GRUDZIEŃ 2019
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
WYSTAWY
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   6.11.2019 ― 12.07.2020
wstęp wolny
Wykonał Ludomir z Wilna Sleńdziński
Wystawa zbudowana wokół sylwetki twórczej prof. Ludomira Sleńdzińskiego. Narracja została poprowadzana od podróży artystycznych, w których uczestniczył artysta po ukończeniu studiów w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, poprzez rodzinne Wilno, twórczość portretową w znakomitych przykładach dzieł malarskich, po twórczość z okresu krakowskiego. Na uwagę zasługują obrazy i rzeźby, które artysta wykonał w trakcie II wojny światowej, zwłaszcza portrety córki uzupełnione instrumentami, na których grała Julitta Sleńdzińska.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
 
 
LEGIONOWA 2   6.12.2019 ― 2.02.2020
bilet wstępu
Siłacz. Jerzy Lengiewicz (1931–2016)
Retrospektywna wystawa jednego z najbardziej zasłużonych białostockich artystów, zdobywcy międzynarodowych nagród oraz długoletniego grafika „Gazety Współczesnej”. Ukazany zostanie przekrój 60 lat jego twórczości, w tym unikatowe prace, które nigdy nie były prezentowane białostockiej publiczności.
Kurator wystawy: Marta Pietruszko
 
 
LEGIONOWA 2   25.10 ― 1.12.2019
bilet wstępu
Malarstwo. Wiesław Jurkowski
Wiesław Jurkowski jest indywidualnością twórczą, która wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w życiu artystycznym Białegostoku. Przyglądając się jego ostatnim pracom malarskim, z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że jest artystą stale poszukującym. 
Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko
 
 
WIKTORII 5   14.12.2019 ― 19.01.2020
bilet wstępu
Kółko Krzyżyk. Maciej Giedrojć Juraha
Kółko i krzyżyk to najstarsza gra na świecie. Reguły są bardzo proste, stawką jest pasja, efektem twórczość. Do wyboru mamy „o" albo „x". Nikt nie przegrywa! Można wygrać lub zremisować. „Kolko i krzyżyk" – właśnie w taką starą zabawę grają bohaterowie portretów artysty. Czy poznamy odpowiedź na pytanie, jak się gra?
Koordynator: Arkadiusz Puchalski
 
 
WIKTORII 5   9.11 ― 8.12.2019
bilet wstępu
Wigry nasze Wigry. Krzysztof Gierałtowski
Suwalszczyzna. Ziemia, gdzie z Podlasia na stanowisko bakałarzewskiego organisty przywędrował w 1904 roku dziadek Kazimierz, stała się dla mojej rodziny prawdziwą małą ojczyzną.
Kurator wystawy: Krzysztof Gierałtowski
 
 
WYDARZENIA 
 
 
GALERIA   wyprzedaż   1-22.12.2019
wstęp wolny
Świąteczna obniżka cen. Przecena książek nawet do 80%
W galeryjnej księgarni każdy znajdzie coś dla siebie. Do zapoznania się z naszą ofertą szczególnie zachęcamy osoby zainteresowane malarstwem, grafiką, modą, fotografią lub tematyką żydowską. Od początku miesiąca aż do 22 grudnia w promocyjnej cenie będzie można nabyć pozycje takie jak: „Lilka. Helena Bohle-Szacka”, „Ślad piórka. Rzecz o twórczości Henryka Wilka (1935–2016)”, „Andrzej Górski. Transport dóbr i obrazów”, „Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959)”, „Kres świata białostockich Żydów”, „Białystok – Mayn Heym”, „Historia Związku Polskich Artystów Plastyków w Białymstoku w latach 1944–1983”, „Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. »Echo Białostockie« 1934 red. Antoni Faranowski”, a także katalogi wystaw czasowych.
 
 
WIKTORII 5   spotkanie  1.12.2019 (niedziela) 14:00
wstęp wolny
„Dzikim tropem serca”. Spotkanie z Bożeną Wajdą 
Bożena Wajda, autorka albumu „Dzikim tropem serca”, zaprasza na wędrówkę szczytami Tatr, połoninami Bieszczad, przez krainę Mazur, Puszczy Białowieskiej, drogami i ścieżkami dolin dzikich rzek, lasów, łąk... Zauroczona światem i głębią uczuć człowieka, poszukując nieprzemijającego piękna, zapisuje go obrazem i słowem. Ocala świat marzeń, przywraca życiu nadzieję, wskrzesza miłość i wiarę, pozostawia radość i piękno. Usłyszmy jej przesłanie i spójrzmy w oczy przyrody, zwierząt, roślin, wiatru i w serce człowieka. Poczujmy wolność, dzikość, piękno.
Bożena Wajda – pochodzi z Komorowa pod Warszawą. Od lat związana jest z Tatrami. Mieszka w leśnym domu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Technikum Leśnego. Jest przewodnikiem tatrzańskim i instruktorem narciarskim. Jej pasją jest obserwowanie i fotografowanie dzikiej przyrody, w szczególności zwierząt. Bożena jest mistrzynią wczesnego wstawania, tropienia i wyczekiwania. W fotograficznych konkursach przyrodniczych zdobyła kilkakrotnie nagrody i wyróżnienia. Swoje zdjęcia prezentowała na wystawach w Zakopanem, Warszawie, Białymstoku, Białowieży, Poroninie i wielu miasteczkach na Mazurach. 
 
