LISTOPAD 2019

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

WYSTAWY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   27.09 ― 3.11.2019

wstęp wolny

Made in Opava 2. Białystok INTERPHOTO 2019

Ekspozycja wybranych prac studentów oraz absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej. Festiwalowej publiczności zostaną zaprezentowane prace polskich twórców z podkreśleniem białostockich artystów, którzy przez udział w zajęciach ITF-u zainteresowali naszym miastem opawskich wykładowców.

Kuratorzy wystawy: Vladimir Birgus, Michał Szalast, współpraca Ondřej Durczak i Václav Podestát

 

 

LEGIONOWA 2   25.10 ― 1.12.2019

bilet wstępu

Wiesław Jurkowski. Malarstwo

Jurkowski jest indywidualnością twórczą, która wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w życiu artystycznym Białegostoku. Przyglądając się jego ostatnim pracom malarskim, z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że jest artystą stale poszukującym.

Wystawie towarzyszy publikacja przygotowana przez Kamila Kopanię.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko

 

 

WIKTORII 5   9.11 ― 8.12.2019

bilet wstępu

„Wigry nasze Wigry”. Krzysztof Gierałtowski

Suwalszczyzna, ziemia gdzie z Podlasia na stanowisko bakałarzewskiego organisty przywędrował w 1904 dziadek Kazimierz, stała się dla mojej rodziny prawdziwą małą ojczyzną.

Kurator wystawy: Krzysztof Gierałtowski

 

 

WIKTORII 5   27.09.2019 ― 3.11.2019

bilet wstępu

Cytaty z jednej rzeczywistości. Andrzej Jerzy Lech. Białystok INTERPHOTO 2019

„Moja fotografia. Pokój z widokiem na Mały Staw. Czy powinienem? Okno z dużymi uszami. I ten śmieszny haczyk pod staroświecką zasłoną z frędzelkami. Ależ to ładnie się wszystko ułożyło. Jedni mówią »fotograficzne widzenie«. Ale są to bzdury oczywiście. A ja tylko pomyślałem o nadchodzącej podróży, o uczuciu jakiejś pustki, oderwania. Idę tak jak chciałeś”.

Aranżacja wystawy: Andrzej Jerzy Lech

 

 

WYDARZENIA 

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   3.11.2019 (niedziela) 12:00

wstęp wolny

Dobri Christow – pieśni bułgarskie. Koncerty w samo południe

Recital Rafała Grozdewa (tenor), Galiny Markowej (pianino) oraz Jacka Grekowa (akordeon, dudy, kaval). Trio sławnych wykonawców przedstawi białostockiej publiczności pieśni Dobriego Chrisowa (1875-1941), jednego z ojców muzyki bułgarskiej. Muzyczna twórczość bułgarska ciągle nie jest nam dobrze znana. Zaskakuje odbiorcę niespotykaną nigdzie indziej rytmiką, specyfiką brzmieniową oraz dynamiką. Niezwykle żywiołowe bułgarskie rytmy przeplatają się z lirycznymi opowieściami o miłości, magii i „bekiarskim” życiu. Dobri Christow przypomina nieco polskich twórców romantycznych. Eksploatując szeroko muzykę ludową swojego kraju stworzył swoisty model klasycznej muzyki bułgarskiej. Jego podział rytmów nierównodzielnych i asymetrycznych stał się podstawą dla całej obecnej muzyki współczesnej, daleko wykraczającej poza granice jego ojczyzny.

 

Rafał Grozdew (tenor) – wokalista, pedagog, doktor nauk muzycznych, wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i UMSC w Lublinie. Koncerty z jego solowym udziałem zjednały mu popularność za granicą (m.in. w Szwajcarii, Francji, Niemczech) oraz były transmitowane w polskiej telewizji publicznej.

 

Galina Markowa (pianino) – ukończyła Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu pod kierunkiem W. Berzona (dyplom z wyróżnieniem w trzech specjalnościach: pianisty solisty, kameralisty i pedagoga). Jako laureatka Konkursu Muzyki Współczesnej w Sankt Petersburgu (1989) koncertowała w Czechach, Finlandii i Niemczech.

