PAŹDZIERNIK 2019

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

WYSTAWY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   27.09 ― 3.11.2019

wstęp wolny

Made in Opava 2. Białystok INTERPHOTO 2019

Ekspozycja wybranych prac studentów oraz absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej, prezentowana w ramach festiwalu Białystok Interphoto. Publiczności zostaną pokazane prace polskich twórców z podkreśleniem białostockich artystów, którzy przez udział w zajęciach ITF-u zainteresowali naszym miastem opawskich wykładowców.

Kuratorzy wystawy: Vladimir Birgus, Michał Szalast, współpraca Ondřej Durczak, Václav Podestát

 

 

SPORTOWA 1, BIAŁOWIEŻA   11.09 ― 20.10.2019

wstęp wolny

Dęby białowieskie. Bogusław Florian Skok

Cykl fotografii przedstawiający kilkusetletnie dęby będące pomnikami przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. Majestatyczność i wyjątkowość tych drzew autor podkreślił przez użycie techniki fotograficznej, pozwalającej uzyskać efekt zbliżony do grafiki oraz wykonaniem zdjęć w czasie zamieci śnieżnej. Wystawa jest prezentowana w Białowieskim Ośrodku Kultury (ul. Sportowa 1).

Aranżacja wystawy: Bogusław Florian Skok

 

 

STACJA KOLEJOWA: BIAŁYSTOK-STAROSIELCE   22.09 ― 28.10.2019

wstęp wolny

Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta

Fotograficzna wystawa plenerowa zorganizowana z okazji stulecia powstania miasta Starosielce. Przedstawia historię dzielnicy Białegostoku, która zawdzięcza swój początek rozwojowi sieci kolei żelaznej w Imperium Rosyjskim. Prezentowany materiał poświęcony jest więc tematyce kolejarskiej, ale ukazuje też życie mieszkańców od lat 90. XIX w., po 60. ubiegłego wieku.

Kuratorki wystawy: Joanna Schmidt, Agnieszka Kajdanowska

 

 

LEGIONOWA 2   25.10 ― 1.12.2019

bilet wstępu

Wiesław Jurkowski. Malarstwo

Jurkowski jest indywidualnością twórczą, która wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w życiu artystycznym Białegostoku. Przyglądając się jego ostatnim pracom malarskim, z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że jest artystą stale poszukującym. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja przygotowana przez Kamila Kopanię.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko

 

 

LEGIONOWA 2   13.09 ― 20.10.2019

bilet wstępu

Sny, widzenia i przywidzenia. Beata Wasilewicz

„Przestrzeń, w której się znalazła, miała w sobie coś niezwykłego – z jednej strony zamykała ją ściana kulis, z drugiej zaś otwierała się na widok bezkresnego pejzażu. Wyglądało to tak, jakby ściana nie istniała. Było w tej sytuacji coś zastanawiającego, odkrywała nowe możliwości poruszania się. Wystarczyło też zadać pytanie, by otrzymać odpowiedź”.

Koordynator wystawy: Dawid Bujno

 

 

WIKTORII 5   27.09.2019 ― 3.11.2019

bilet wstępu

Cytaty z jednej rzeczywistości. Andrzej Jerzy Lech. Białystok INTERPHOTO 2019

„Moja fotografia. Pokój z widokiem na Mały Staw. Czy powinienem? Okno z dużymi uszami. I ten śmieszny haczyk pod staroświecką zasłoną z frędzelkami. Ależ to ładnie się wszystko ułożyło. Jedni mówią »fotograficzne widzenie«. Ale są to bzdury oczywiście. A ja tylko pomyślałem o nadchodzącej podróży, o uczuciu jakiejś pustki, oderwania. Idę tak jak chciałeś”.

Aranżacja wystawy: Andrzej Jerzy Lech

 

 

WYDARZENIA

 

 

WIKTORII 5   spotkanie   8.10.2019 (wtorek) 20:00

wstęp wolny

Kawa i papierosy. Spotkanie z cyklu FotoWtorek

Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: kawa i papierosy. Dyskusja nad zagadnieniemzostanie oparta o prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych uczestników spotkania.

Prowadzenie: Maciej Giedroyć Juraha

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   koncert   20.10.2019 (niedziela) 12:00

wstęp wolny

Moniuszko u Sleńdzińskich. Ewelina Wojciechowska i Stefan Maciej Krassowski

Koncert Eweliny Wojciechowskiej (sopran dramatyczny) i Stefana Macieja Krassowskiego (fortepian) organizowany w ramach XV Moniuszkowskiego Festiwalu „Cztery Pory Roku – 2019”. Pamiętając o osobistej przyjaźni między rodzinami Moniuszków i Sleńdzińskich, zapraszamy na koncert poświęcony twórczości jednego z największych polskich kompozytorów. W programie usłyszeć będzie można arie i pieśni Stanisława Moniuszki wykonane przez muzyków związanych z Białymstokiem.

W programie: pieśni (Wiosna, Łza, Groźna dziewczyna, Znasz-li ten kraj, Dziewczę i ptak, Ja Ciebie kocham), arie (Gdyby rannym słonkiem…, Ha! Dzieciatko nam umiera… z opery „Halka”, Paria! On paria… z „Parii”, Zbudzić się z ułudnych snów… z „Hrabiny”, Jak będę królową… z „Rokiczany”) oraz modlitwy (Na skrzydłach pieśni, Dzięki Ci przedwieczny Panie… z opery „Flis”).

Słowo o utworach i ich twórcy: Waldemar Smaszcz

Współorganizator: Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki

 

 

LEGIONOWA 2   wernisaż   25.10.2019 (piątek) 18:00

wstęp wolny

Wiesław Jurkowski. Malarstwo

Prace Wiesława Jurkowskiego powstałe w ostatnim czasie pokazują nowy okres jego poszukiwań malarskich, związanych z analizą natury. Autor nigdy nie spoczął na laurach, nie znudził się sztuką, nie stracił chęci rozwijania własnej osobowości oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań w zakresie malarstwa. Obrazy uwodzą gamą barwną, tchną świeżością, przebija przez nie intensywność w odbieraniu bodźców i chęć ich celnego przełożenia na język sztuki. Jego prace są bardziej impresyjne, improwizacja oraz rozmalowanie przełamują kanciaste, krystaliczne, ciężkie struktury znane z wcześniejszych płócien. Pejzaże są swobodniejsze i tchną witalnością przyrody. (Kamil Kopania)

Wiesław Jurkowski (ur. 1939)  – malarz, grafik, scenograf i wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodził się w Oleszkowie koło Czarnej Białostockiej, studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1964 r. ukończył studia). W latach 1965-1970 był nauczycielem malarstwa i historii sztuki w Liceum Technik Plastycznych w Supraślu. Następnie w latach 1970-2004 był scenografem w Białostockim Teatrze Lalek. Przez niemal 40 lat wykładał w białostockim wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza, kształcąc artystów-lalkarzy. Ma na swym koncie ponad 20 wystaw indywidualnych, w tym 9 w Galerii Arsenał, ale też w warszawskiej Kordegardzie. Był zapraszany do prestiżowych przeglądów malarstwa lub grafiki w Bielsku Białej, Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Sopocie.

Wystawie towarzyszy publikacja przygotowana przez Kamila Kopanię.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko

 

 

WIKTORII 5   koncert   27.10.2019 (niedziela) 18:00

wstęp wolny

Zaduszki poetyckie. Koncert Przemka Maruchacza

Zapraszamy na koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Przemka Maruchacza, współtwórcy zespołu „Prawy Ostry” z Białegostoku, obecnie udzielającego się w zespołach „Aura Mesy” i „North Wind”,żeglarza, autora tekstów i muzyki, twórcy projektu muzycznego „Efekt Motyla”, z którym nagrał płytę do wierszy Adama Ziemianina z tomiku „Przymierzanie peruki", W solowej odsłonie łączy poezję morską, poezję śpiewaną i pop akustyczny.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wejściówki! Na początku miesiąca w Galerii przy ul. Legionowej 2 i ul. Wiktorii 5 dostępne będą do odebrania bezpłatne wejściówki. Informacji prosimy szukać na Facebooku lub pod numerem telefonu: 85 732 33 33.

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   7.10, 14.10, 21.10, 28.10.2019 (poniedziałek) 10:30-12:00

20 zł / zajęcia

Sztuka przed obiadem. Osoby w wieku 55+

Kontynuujemy cieszący się dużą popularnością cykl warsztatów dla osób dojrzałych. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy rozwijać wrażliwość plastyczną i poznawać warsztat malarski. Poszukamy inspiracji do tworzenia, poeksperymentujemy z technikami, podzielimy się wrażeniami. Na uczestników czekają również rozmowy o sztuce i ciekawe działania plastyczne. Zapewniamy materiały plastyczne, kawę i twórczą zabawę.

Prowadzenie: Jowita Wiśniewska

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: 20 zł / zajęcia   50% zniżki dla posiadaczy Karty Aktywnego Seniora

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   8.10, 22.10.2019 (wtorek) 17:00-19:00

60 zł/miesiąc

Jak ugryźć fotografię? Osoby dorosłe

Jeżeli widzieliście interesujące zdjęcie, które przyciągnęło waszą uwagę i zastanawialiście się jak zostało zrobione – przyjdźcie na zajęcia „Jak ugryźć fotografię?”. Podczas warsztatów poznacie wiele ciekawostek fotograficznych, odtworzycie zdjęcia, które Was interesują, a także samodzielnie stworzycie nowe, niemniej interesujące prace. Zgłębicie różne techniki, triki fotograficzne i sposoby na ciekawe kadry.

Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska

Zgłoszenia: 732 585 222

Koszt zajęć: 60 zł/miesiąc (2 spotkania)

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   17.10.2019 (czwartek) godziny do ustalenia

wstęp wolny

Cyjanotypia – spotkanie z historią fotografii. Warsztaty dla szkół w ramach Tygodnia Dziecka

Z okazji Tygodnia Dziecka zapraszamy zorganizowane grupy uczniów w wieku 7–12 lat na warsztaty dotyczące historii fotografii. Obecnie zdjęcia robione są przez większość z nas za pomocą łatwych do obsługi aparatów lub telefonów komórkowych. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądało to dawniej, jakie były początki utrwalania obrazu. W części praktycznej stworzą swoją własną odbitkę za pomocą jednej z najstarszych technik – cyjanotypii. Technika ta nie wymaga używania aparatu – wykorzystuje światłoczułość soli żelaza.

Prowadzenie: Joanna Schmidt

Grupy: do 20 osób

Zgłoszenia: tel. 85 732 33 33

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   27.10.2019 (niedziela) 11:00-12:30

20zł/dziecko

Smyki do plastyki! Rodziny z dziećmi w wieku 3-4 lata

 

Zapraszamy na warsztaty dla wszędobylskich, pytalskich i kreatywnych maluchów oraz ich rodziców. To niepowtarzalna okazja, by wprowadzić pociechy w świat sztuki i twórczo spędzić czas. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kim jest artysta? Tworząc wspólnie z rodzicami pracę plastyczną, przekonamy się, że każdy z nas może nim zostać! Inspiracji do naszego dzieła poszukamy na wystawie fotograficznej pt. „Made in Opava”.

Prowadzenie: Izabela Korolczuk

Zgłoszenia: 85 652 32 77

Koszt: 20zł/dziecko (opiekunowie wstęp bezpłatny)

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   5.11, 12.11, 19.11, 26.11.2019 (wtorek) 15:30-17:00

200zł/semestr

Rosnę w fotografię. Młodzież 11-15 lat

Pod merytoryczną opieką doświadczonego fotografa młodzi adepci poznają podstawy wiedzy z zakresu fotografii oraz praktycznego jej wykorzystania. Przedmiotem kursu będą zagadnienia związane m.in. ze światłem, kompozycją i kadrowaniem. Podpowiemy, jak budować własną wypowiedź fotograficzną, zastanowimy się wspólnie, co możemy fotografować i z czym wiąże się publikacja zdjęcia. Wybrane prace uczestników zostaną zaprezentowane na wystawie kończącej cykl zajęć.

Prowadzenie: Bogusław Florian Skok

Zgłoszenia: 732 585 222

Koszt: 200zł/semestr

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   8.11, 15.11, 22.11, 29.11.2019 (piątek) 18:00-20:00

120 zł / miesiąc

CZARNO-BIAŁE PLUS. Osoby dorosłe

Kurs rysunku adresowany jest do wszystkich, którzy pragną poznać podstawy rysunku i szlifować swoje umiejętności w tym zakresie. Omawiane będą takie zagadnienia, jak m.in. kompozycja, światło, perspektywa. Forma warsztatów umożliwia udział uczestników na różnym poziomie zaawansowania, opiera się bowiem na indywidualnych korektach instruktora. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych bez względu na posiadane umiejętności rysunkowe. Zapewniamy materiały plastyczne i twórczą atmosferę.

Prowadzenie:Joanna Popko

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: 120 zł / miesiąc (4 spotkania)

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD

 

 

WIKTORII 5   wykład   13.10.2019 (niedziela) 14:00

wstęp wolny

Co nam zrobił konceptualizm?! Wykład z cyklu Fotografia zmienia

„Fotografia zmienia” to cykl wykładów o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Tym razem przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze, jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy nie tylko do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców. W roku 2019/2020 podczas wykładów skupimy się na fotografii artystycznej.

Temat najbliższego spotkania: Co nam zrobił konceptualizm?! Sztuka pojęciowa zrewolucjonizowała myślenie zarówno artystów, jak i widzów. Wpłynęła także znacząco na fotografię. Służyła jako dokumentacja działań artystycznych, ale z czasem skupiła się na sobie. Nurt fotografii konceptualnej szczególnie popularny był w Polsce. Popatrzymy na prace z lat 70. i zastanowimy się, co konceptualizm zmienił w historii i jak wpłynął na współczesne realizacje.

Prowadząca: Joanna Kinowska

 

 

WIKTORII 5   wykład   27.10.2019 (niedziela) 14:00

wstęp wolny

Konserwacja fotografii. Wykład Ewy Siemieniako

Zapraszamy na spotkanie z konserwatorką fotografii Ewą Siemieniako, absolwentką Konserwacji Papieru i Skóry na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym dowiemy się jak przechowywać, zabezpieczać i konserwować zabytkowe fotografie jak również otrzymamy wskazówki w jaki sposób można zadbać o domowe archiwa zdjęć.

Prowadząca: Ewa Siemieniako