 
WIKTORII 5  spotkanie   3.12.2019 (wtorek) 18:00
wstęp wolny
Bojarska wigilia. Spotkanie świąteczne
Zapraszamy na spotkanie opłatkowe organizowane przez Stowarzyszenie „Nasze Bojary”. Wspólnemu śpiewaniu kolęd, składanym życzeniom podczas łamania się opłatkiem, towarzyszyć będzie akompaniament pianina.
 
 
LEGIONOWA 2   spotkanie   6.12.2019 (piątek) 18:00
wstęp wolny
Siłacz. Jerzy Lengiewicz (1931–2016)
Retrospektywna wystawa twórczości Jerzego Lengiewicza, najaktywniejszego artysty Białegostoku, czołowego awangardzisty lat 50. i 60. na naszym terenie, niezmordowanego twórcy i animatora życia artystycznego. Wyprawa poprzez style, nurty i dekady, nawiązania do powszechnej historii sztuki i własne twórcze poszukiwania. Na wystawie zaprezentowane będą unikatowe rysunki z lat 50., a także niewystawiana od ponad 50 lat metalowa makieta jego monumentalnej instalacji wykonanej na I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 r.
Jerzy Lengiewicz (1931–2016) – malarz i grafik, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodził się w Sokółce, studiował jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od połowy lat 50. XX w. czynnie współtworzył białostockie środowisko artystyczne, przeszczepiając na lokalny grunt najnowsze prądy artystyczne: abstrakcję geometryczną, malarstwo materii. Organizował plenery białowieskie, działał społecznie w Białostockim Oddziale, potem Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, do którego należał od 1960 r. Współpracował m.in. ze słynną Galerią „EL” w Elblągu, w 1965 r. w ramach organizowanego tam Biennale Form Przestrzennych wykonał monumentalną rzeźbę, która do dziś zdobi park im. M. Kajki. Wystawiał też wielokrotnie na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Jego najgłośniejsze dokonania to wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Monte Carlo (1966) czy też grupowy złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Juvisy-sur-Orge pod Paryżem (1969). Od 1957 r. do 1994 r. pracował jako redaktor graficzny „Gazety Białostockiej”, później „Gazety Współczesnej”. Miał na swym koncie ponad 80 wystaw zbiorowych i indywidualnych. 
Kurator wystawy: Marta Pietruszko
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   8.12.2019 (niedziela) 14:00
wstęp wolny
„Śledziologia, czyli co Szeptucha szepcze do ucha?”
Premiera filmu animowanego Agnieszki Waszczeniuk
Ciekawski człowiek z kamerą zagaduje napotkaną na białostockim Rynku Kościuszki Babkę. Z pozoru zwykła kobieta zaskakująco dużo wie o podlaskich uzdrowicielach ludowych. Kim są Szeptuchy? Skąd biorą swoją moc? Czego używają do leczenia? Jakimi chorobami najczęściej się zajmują? Czemu wiatr jest niebezpieczny? Jak można się nabawić urokliwych oczu? I co wspólnego ma kołtun z bólem brzucha? Na te wszystkie pytania, niezupełnie spokojnie, stara się odpowiedzieć Babka…
„Śledziologia...” po filmie „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” jest drugą z serii animowaną kreskówką w dorobku Agnieszki Waszczeniuk, dotyczącą niezwykłej podlaskiej codzienności. Film zrealizowany został w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku 2019. Pokaz w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 będzie premierą.
Agnieszka Waszczeniuk (1989) – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Specjalizuje się w technice animacji sypanej paloną kawą oraz animacji rysunkowej. Współpracowała z teatrami: Teatr Wierszalin w Supraślu („Plastynaci” 2009, reż. Rafał Gąsowski, „Złoty Deszcz” 2015, reż. Piotr Tomaszuk), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („O dziewczynce, która podeptała chleb” 2017, reż. Przemysław Jaszczak), Wrocławski Teatr Współczesny („Panna Nikt” 2017, reż. Paweł Passini), Wrocławski Teatr Lalek („Odd i Luna” 2018, reż. Przemysław Jaszczak), Teatr Ludowy w Krakowie („Mistrz i Małgorzata” 2018, reż. Paweł Passini). Zrealizowała szereg animowanych czołówek dla kabaretu Fair Play Crew. W latach 2013–2016 pracowała w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. Swoje realizacje pokazywała na ponad 70 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Filmografia: „Ty tu bywasz” (2013), „Kokieteria, czyli jak kobiety uwodzą” (2014), „Niebo nade mną” (2015), „Ślady ulotne” (2016), „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” (2016), „Śledziologia, czyli co Szeptucha szepcze do ucha” (2019).
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   koncert   8.12.2019 (niedziela) 17:00
wstęp wolny
Muzyka na skrzypce i continuo czasów Izabeli Branickiej
Sonia Hrechorowicz i Weronika Zimnoch
Koncert Soni Hrechorowicz (klawesyn) i Weroniki Zimnoch (skrzypce barokowe) na zakończenie Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego.
W programie muzyka na skrzypce i continuo czasów Izabeli Branickiej: Franz Benda (1709–1786), Sonata na skrzypce i basso continuo a-moll, C.P.E. Bach (1714–1788), Sonata na klawesyn i skrzypce D-dur, Franz Benda (1709–1786), Sonata na skrzypce i basso continuo g-moll, C.P.E. Bach (1714–1788), Sonata na skrzypce i klawesyn g-moll.
Izabella Branicka prowadziła bogaty kulturalnie salon artystyczny. Była mecenasem sztuki; sprowadzała do Białegostoku artystów o światowej sławie z Monachium, Mediolanu czy Londynu. Powyższy program prezentuje utwory kompozytorów związanych z dworem w Wiedniu – bardzo popularnych i wpływowych w Europie za czasów kulturalnej działalności Izabelli. 
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   10.12.2019 (wtorek) 20:00
wstęp wolny
Portret w fotografii ślubnej. Spotkanie z cyklu FotoWtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: portret w fotografii ślubnej. W dyskusji nad zagadnieniem pomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedrojć Juraha
 
