocznicę przedstawimy Państwu poświęcony temu wydarzeniu specjalny numer naszego czasopisma, o wyjątkowo bogatej zawartości. 
 
Gościem specjalnym promocyjnego spotkania będzie Lech Narębski – zasłużony konserwator i historyk toruński, a także wnuk Stefana Narębskiego, wybitnego polskiego architekta, przyjaciela Ludomira Sleńdzińskiego. Na naszych łamach, po raz pierwszy w całości, prezentujemy pamiętniki Stefana będące ciekawą kroniką rodzinną oraz barwnym świadectwem zmieniających się epok pierwszej połowy XX wieku. Bezpośredni potomek wielkiego architekta opowie o historii tego zajmującego tekstu, a także przedstawi kręte ścieżki, jakie wiodły jego rodzinę przez dwie wojny światowe.
Prowadzenie: Patryk Gawrychowski
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   promocja książki   5.04.2019 (piątek) 18:00
wstęp wolny
O pogromie Żydów 1906 roku. Promocja książki dr. Artura Markowskiego
Promocja książki pt. „Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 r." autorstwa dr. Artura Markowskiego. O publikacji opowie jej autor, na co dzień pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Podczas prezentacji będzie można zakupić książkę.
Prowadzenie: Aneta Prymaka-Oniszk – dziennikarka, pisarka
 
dr hab. Artur Markowski – historyk, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zajmuje się dziejami społecznymi XIX w., szczególnie historią Żydów w Imperium Rosyjskim. Publikował w wielu prestiżowych pismach w Polsce i za granicą (POLIN, Gal-Ed, Przegląd Historyczny, Studia Judaica), jest autorem oraz redaktorem 5 książek. Kierował unikatowym projektem „Pogromy Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku” prowadzonym  na Wydziale Historycznym UW. Laureat kilku nagród (FNP Start, Zostańcie z nami POLITYKI, stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców), uczestnik stypendiów, staży i szkół letnich w USA, Rosji i Izraelu. 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   koncert   7.04.2019 (niedziela) 12:00
wstęp wolny
„Cello Flowers”. Recital na wiolonczelę i fortepian
Zapraszamy na recital Małgorzaty Jóźków (wiolonczela) i Stefana Macieja Krassowskiego (fortepian). Usłyszymy utwory wybrane przez wiolonczelistkę, zaliczane przez nią do najpiękniejszych i najbardziej wzruszających spośród dawnych oraz współczesnych kompozycji. 
 
W programie:
J. Barry – "Somewhere in time" (transkrypcja na wiolonczelę i fortepian), F. Chopin – "Mazurek op. 7 nr 1", "Nokturn op. 9 nr 10", J. Offenbach – "Musette", W. Kilar – "Walc" oraz "Wokaliza", F. Chopin – "Mazurek op. 6 nr 2", E. Elgar – "Salut D'amour", J. Massenet – "Medytacje", F. Schubert – "Serenada", F. Liszt – Liebestraum".
 
Małgorzata Jóźków – wiolonczelistka, białostoczanka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi (1990) uzyskując nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Brała udział w kursach mistrzowskich w Łańcucie, Kronbergu i Neubergu, pobierała nauki w salzburskim „Mozarteum”. Występuje zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Niemczech, Japonii). Nagrała kilka płyt zawierających muzykę klasyczną oraz polskie kolędy.
 
Stefan Maciej Krassowski – białostocki pianista i pedagog. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi klasę kameralistyki w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Jego podopieczni zdobywają najwyższe laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Źródłem twórczego zapału oraz inspiracji artystycznych są dla niego lekcje z uczniami oraz spotkania z innymi artystami (muzykami, plastykami), a także obcowanie z literaturą, kontakt z przyrodą Polski i Europy.
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   11.04.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
W 91. urodziny Zbigniewa Ślączki
Przypominamy zapomnianą przez białostoczan postać poety, prozaika, dziennikarza – Zbigniewa Ślączki. Założyciela dwóch białostockich Teatrów Poezji „Komu i co” oraz „Dosis letalis”, współorganizatora i działacza Białostockiego Klubu Literackiego. Zbigniew Ślączka prowadził koła recytatorskie i teatralne w Wojewódzkim Domu Kultury. Jest autorem wydanego w Białymstoku, pierwszego po wojnie, tomiku poezji. Jego wiersze, opowiadania oraz felietony były publikowane m.in. na łamach Gazety Współczesnej oraz Kontrastów. Pracował także na stanowisku redaktora w Białostockiej Rozgłośni Polskiego Radia. Zmarł 25 września 1984 r. w Białymstoku, został pochowany na białostockim cmentarzu Farnym. 
Prowadzenie: Krzysztof Ławniczak
 
