MAJ 2019
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
WYSTAWY
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   19.05.2018 ― 18.05.2019
bilet wstępu
5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa
 
Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego, ale też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.
Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   wystawa stała
bilet wstępu
Sztuka w genach. Sleńdzińscy
 
Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka 
 
 
LEGIONOWA 2   18.05 ― 16.06.2019
bilet wstępu
Rafał Zajko. My tu byliśmy
 
Głównym wątkiem przewijającym się w narracji wystawy jest odwieczna potrzeba zaznaczenia swojej obecności, nawet chwilowej, w konkretnym miejscu. W przypadku Rafała są to Fasty, 
w których pracowali jego dziadkowie, oraz Klub Metro, niezwykle ważny dla artysty podczas jego dorastania. Wystawa stwarza możliwość symbolicznego spotkania dwóch społeczności, które tworzyły te odległe od siebie przestrzenie.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Siwerska
 
 
LEGIONOWA 2   12.04 ― 12.05.2019
bilet wstępu
Aleksander Grzybek. Trajektorie
 
Trajektoria to krzywa, którą zakreśla w przestrzeni poruszający się obiekt. Ta krótka definicja wprowadza do najnowszej prezentacji Aleksandra Grzybka. Namalowane przez artystę zmultiplikowane postacie podążają w jednym kierunku. Do prognozowania drogi-trajektorii każdy z nas wykorzystuje informację wzrokową, która pomaga przewidzieć kierunek ruchu i uniknąć kolizji. Ten proces możemy również zaobserwować w obrazach A. Grzybka.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko
 
 
WIKTORII 5   11.05 ― 30.06.2019
bilet wstępu
Transport dóbr i obrazów. Andrzej Górski 
 
Zapraszamy na wystawę białostockiego artysty fotografa, pedagoga i rekonstruktora dawnych technik fotograficznych Andrzeja Górskiego. Zaprezentowane prace zostały wykonanie w najtrudniejszej technice – mokrego kolodionu. Artysta doskonalący XIX-wieczną metodę, zaprezentuje prace powstałe w podróży okrętem „Dar Młodzieży”, a wśród nich portrety załogi i pejzaże.
Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
 
 
WIKTORII 5   9.03 ― 5.05.2019
bilet wstępu
Tu i tam. Fotografie Jerzego Chaberka
 
Wystawa Jerzego Chaberka przedstawia specyficzną przestrzeń. Zdjęcia artysty to spotkanie duchowości z materią, szczególna forma zapisu jego własnych przeżyć i doświadczeń. Złożone historie zostały tu sprowadzone do najprostszych symboli, a formy geometryczne oraz światło i ciemność nabrały głębokiego znaczenia. Większość prezentowanych fotografii powstała w tradycyjnej ciemni fotograficznej.
Koordynatorka wystawy: Anna Sierko-Szymańska
 
 
WYDARZENIA
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   9.05.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Światłocienie. Wilno i Wileńszczyzna na fotografiach Zdanowskich 
 
Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaprezentuje sylwetki i dorobek wileńskiej pary fotografików – Bolesławy i Edmunda Zdanowskich. Poznali się studiując u Jana Bułhaka w Zakładzie Fotografii Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego. Potem razem uczyli studentów sztuki fotograficznej i prowadzili własny zakład. W setkach ujęć utrwalali urodę Wilna i Wileńszczyzny, dokumentowali życie miasta. Podczas spotkania zobaczymy m.in. wysmakowane ujęcia wileńskiej architektury i urokliwe zdjęcia przyrody Wilna, pełne przepychu i tajemnic wnętrza wileńskich świątyń, sceny z kaziukowego kiermaszu i wileńskich jarmarków, pogrzeb serca Józefa Piłsudskiego i nostalgiczne widoki Naroczy. 
Prowadzenie: Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie
 
 
WIKTORII 5   wernisaż   11.05.2019 (sobota) 17:00
wstęp wolny
Transport dóbr i obrazów. Andrzej Górski
 
Zapraszamy do wizualnej podróży w czasie. Przenosimy się do drugiej połowy XIX wieku. Żaglowce, balony, czasy powstania styczniowego. Niezmienna przyroda. Wątki związane z religią, kapliczki, obrządki. Ludzie ze zdjęć spoglądają na nas przenikliwie. Jest coś uniwersalnego i ponadczasowego w tych obrazach. Pozwalają się zgubić w czasie. Zacieki, zatarcia i drobne niedoskonałości sugerują, że patrzymy na stare zdjęcia.
 