 
WIKTORII 5   wernisaż   14.12.2019 (sobota) 17:00
wstęp wolny
Kółko Krzyżyk. Maciej Giedrojć Juraha
Proszę Państwa, zapraszamy do gry! Kółko i krzyżyk to najstarsza gra na świecie. Reguły są bardzo proste, stawką jest pasja, efektem twórczość. Do wyboru mamy „o" albo „x". Nikt nie przegrywa! Można wygrać lub zremisować. „Kolko i krzyżyk" – właśnie w taką starą zabawę grają bohaterowie portretów artysty. Czy poznamy odpowiedź na pytanie, jak się gra?
Maciej Giedrojć Juraha – Białostoczanin, fotografuje od 20 lat, łączy swoją pasję z pracą. Ulubione przestrzenie twórcze to portret, taniec i architektura oraz fotografia koncepcyjna.
Koordynator: Arkadiusz Puchalski
 
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   3.12, 10.12, 17.12.2019 (wtorki) 17:00-19:00
Koszt zajęć: 120 zł / miesiąc
Jak ugryźć fotografię? Osoby dorosłe
Jeżeli widzieliście interesujące zdjęcie, które przyciągnęło waszą uwagę i zastanawialiście się jak zostało zrobione – przyjdźcie na zajęcia „Jak ugryźć fotografię?”. Podczas warsztatów poznacie wiele ciekawostek fotograficznych, odtworzycie zdjęcia, które Was interesują, a także samodzielnie stworzycie nowe, niemniej interesujące prace. Zgłębicie różne techniki, triki fotograficzne i sposoby na ciekawe kadry.
Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska
Zgłoszenia: 732 585 222
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   6.12, 13.12.2019 (piątki) 16:00-17:30
Koszt zajęć: 200 zł / semestr
Czarno-białe. Młodzież w wieku 13+
Zapraszamy miłośników rysunku oraz młodzież przygotowującą się do studiów artystycznych
i architektonicznych. Będziemy szkolić oko, szukając proporcji, odkrywać fakturę i umiejętnie
przenosić ją na papier, doskonalić własny styl i indywidualną kreskę. A to wszystko na profesjonalnie: na dużych formatach, przy sztalugach i w otoczeniu dzieł sztuki fotograficznej. Oprócz martwej natury wgłębimy się w studium postaci oraz zaplanujemy zajęcia plenerowe. Główne techniki to rysunek ołówkiem, węglem i tuszem.
Prowadzenie: Joanna Popko
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   15.12.2019 (niedziela) 11:00-12:30
warsztaty bezpłatne
Kartki jak dawniej. Warsztaty międzypokoleniowe
Międzypokoleniowe warsztaty tworzenia kartek świątecznych. Inspiracją do spotykania będzie film Piotra Znanieckiego o twórczyni ozdób świątecznych z dzielnicy Skorupy. Na podstawie archiwalnych pocztówek świątecznych uczestnicy wykonają własne. Będziemy pracować w technice kolażu.
Prowadzenie: Monika Marciniak
Zgłoszenia: tel. 732 33 33
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD
 
 
WIKTORII 5   wykład   15.12.2019 (niedziela) 14:00
wstęp wolny
Nowe medium/Nowa fotografia. Wykład z cyklu Fotografia zmienia
 
„Fotografia zmienia” to cykl wykładów o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Tym razem przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze, jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy nie tylko do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców. W roku 2019/2020 podczas wykładów skupimy się na fotografii artystycznej.
Temat najbliższego spotkania: Nowe medium/Nowa fotografia. Pierwsza ćwierć XX wieku to niemal ciągła rewolucja w sztuce, następujące po sobie nowe nurty: kubizm, futuryzm, konstruktywizm itd. Jak na te trzęsienia ziemi w sztuce reagowała fotografia? Zmieniła się nie do poznania, stała się dorosła. Poznamy język nowej fotografii, a raczej przypomnimy sobie coś, co – jak się okaże – doskonale znamy.
Prowadząca: Joanna Kinowska
 
