LIPIEC SIERPIEŃ 2019
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
WYSTAWY
 
 
PLAC JANA PAWŁA II  21.06 ― 31.07.2019
wystawa plenerowa
Jakim miastem był Białystok Branickich?
Wystawa plenerowa organizowana jest z okazji 270. rocznicy nadania praw miejskich. Przybliżymy historię miasta, które było tak podziwiane w okresie Oświecenia. Na planszach zaprezentujemy ryciny XVIII-wiecznego Białegostoku i dokumenty podpisane własnoręcznie przez Branickich, a także podstawy prawne, sposoby zarządzania, wspomnienia podróżników z wizyt w naszym mieście.
Kuratorka wystawy: Joanna Schmidt
 
 
LEGIONOWA 2   22.06 ― 8.09.2019
wstęp wolny
Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959)
Retrospektywna wystawa przybliża sylwetkę i twórczość Czesława Sadowskiego (1902–1959), artysty malarza, pedagoga, społecznika, czołowego twórcy środowiska artystycznego Białegostoku okresu międzywojnia. W ramach ekspozycji, w 60. rocznicę jego śmierci, prezentujemy różnorodny pod względem tematycznym i warsztatowym dorobek pochodzący ze zbiorów prywatnych dotychczas nieznanych szerszej publiczności.
Kuratorzy wystawy: Marta Pietruszko, Sebastian Wicher
 
 
WIKTORII 5   5.07 ― 21.07.2019
wstęp wolny
Wyjedź Zostań. Wystawa fotografii Rafała Siderskiego 
„Wyjedź Zostań” to osobisty materiał Rafała Siderskiego. Składa się na niego ponad 100 zdjęć, w których artysta podejmuje
próbę poznania przedwcześnie zmarłego ojca. Wykorzystuje do tego dokumenty archiwalne, fotografie przedmiotów oraz portrety osób, które znały jego ojca. Autor zadaje uniwersalne pytania o tęsknotę, stratę i pamięć. W Galerii im. Sleńdzińskich oprócz premiery książki będzie też miała miejsce wystawa pod tym samym tytułem. 
Koordynator wystawy: Arkadiusz Puchalski
 
 
WIKTORII 5   15.06 ― 14.07.2019
wstęp wolny
Rower Pod Laski. Wystawa rowerów Adama Zdanowicza
Elementy Podlasia wplecione w rowerowy łańcuch. Woda, drewniane chaty, folklor. Połączenie przestrzeni miasta z wolnością i brakiem jakichkolwiek granic, nawet technicznych. To wszystko odnajdziemy podczas plenerowej wystawy rowerów Adama Zdanowicza (twórcy marki Mad Bicycles), stypendysty Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego, laureata nagrody Podlaska Marka Roku. 
Koordynatorka wystawy: Kamila Byculewicz
 
 
WIKTORII 5   27.07 ― 1.09.2019
wstęp wolny
Spotkania Fotograficzne – Białystok 2018
Prezentacja prac trzeciej edycji pleneru fotograficznego realizowanego wspólnie przez Galerię im. Sleńdzińskich oraz Okręg Północno-Wschodni Związku Polskich Artystów Fotografików. Spotkanie odbyło się między 2 a 5 września 2018 r.
Kurator wystawy: Bogusław Florian Skok
 
 
WARYŃSKIEGO 24a  16.08 ― 31.12.2019
wstęp wolny
My, Białostoczanie - pamiętamy! I będziemy zawsze pamiętać.
76 rocznica wybuchu powstania w Getcie Białostockim
Okupanci niemieccy utworzyli getto w Białymstoku 26 lipca 1941 r. Zgromadzono w nim nie tylko Żydów białostockich, ale także z wielu miejscowości przedwojennego województwa. Na dwa lata jego granice stały się przestrzenią życia i śmierci, ostatnim adresem Żydów Białostocczyzny. 
Wystawę zrealizowało Stowarzyszenie Zapomniany Białystok, Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu (www.jewishbialystok.pl) przy wsparciu finansowym Departamentu Kultury Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz dzięki uprzejmości Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. 
Kurator wystawy: Tomasz Wiśniewski
 
 
WYDARZENIA
 
 
WIKTORII 5   promocja książki i wernisaż   5.07.2019 (piątek) 18:00
wstęp wolny
Wyjedź Zostań. Promocja książki i otwarcie wystawy Rafała Siderskiego
„30 sierpnia 1992 roku wracaliśmy z niedzieli nad wodą. Ktoś z domowników otwierał właśnie drzwi, gdy usłyszałem dzwonek telefonu. Pobiegłem odebrać. Myślałem, że dzwoni Tata ze Stanów. Zamiast Taty usłyszałem kobiecy głos proszący kogoś dorosłego. Miałem 8 lat, a pani po drugiej stronie linii przekazała nam wiadomość, że mój Tata nie żyje. Wyjechał do Ameryki kilka lat wcześniej i znałem go tylko z kilku zdjęć i głosu w słuchawce.
Teraz, prawie trzydzieści lat później, zdałem sobie sprawę, że nie wiem, kim był mój Tata. Staram się go poznać, a moi bliscy – matka, brat, babcia i wujek – mi w tym pomagają. Pokazują mi pamiątki po ojcu i oglądając stare zdjęcia opowiadają historie z nim związane. Pozwalają mi fotografować się w miejscach, w których przeżyli z moim ojcem ważne chwile. Mimo że starania te skazane są na porażkę, to i tak je podejmuję.” [Rafał Siderski]
„Wyjedź Zostań” to opowieść o stracie, tęsknocie, emigracji i pamięci. Na ponad 100 zdjęciach autor w eklektyczny sposób opowiada o swoim nieznanym ojcu. Przedstawia go z perspektywy bliskich osób, które miały okazję go poznać. Zadaje pytania, na które wie, że nie uzyska odpowiedzi. Jak sam mówi w wywiadzie będącym integralną częścią wystawy, „ociera się tylko” o wyobrażenie tego, kim był jego ojciec. 
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym promocji książki pod tym samym tytułem, wydanej przez Galerię im. Sleńdzińskich. Mała, intymna i skrupulatnie zaprojektowana, pozwala jeszcze pełniej zanurzyć się w tej osobistej historii. Wydrukowana została tylko w 500 egzemplarzach, z czego 400 przeznaczone jest do sprzedaży (150 w wersji polskiej, 250 w wersji angielskiej). Każdy tom numerowany jest przez autora, co pozwala traktować każdy egzemplarz jako niepowtarzalny obiekt artystyczny.
 
Rafał Siderski – fotograf ur. w 1984 r. w Białymstoku, od dekady związany zawodowo z Warszawą. Jak sam mówi, zajmuje się przede wszystkim opowiadaniem prawdziwych historii za pomocą zdjęć. Student studiów doktoranckich na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Republice Czeskiej. Wykładowca fotografii w Akademii Fotografii w Warszawie.
Koordynator wystawy: Arkadiusz Puchalski
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   9.07.2019 (wtorek) 20:30
wstęp wolny
Fotografia – architektura Białegostoku. Spotkanie z cyklu FotoWtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Tematem przewodnim będzie fotografia – architektura Białegostoku. W dyskusji pomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedroyć Juraha
 
 
LEGIONOWA 2   promocja książki   10.07.2019 (środa) 18:00
wstęp wolny
O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959). Promocja książki
Zapraszamy na spotkanie z udziałem Józefa Matuszelańskiego, Marty Pietruszko i Sebastiana Wichra – autorów pierwszej monografii popularno-naukowej poświęconej życiu i twórczości białostockiego artysty Czesława Sadowskiego (1902–1959). Publikacja wydana w 60. rocznicę śmierci twórcy stanowi jednocześnie katalog wystawy prezentowanej w Galerii. W ramach promocji autorzy przybliżą okoliczności jej powstania, zaprezentują nowe materiały źródłowe dotyczące artysty oraz poprowadzą zwiedzanie kuratorskie po wystawie. Podczas spotkania książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie.
Czesław Sadowski (1902–1959) – artysta malarz, pedagog, społecznik. Urodził się w Białymstoku. W latach szkolnych uczył się rysunku u uznanych białostockich artystów i pedagogów: Józefa Zimmermana, Józefa Blicharskiego i Ludomira Koehlera. Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Karola Tichego. Pod koniec lat 30. przebywał w Paryżu. Po powrocie do rodzinnego miasta pracował jako nauczyciel w białostockich szkołach. Od 1938 r. mieszkał we Lwowie, gdzie współpracował z lokalnymi redakcjami czasopism jako rysownik i karykaturzysta. Po II wojnie światowej osiadł w Łodzi. W latach 1954–1956 pełnił funkcję prezesa okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Rady Narodowej miasta Łodzi. Prace Sadowskiego znajdują się zarówno w kolekcjach publicznych w całej Polsce, jak i w zbiorach prywatnych.
Kuratorzy wystawy: Marta Pietruszko, Sebastian Wicher
 
 
festiwal muzyczny   20.07 ― 4.08.2019 
różne miejsca - wstęp wolny
„Archetyp, idiom i eksperyment”
XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. J. Sleńdzińskiej
Tegoroczna XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej (Julliet EM Festival) pt. "Archetyp, idiom i eksperyment" odbędzie się w terminie 20 lipca – 4 sierpnia 2019 roku w różnych przestrzeniach Białegostoku oraz w Tykocinie. 
 