 
LEGIONOWA 2   wernisaż   12.04.2019 (piątek) 18:00
wstęp wolny
Aleksander Grzybek. Trajektorie
Trajektorie to tytuł najnowszej prezentacji Aleksandra Grzybka – artysty, arteterapeuty, pedagoga. Namalowane przez niego postacie podążają swoim torem. Do prognozowania drogi-trajektorii każdy z nas wykorzystuje informację wzrokową, która pomaga przewidzieć kierunek ruchu i uniknąć kolizji. Ten proces możemy również zaobserwować w obrazach Grzybka. Artysta zajmuje się głównie malarstwem na płótnie, papierze oraz drewnie i nazywa swoje obrazy zapiskami. Głównym tematem jego twórczości jest człowiek. Często multiplikuje występujące na podobraziach elementy i sprowadza je do znaku graficznego. Konfiguracje sylwetek, obrazujące duchowe i emocjonalne strony ludzkiej psychiki, układa w różne formy kompozycyjne o zmiennej kolorystyce. Namalowane przez niego postacie są w ciągłym ruchu, jakby wciąż w drodze. 
 
Aleksander Grzybek (ur. 1953) – mieszka i pracuje w Białymstoku. Zajmuje się malarstwem oraz innymi dyscyplinami sztuki. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierunek malarstwo w pracowni Mariana Bogusza i Andrzeja Kołodziejka (1974-1979). Współzałożyciel Grupy A.S., z którą wystawiał w latach 1975-1981. Współpracował przy organizacji Lubelskich Spotkań Plastycznych. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wystawach zbiorowych, plenerach i konkursach plastycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko
 
 
LEGIONOWA 2   spotkanie   25.04.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Spotkanie z Piotrem Janickim. Uwaga! Literatura
Piotr Janicki swojego najnowszego tomiku poetyckiego nie opatrzył ani tytułem, ani nawet własnym nazwiskiem. Autor (a za nim staroświecki podmiot liryczny) rezygnuje ze swej uprzywilejowanej pozycji, ustępując pierwszeństwo innym bytom. Pełnoprawną podmiotowość otrzymuje tu na przykład dzień, pytany o samoświadomość, śrubka w szufladzie, stająca się nagle centrum świata, gałązka tymianku, która tkwi w zębach, pies czy droga, z którą tenże pies rozmawia. A jednak ta bezpańska książka, nadzwyczaj współczesna w swym filozoficznym zamyśle, okazuje się być zwyczajnie i w bezpretensjonalny sposób liryczna. Jeśli przypomni się wcześniejsze, ekscentryczne eksperymenty poety, jego nowe wiersze mogą zaskakiwać. Ale to wciąż jest Janicki – jednocześnie buffo i serio.
 
Piotr Janicki (ur. 1974) – poeta, autor czterech książek. Za „Wyrazy uznania” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia, za „13 sztuk” został nominowany do Wrocławskiej Nagrody SILESIUS oraz Nagrody Kazaneckiego. Jego najnowsza, niezatytułowana książka nominowana jest (jak na razie) do tej ostatniej nagrody. Mieszka w Supraślu.
Prowadzenie: Dawid Bujno
 
 
 
WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE
 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   konkurs plastyczny   01.03 ― 30.04.2019
Mój pomysł na wnętrze. Konkurs plastyczny „Mój pamiętnik”
 
