WRZESIEŃ 2019

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
 
WYSTAWY
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   16.08 ― 31.12.2019
 
wstęp wolny
My, Białostoczanie – pamiętamy!
Powstanie w białostockim getcie było drugą pod względem wielkości żydowską rewoltą w Europie, po powstaniu w getcie warszawskim. Z ok. 40 tys. Żydów mieszkających w Białymstoku, wojnę przeżyło kilkuset. Na ekspozycji prezentowane są kolorowe zdjęcia, nigdy wcześniej niepublikowane, wykonane przez anonimowego niemieckiego żołnierza w sierpniu 1943 r. Są ostatnim świadectwem bytności białostockich Żydów. 
Kurator wystawy: Tomasz Wiśniewski
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   27.09 ― 3.11.2019
 
wstęp wolny
Made in Opava 2. Białystok INTERPHOTO 2019
Ekspozycja wybranych prac obecnych studentów oraz absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej. Festiwalowej publiczności zostaną zaprezentowane prace polskich twórców z podkreśleniem białostockich artystów, którzy przez udział w zajęciach ITF-u zainteresowali naszym miastem opawskich wykładowców.
Kuratorzy wystawy: prof. Vladimir Birgus, Michał Szalast, współpraca Ondřej Durczak i Václav Podestát
 
 
SPORTOWA 1, BIAŁOWIEŻA   11.09 ― 20.10.2019
 
wstęp wolny
Dęby białowieskie. Bogusław Florian Skok
Cykl fotografii przedstawiający kilkusetletnie dęby, pomniki przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. Majestatyczność i wyjątkowość tych drzew autor podkreślił techniką fotograficzną, pozwalającą uzyskać efekt zbliżony do grafiki oraz wykonaniem zdjęć w czasie zamieci śnieżnej.
Aranżacja wystawy: Bogusław Florian Skok
 
 
STACJA KOLEJOWA: BIAŁYSTOK-STAROSIELCE   22.09 ― 28.10.2019
 
wstęp wolny
Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta
Fotograficzna wystawa plenerowa zorganizowana z okazji stulecia powstania miasta Starosielce. Przedstawia historię tej dzielnicy Białegostoku, która zawdzięcza swoje powstanie rozwojowi sieci kolei żelaznej w Imperium Rosyjskim. Prezentowany materiał poświęcony jest więc tematyce kolejarskiej, ale ukazuje też życie mieszkańców od lat 90. XIX w., po 60. ubiegłego wieku. 
Kuratorki wystawy: Joanna Schmidt, Agnieszka Kajdanowska
 
 
LEGIONOWA 2   22.06 ― 8.09.2019
 
bilet wstępu
Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959)
Retrospektywna wystawa przybliża sylwetkę i twórczość Czesława Sadowskiego (1902–1959), artysty malarza, pedagoga, społecznika, czołowego twórcy środowiska artystycznego Białegostoku okresu międzywojnia. W ramach ekspozycji, w 60. rocznicę jego śmierci, prezentujemy różnorodny pod względem tematycznym i warsztatowym dorobek pochodzący ze zbiorów prywatnych dotychczas nieznanych szerszej publiczności.
Kuratorzy wystawy: Marta Pietruszko, Sebastian Wicher
 
 
LEGIONOWA 2   13.09 ― 20.10.2019
 
bilet wstępu
Sny, widzenia i przywidzenia. Beata Wasilewicz
„Przestrzeń, w której się znalazła, miała w sobie coś niezwykłego – z jednej strony zamykała ją ściana kulis, z drugiej zaś otwierała się na widok bezkresnego pejzażu. Wyglądało to tak, jakby ściana nie istniała. Było w tej sytuacji coś zastanawiającego, odkrywała nowe możliwości poruszania się. Wystarczyło też zadać pytanie, by otrzymać odpowiedź”.
Koordynator wystawy: Dawid Bujno
 