W programie:
 
20.07.2019 (sobota) godz. 19.00   Sala Koncertowa OiFP, ul. Podleśna 2 
Spektakl anonsujący
Metamorfozy: Kot w butach – balet barokowy wg. Baśni Ch. Perrault`a 
(przedpremierowe wykonanie)
 
 
28.07.2019 (niedziela) godz. 18.00   Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 3
Koncert inauguracyjny
W archetypie psałterzowego brzmienia
 
 
30.07.2019 (wtorek) godz. 18.00   Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Legionowa 2
Prezentacja filmów
Wokół Syntagma Musicum 
Prezentacja filmów archiwalnych TVP o Zespole Muzyki Dawnej Fistulatores et Tubicinatores oraz archiwalnych nagrań Julitty Sleńdzińskiej
 
 
31.07.2019 (środa) godz. 19.00, 20.00   Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Waryńskiego 24a
                        oraz godz. 21.30, 22.15   Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Legionowa 2 
recital klawesynowy
L’art de toucher le clavecin według Françoisa Couperina
recital w 92. rocznicę urodzin Donatorki Galerii – Julitty Sleńdzińskiej
 
 
1.08.2019 (czwartek), godz. 18.00   Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Legionowa 2 
Panel dyskusyjny
Czy jesteśmy u schyłku cywilizacji zachodniej? – między archetypem moralnym a kulturowym eksperymentem
 
 
1.08.2019 (czwartek), godz. 20.00   Stary Kościół Farny, ul. Kościelna 2
koncert
W przestrzeni eksperymentu – nocna muzyka improwizowana
 
 
4.08.2019 (niedziela), godz. 19.00   Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1
Koncert finałowy
Cztery Pory Roku
 
Festiwal organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku
Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Anna Urszula Kucharska
Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
WIKTORII 5   wernisaż   27.07.2019 (sobota) 17:00
wstęp wolny
Spotkania Fotograficzne – Białystok 2018
Prezentacja prac trzeciej edycji pleneru fotograficznego realizowanego wspólnie przez Galerię im. Sleńdzińskich oraz Okręg Północno-Wschodni Związku Polskich Artystów Fotografików. Spotkanie odbyło się między 2 a 5 września 2018 r.
Kurator wystawy: Bogusław Florian Skok
 
 
WIKTORII 5   koncert   4.08.2019 (niedziela) 17:00
wstęp wolny
Ogród sztuki. Koncert Miss God
Zapraszamy na klimatyczny koncert białostockiej wokalistki i producentki muzycznej Miss God. Tego dnia przestrzeń Galerii przemieni się w OGRÓD SZTUKI. Artystka swoim live act'em zaprezentuje własne kompozycje w zupełnie nowej formie. Świadomie i po swojemu. 
Miss God to, zdaniem Agnieszki Szydłowskiej z Programu Trzeciego Polskiego Radia, „artystka osobna, własna". Jej twórczość wymyka się klasyfikacjom, mieszają się tu ambient, chillout, downtempo, experimental vocal. Artystka wystąpiła m.in. na Heineken Opener Festival, filmPolska Festival w Berlinie, Ambition Festival w Londynie, Electronic Beats Poznań, Timisoara Film Festiwal w Rumunii, Simpla Kert Budapest, Le Flux Paryż, Up To Date Festival Białystok. 
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   13.08.2019 (wtorek) 20:30
wstęp wolny
Fotografia. Spotkanie z cyklu FotoWtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania ustalą uczestnicy poprzedzającego FotoWtorku. Dyskusja nad zagadnieniem zostanie oparta o prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedroyć Juraha
 
 
WARYŃSKIEGO 24a   spotkanie   16.08.2019 (piątek) 18.00
wstęp wolny
My, Białostoczanie – pamiętamy! I będziemy zawsze pamiętać.
76 rocznica wybuchu powstania w Getcie Białostockim
Okupanci niemieccy utworzyli getto w Białymstoku 26 lipca 1941 r. Zgromadzono w nim nie tylko Żydów białostockich, ale także z wielu miejscowości przedwojennego województwa. Na dwa lata jego granice stały się przestrzenią życia i śmierci, ostatnim adresem Żydów Białostocczyzny.
W koszmarnych warunkach nie pozostawało nic do stracenia. Wśród żydowskiej młodzieży skupionej w kilku niezależnych organizacjach zrodził się pomysł o zbrojnym oporze. 16 sierpnia 1943 roku wybuchło powstanie. Walki z batalionem policji SS oraz dwoma batalionami określanymi jako Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (ROA - jednostka złożona głównie z Rosjan i Ukraińców kolaborująca z Niemcami). Koniec wszyscy znamy. Walki trwały 4 dni, do 20 sierpnia. Po stłumieniu oporu, mieszkańcy getta zostali deportowani do niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince, Majdanku i Auschwitz, gdzie prawie wszyscy zginęli w komorach gazowych. 
Powstanie w białostockim getcie było drugą pod względem wielkości żydowską rewoltą w Europie, po powstaniu w getcie warszawskim. Koniec znamy wszyscy: z ok. 40 tys. Żydów mieszkających w Białymstoku, wojnę przeżyło kilkuset.
Prezentowane kolorowe zdjęcia, nigdy wcześniej nie publikowane, wykonał anonimowy niemiecki żołnierz w sierpniu 1943 r. Są ostatnim świadectwem bytności naszych Braci i Sióstr: białostockich Żydów. Będziemy o nich zawsze pamiętać.
Prowadzenie: Tomasz Wiśniewski
 
 
LEGIONOWA 2   spacer   18.08.2019 (niedziela) 11:00-13:00
wstęp wolny
Śladami Czesława „Awangardy” Sadowskiego. Spacer i oprowadzenie kuratorskie
Marta Pietruszko i Sebastian Wicher, kuratorzy wystawy „Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902-1959)”, zapraszają na spacer tropem jednego z najsłynniejszych artystów okresu międzywojennego w Białymstoku. Podróż po mieście rozpocznie się od obejrzenia ekspozycji w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2, a zakończy przy domu rodzinnym Sadowskich na Bojarach. Podczas przechadzki poznamy miejsca i obiekty związane z życiem i działalnością Czesława Sadowskiego. Prowadzący przybliżą również życie artystyczne międzywojennego Białegostoku. W spacerze udział weźmie rodzina artysty, która podzieli się licznymi anegdotami na jego temat.
W ramach wydarzenia przewidziany jest quiz historyczny z losowaniem trzech egzemplarzy katalogu wystawy dla najbardziej aktywnych jego uczestników.
Czas trwania wydarzenia: ok. 2 godziny.
Kuratorzy wystawy: Marta Pietruszko, Sebastian Wicher
 
 
WIKTORII 5   projekcja filmowa   25.08.2019 (niedziela) 19:30
wstęp wolny
Upał (1964), reż. Kazimierz Kutz. Projekcja filmu w ogrodzie
Dwaj Starsi Panowie, znani szerokiej publiczności z Kabaretu Starszych Panów, w filmowej odsłonie podejmują próbę ratowania honoru państwa przed dyplomatycznym blamażem podczas tytułowego upału.
Reżyseria: Kazimierz Kutz; scenariusz: Jeremi Przybora, Jadwiga Berens; zdjęcia: Wiesław Zdort; muzyka: Jerzy Wasowski; występują: Kalina Jędrusik, Barbara Kraftówna, Jerzy Wasowski, Zdzisław Leśniak, Jeremi Przybora, Jerzy Bielenia, Wiesław Gołos, Wiesław michnikowski, Władysław Hańcza i inni.
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
 
 
WIKTORII 5   warsztaty wakacyjne   22.07-2.08 (poniedziałek-piątek) 10:00-12:00
Koszt zajęć: 150 zł / cykl; 20 zł / zajęcia
Akademia młodego fotoreportera
Warsztaty fotograficzne dla młodzieży w wieku 12-15 lat
Celem zajęć jest poznanie podstaw warsztatu fotograficznego, obsługi sprzętu i jego doboru, uwrażliwienie uczestników na różnorodność światła ludzi i przedmiotów fotografowanych.
Podczas zajęć praktycznych nauczymy Cię, jak budować własną wypowiedź fotograficzną, bazując na rozmaitości świata, ludzi i zmian zachodzących w czasie. W teoretycznych rozważaniach będziemy dyskutować o tym, co możemy fotografować, czego nie możemy, co znaczy publikacja zdjęcia i prawo obowiązujące w tym zakresie.
Prowadzenie: Bogusław Florian Skok
Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33, 732 585 222, mail: a.sierko@galeriaslendzinskich.pl