 
WIKTORII 5   wykład   30.12.2019 (poniedziałek) 16:00
wstęp wolny
Wilno - Białystok
Hipotetyczna trasa migracji artystów w latach 1939-1949
 
Prowadząca: Ewa Tatar
 
 
 
 
Podpis do zdjęcia: Okładka katalogu Wystawy Nowej Sztuki, Wilno 1923, projekt: Władysław Strzemiński. Źródło: https://monoskop.org/New_Art_Exhibition_(1923)
 
 
 
Zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku
 
 
GRUDZIEŃ 2019
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
WYSTAWY
WARYŃSKIEGO 24A
6.11.2019 ― 12.07.2020
wstęp wolny
Wykonał Ludomir z Wilna Sleńdziński
Wystawa zbudowana wokół sylwetki twórczej prof. Ludomira Sleńdzińskiego. Narracja została poprowadzana od podróży artystycznych, w których uczestniczył artysta po ukończeniu studiów w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, poprzez rodzinne Wilno, twórczość portretową w znakomitych przykładach dzieł malarskich, po twórczość z okresu krakowskiego. Na uwagę zasługują obrazy i rzeźby, które artysta wykonał w trakcie II wojny światowej, zwłaszcza portrety córki uzupełnione instrumentami, na których grała Julitta Sleńdzińska.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
LEGIONOWA 2
6.12.2019 ― 2.02.2020
bilet wstępu
Siłacz. Jerzy Lengiewicz (1931–2016)
Retrospektywna wystawa jednego z najbardziej zasłużonych białostockich artystów, zdobywcy międzynarodowych nagród oraz długoletniego grafika „Gazety Współczesnej”. Ukazany zostanie przekrój 60 lat jego twórczości, w tym unikatowe prace, które nigdy nie były prezentowane białostockiej publiczności.
Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko
LEGIONOWA 2
25.10 ― 1.12.2019
bilet wstępu
Malarstwo. Wiesław Jurkowski
Wiesław Jurkowski jest indywidualnością twórczą, która wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w życiu artystycznym Białegostoku. Przyglądając się jego ostatnim pracom malarskim, z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że jest artystą stale poszukującym. 
Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko
WIKTORII 5
14.12.2019 ― 19.01.2020
bilet wstępu
Kółko Krzyżyk. Maciej Giedrojć Juraha
Kółko i krzyżyk to najstarsza gra na świecie. Reguły są bardzo proste, stawką jest pasja, efektem twórczość. Do wyboru mamy „o" albo „x". Nikt nie przegrywa! Można wygrać lub zremisować. „Kolko i krzyżyk" – właśnie w taką starą zabawę grają bohaterowie portretów artysty. Czy poznamy odpowiedź na pytanie, jak się gra?
Koordynator: Arkadiusz Puchalski
WIKTORII 5
9.11 ― 8.12.2019
Wigry nasze Wigry. Krzysztof Gierałtowski
Suwalszczyzna. Ziemia, gdzie z Podlasia na stanowisko bakałarzewskiego organisty przywędrował w 1904 roku dziadek Kazimierz, stała się dla mojej rodziny prawdziwą małą ojczyzną.
Kurator wystawy: Krzysztof Gierałtowski
WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY
GALERIA
wyprzedaż
1-22.12.2019
Świąteczna obniżka cen
Przecena książek nawet do 80%
W galeryjnej księgarni każdy znajdzie coś dla siebie. Do zapoznania się z naszą ofertą szczególnie zachęcamy osoby zainteresowane malarstwem, grafiką, modą, fotografią lub tematyką żydowską. Od początku miesiąca aż do 22 grudnia w promocyjnej cenie będzie można nabyć pozycje takie jak: „Lilka. Helena Bohle-Szacka”, „Ślad piórka. Rzecz o twórczości Henryka Wilka (1935–2016)”, „Andrzej Górski. Transport dóbr i obrazów”, „Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959)”, „Kres świata białostockich Żydów”, „Białystok – Mayn Heym”, „Historia Związku Polskich Artystów Plastyków w Białymstoku w latach 1944–1983”, „Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. »Echo Białostockie« 1934 red. Antoni Faranowski”, a także katalogi wystaw czasowych.