 
WIKTORII 5   27.07 ― 1.09.2019
 
bilet wstępu
Spotkania Fotograficzne. Białystok 2018
Prezentacja prac trzeciej edycji pleneru fotograficznego realizowanego wspólnie przez Galerię im. Sleńdzińskich oraz Okręg Północno-Wschodni Związku Polskich Artystów Fotografików. Spotkanie odbyło się między 2 a 5 września 2018 r.
Kurator wystawy: Bogusław Florian Skok
 
 
WIKTORII 5   7.09 ― 22.09.2019
 
bilet wstępu
Rzecz ujmując. Katarzyna Zabłocka
„Rzecz ujmując” jest próbą „ujęcia rzeczywistości”, jej fragmentów, z różnymi zdarzeniami, refleksjami  i stanami. Odnosi się także do formalnego zabiegu ujmowania rzeczy czyli sytuacji w której symbole, skróty, odjęcie, brak, eliminacja tworzą nową jakość. Jest to też próba zdefiniowania poprzez „rejestr” uważności przeżywania, refleksji im towarzyszących oraz pełni ważną rolę w  ocalaniu „mojej pamięci codzienności”.
Koordynatorka wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska
 
 
WIKTORII 5   27.09.2019 ― 3.11.2019
 
bilet wstępu
Cytaty z jednej rzeczywistości. Andrzej Jerzy Lech. Białystok INTERPHOTO 2019
„Moja fotografia. Pokój z widokiem na Mały Staw. Czy powinienem? Okno z dużymi uszami. I ten śmieszny haczyk pod staroświecką zasłoną z frędzelkami. Ależ to ładnie się wszystko ułożyło. Jedni mówią »fotograficzne widzenie«. Ale są to bzdury oczywiście. A ja tylko pomyślałem o nadchodzącej podroży, o uczuciu jakiejś pustki, oderwania. Idę tak jak chciałeś”.
Aranżacja wystawy: Andrzej Jerzy Lech
 
 
WYDARZENIA 
 
 
RONDO A. HASBACHA, DOJLIDY   spacer   1.09.2019 (niedziela) 11:00-12:00
wstęp wolny
Znikające miejsca i ludzie. Spacer edukacyjny
Kontynuacja projektu odkrywającego ślady ulic, budynków oraz historii ludzi ważnych dla tożsamości historycznej i kulturowej Białegostoku.
Tym razem białostoczanie poznają bliżej Dojlidy. To dzielnica znana, ale też skrywająca wiele zapomnianych historii. Starsza niż samo miasto, powstała bowiem w XV wieku, a jej właścicielem był litewski możnowładca Jakub Raczko-Tabutowicz. Dojlidy, w przeciwieństwie do Białegostoku od 1569 roku będącego częścią Korony, należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W połowie XIX wieku właścicielem tzw. „hrabstwa” zabłudowskiego, w skład którego wchodziły Dojlidy, został Aleksander J. Kruzensztejn, syn słynnego admirała i podróżnika Adama Johana Kruzensteina i dziadek popularnego w międzywojennym Białymstoku pułkownika Mikołaja Kawelina. To on zbudował w Dojlidach okazały pałac w stylu renesansowej willi włoskiej. W okresie międzywojennym rezydencja ze wspaniałym parkiem przeszła w ręce księcia Jerzego Lubomirskiego. Z jego osobą wiąże się wskrzeszenie dawnych tradycji browarniczych i rozbudowa słynnego w Polsce browaru. Drugi pałacyk, w stylu neorenesansu francuskiego, niderlandzkiego i toskańskiego, związany jest z historią rodu Hasbachów.
W 1919 roku Dojlidy weszły w skład Białegostoku. Słynęły już nie tylko z fabryki i browaru, ale stały się też ważnym, trochę elitarnym miejscem wypoczynku białostoczan – z plażą, kajakami i kortem tenisowym.
Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar 2019
Prowadzący: Jolanta Szczygieł-Rogowska, Wojciech Bokłago
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   projekcja filmowa   6.09.2019 (piątek) 18:00-19:30
wstęp wolny
Premiera filmu „Skorupy” . Projekt: Skorupy – wieś w środku miasta
Pasjonująca opowieść o dorożkarskiej, sielskiej wsi, w której mieszkali wielbiciele ogrodów, koni i zwierząt wszelakich, o zapomnianej fabryce Herbsta i niegdysiejszym kąpielisku nad rzeką Dolistówką. Swoje wspomnienia o dawnej wsi snuje kilkunastu starszych mieszkańców Skorup.
Film dokumentalny „Skorupy” (100') autorstwa Tomasza Wiśniewskiego zrealizowało Stowarzyszenie Zapomniany Białystok w ramach wsparcia ze strony Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Podlaskie Lokalnie.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Zapomniany Białystok i Galeria im Sleńdzińskich w Białymstoku
 