Andrzej Górski od ośmiu lat eksperymentuje w mokrym kolodionie, XIX-wiecznej technice fotografii. Precyzyjnie dobiera tematy tak, by pasowały wiekiem do techniki. Przeniesienie w czasie staje się tym samym wręcz namacalne. Pojawiają się w kadrach rekonstruktorzy działań powstania styczniowego, czy też odpowiednio ubrani pracownicy muzeum morskiego. Przyroda zawsze pozostaje niezmienna. Resztę wrażenia dopełnić musi wyobraźnia widza. 
Wystawie towarzyszy książka fotograficzna, w której znalazło się ponad 50 prac oraz wywiad z autorem na temat używania techniki kolodionowej współcześnie.
Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   koncert   12.05.2019 (niedziela) 12:00
wstęp wolny
Kameralna muzyka barokowa . Recital na birbynė, skrzypce i klawesyn
 
W programie: Georg Friedrich Haendel – Sonata triowa HWV 386b (Largo), Dario Castello – Sonata Quarta a2, Antonio Vivaldi – Suonata á violino, oboè, et organo obligati et anco, se piace, il salmoè (RV 779), Johann Heinrich Schmelzer – Sonata Prima (Sonate Unarum Fidiarum), Jean-Philippe Rameau – Deuxième Concert: La Laborde, La Boucon, L’Agacante, Menuet I-II.
 
 
Marek Toporowski (klawesyn) – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Założyciel zespołu wykonawstwa historycznego „Concerto Polacco“. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych pod jego batutą. Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych. Od 1991 roku prowadzi działalność dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Katowicach; w uczelni tej stworzył klasę klawesynu. Od 2015 roku współpracuje z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zaś od 2016 – Akademią Muzyczną w Krakowie.
 
Darius Klišys (birbynė – litewski klarnet) – litewski muzyk. Ukończył naukę gry na birbynie w konserwatorium muzycznym w Kownie. W 2005 r. uzyskał dyplom w zakresie muzyki litewskiej oraz dyplom Akademii Teatralnej. Interesuje się muzyką barokową, jej interpretacją i historią, a także wykorzystaniem w niej klarnetu litewskiego. Nagrał 11 płyt obejmujących repertuar od baroku po współczesność. Prowadzi studia w dziedzinie muzyki dawnej, ale potrafi też odnaleźć się na współczesnym rynku muzycznym; w 2009 roku wygrał konkurs „YouTube Symphony Orchestra”.
 
Robert Bachara (skrzypce) – skrzypek, wykonawca muzyki dawnej. Już w wieku siedmiu lat śpiewał w chórze chłopięcym. Następnie był koncertmistrzem i współzałożycielem orkiestry barokowej „Konfraternia Caper Lublinensis”, stale też współpracuje z „Capellą Cracoviensis”. Wykonuje muzykę dawną, decydując się niekiedy na historyczny sposób trzymania instrumentu – przy piersiach zamiast przy podbródku. 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   16.05.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Pochłonęła ich historia – młodych, dwudziestoletnich
30. Dialogi Poetyckie Binkowskiego i Smaszcza
 
Spotkanie z cyklu Czwartki u Sleńdzińskich poświęcone młodym poetom, którym nie dane było doczekać tragicznego Powstania Warszawskiego. Część z nich, jak Ewa Pohoska czy Wacław Bojarski, zginęli wcześniej, inni, jak Tadeusz Borowski, trafili do obozów koncentracyjnych. Jeszcze inni, jak ks. Jan Twardowski, przeżyli, by świadczyć swoją sztuką o nieludzkich latach i o ludziach, dla których czas młodzieńczych miłości zbiegł się z czasem zabijania.
Oprawa muzyczna: Amadeusz Buczyński
 
 
LEGIONOWA 2   wernisaż   18.05.2019 (sobota) 18:00
wstęp wolny
Rafał Zajko. My tu byliśmy
 
Punktem wyjścia do wystawy Rafała Zajki „My tu byliśmy” jest Białystok, a właściwie dwa miejsca, dzisiaj zupełnie odmienne od tego, czym były ponad dwadzieścia lat temu. Są to Fasty, w których pracowali dziadkowie artysty, oraz Klub Metro, niezwykle ważny dla Rafała podczas jego dorastania. Wystawa stwarza możliwość symbolicznego spotkania dwóch społeczności, które tworzyły te odległe od siebie przestrzenie. Znajdą się na niej m.in. betonowe i lodowe rzeźby, a także instalacja zapraszająca zwiedzających do pozostawienia na terenie Galerii swojego „odcisku” (śladu obecności). Do współpracy przy tworzeniu ekspozycji zostali też zaproszeni białostoccy grafficiarze.
 