 

Jacek Grekow (akordeon, dudy, kaval) – ukończył studia muzyczne w Konserwatorium Wiedeńskim jak również w Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Nagrał 8 albumów z muzyką klasyczną, folkowa, ethno-jazzową. Koncertował w Austrii, Bułgarii, Ukrainie, Włoszech, Litwie i Niemczech.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   7.11.2019 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

Odeszli, pozostali w pamięci – zaduszki poetyckie. Czwartki u Sleńdzińskich

Jak przypomina Waldemar Smaszcz – tematyka funeralna stanowi jeden z filarów polskiej liryki od jej zarania, od czasów, gdy wielki Jan z Czarnolasu sformułował swoje Treny poświęcone maleńkiej córeczce Urszuli. Sięgnięcie po poezję przy okazji obchodów Święta Zmarłych wydaje się więc równie naturalne, jak modlitwa.

Zapraszamy na wieczór poetycki poświęcony twórczości białostockich artystów, których już nie ma wśród nas: Anny Markowej, Wiesława Kazaneckiego, Janiny Kozak-Pajkert, Mieczysława Czajkowskiego, Stefana Kamińskiego, Wiesława Szymańskiego i Eugeniusza Szulborskiego. 

Prowadzenie: Waldemar Smaszcz, Jerzy Binkowski

 

 

WIKTORII 5   wernisaż   9.11.2019 (sobota) 17:00

wstęp wolny

„Wigry nasze Wigry”. Krzysztof Gierałtowski

„Wystawa składa się z 53 czarno-białych zdjęć, 20 panoramicznych w formacie 33x71cm i 33 w formacie 33,5x46cm. Powstały one w latach 1978/1979 na obszarze dzisiejszego Wigierskiego Parku Narodowego. Fotografie pokazują różne stany jeziora, pagórkowaty pejzaż ukształtowany przez lodowiec i ludzi, którzy tam wówczas mieszkali. (...) Kiedy po latach patrzę na historyczne dziś zdjęcia, które wpisują się w modny dziś trend archeologii fotografii, widzę ich naiwność, która ostro kontrastuje z moim opartym na międzynarodowym doświadczeniu tworzeniu portretów, ale stanowi to być może o ich wartości. Widzę jednocześnie, że fotografie te są bliskie idei »Fotografii ojczystej« Jana Bułhaka, której 60. rocznicę powstania będziemy obchodzić w 2018.” Krzysztof Gierałtowski

Kurator wystawy: Krzysztof Gierałtowski

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   11.11.2019 (poniedziałek) 18:00

wstęp wolny

W 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. 

9. Wieczór wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych

Co mi tan bogactw szukać – ja nie mam nic oprócz pieśni, siedem niemieckich granatów mój dom rozwaliło we Wrześniu. [W. Broniewski]

Zapraszamy do wspólnego świętowania dnia niepodległości poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. We wrześniu obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, w której ogniu zgorzała II Rzeczpospolita, stąd też w tegorocznym repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory z lat 1939–1945. W czasie wieczoru przybliżymy także Państwu szczegóły z życia w okupowanej Polsce, zarówno z perspektywy żołnierzy Podziemia, jak i cywili. Specjalną uwagę poświęcimy dawnym mieszkańcom Wilna.

Akompaniament: Szymon Borys

Prowadzenie: Patryk Gawrychowski

 

 

WIKTORII 5   spotkanie   12.11.2019 (wtorek) 20:00

wstęp wolny

Alkohol. Spotkanie z cyklu FotoWtorek

Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: alkohol. W dyskusji nad zagadnieniempomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.