WIKTORII 5
spotkanie
1.12.2019 (niedziela) 14:00
„Dzikim tropem serca”
Spotkanie z Bożeną Wajdą 
Bożena Wajda, autorka albumu „Dzikim tropem serca”, zaprasza na wędrówkę szczytami Tatr, połoninami Bieszczad, przez krainę Mazur, Puszczy Białowieskiej, drogami i ścieżkami dolin dzikich rzek, lasów, łąk... Zauroczona światem i głębią uczuć człowieka, poszukując nieprzemijającego piękna, zapisuje go obrazem i słowem. Ocala świat marzeń, przywraca życiu nadzieję, wskrzesza miłość i wiarę, pozostawia radość i piękno. Usłyszmy jej przesłanie i spójrzmy w oczy przyrody, zwierząt, roślin, wiatru i w serce człowieka. Poczujmy wolność, dzikość, piękno.
Bożena Wajda – pochodzi z Komorowa pod Warszawą. Od lat związana jest z Tatrami. Mieszka w leśnym domu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Technikum Leśnego. Jest przewodnikiem tatrzańskim i instruktorem narciarskim. Jej pasją jest obserwowanie i fotografowanie dzikiej przyrody, w szczególności zwierząt. Bożena jest mistrzynią wczesnego wstawania, tropienia i wyczekiwania. W fotograficznych konkursach przyrodniczych zdobyła kilkakrotnie nagrody i wyróżnienia. Swoje zdjęcia prezentowała na wystawach w Zakopanem, Warszawie, Białymstoku, Białowieży, Poroninie i wielu miasteczkach na Mazurach. 
WIKTORII 5
spotkanie
3.12.2019 (wtorek) 18:00
Bojarska wigilia
Spotkanie świąteczne
Zapraszamy na spotkanie opłatkowe organizowane przez Stowarzyszenie „Nasze Bojary”. Wspólnemu śpiewaniu kolęd, składanym życzeniom podczas łamania się opłatkiem, towarzyszyć będzie akompaniament pianina.
LEGIONOWA 2
spotkanie
6.12.2019 (piątek) 18:00
Siłacz
Jerzy Lengiewicz (1931–2016)
Retrospektywna wystawa twórczości Jerzego Lengiewicza, najaktywniejszego artysty Białegostoku, czołowego awangardzisty lat 50. i 60. na naszym terenie, niezmordowanego twórcy i animatora życia artystycznego. Wyprawa poprzez style, nurty i dekady, nawiązania do powszechnej historii sztuki i własne twórcze poszukiwania. Na wystawie zaprezentowane będą unikatowe rysunki z lat 50., a także niewystawiana od ponad 50 lat metalowa makieta jego monumentalnej instalacji wykonanej na I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 r.
Jerzy Lengiewicz (1931–2016) – malarz i grafik, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodził się w Sokółce, studiował jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od połowy lat 50. XX w. czynnie współtworzył białostockie środowisko artystyczne, przeszczepiając na lokalny grunt najnowsze prądy artystyczne: abstrakcję geometryczną, malarstwo materii. Organizował plenery białowieskie, działał społecznie w Białostockim Oddziale, potem Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, do którego należał od 1960 r. Współpracował m.in. ze słynną Galerią „EL” w Elblągu, w 1965 r. w ramach organizowanego tam Biennale Form Przestrzennych wykonał monumentalną rzeźbę, która do dziś zdobi park im. M. Kajki. Wystawiał też wielokrotnie na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Jego najgłośniejsze dokonania to wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Monte Carlo (1966) czy też grupowy złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Juvisy-sur-Orge pod Paryżem (1969). Od 1957 r. do 1994 r. pracował jako redaktor graficzny „Gazety Białostockiej”, później „Gazety Współczesnej”. Miał na swym koncie ponad 80 wystaw zbiorowych i indywidualnych. 
Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko
 