Rafał Zajko – ur. w Białymstoku (1988) artysta multimedialny. Zajmuje się rzeźbą, performansem i kostiumami. Studiował w Central St Martins i Chelsea College of Arts w Londynie, a obecnie kończy studia magisterskie w dziedzinie sztuk pięknych na Goldsmiths University of London. Jego prace dotyczą tematu pomników, socjalistycznej rzeźby publicznej, relacji między ciałem a technologią. Najnowsza realizacja artysty to ściany betonowe i stalowe panele, które zawierają m.in. wolno stojące listwy do haftu i lód. Wystawy z 2018 roku: „Unputdownable” – The White Cubicle (Londyn), „Art of Translation” – Fundacja MMAG w Ammanie (Jordan), „Haptic House” – Horse and Pony (Berlin), „Jaka praca dzisiaj, takie nasze jutro” – solo show w Castor Project (Londyn); 2019: „Impermanence” – Vitrine, Bazylea, (Szwajcaria), „Halfway House” – Exile, Wiedeń (Austria). 
Kuratorka wystawy: Katarzyna Siwerska
 
 
WARYŃSKIEGO 24A      Legionowa 2     Wiktorii 5   noc muzeów   18.05.2019 (sobota) 18:00-24:00
wstęp wolny
NOC MUZEÓW 2019
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   Galeria na walizkach. Ostatnia NOC MUZEÓW 
 
Nadszedł czas podróży i zmian. Już wkrótce zbiory Galerii im. Sleńdzińskich zostaną przeniesione do nowej siedziby przy Rynku Kościuszki 4. Zapraszając Państwa na ostatnią Noc Muzeów w starej lokalizacji pragniemy przypomnieć liczne podróże artystyczne rodziny Sleńdzińskich.
19:00-24:00 – „Walizkowy” quiz z nagrodami
Zobacz, co zmieści się w podróżnych kufrach malarzy z Wilna i zadecyduj, co zabiorą 
ze sobą, sprawdzając swoją wiedzę i zmysł estetyczny. Rozwiąż zadania, zdobądź 
pieczątki i zgłoś się po nagrodę.
19:00-24:00 – Loteria książkowa
20:00, 21:00, 22:00 – Oprowadzanie po wystawie „Sztuka w Genach. Sleńdzińscy”
Grupowe zwiedzanie z przewodnikiem.
19:00-23:00 – Sztuka na porcelanie
Wykonaj swój własny talerzyk z fragmentem obrazu Ludomira Sleńdzińskiego.
 
 
LEGIONOWA 2   NIC, czyli Noc Instalacji Cieknących. Artystyczne działania
 
Nie prześpij tej Nocy, bądź z nami. Rozpoczniemy od otwarcia nowej wystawy, z którą będziesz mógł wejść w interakcję! Ale to dopiero początek przygody, bo to, co zdarzy się potem, dostarczy Ci nie mniej emocji. Synthpop, graffiti, rzeźby lodowe, wodny roztwór sztuki zaprawiony niespodziankami – do wyłowienia tylko dla odważnych!
18:00 – otwarcie wystawy Rafała Zajki. „My tu byliśmy”
Betonowe i lodowe rzeźby, instalacja umożliwiająca widzom pozostawienie w Galerii swojego „odcisku” oraz prace stworzone przez białostockich grafficiarzy. Wydarzenie przywołujące dwa ważne dla artysty miejsca w Białymstoku: Fasty, w których pracowali jego dziadkowie oraz Klub Metro.
19:00-21:00 – Zatop się w sztuce
Jeżeli starczy ci odwagi, żeby wejść w nieznane, tylko u nas będziesz mógł dotknąć sztuki w najbardziej bezpośredni sposób. Weź udział w działaniach, zanurz się w materii i odkryj co kryją czarne pudła. Poczuj się jak artysta, zostaw swój ślad na wystawie.
 21:00-22:00 – Koncert Zoee + wizualizacje Rafał Zajko
„Zoee” to alt-popowy projekt Harriet Zoe Pittard, wokalistki z Londynu, najnowszego odkrycia brytyjskich krytyków muzycznych w nurcie tzw. synthpopu. Autor wystawy „My tu byliśmy”, Rafał Zajko, współpracuje z artystką tworząc stronę wizualną jej koncertów.
 
 
WIKTORII 5   Ahoj przygodo! Marynarska noc
 
19:00-24:00 – Oprowadzanie po wystawie „Podróże morskie i inne opowieści” Andrzeja Górskiego
19:00-24:00 – W atelier fotografa Andrzeja Górskiego
19:00-23:00 – Z kamerą od środka. Warsztaty samodzielnego tworzenia „camera obscura” z przygotowanego szablonu.
19:00-23:00 – Pirackie trzy kubki – gra z nagrodami
19:00-23:00 – Zakotwicz się w Galerii. Warsztaty plastyczne z tworzenia kolorowych kotwic przy użyciu taśm washi.
19:00-24:00 – Bez tatuażu nie ma kurażu. Stanowisko z markerami i szablonami do tworzenia na ciele pirackich wzorów.
19:00-24:00 – Beczka soli. Poznaj proces solaryzacji negatywu. Wywołaj zdjęcie autorstwa Andrzeja Górskiego w specjalnie przygotowanej na ten cel beczce.
19:00-24:00 – Ahoj selfie. Skorzystaj z przygotowanych gadżetów oraz scenografii i zrób sobie marynarskie zdjęcie.
21:00-22:00 – Szanty nie tylko nad wodą – koncert
 