   
WIKTORII 5   wernisaż   7.09.2019 (sobota) 17:00
wstęp wolny
Rzecz ujmując. Katarzyna Zabłocka
„Rzecz ujmując” jest próbą „ujęcia rzeczywistości”, jej fragmentów, z różnymi zdarzeniami, refleksjami  i stanami. Niezauważone, pomijane lub przeoczone w oglądzie i odbiorze rzeczywistości dnia codziennego gesty, relacje i sytuacje umykają bezpowrotnie. Problematyka prac dotyczy otaczającej nas rzeczywistości, pamięci i emocji. Kondycji 
i uważności w przeżywaniu codzienności.
„Rzecz ujmując” odnosi się także do formalnego zabiegu ujmowania rzeczy czyli sytuacji, w której symbole, skróty, odjęcie, brak, eliminacja tworzą nową jakość. Owe „ujęcie” staje się być precyzyjniejsze, dokładniejsze i pełniejsze w późniejszym odczytywaniu realizacji przez swą „ażurowość”. Jest to też próba zdefiniowania poprzez „rejestr” uważności przeżywania, refleksji im towarzyszących oraz pełni ważną rolę w  ocalaniu „mojej pamięci codzienności”.
Zapis został poddany różnego rodzaju zabiegom i ingerencjom. Projekt inspirowany jest lekturą pt. „Przygody plastyczne fotografii” Urszuli Czartoryskiej.  
„W swoich pracach, bez względu na medium, staram się być skupiona na człowieku. Odkrywanie emocji, zachowań i relacji jest dla mnie bardzo istotne. Działania dokamerowe i inscenizacje są pretekstem do opowieści o uchwytnej części istoty człowieczeństwa. Realizacje są lustrem mojej samoświadomości, będącej w ciągłym procesie, poszukującej odpowiedzi i stawiającej coraz to nowe pytania. Często pracuję cyklami zestawów fotograficznych i dyptykami, wynika to z pewnego niedosytu i głodu, a może pewnych ograniczeń i niezadowolenia. Potrafię wpadać w szczery zachwyt, obserwując ludzi i sytuacje, bądź tworzyć je na potrzeby wzbudzania zachwytu u innych. Jest we mnie ciągła potrzeba kreacji i jeśli nawet nie dochodzi do powstania pracy, to już sam koncept mnie zadowala. Człowiek, sacrum i fenomen przyrody, to główne tematy moich realizacji. Równie ważny jak proces rejestru jest moment weryfikacji, edycji, montażu. Zdarza mi się uciekać do gestów malarskich w fotografii na etapie edycji. Studiuję materię rejestru i staram się ją czynić poprzez edycję i zabiegi plastyczne uległym materiałem do wyrażania wyobrażeń o świecie, próbując poszerzyć granice fotografii i rzeczywistości w celu rzeczy ujęcia”. [Katarzyna Zabłocka]
 
Katarzyna Zabłocka – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu / Wydział Sztuk Pięknych / Specjalizacja Plastyka Intermedialna. Nauczyciel w macierzystej placówce Liceum Plastycznym im. A. Grottgera w Supraślu / prowadzi autorską Pracownię Realizacji Intermedialnych. Współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny jako Lider i Trener Programu Filmoteka Szkolna. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Realizuje projekty z zakresu sztuk wizualnych oraz warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego. Laureatka: Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2015, Nagrody indywidualnej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie 2015 oraz Wyróżnienia „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej 2015. 
Wystawa realizowana jest w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku
Koordynatorka wystawy: Martyna Štěpán-Dworakowska
 