Prowadzenie: Maciej Giedroyć Juraha

 

 

WIKTORII 5   spotkanie   16.11.2019 (sobota) 17:00

wstęp wolny

Spotkanie z poezją bojarską

Zapraszamy na prezentację wierszy białostockich poetów związanych z Bojarami m.in.: Grażyny Cylwik, Anny Miler, Ryszarda Warzechy oraz Józefa Czołpińskiego. Wieczór uświetnią muzycy ze stowarzyszenia Nasze Bojary.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   koncert   24.11.2019 (niedziela) 12:00

wstęp wolny

„W saloniku Chopina”. Koncerty w samo południe

Koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku im. Ignacego Jana Paderwskiego. Młodzi adepci sztuki muzycznej z Białegostoku zaprezentują swoje osiągnięcia i postępy, sięgając do twórczości najbardziej rozpoznawalnego z polskich kompozytorów.

Wystąpią wychowankowie: prof. Violetty Bieleckiej, Ewy Barbary Rafałko, Marty Wróblewskiej, Przemysława Kummera

Akopmaniament (pianino): Monika Bierc, Ewelina Mucha-Kondratowicz

 

 

LEGIONOWA 2   spotkanie   26.11.2019 (wtorek) 18:00

wstęp wolny

„Wiesław Jurkowski, malarz, grafik, scenograf”. Promocja książki

Rozmowa o życiu i twórczości Wiesława Jurkowskiego z udziałem samego artysty i Kamila Kopani, autora monografii „Wiesław Jurkowski. Malarz, grafik, scenograf”.

 

Wiesław Jurkowski (ur. 1939) – białostocki malarz, grafik, scenografo rozpoznawalnym języku artystycznym. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (Wydział malarstwa, specjalizacja: malarstwo ścienne i grafika), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a (malarstwo) i prof. Zygmunta Karolaka (grafika). Nauczyciel malarstwa Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (1964–1970); scenograf w Białostockim Teatrze Lalek (1970–2004); wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku (1974–obecnie). Ma na swym koncie ponad 20 wystaw indywidualnych, w tym 9 w Galerii Arsenał, ale też w warszawskiej Kordegardzie. Był zapraszany do prestiżowych przeglądów malarstwa lub grafiki w Bielsku Białej, Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Sopocie. W 2000 otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury za całokształt dokonań twórczych w dziedzinie plastyki i scenografii.

 

Kamil Kopania (ur. 1979) – pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i Narodowej Akademii Sztuki Dramatycznej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Interesuje się związkami sztuki i teatru w średniowieczu, funkcją i odbiorem dzieł sztuki w średniowieczu, historią europejskiego teatru lalek oraz wybranymi aspektami sztuki współczesnej. Założyciel i prezes Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (2004–2016) – stowarzyszenia, którego celem było opracowanie i promocja „Kolekcji II” Galerii Arsenał w Białymstoku.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   28.11.2019 (czwartek) 18:00

wstęp wolny

„Summa Julitty Sleńdzińskiej”. Prezentacja wydawnictwa pod redakcją Izabeli Suchockiej

„Summa Julitty Sleńdzińskiej” to pierwsza publikacja, podsumowująca całokształt życia i twórczości ostatniej przedstawicielki głośnej wileńskiej dynastii malarskiej. Czytelnik odnajdzie tu zarówno rzetelnie opracowany życiorys artystki, jak i wspomnienia, pozwalające spojrzeć na Julittę z bardziej osobistej perspektywy. Całość, opatrzona bogatym materiałem ilustracyjnym i fotograficznym, przydać się może zarówno badaczom, jak i osobom poszukującym wyrafinowanej rozrywki. Z pewnością warto zapoznać się bliżej z dorobkiem kobiety o niezłomnym charakterze, której Białystok zawdzięcza jedną z najcenniejszych i najbardziej oryginalnych kolekcji prac plastycznych. W czasie spotkania można będzie porozmawiać z autorami książki oraz posłuchać o problemach badawczych, z jakimi musieli się mierzyć. Możliwość nabycia wydawnictwa w promocyjnej cenie.

 

Spotkanie z udziałem współautorów: prof. Elżbiety Stefańskiej, Barbary i Witolda Czarneckich; tłumaczy: Karoliny Reszeć, Ewy Androsiuk-Kotarskiej, Agnieszki Michalczuk-Puchalskiej; oraz grafików: Magdaleny Toczydłowskiej-Talarczyk, Michała Toczydłowskiego.

Prowadzenie: Olga Pacewicz

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   4.11, 18.11, 25.11.2019 (poniedziałki) 10:30-12:00

Sztuka przed obiadem/ Osoby w wieku 55+

Kontynuujemy cieszący się dużą popularnością cykl warsztatów dla osób dojrzałych. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy rozwijać wrażliwość plastyczną i poznawać warsztat malarski. Poszukamy inspiracji do tworzenia, poeksperymentujemy z technikami, podzielimy się wrażeniami. Na uczestników czekają również rozmowy o sztuce i ciekawe działania plastyczne. Zapewniamy materiały plastyczne, kawę i twórczą zabawę.

Prowadzenie: Jowita Wiśniewska

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: 20 zł / zajęcia   50% zniżki dla posiadaczy Karty Aktywnego Seniora

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   12.11, 26.11.2019 (wtorki) 17:00-19:00

Jak ugryźć fotografię? Osoby dorosłe

Jeżeli widzieliście interesujące zdjęcie, które przyciągnęło waszą uwagę i zastanawialiście się jak zostało zrobione – przyjdźcie na zajęcia „Jak ugryźć fotografię?”. Podczas warsztatów poznacie wiele ciekawostek fotograficznych, odtworzycie zdjęcia, które Was interesują, a także samodzielnie stworzycie nowe, niemniej interesujące prace. Zgłębicie różne techniki, triki fotograficzne i sposoby na ciekawe kadry.

Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska

Zgłoszenia: 732 585 222

Koszt zajęć: 60 zł / miesiąc (2 spotkania)

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   8.11, 15.11, 22.11, 29.11.2019 (piątek) 16:00-17:30

Czarno-białe. Młodzież w wieku 13+

Zapraszamy miłośników rysunku oraz młodzież przygotowującą się do studiów artystycznych i architektonicznych. Będziemy szkolić oko szukając proporcji, odkrywać fakturę i umiejętnie przenosić ją na papier, doskonalić własny styl i indywidualną kreskę. A to wszystko na profesjonalnie: na dużych formatach, przy sztalugach i w otoczeniu dzieł sztuki fotograficznej. Oprócz martwej natury wgłębimy się w studium postaci oraz zaplanujemy zajęcia plenerowe. Główne techniki to rysunek ołówkiem, węglem i tuszem.

Prowadzenie: Joanna Popko

Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77

Koszt zajęć: 200 zł / semestr

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD

 

 

WIKTORII 5   wykład   17.11.2019 (niedziela) 14:00

wstęp wolny

Od techniki do kreacji. Wykład z cyklu Fotografia zmienia

„Fotografia zmienia” to cykl wykładów o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Tym razem przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze, jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy nie tylko do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców. W roku 2019/2020 podczas wykładów skupimy się na fotografii artystycznej.

Temat najbliższego spotkania: Od techniki do kreacji. Kiedy fotografia zaczęła posiadać swój własny język? Kiedy dorosła do miana samodzielnego i osobnego medium sztuki? Te procesy zaczęły się oczywiście niemal od momentu wynalezienia fotografii i podążały równolegle z rozwojem techniki. Prześledzimy strategie XIX-wiecznych twórców; od Hipolita Bayarda do piktoralistów.

Prowadząca: Joanna Kinowska

 

 

POZOSTAŁE DZIAŁANIA EDUKACYJNE

 

 

Rosnę w sztukę   codziennie od 4.XI – 29 .XI  g. 15.30-17.00 z wyjątkiem 11.XI   WARYŃSKIEGO 24A

Jak ugryźć sztukę   7, 14, 21, 28. XI, g.17.00-19.00   WARYŃSKIEGO 24a

Ał sztuka nie boli   24.XI – 11.30-13.00   LEGIONOWA 2

Pstryk i już    3.XI – 11.00-12.30 WIKTORII 5

Artystyczne tropy   17.XI – 11.00-12.30   WARYŃSKIEGO 24A