 
LEGIONOWA 2   spotkanie   23.05.2019 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Spotkanie z Barbarą Klicką. Uwaga! Literatura
 
Gdy trzy lata temu gościliśmy Barbarę Klicką w Galerii, rozmawialiśmy z nią o poezji. Autorka wydała wówczas tomik „nice”, za który otrzymała Silesiusa oraz Nagrodę Literacką Gdynia. W międzyczasie zajęła się pozostałymi rodzajami literackimi. W 2017 roku w Teatrze Narodowym Piotr Cieplak wystawił jej dramat „Elementarz”. Ostatnio zaś w wydawnictwie W.A.B. opublikowała swoją debiutancką powieść „Zdrój”, która z miejsca stała się wydarzeniem! I to głównie o tym utworze będziemy rozmawiać z pisarką podczas majowego spotkania. 
Prowadzenie: Dawid Bujno
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   w godzinach pracy Galerii
Koszt zajęć: 10 zł / dziecko
Akademia małego fotoreportera. Warsztaty fotograficzne dla grup szkolnych
 
Zapraszamy grupy szkolne, od 4 klasy szkoły podstawowej, na warsztaty fotograficzne. W czasie 90-minutowych zajęć dzieci będą mogły zapoznać się z historią fotografii – od camera obscura do smartfonów i innych urządzeń mobilnych; z właściwym posługiwaniem się sprzętem fotograficznym i prawidłowym wykonywaniem zdjęć wyróżniających się na tle innych.
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, 732 585 222, mail: a.sierko@galeriaslendzinskich.pl
 
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   26.05.2019 (niedziela) 11:00–12:30
Koszt zajęć: 10 zł / dziecko (opiekunowie wstęp bezpłatny)
A co to jakieś? Rodziny z dziećmi 4-10 lat
 
„A co to jakieś?” to cykl warsztatów plastycznych skierowanych do rodzin z dziećmi w wieku 4-10 lat. Podczas zajęć tworzymy kreatywne odpowiedzi na tematy poruszane przez autorów wystaw prezentowanych w Galerii Fotografii. 
Prowadzenie: Martyna Štěpán-Dworakowska
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, mail: m.dworakowska@galeriaslendzinskich.pl
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD
 
 
WIKTORII 5   wykład   12.05.2019 (niedziela) 14:00–16:00
wstęp wolny
Fotografia zmienia. Wykłady Joanny Kinowskiej
 
Cykl wykładów Joanny Kinowskiej (historyczki sztuki i kuratorki) o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Przypatrzymy się, gdzie fotografia występuje i w jakim charakterze. Jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy do prac uznanych mistrzów i do zdjęć młodych twórców.
Temat najbliższego wykładu: „Fotografia na ścianie”. Po co i dlaczego robimy 
wystawy zdjęć? Porozmawiamy o praktyce kuratora, o tym jak przygotować wystawę
i jak ją oglądać. Wspólnie obejrzymy ekspozycję zdjęć Andrzeja Górskiego.
Liczba miejsc ograniczona. 
 
  
LEGIONOWA 2   wykład   5.05, 26.05.2019 (niedziela) 13:30–15:30
Koszt zajęć: 10 zł / zajęcia
ZOBACZYĆ ZROZUMIEĆ. Światowa sztuka współczesna i jej interpretacje
 
Kontynuacja wykładów dr Olgi Kłosiewicz ukazujących najważniejsze zjawiska w historii sztuki światowej. Podczas kolejnych spotkań z tego cyklu zostaną nazwane i opisane najważniejsze zjawiska artystyczne dziejące się na naszych oczach. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy uda nam się rozszyfrować i oswoić sztukę najnowszą, której interpretacja sprawia nam niekiedy spory kłopot.
 
Tematy najbliższych wykładów:
5 maja / Krzywe zwierciadło przechadzające się po pasażach handlowych?
Neoekspresjonizm i neo-pop. Sztuka wobec polityki i popkultury. Postmodernizm i transawangarda. Kicz, kamp, appropriation art. Ironia.
 
26 maja / Sztuka jako nowa techne
Fotografia, film eksperymentalny i bezkamerowy, video art, found footage. Bio art, sztuka Internetu.
 
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Zgłoszenia: tel. 502 138 980, mail: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl