CZERWIEC 2019
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
 
WYSTAWY
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   19.05.2018 ― 13.06.2019
wstęp wolny
5. Puls sztuki. Osobowości – Niepodległa
 
Prof. Ludomir Sleńdziński był nie tylko czołowym przedstawicielem wileńskiego środowiska artystycznego dwudziestolecia międzywojennego, ale też osobą zaangażowaną społecznie i jako uznany portrecista utrwalał pędzlem wizerunki najważniejszych polskich osobowości. W stulecie odzyskania niepodległości, z obszernego zbioru prac malarza, przybliżamy wizerunki Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.
Kuratorki wystawy: Izabela Suchocka, Elżbieta Komarzewska
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   do 30.06.2019
wstęp wolny
Sztuka w genach. Sleńdzińscy
 
Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich: Aleksandra, Wincentego, Ludomira i Julitty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby), rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne), archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii tej wileńskiej rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki Galerii.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka 
 
 
RYNEK KOŚCIUSZKI 4   30.04 ― 30.06.2019
wystawa plenerowa
Przyjaźń artystyczna domów. Sleńdzińscy i Moniuszkowie
 
Rok Stanisława Moniuszki, który obchodzony jest w 2019 roku,  upamiętnia dwusetną rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora. Z tej okazji powstała ekspozycja ukazująca wileńską przyjaźń dwóch artystycznych rodzin – Sleńdzińskich i Moniuszków. Wystawa ma na celu przybliżenie więzów, jakie łączyły obie rodziny oraz pokazanie, jak duże znaczenie odegrała muzyka w ich wzajemnych relacjach.
Koordynatorka wystawy: Justyna Karwowska 
 
 
SOSNOWSKIEGO 11   1.06 ― 14.06.2019
wstęp wolny
Mój pomysł na wnętrze. Wystawa pokonkursowa
 
Zapraszamy na Wydział Architektury Politechniki Białostockiej na wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac w XIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mój Pamiętnik”. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Mój pomysł na wnętrze”. Ekspozycja jest przeglądem wielu ciekawych pomysłów wnętrzarskich widzianych oczami dziecka. Wśród prac znajdziemy przekroje domów, projekty salonów i pokojów dziecięcych.
Kuratorka wystawy: Izabela Korolczuk
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   17.06 ― 30.06.2019
wstęp wolny
Rosnę w sztukę. Wystawa edukacyjna
 
Wystawa prezentuje efekty całorocznych artystycznych zmagań uczestników cyklicznych warsztatów organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich. Pokazujemy najlepsze prace młodych adeptów sztuki wykonane w różnorodnych technikach plastycznych. Na ekspozycji znajdziemy prace malarskie, rysunkowe, graficzne, a także ciekawe eksperymenty formalne.
Kuratorzy wystawy: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich
 
 
PLAC JANA PAWŁA II   21.06 ― 31.07.2019
wystawa plenerowa
Jakim miastem był Białystok Branickich?
 
Wystawa plenerowa organizowana jest z okazji 270. rocznicy nadania praw miejskich. Przybliżymy historię miasta, które było tak podziwiane w okresie Oświecenia. Na planszach zaprezentujemy ryciny XVIII-wiecznego Białegostoku i dokumenty podpisane własnoręcznie przez Branickich, a także podstawy prawne, sposoby zarządzania, wspomnienia podróżników z wizyt w naszym mieście.
Kuratorka wystawy: Joanna Schmidt
 
 
LEGIONOWA 2   22.06 ― 8.09.2019
wstęp wolny
Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959)
 
Retrospektywna wystawa przybliża sylwetkę i twórczość Czesława Sadowskiego (1902–1959), artysty malarza, pedagoga, społecznika, czołowego twórcy środowiska artystycznego Białegostoku okresu międzywojnia. W ramach ekspozycji, w 60. rocznicę jego śmierci, prezentujemy różnorodny pod względem tematycznym i warsztatowym dorobek, pochodzący ze zbiorów prywatnych dotychczas nieznanych szerszej publiczności.
Kuratorzy wystawy: Marta Pietruszko, Sebastian Wicher
 
 
LEGIONOWA 2   18.05 ― 16.06.2019
wstęp wolny
Rafał Zajko. My tu byliśmy
Głównym wątkiem przewijającym się w narracji wystawy jest odwieczna potrzeba zaznaczenia swojej obecności, nawet chwilowej, w konkretnym miejscu. W przypadku Rafała są to Fasty, 
w których pracowali jego dziadkowie, oraz Klub Metro, niezwykle ważny dla artysty podczas jego dorastania. Wystawa stwarza możliwość symbolicznego spotkania dwóch społeczności, które tworzyły te odległe od siebie przestrzenie.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Siwerska
 
 
WIKTORII 5   15.06 ― 14.07.2019
wstęp wolny
Rower Pod Laski. Wystawa rowerów Adama Zdanowicza
 
Elementy Podlasia wplecione w rowerowy łańcuch. Woda, drewniane chaty, folklor. Połączenie przestrzeni miasta z wolnością i brakiem jakichkolwiek granic, nawet technicznych. To wszystko odnajdziemy podczas plenerowej wystawy rowerów Adama Zdanowicza (twórcy marki Mad Bicycles), stypendysty Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego, laureata nagrody Podlaska Marka Roku. 
Koordynatorka wystawy: Kamila Byculewicz
 
 
WIKTORII 5   11.05 ― 30.06.2019
bilet wstępu
Transport dóbr i obrazów. Andrzej Górski 
 
Zapraszamy na wystawę białostockiego artysty fotografa, pedagoga i rekonstruktora dawnych technik fotograficznych Andrzeja Górskiego. Zaprezentowane prace zostały wykonanie w najtrudniejszej technice – mokrego kolodionu. Artysta doskonalący XIX-wieczną metodę, zaprezentuje prace powstałe w podróży okrętem „Dar Młodzieży”, a wśród nich portrety załogi i pejzaże.
 Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
 
 
WYDARZENIA
 
 
 
WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ, UL. OSKARA SOSNOWSKIEGO 11   wernisaż   1.06.2019 (sobota) 12:00
wstęp wolny
Mój pomysł na wnętrze. Wystawa pokonkursowa
 
Wystawa prezentuje nagrodzone oraz wyróżnione prace na XIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mój Pamiętnik” odbywającym się pod hasłem „Mój pomysł na wnętrze”. Idea konkursu nawiązuje do cyklu obrazów Ludomira Sleńdzińskiego, gdzie artysta, niczym na kartach pamiętnika, utrwalił pędzlem losy swojego życia. Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyła 11. plansza malarskiego cyklu prezentująca wnętrze mieszkania artysty w Wilnie. Sleńdziński z niebywałą precyzją odtworzył tu konkretne pomieszczenia wraz z zaprojektowanymi przez siebie meblami i wieloma detalami.
Na Konkurs nadesłanych zostało 280 prac z różnych ośrodków edukacyjnych z terenu województwa podlaskiego oraz Białorusi. Jury przyznało łącznie w czterech kategoriach wiekowych 37 nagród oraz 42 wyróżnienia. Na wystawie zobaczymy wiele nietuzinkowych koncepcji wnętrzarskich. Najmłodsi uczestnicy najczęściej ilustrowali swój wymarzony pokój, starsi podjęli próbę wykonania projektu salonu, kuchni czy sypialni. Pojawiły się też całe przekroje domów, pomysły na pracownię plastyczną, oranżerię, a nawet wnętrze domku na drzewie. 
Kuratorka wystawy: Izabela Korolczuk
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   11.06.2019 (wtorek) 19:30
wstęp wolny
Fotografia macro. Spotkanie z cyklu „FotoWtorek”
 
 
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Tematem przewodnim będzie fotografia macro. Dyskusja nad zagadnieniem zostanie oparta o prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedroyć Juraha
 
 
WIKTORII 5   wernisaż   15.06.2019 (sobota) 17:00
wstęp wolny
Rower Pod Laski. Wystawa rowerów Adama Zdanowicza
 
 
Czy w futurystycznym rowerze da się przemycić wycinanki podlaskie? Czy rower elektryczny może mieć wzory z drewnianych chat? Czy można zrobić rower z podlaskiej wody? Rowery, które powstają w pracowni artystycznej Adama Zdanowicza, mają jedną wspólną cechę: nie znają ograniczeń. Autorska wystawa „Rower Pod Laski” redefiniuje przynależność roweru do przestrzeni miejskiej i genezę jego powstania. Ideą przewodnią nie jest tu komunikacja, z którą jednoślad się kojarzy, ale ekspresja. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną m.in. rowery, które powstały w ramach stypendiów Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego.
 
Adam Zdanowicz – urodzony w Białymstoku (1989), twórca marki Mad Bicycles. Laureat tegorocznej nagrody Podlaska Marka Roku, oraz zdobywca głównej nagrody na międzynarodowej wystawie rowerów customowych w Las Vegas.
Koordynatorka wystawy: Kamila Byculewicz
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   wernisaż   17.06.2019 (poniedziałek) 17:00
wstęp wolny
Rosnę w sztukę. Wystawa edukacyjna
 
Zapraszamy na kolejną prezentację efektów całorocznych artystycznych zmagań uczestników warsztatów „Rosnę w sztukę”. Wystawa eksponuje najciekawsze prace młodych artystów realizowane w różnorodnych technikach plastycznych. Wśród nich znajdziemy malarskie martwe natury, surrealistyczne kolaże, projekty wnętrzarskie, widoki miejskie czy też ciekawe formy graficzne. Wystawa jest skarbnicą pomysłów na prace plastyczne, a także  prawdziwą ucztą dla miłośników sztuki dziecięcej. Autorzy pracowali pod czujnym okiem instruktorów - plastyków: Izabeli Korolczuk, Jowity Wiśniewskiej, Mileny Wysockiej, Joanny Popko i Anety Ramotowskiej.
Tegoroczna edycja wystawy jest wyjątkowa, po raz pierwszy od wielu lat ekspozycja prezentowana jest ponownie w głównej siedzibie przy ul. Waryńskiego 24a stając się symbolicznym pożegnaniem z miejscem, gdzie narodziła się działalność edukacyjna Galerii. Po wakacjach uczestnicy zajęć „Rosnę w sztukę” rozpoczną pracę w nowej lokalizacji przy Rynku Kościuszki 4.
Kuratorzy wystawy: dział edukacji Galerii im. Sleńdzińskich
 
 
OGRODNICZKI POD BIAŁYMSTOKIEM (STARA ŻWIROWNIA)   wystawa plenerowa   22-23.06.2019 (sobota-niedziela) 10:00-17:00
wstęp wolny
Malarz na marsowym polu. Sleńdzińscy na IX Podlaskim Pikniku Militarnym
 
 
W ramach IX Podlaskiego Pikniku Militarnego Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku zaprezentuje spektakularną wystawę obrazów batalistycznych, stworzonych przez wileńskich malarzy w XVIII, XIX i XX wieku. W naturalnym podlaskim krajobrazie, pomiędzy obozami grup rekonstrukcyjnych i potężnymi machinami wojennymi, będą mogli Państwo obejrzeć trzy wielkoformatowe reprodukcje malarskich scen bitewnych, ilustrujących tradycje wojskowe I i II Rzeczypospolitej. Wystawa zostanie wzbogacona opowieścią o historii oręża polskiego oraz sposobach jego utrwalania przez artystów. Na pikniku będzie można nabyć książki w promocyjnej cenie o tematyce historycznej wydane przez Galerię.
Prezentowane dzieła: Franciszek Smuglewicz (1745-1807), „Bitwa pod Chocimiem” [w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, fot. Jacek Świderski], Michał Elwiro Andriolli (1836-1893), „Scena z powstania” [w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, fot. Paweł Czernicki], Ludomir Sleńdziński (1889-1980), „Piłsudski pod Wilnem” [w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, fot. Grażyna Policewicz].
 
   
LEGIONOWA 2   wernisaż   22.06.2019 (sobota) 18:00
wstęp wolny
Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959)
 
 
Czesław Sadowski otworzył Białystok na świat sztuki, przesycił go artystycznym powietrzem, dodał mu rozmachu i na moment włączył twórczość prowincjonalnego, międzywojennego miasta w nurt nowoczesnego malarstwa polskiego – tak pokrótce charakteryzuje wpływ artysty na lokalne środowisko twórcze jego pierwszy monografista Józef Matuszelański. Sadowski był bez wątpienia czołową postacią życia kulturalnego, społecznego i towarzyskiego w Białymstoku i pozostaje jednym z najlepiej udokumentowanych artystów białostockich pierwszej połowy XX w. Uprawiał malarstwo portretowe, pejzażowe, sztukę użytkową. W rodzinnym mieście zasłynął jako autor baśniowych wizerunków miasta i okolic, karykatur znanych postaci życia publicznego, a także kukiełek i scenografii do przedstawień teatralnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła artysty pochodzące ze zbiorów osób prywatnych z Białegostoku, Poznania i Bytomia. Uzupełnienie ekspozycji stanowią fotografie archiwalne i dokumenty obrazujące życie prywatne i zawodowe twórcy oraz projekcja filmu animowanego „Dwa Michały” z zasobów Filmoteki Narodowej w Warszawie. Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Józefa Matuszelańskiego i kuratorów wystawy, stanowiący pierwszą tak obszerną publikację poświęconą artyście. 
 
Czesław Sadowski (1902-1959) – artysta malarz, pedagog, społecznik. Urodził się w Białymstoku. W latach szkolnych uczył się rysunku u uznanych białostockich artystów i pedagogów: Józefa Zimmermana, Józefa Blicharskiego i Ludomira Koehlera. Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Karola Tichego. Pod koniec lat 30. przebywał w Paryżu. Po powrocie do rodzinnego miasta pracował jako nauczyciel w białostockich szkołach. Od 1938 r. mieszkał we Lwowie, gdzie współpracował z lokalnymi redakcjami czasopism jako rysownik i karykaturzysta. Po II wojnie światowej osiadł w Łodzi. W latach 1954–1956 pełnił funkcję prezesa okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Rady Narodowej miasta Łodzi. Prace Sadowskiego znajdują się zarówno w kolekcjach publicznych w całej Polsce, jak i w zbiorach prywatnych.
Kuratorzy wystawy: Marta Pietruszko, Sebastian Wicher
 
 
WIKTORII 5   koncert   30.06.2019 (sobota) 17:00
wstęp wolny
Standardy muzyki rozrywkowej. Koncert trzech trębaczy
 
 
Trębacze-pasjonaci, mieszanka charakterów, ludzie, którzy odkryli swoje zamiłowanie dopiero niedawno. Podjęli wyzwanie, nie mając nigdy styczności z instrumentem dętym i zaczęli uczęszczać na warsztaty gry na trąbce pod okiem mistrza Andrzeja Pietraszko. W repertuarze m.in.:  „Love story”,  „What a wonderful world”, „Skyfall”, „Ostatnia niedziela”, „Kto tak ładnie kradnie”.
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   2.06.2019 (niedziela) 11:00, 14:00
Magia chemii. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat
 
 
Warsztaty rodzinne zorganizowane z okazji Dnia Dziecka połączone z pokazami ciekawych eksperymentów chemicznych. Uczestnicy warsztatów będą mogli zobaczyć reakcje chemiczne, które tworzą niesamowity teatralny charakter, będące zjawiskiem na skraju białej magii oraz nauki.  Uczestnicy warsztatów również będą mogli wykonać niektóre z doświadczeń. 
11:00 - I grupa 
14:00 - II grupa 
Prowadzenie: Ewelina Żukowska
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33
 
 
LEGIONOWA 2   warsztaty   8.06.2019 (sobota) 11:30-13:30
Niech się plecie! Warsztaty wyplatania wachlarza w tradycji hawajskiej (18+)
 
 
Na tym warsztacie poznamy tajniki hawajskiej sztuki wyplatania przedmiotów użytkowych z liści drzewa hala (pandan). Uczestnicy zajęć wykonają wachlarz tradycyjnym splotem, używając papieru. Wachlowanie się w tradycji hawajskiej rozniecało wewnętrzny ogień. Zostaną też wtajemniczeni w hawajskie sposoby obcowania i łączenia się z naturą. Magdalena Samojlik, która pokieruje działaniami, opowie o swojej wyprawie do liściodajnego drzewa hala na Wielkiej Wyspie, oraz o tym, jak obdarowana przez drzewo liśćmi, oczyszczała je w słonych wodach oceanu i wplatała w cieniu migdałowca.
Zgłoszenia: tel. 502 138 980
Koszt zajęć: 5 zł / warsztat
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   24-28.06.2019 (poniedziałek-piątek) 10:00-13:00
Sztuka? Naturalnie! Wakacyjne warsztaty plastyczne inspirowane naturą
 
 
Zapraszamy dzieci i młodzież w pierwszym tygodniu wakacji na wyjątkowe warsztaty plastyczne inspirowane naturą. Podczas pięciodniowych zajęć przekonamy się, że przyroda, która od zawsze zachwycała artystów swoją doskonałością, jest niezastąpiona w pobudzaniu naszej wyobraźni. To właśnie natura dostarczy nam pomysłów do działań plastycznych. Będziemy ją uważnie obserwować, naśladować i interpretować. Wykorzystamy ciekawe techniki plastyczne, takie jak cyjanotypia czy kalkografia. Namalujemy obraz na płótnie, stworzymy roślinne reliefy, a nawet własne kwiatowe puzzle.
Wiek uczestników: 7 – 17 lat
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: 100 zł / 5 dni
 
   
WIKTORII 5   warsztaty   w godzinach pracy Galerii
Akademia małego fotoreportera. Warsztaty fotograficzne dla grup szkolnych
 
 
Zapraszamy grupy szkolne (od 4 klasy szkoły podstawowej) na warsztaty fotograficzne. W czasie 90-minutowych zajęć dzieci będą mogły zapoznać się z historią fotografii – od camera obscura do smartfonów i innych urządzeń mobilnych – oraz właściwym posługiwaniem się sprzętem fotograficznym i prawidłowym wykonywaniem zdjęć wyróżniających się na tle innych.
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, 732 585 222, mail: a.sierko@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 10 zł / dziecko
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD
 
   
LEGIONOWA 2   wykład   2.06, 9.06.2019 (niedziela) 13:30–15:30
bilet wstępu
ZOBACZYĆ ZROZUMIEĆ. Światowa sztuka współczesna i jej interpretacje
 
 
Kontynuacja wykładów dr Olgi Kłosiewicz ukazujących najważniejsze zjawiska w historii sztuki światowej. Podczas kolejnych spotkań z tego cyklu zostaną nazwane i opisane najważniejsze zjawiska artystyczne dziejące się na naszych oczach. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy uda nam się rozszyfrować i oswoić sztukę najnowszą, której interpretacja sprawia nam niekiedy spory kłopot.
 
Tematy najbliższych wykładów:
2 czerwca / Szklane domy i muzea wyobraźni
Wady i zalety muzealizacji. Nowe formy wystawiennictwa. Architektura: neorealizm, neoliberty, neobrutalizm, minimalizm, dekonstrukcjonizm.
 
9 czerwca  / W XXI wiek! Koniec sztuki czy nowe perspektywy?
Czy można mówić w sztuce o celu, rozwoju i postępie albo przewidzieć przyszłość sztuki? Artyści młodszego pokolenia, nowe nurty artystyczne i koncepcje estetyczne. 
 
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Zgłoszenia: tel. 502 138 980, mail: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl 
Koszt zajęć: 10 zł / zajęcia
 
 
WIKTORII 5   wykład   23.06.2019 (niedziela) 14:00–16:00
wstęp wolny
Fotografia zmienia. Wykłady Joanny Kinowskiej
 
 
Cykl wykładów Joanny Kinowskiej (historyczki sztuki i kuratorki) o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Przypatrzymy się, gdzie fotografia występuje i w jakim charakterze. Jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy do prac uznanych mistrzów i do zdjęć młodych twórców.
Temat najbliższego wykładu: „Zdjęcia na księżycu!”. Niebawem 50. rocznica lądowania na Księżycu. W trakcie misji kosmicznych Mercury, Gemini i Apollo powstały tysiące zdjęć. Ich wartość była głównie dokumentalna, naukowa oraz pomocna przy planowaniu kolejnych lotów. Astronauci robili także zdjęcia, które najprościej określić mianem "pamiątkowych" albo "turystycznych". Zobaczymy jakie fotografie znajdują się w archiwach NASA. Porozmawiamy o szczególnej roli, jaką do dziś pełnią te obrazy.
Liczba miejsc ograniczona