WIKTORII 5
spotkanie
8.12.2019 (niedziela) 14:00
„Śledziologia, czyli co Szeptucha szepcze do ucha?”
Premiera filmu animowanego Agnieszki Waszczeniuk
Ciekawski człowiek z kamerą zagaduje napotkaną na białostockim Rynku Kościuszki Babkę. Z pozoru zwykła kobieta zaskakująco dużo wie o podlaskich uzdrowicielach ludowych. Kim są Szeptuchy? Skąd biorą swoją moc? Czego używają do leczenia? Jakimi chorobami najczęściej się zajmują? Czemu wiatr jest niebezpieczny? Jak można się nabawić urokliwych oczu? I co wspólnego ma kołtun z bólem brzucha? Na te wszystkie pytania, niezupełnie spokojnie, stara się odpowiedzieć Babka…
„Śledziologia...” po filmie „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” jest drugą z serii animowaną kreskówką w dorobku Agnieszki Waszczeniuk, dotyczącą niezwykłej podlaskiej codzienności. Film zrealizowany został w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku 2019. Pokaz w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 będzie premierą.
Agnieszka Waszczeniuk (1989) – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Specjalizuje się w technice animacji sypanej paloną kawą oraz animacji rysunkowej. Współpracowała z teatrami: Teatr Wierszalin w Supraślu („Plastynaci” 2009, reż. Rafał Gąsowski, „Złoty Deszcz” 2015, reż. Piotr Tomaszuk), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („O dziewczynce, która podeptała chleb” 2017, reż. Przemysław Jaszczak), Wrocławski Teatr Współczesny („Panna Nikt” 2017, reż. Paweł Passini), Wrocławski Teatr Lalek („Odd i Luna” 2018, reż. Przemysław Jaszczak), Teatr Ludowy w Krakowie („Mistrz i Małgorzata” 2018, reż. Paweł Passini). Zrealizowała szereg animowanych czołówek dla kabaretu Fair Play Crew. W latach 2013–2016 pracowała w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. Swoje realizacje pokazywała na ponad 70 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Filmografia: „Ty tu bywasz” (2013), „Kokieteria, czyli jak kobiety uwodzą” (2014), „Niebo nade mną” (2015), „Ślady ulotne” (2016), „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” (2016), „Śledziologia, czyli co Szeptucha szepcze do ucha” (2019).
WARYŃSKIEGO 24A
koncert
8.12.2019 (niedziela) 17:00
Muzyka na skrzypce i continuo czasów I. Branickiej
Sonia Hrechorowicz i Weronika Zimnoch
Koncert Soni Hrechorowicz (klawesyn) i Weroniki Zimnoch (skrzypce barokowe) na zakończenie Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego.
W programie muzyka na skrzypce i continuo czasów Izabeli Branickiej: Franz Benda (1709–1786), Sonata na skrzypce i basso continuo a-moll, C.P.E. Bach (1714–1788), Sonata na klawesyn i skrzypce D-dur, Franz Benda (1709–1786), Sonata na skrzypce i basso continuo g-moll, C.P.E. Bach (1714–1788), Sonata na skrzypce i klawesyn g-moll.
Izabella Branicka prowadziła bogaty kulturalnie salon artystyczny. Była mecenasem sztuki; sprowadzała do Białegostoku artystów o światowej sławie z Monachium, Mediolanu czy Londynu. Powyższy program prezentuje utwory kompozytorów związanych z dworem w Wiedniu – bardzo popularnych i wpływowych w Europie za czasów kulturalnej działalności Izabelli. 
WIKTORII 5
spotkanie
10.12.2019 (wtorek) 20:00
Portret w fotografii ślubnej
Spotkanie z cyklu FotoWtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: portret w fotografii ślubnej. W dyskusji nad zagadnieniem pomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedrojć Juraha
WIKTORII 5
wernisaż
14.12.2019 (sobota) 17:00
Kółko Krzyżyk
Maciej Giedrojć Juraha
Proszę Państwa, zapraszamy do gry! Kółko i krzyżyk to najstarsza gra na świecie. Reguły są bardzo proste, stawką jest pasja, efektem twórczość. Do wyboru mamy „o" albo „x". Nikt nie przegrywa! Można wygrać lub zremisować. „Kolko i krzyżyk" – właśnie w taką starą zabawę grają bohaterowie portretów artysty. Czy poznamy odpowiedź na pytanie, jak się gra?
Maciej Giedrojć Juraha – Białostoczanin, fotografuje od 20 lat, łączy swoją pasję z pracą. Ulubione przestrzenie twórcze to portret, taniec i architektura oraz fotografia koncepcyjna.
Koordynator: Arkadiusz Puchalski
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
WIKTORII 5
warsztaty
3.12, 10.12, 17.12.2019 (wtorki) 17:00-19:00
Jak ugryźć fotografię?
Osoby dorosłe
Jeżeli widzieliście interesujące zdjęcie, które przyciągnęło waszą uwagę i zastanawialiście się jak zostało zrobione – przyjdźcie na zajęcia „Jak ugryźć fotografię?”. Podczas warsztatów poznacie wiele ciekawostek fotograficznych, odtworzycie zdjęcia, które Was interesują, a także samodzielnie stworzycie nowe, niemniej interesujące prace. Zgłębicie różne techniki, triki fotograficzne i sposoby na ciekawe kadry.
Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska
Zgłoszenia: 732 585 222
Koszt zajęć: 120 zł / miesiąc (4 spotkania)
WIKTORII 5
warsztaty
6.12, 13.12.2019 (piątek) 16:00-17:30
Czarno-białe
Młodzież w wieku 13+
Zapraszamy miłośników rysunku oraz młodzież przygotowującą się do studiów artystycznych
i architektonicznych. Będziemy szkolić oko, szukając proporcji, odkrywać fakturę i umiejętnie
przenosić ją na papier, doskonalić własny styl i indywidualną kreskę. A to wszystko na profesjonalnie: na dużych formatach, przy sztalugach i w otoczeniu dzieł sztuki fotograficznej. Oprócz martwej natury wgłębimy się w studium postaci oraz zaplanujemy zajęcia plenerowe. Główne techniki to rysunek ołówkiem, węglem i tuszem.
Prowadzenie: Joanna Popko
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: 200 zł / semestr
WIKTORII 5
warsztaty
15.12.2019 (niedziela) 11:00-12:30
Kartki jak dawniej
Warsztaty międzypokoleniowe
Międzypokoleniowe warsztaty tworzenia kartek świątecznych. Inspiracją do spotykania będzie film Piotra Znanieckiego o twórczyni ozdób świątecznych z dzielnicy Skorupy. Na podstawie archiwalnych pocztówek świątecznych uczestnicy wykonają własne. Będziemy pracować w technice kolażu.
Prowadzenie: Monika Marciniak
Zgłoszenia: tel. 732 33 33
Koszt zajęć: warsztaty bezpłatne
ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD
WIKTORII 5
wykład
15.12.2019 (niedziela) 14:00
Nowe medium/Nowa fotografia
Wykład z cyklu Fotografia zmienia
„Fotografia zmienia” to cykl wykładów o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Tym razem przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze, jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy nie tylko do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców. W roku 2019/2020 podczas wykładów skupimy się na fotografii artystycznej.
Temat najbliższego spotkania: Nowe medium/Nowa fotografia. Pierwsza ćwierć XX wieku to niemal ciągła rewolucja w sztuce, następujące po sobie nowe nurty: kubizm, futuryzm, konstruktywizm itd. Jak na te trzęsienia ziemi w sztuce reagowała fotografia? Zmieniła się nie do poznania, stała się dorosła. Poznamy język nowej fotografii, a raczej przypomnimy sobie coś, co – jak się okaże – doskonale znamy.
Prowadząca: Joanna Kinowska
 