 
NOWOWARSZAWSKA   spacer   8.09.2019 (niedziela) 10:00-11:00
wstęp wolny
Spacer historyczny. Projekt: Skorupy – wieś w środku miasta
Spacer historyczny po dawnej wsi Skorupy rozpoczniemy na początku ulicy Nowowarszawskiej (naprzeciw KFC) , w sąsiedztwie mostku przy Dolistówce. Przewodnikiem będzie Adam Dembowski – od pokoleń mieszkaniec Skorup, pasjonat historii tej dzielnicy, uznany hodowca gołębi, przewodnik PTTK. Uczestnicy wydarzenia otrzymają pamiątkowe torby.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Zapomniany Białystok, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
   
WIKTORII 5   spotkanie   10.09.2019 (wtorek) 20:00
wstęp wolny
Fotografia konceptualna. Spotkanie z cyklu FotoWtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: fotografia konceptualna. Dyskusja nad zagadnieniem zostanie oparta o prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedroyć Juraha
 
 
SPORTOWA 1, BIAŁOWIEŻA   wernisaż   11.09.2019 (środa) 15:00
wstęp wolny
Dęby białowieskie. Bogusław Florian Skok
Cykl fotografii przedstawiający kilkusetletnie dęby, pomniki przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. Majestatyczność i wyjątkowość tych drzew autor podkreślił techniką fotograficzną, pozwalającą uzyskać efekt zbliżony do grafiki oraz wykonaniem zdjęć w czasie zamieci śnieżnej. Wystawa zaprezentowana zostanie w Białowieskim Ośrodku Kultury w Białowieży.
 
Bogusław Florian Skok – artysta fotograf, białostoczanin. Fotoreporter związany z białostockimi tytułami prasowymi oraz ogólnopolską „Rzeczpospolitą”. Autor wystaw indywidualnych m.in. w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, pedagog, kurator wystaw indywidualnych i zbiorowych, organizator plenerów fotograficznych, członek jury konkursów fotograficznych, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i prezes Okręgu Północno-Wschodniego ZPAF. Miłośnik dobrej kuchni i aktywnego wypoczynku pod żaglami.
Aranżacja wystawy: Bogusław Florian Skok
 
 
LEGIONOWA 2   wernisaż   13.09.2019 (piątek) 18:00
wstęp wolny
Sny, widzenia i przywidzenia. Beata Wasilewicz
Malarstwo Beaty Wasilewicz to świadome uproszczenia, przekształcenia i rekombinacje obrazów, które prowadzą do powstania światów ponadczasowych o bardzo intymnym, a czasem transcendentalnym charakterze. Niezależnie od tematu przedstawienia w twórczości artystki widoczny jest wpływ ikony. Z różnobarwnych plam wyłaniają się syntetyczne, proste kształty, pozorna abstrakcja staje się symbolicznym znakiem. Końcowym dopełnieniem obrazu jest tekst. Nie są to kaligrafowane słowa, lecz zapis szczególnie bliskich artystce myśli, wersetów z Biblii. [Elżbieta Korol]
 
Beata Wasilewicz – artysta malarz, pedagog. Urodziła się w Białymstoku. Dyplom malarstwa uzyskała w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w Instytucie Wychowania Artystycznego. Pochodzi z rodziny artystycznej, ojciec był znanym białostockim portrecistą, malarzem kościelnych i cerkiewnych polichromii. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Wystawa zrealizowana w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku.
Koordynator wystawy: Dawid Bujno
 
 
WIKTORII 5   koncert   15.09.2019 (niedziela) 17:00
wstęp wolny
Bojarskie Dinozaury. Koncert plenerowy
W muzycznym ogrodzie przy ul. Wiktorii 5 członkowie zespołu „Bojarskie Dinozaury” zaprezentują nowe utwory oraz własne aranżacje znanych szlagierów.
 
 
STACJA KOLEJOWA: BIAŁYSTOK-STAROSIELCE   wernisaż   22.09.2019 (niedziela) 11:00
wstęp wolny
Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta
Fotograficzna wystawa plenerowa zorganizowana z okazji stulecia powstania miasta Starosielce, które funkcjonowało w latach 1919-1954. Przedstawia historię tej dzielnicy Białegostoku, która zawdzięcza swoje powstanie rozwojowi sieci kolei żelaznej w Imperium Rosyjskim – tutaj rząd carski ulokował warsztaty kolejowe. Prezentowany materiał poświęcony jest więc tematyce kolejarskiej, ale ukazuje też życie mieszkańców od lat 90. XIX w., po 60. ubiegłego wieku. 
Miejsce: okolice kładki przy stacji Białystok Starosielce od strony ul. Wrocławskiej
Kuratorki wystawy: Joanna Schmidt (Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku), Agnieszka Kajdanowska (Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa)
 
 
STACJA KOLEJOWA: BIAŁYSTOK-STAROSIELCE   spacer   22.09.2019 (niedziela) 11:00
wstęp wolny
Śladami kolejarskich Starosielc. Spacer historyczny 
Wystawie „Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta” towarzyszy spacer historyczny, który poprowadzi licencjonowany przewodnik PTTK-u. Początki miasta związane są z rozwojem sieci kolei żelaznej Imperium Rosyjskiego, a pośrednio też z industrializacją Białegostoku – koleją dowożono surowiec do tutejszych fabryk. Ulokowano tu zakłady kolejowe, a przy nim osiedle dla pracowników. Wycieczka będzie więc prowadzić przez miejsca związane z dziejami kolejnictwa, a także z życiem społecznym i samorządowym miasta. 
Miejsce: okolice kładki przy stacji Białystok Starosielce od strony ul. Wrocławskiej
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   wernisaż   27.09.2019 (piątek) 16:00
wstęp wolny
Made in Opava 2. Białystok INTERPHOTO 2019
Wystawa „Made in Opava 2” swobodnie nawiązuje do znacznie większej wystawy „Made in Opava”, która, na początku tego roku, została zaprezentowana w Muzeum Historii Katowic. Obejmuje wybór prac współczesnych polskich studentów Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wśród wystawiających jest kilku studentów z Białegostoku, na przykład: Katarzyna Hanusz-Oleksy, Aleksandra Śmigielska, Artur Reszko i Maciej Jencz.
Kiedy, w 1990 r., powstał Instytut Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, we wszystkich krajach postkomunistycznych w Europie można było studiować fotografię, jako odrębny przedmiot, tylko na dwóch uniwersytetach – na FAMU w Pradze oraz w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Edytorskiej w Lipsku. Stopniowo udało się zbudować ITF jako szanowaną instytucję, która ma studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie oraz akredytację na habilitacje docentów oraz mianowanie profesorów. Prawie połowa uczniów ITF pochodzi dziś z zagranicy, głównie ze Słowacji, a jeszcze więcej z Polski, wśród pedagogów jest trzech Polaków – Jan Brykczyński, Rafał Milach i Michał Szalast. Wielu polskich absolwentów i studentów zdobyło już znaczącą pozycję nie tylko na polskiej, ale także na międzynarodowej scenie fotograficznej.
Wystawie Made in Opava towarzyszy także udźwiękowiona projekcja oraz ekspozycja studenckich książek fotograficznych i teoretycznych prac dyplomowych. Dostępny jest również 96-stronicowy, polsko-angielski, katalog.
Kuratorzy wystawy: prof. Vladimir Birgus, Michał Szalast; współpraca: Ondřej Durczak i Václav Podestát
 