Zapraszamy do udziału w XVI edycji konkursu plastycznego „Mój pamiętnik”! Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Mój pomysł na wnętrze” i nawiązuje do kolejnej karty z malarskiego Pamiętnika Ludomira Sleńdzińskiego, na której artysta przedstawił wnętrze swego wileńskiego mieszkania. Z niebywałą precyzją odtworzył konkretne pomieszczenia wraz z zaprojektowanymi przez siebie meblami i wieloma detalami.
Jaki Wy mielibyście pomysł na ciekawe wnętrze? Zastanówcie się, czy wolicie estetykę nowoczesną, czy też klasyczną? Możecie zilustrować swój wymarzony pokój lub całe mieszkanie. Mile widziane są także pomysły na przestrzeń muzealną bądź pracownię plastyczną. Liczymy na Waszą kreatywność i nietuzinkowe koncepcje wnętrzarskie. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
 
Zgłoszenia: prace należy przysłać lub dostarczyć osobiście – do 30 kwietnia 2019 roku na adres Galerii: ul. Waryńskiego 24a, 15-461 Białystok.
 
Szczegółowy regulamin: www.galeriaslendzinskich.pl w zakładce Edukacja -> Konkurs Plastyczny oraz na facebooku „Edukacja u Sleńdzińskich”.
 
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
 
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   w godzinach pracy Galerii
Koszt zajęć: 10 zł / dziecko
Akademia małego fotoreporteraWarsztaty fotograficzne dla grup szkolnych
Zapraszamy grupy szkolne, od 4 klasy szkoły podstawowej, na warsztaty fotograficzne. W czasie 90-minutowych zajęć dzieci będą mogły się zapoznać z historią fotografii od camery obscura do smartfonów i innych urządzeń mobilnych; z właściwym posługiwaniem się sprzętem fotograficznym i wykonaniem prawidłowych, oryginalnych zdjęć wyróżniających się na tle innych. 
 
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, 732 585 222, mail: a.sierko@galeriaslendzinskich.pl
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   1.04, 8.04, 15.04.2019 (poniedziałek) 17:30–19:00
Koszt zajęć: 30 zł / warsztat
Zróbmy sobie fotkę. Warsztaty fotograficzne dla osób 55+
Warsztaty skierowane do osób, które chcą poznać podstawy fotografii. Na zajęciach oraz podczas prac domowych, wyposażeni w niezbędną wiedzę uczestnicy wykonają zdjęcia za pomocą aparatów fotograficznych lub urządzeń mobilnych. 
Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska i Bogusław Florian Skok
 
Grupa uczestników: 10 osób
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, 732 585 222, mail: a.sierko@galeriaslendzinskich.pl
 
 
LEGIONOWA 2   warsztaty   6.04.2019 (sobota) 12:00-15:00
Koszt zajęć: 30 zł / warsztat
Niech się plecie lauhala. Warsztaty wyplatania biżuterii
Na tym warsztacie, nieco innym niż zwykle, poznamy tajniki hawajskiej sztuki wyplatania przedmiotów użytkowych z liści drzewa hala (pandan). Uczestnicy zajęć nie tylko samodzielnie wykonają egzotyczne ozdoby (pierścionki, bransolety, kolczyki), zostaną też wtajemniczeni w hawajskie sposoby obcowania i łączenia się z naturą. Magdalena Samojlik, która pokieruje działaniami, opowie o swojej wyprawie do liściodajnego drzewa hala na Wielkiej Wyspie, o tym, jak obdarowana przez drzewo liśćmi, oczyszczała je w słonych wodach oceanu, by następnie, w cieniu rozłożystego migdałowca, przygotować je dla uczestników zajęć. 
 
Prowadzenie: Magdalena Samojlik HULA Białystok (FB: Życiorysy i dyskografie roślin)
Zgłoszenia: tel. 502 138 980
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   14.04.2019 (niedziela) 11:00–12:30
Koszt zajęć: 10 zł / dziecko (opiekunowie wstęp bezpłatny)
A co to jakieś? Rodziny z dziećmi 4-10 lat
„A co to jakieś?” to cykl warsztatów plastycznych skierowanych do rodzin z dziećmi w wieku 4-10 lat. Podczas zajęć tworzymy kreatywne odpowiedzi na tematy poruszane przez autorów wystaw prezentowanych w Galerii Fotografii. 
 
Prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
 
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD
 
 
 
WIKTORII 5   wykład   14.04.2019 (niedziela) 14:00–16:00
wstęp wolny
Fotografia zmienia. Wykłady Joanny Kinowskiej
Cykl wykładów Joanny Kinowskiej (historyczki sztuki i kuratorki) o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Przypatrzymy się, gdzie fotografia występuje i w jakim charakterze. Jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy do prac uznanych mistrzów i do zdjęć młodych twórców.
Temat najbliższego wykładu: „Wernakularne zdjęcia i fotografia prywatna”. Fotografia bywa zwykła i normalna, taka, jaką wykonujemy do własnych celów. Kiedy, po co i dlaczego sięgamy po aparaty? Co wynika z tych zdjęć, gdy opuszczają domowe archiwa? 
 
Liczba miejsc ograniczona.
 
 
LEGIONOWA 2   wykład   14.04, 28.04.2019 (niedziela) 13:30–15:30
Koszt zajęć: 10 zł / zajęcia
ZOBACZYĆ ZROZUMIEĆ. Światowa sztuka współczesna i jej interpretacje
Kontynuacja wykładów dr Olgi Kłosiewicz ukazujących najważniejsze zjawiska w historii sztuki światowej. Podczas kolejnych spotkań z tego cyklu zostaną nazwane i opisane najważniejsze zjawiska artystyczne dziejące się na naszych oczach. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy uda nam się rozszyfrować i oswoić sztukę najnowszą, której interpretacja sprawia nam niekiedy spory kłopot.
 
Tematy najbliższych wykładów:
 
14 kwietnia / Ciało, obecność, działanie i ból
Sztuka zdarzeniowa (happening, performance, akcjonizm) i body art. Sztuka zaangażowana społecznie i obyczajowo. Transgresje, prowokacje, kategoria szoku. Ciało zwierzęcia jako nagie życie. Transhumanizm. Somaestetyka.
 
28 kwietnia / Teatr po dramacie?
Teatr absurdu i postdramatyczny. Brutalizm. Nowe techniki teatralne, performance sceniczny.
 
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Zgłoszenia: tel. 502 138 980, mail: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl 
 
 
 
KALENDARZ EDUKACYJNY
 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   1-5.04, 8-12.04, 15-16.04, 24-26.04.2019 (poniedziałek-piątek) 15:30-17:00
Rosnę w sztukę. Warsztaty dla dzieci i młodzieży
 
WARYŃSKIEGO 24A   1.04, 8.04, 15.04, 29.04.2019 (poniedziałek) 10:30-12:00
Sztuka przed obiadem. Warsztaty dla osób 55+
 
WARYŃSKIEGO 24A   14.04.2019 (niedziela) 11:00-12:30
Zróbmy to razem. Warsztaty rodzinne
 
LEGIONOWA 2   6.04.2019 (sobota) 12:00-15:00
Niech się plecie lauhala. Warsztaty wyplatania biżuterii
 
LEGIONOWA 2   7.04.2019 (niedziela) 11:30–13:00
Ał! Sztuka nie boli. Warsztaty rodzinne
 
LEGIONOWA 2   14.04, 28.04.2019 (niedziela) 13:30–15:30
Zobaczyć Zrozumieć. Wykłady z historii sztuki
 
WIKTORII 5   1.04, 8.04, 15.04.2019 (poniedziałek) 17:30–19:00
Zróbmy sobie fotkę. Warsztaty fotograficzne dla osób 55+
 
WIKTORII 5   4.04, 11.04, 25.04.2019 (czwartek) 17:30-19:30
Jak ugryźć sztukę? Warsztaty dla osób dorosłych
 
WIKTORII 5   5.04, 12.04, 26.04.2019 (piątek) 16:30-18:30
Czarno-białe. Warsztaty rysunku
 
WIKTORII 5   14.04.2019 (niedziela) 11:00-12:30
A co to jakieś? Warsztaty rodzinne
 
WIKTORII 5   14.04.2019 (niedziela) 14:00-16:00
Fotografia zmienia. Wykłady Joanny Kinowskiej