 
GRUDZIEŃ 2019
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
WYSTAWY
WARYŃSKIEGO 24A
6.11.2019 ― 12.07.2020
wstęp wolny
Wykonał Ludomir z Wilna Sleńdziński
Wystawa zbudowana wokół sylwetki twórczej prof. Ludomira Sleńdzińskiego. Narracja została poprowadzana od podróży artystycznych, w których uczestniczył artysta po ukończeniu studiów w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, poprzez rodzinne Wilno, twórczość portretową w znakomitych przykładach dzieł malarskich, po twórczość z okresu krakowskiego. Na uwagę zasługują obrazy i rzeźby, które artysta wykonał w trakcie II wojny światowej, zwłaszcza portrety córki uzupełnione instrumentami, na których grała Julitta Sleńdzińska.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
LEGIONOWA 2
6.12.2019 ― 2.02.2020
bilet wstępu
Siłacz. Jerzy Lengiewicz (1931–2016)
Retrospektywna wystawa jednego z najbardziej zasłużonych białostockich artystów, zdobywcy międzynarodowych nagród oraz długoletniego grafika „Gazety Współczesnej”. Ukazany zostanie przekrój 60 lat jego twórczości, w tym unikatowe prace, które nigdy nie były prezentowane białostockiej publiczności.
Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko
LEGIONOWA 2
25.10 ― 1.12.2019
bilet wstępu
Malarstwo. Wiesław Jurkowski
Wiesław Jurkowski jest indywidualnością twórczą, która wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w życiu artystycznym Białegostoku. Przyglądając się jego ostatnim pracom malarskim, z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że jest artystą stale poszukującym. 
Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko
WIKTORII 5
14.12.2019 ― 19.01.2020
bilet wstępu
Kółko Krzyżyk. Maciej Giedrojć Juraha
Kółko i krzyżyk to najstarsza gra na świecie. Reguły są bardzo proste, stawką jest pasja, efektem twórczość. Do wyboru mamy „o" albo „x". Nikt nie przegrywa! Można wygrać lub zremisować. „Kolko i krzyżyk" – właśnie w taką starą zabawę grają bohaterowie portretów artysty. Czy poznamy odpowiedź na pytanie, jak się gra?
Koordynator: Arkadiusz Puchalski
WIKTORII 5
9.11 ― 8.12.2019
Wigry nasze Wigry. Krzysztof Gierałtowski
Suwalszczyzna. Ziemia, gdzie z Podlasia na stanowisko bakałarzewskiego organisty przywędrował w 1904 roku dziadek Kazimierz, stała się dla mojej rodziny prawdziwą małą ojczyzną.
Kurator wystawy: Krzysztof Gierałtowski
WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY
GALERIA
wyprzedaż
1-22.12.2019
Świąteczna obniżka cen
Przecena książek nawet do 80%
W galeryjnej księgarni każdy znajdzie coś dla siebie. Do zapoznania się z naszą ofertą szczególnie zachęcamy osoby zainteresowane malarstwem, grafiką, modą, fotografią lub tematyką żydowską. Od początku miesiąca aż do 22 grudnia w promocyjnej cenie będzie można nabyć pozycje takie jak: „Lilka. Helena Bohle-Szacka”, „Ślad piórka. Rzecz o twórczości Henryka Wilka (1935–2016)”, „Andrzej Górski. Transport dóbr i obrazów”, „Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959)”, „Kres świata białostockich Żydów”, „Białystok – Mayn Heym”, „Historia Związku Polskich Artystów Plastyków w Białymstoku w latach 1944–1983”, „Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. »Echo Białostockie« 1934 red. Antoni Faranowski”, a także katalogi wystaw czasowych.
WIKTORII 5
spotkanie
1.12.2019 (niedziela) 14:00
„Dzikim tropem serca”
Spotkanie z Bożeną Wajdą 
Bożena Wajda, autorka albumu „Dzikim tropem serca”, zaprasza na wędrówkę szczytami Tatr, połoninami Bieszczad, przez krainę Mazur, Puszczy Białowieskiej, drogami i ścieżkami dolin dzikich rzek, lasów, łąk... Zauroczona światem i głębią uczuć człowieka, poszukując nieprzemijającego piękna, zapisuje go obrazem i słowem. Ocala świat marzeń, przywraca życiu nadzieję, wskrzesza miłość i wiarę, pozostawia radość i piękno. Usłyszmy jej przesłanie i spójrzmy w oczy przyrody, zwierząt, roślin, wiatru i w serce człowieka. Poczujmy wolność, dzikość, piękno.
Bożena Wajda – pochodzi z Komorowa pod Warszawą. Od lat związana jest z Tatrami. Mieszka w leśnym domu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Technikum Leśnego. Jest przewodnikiem tatrzańskim i instruktorem narciarskim. Jej pasją jest obserwowanie i fotografowanie dzikiej przyrody, w szczególności zwierząt. Bożena jest mistrzynią wczesnego wstawania, tropienia i wyczekiwania. W fotograficznych konkursach przyrodniczych zdobyła kilkakrotnie nagrody i wyróżnienia. Swoje zdjęcia prezentowała na wystawach w Zakopanem, Warszawie, Białymstoku, Białowieży, Poroninie i wielu miasteczkach na Mazurach. 
WIKTORII 5
spotkanie
3.12.2019 (wtorek) 18:00
Bojarska wigilia
Spotkanie świąteczne
Zapraszamy na spotkanie opłatkowe organizowane przez Stowarzyszenie „Nasze Bojary”. Wspólnemu śpiewaniu kolęd, składanym życzeniom podczas łamania się opłatkiem, towarzyszyć będzie akompaniament pianina.
LEGIONOWA 2
spotkanie
6.12.2019 (piątek) 18:00
Siłacz
Jerzy Lengiewicz (1931–2016)
Retrospektywna wystawa twórczości Jerzego Lengiewicza, najaktywniejszego artysty Białegostoku, czołowego awangardzisty lat 50. i 60. na naszym terenie, niezmordowanego twórcy i animatora życia artystycznego. Wyprawa poprzez style, nurty i dekady, nawiązania do powszechnej historii sztuki i własne twórcze poszukiwania. Na wystawie zaprezentowane będą unikatowe rysunki z lat 50., a także niewystawiana od ponad 50 lat metalowa makieta jego monumentalnej instalacji wykonanej na I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 r.
Jerzy Lengiewicz (1931–2016) – malarz i grafik, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodził się w Sokółce, studiował jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od połowy lat 50. XX w. czynnie współtworzył białostockie środowisko artystyczne, przeszczepiając na lokalny grunt najnowsze prądy artystyczne: abstrakcję geometryczną, malarstwo materii. Organizował plenery białowieskie, działał społecznie w Białostockim Oddziale, potem Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, do którego należał od 1960 r. Współpracował m.in. ze słynną Galerią „EL” w Elblągu, w 1965 r. w ramach organizowanego tam Biennale Form Przestrzennych wykonał monumentalną rzeźbę, która do dziś zdobi park im. M. Kajki. Wystawiał też wielokrotnie na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Jego najgłośniejsze dokonania to wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Monte Carlo (1966) czy też grupowy złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Juvisy-sur-Orge pod Paryżem (1969). Od 1957 r. do 1994 r. pracował jako redaktor graficzny „Gazety Białostockiej”, później „Gazety Współczesnej”. Miał na swym koncie ponad 80 wystaw zbiorowych i indywidualnych. 
Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko
 