 
WIKTORII 5   wernisaż   27.09.2019 (piątek) 17:00
wstęp wolny
Andrzej Jerzy Lech. Cytaty z jednej rzeczywistości. Białystok INTERPHOTO 2019
Jersey City, New Jersey. Czwartek, 15 czerwca 2000 roku
Drogi Roberto,
Właśnie przed chwilą zapaliłem Buddzie trociczka. W pracowni unosi się zapach mojej chałupy w Starym Gierałtowie. Dzisiaj jest tu wielka mgła. Otwieram okno i widzę Mały Staw. Gdzieś zapodział mi się Empire State Building. Nie widać też Hudson River, przez którą przepływam promem dwa razy dziennie. Karkonosze, „Samotnia” i pokój numer siedemnaście. Dobry papieros i na stole obok łóżka zbyt mocna herbata. Nowe zdjęcia... Wcześniej w poklejonym plastrem radiu, w którym od czasu do czasu „zwiewają” fale, histerycznie nostalgiczne Yesterday. Moja fotografia. Pokój z widokiem na Mały Staw. Czy powinienem? Okno z dużymi uszami. I ten śmieszny haczyk pod staroświecką zasłoną z frędzelkami. Ależ to ładnie się wszystko ułożyło. Jedni mówią „fotograficzne widzenie”. Ale są to bzdury oczywiście. A ja tylko pomyślałem o nadchodzącej podroży, o uczuciu jakiejś pustki, oderwania. Idę tak jak chciałeś. Cinema Paradiso… 
– Twój Andrzej
 
Andrzej Jerzy Lech – urodził się Wrocławiu (Polska). Od ponad 30 lat pracuje i mieszka w rejonie Zatoki Nowojorskiej. Jest fotografem podróżującym, pracującym wyłącznie w czarno-białej technice klasycznej. Wystawiał swoje zdjęcia na arenie międzynarodowej, w tym na Fotokinie w Kolonii, na PhotoPlus Exhibition w Nowym Jorku, na FotoFest Houston, w Teksasie; na IV Międzynarodowym Biennale Sztuki Nowoczesnej we Florencji - za swoją prezentację otrzymał Medal Medici. W 2005 roku otrzymał nagrodę Jersey City Landmarks Conservancy the J. Owen Grundy History Award. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, galeriach i muzeach, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu czy w kolekcji Icon Pictures Collection and the Pfizer Collection of Art on Paper w Nowym Yorku.
Aranżacja wystawy: Andrzej Jerzy Lech
 
 
WIKTORII 5   wykład   29.09.2019 (niedziela) 12:30
wstęp wolny
Styl życia społeczeństwa w fotografii dokumentalnej. Wykład z fotografii
Zapraszamy na wykład socjologa, fotografa i wykładowcy Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie - prof Jiriego Siostrzonka. Wykład będzie niepowtarzalna okazją do spotkania z jedną z najciekawszych osobistości europejskiej fotografii. 
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
 
 
Nowy sezon edukacyjny w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim rusza szeroka i udoskonalona oferta zajęć przygotowana w każdej z trzech siedzib Galerii. Zapraszamy grupy szkolne, rodziny z dziećmi, a także osoby indywidualne na twórcze spotkania ze sztuką. W ofercie m.in. warsztaty plastyczne i fotograficzne, cykle spotkań rodzinnych, kursy rysunku i malarstwa, lekcje muzealne i wykłady.
Pełna oferta dostępna na stronie: www.galeriaslendzinskich.pl
 
 
We wrześniu rozpoczynamy zapisy na wszystkie nasze działania edukacyjne w roku szkolnym 2019/2020:
 
- od 3.09 – zapisy grup przedszkolnych i szkolnych, bezpośrednio w siedzibie Galerii przy ul. Waryńskiego 24a lub telefonicznie: 85 652 32 77
 
- od 10.09 – zapisy na warsztaty rodzinne:
Artystyczne tropy cz. II (Waryńskiego 24a) – tel. 85 652 32 77 
Ał! Sztuka nie boli (Legionowa 2) – tel. 502 138 980  
Pstryk i już! (Wiktorii 5) – tel. 732 585 222
 
- od 10.09 – zapisy na warsztaty młodzieżowe:
Czarno-białe – tel. 85 652 32 77
Rosnę w fotografię – tel. 732 585 222
 
- od 17.09 – zapisy na warsztaty plastyczne Rosnę w sztukę
 
- cały wrzesień trwają zapisy do grup dla osób dorosłych :
Jak ugryźć sztukę? – tel. 85 652 32 77
Jak ugryźć fotografię? – tel.  732 585 222
Sztuka przed obiadem. Projekt 55+ – tel. 85 652 32 77
Czarno-białe plus – tel. 85 652 32 77
 
 
Warsztaty, które ruszają we wrześniu:
 
WIKTORII 5   warsztaty   12.09,19.09.2019 (czwartek) 17:30-19:30
Koszt zajęć: 120 zł / miesiąc (4 spotkania)
Jak ugryźć sztukę? Osoby dorosłe
Proponujemy osobom dorosłym cotygodniową porcję sztuki w postaci nietypowego kursu malarstwa. Jeśli czujecie że drzemie w Was twórczy potencjał, jeśli chcecie poczuć w sobie pasję tworzenia, poznać tajniki farb i kolorów, usłyszeć ciekawostki z życia znanych artystów, a przy tym wspaniale się bawić, te zajęcia są dla Was. Warsztaty odbywają się w nowym oddziale Galerii, z dala od zgiełku miasta – w urokliwym zakątku na Bojarach. W sezonie letnim planujemy również zajęcia plenerowe! Zapewniamy wszystkie materiały i nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia plastycznego. 
Prowadzenie: Jowita Wiśniewska
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
50% zniżki dla posiadaczy Białostockiej Karty Dużej Rodziny / Karty Aktywnego Seniora
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   16.09, 23.09, 30.09 (poniedziałek) 10:30-12:00
Koszt zajęć: 20 zł / zajęcia
Sztuka przed obiadem. Osoby w wieku 55+
Kontynuujemy cieszący się dużą popularnością cykl warsztatów dla osób dojrzałych. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy rozwijać wrażliwość plastyczną i poznawać warsztat malarski. Poszukamy inspiracji do tworzenia, poeksperymentujemy z technikami, podzielimy się wrażeniami. Na uczestników czekają również rozmowy o sztuce i ciekawe działania plastyczne. Zapewniamy materiały plastyczne, kawę i twórczą zabawę.
Prowadzenie: Jowita Wiśniewska
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
50% zniżki dla posiadaczy Karty Aktywnego Seniora
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   22.09.2019 (niedziela) 11:00-12:30
Koszt zajęć: 50 zł / dziecko (opłata za semestr; opiekunowie wstęp bezpłatny)
Artystyczne tropy. Rodziny z dziećmi 6-10 lat
Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów rodzinnych inspirowanych podróżami artystycznymi Ludomira Sleńdzińskego. Podążając śladami artysty odwiedzimy te miejsca, które go zafascynowały i znalazły odbicie w jego twórczości. Poznamy odległe zabytki oraz sztukę innych kultur, która – podobnie jak Sleńdzińskiego – zainspiruje nas do artystycznych kreacji. Podczas tegorocznej edycji warsztatów wybierzemy się do Wielkiej Brytanii i Francji, a następnie na Bliski Wschód poznając Turcję, Liban i Syrię. Każde spotkanie to inne działanie plastyczne oraz inne miejsce na mapie. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę.
Prowadzenie: Izabela Korolczuk
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77 (zapisy od 10 września)
50% zniżki dla posiadaczy Bialostockiej Karty Dużej Rodziny
 
 

 

LEGIONOWA 2   warsztaty   28.09.2019 (sobota) 11:30-13:30
Koszt zajęć: 20 zł / osoba
Beata Wasilewicz. Malowanie pastelami . Osoby dorosłe w wieku 16+
Warsztaty dla osób dorosłych (w wieku 16+) prowadzone przez autorkę wystawy „Sny, widzenia i przywidzenia”. Uczestnicy poznają technikę, w której artystka wykonała prace prezentowane w Galerii. Materiały (pastele olejne, papier) zapewnia organizator. W ramach programu „60+kultura” osoby powyżej 60. roku życia – uczestnictwo darmowe.
Prowadzenie: Beata Wasilewicz
Zgłoszenia: tel. 502 138 980
W ramach programu „60+kultura” osoby powyżej 60. roku życia – uczestnictwo darmowe.