WIKTORII 5
spotkanie
8.12.2019 (niedziela) 14:00
„Śledziologia, czyli co Szeptucha szepcze do ucha?”
Premiera filmu animowanego Agnieszki Waszczeniuk
Ciekawski człowiek z kamerą zagaduje napotkaną na białostockim Rynku Kościuszki Babkę. Z pozoru zwykła kobieta zaskakująco dużo wie o podlaskich uzdrowicielach ludowych. Kim są Szeptuchy? Skąd biorą swoją moc? Czego używają do leczenia? Jakimi chorobami najczęściej się zajmują? Czemu wiatr jest niebezpieczny? Jak można się nabawić urokliwych oczu? I co wspólnego ma kołtun z bólem brzucha? Na te wszystkie pytania, niezupełnie spokojnie, stara się odpowiedzieć Babka…
„Śledziologia...” po filmie „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” jest drugą z serii animowaną kreskówką w dorobku Agnieszki Waszczeniuk, dotyczącą niezwykłej podlaskiej codzienności. Film zrealizowany został w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku 2019. Pokaz w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 będzie premierą.
Agnieszka Waszczeniuk (1989) – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Specjalizuje się w technice animacji sypanej paloną kawą oraz animacji rysunkowej. Współpracowała z teatrami: Teatr Wierszalin w Supraślu („Plastynaci” 2009, reż. Rafał Gąsowski, „Złoty Deszcz” 2015, reż. Piotr Tomaszuk), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („O dziewczynce, która podeptała chleb” 2017, reż. Przemysław Jaszczak), Wrocławski Teatr Współczesny („Panna Nikt” 2017, reż. Paweł Passini), Wrocławski Teatr Lalek („Odd i Luna” 2018, reż. Przemysław Jaszczak), Teatr Ludowy w Krakowie („Mistrz i Małgorzata” 2018, reż. Paweł Passini). Zrealizowała szereg animowanych czołówek dla kabaretu Fair Play Crew. W latach 2013–2016 pracowała w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. Swoje realizacje pokazywała na ponad 70 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Filmografia: „Ty tu bywasz” (2013), „Kokieteria, czyli jak kobiety uwodzą” (2014), „Niebo nade mną” (2015), „Ślady ulotne” (2016), „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” (2016), „Śledziologia, czyli co Szeptucha szepcze do ucha” (2019).
WARYŃSKIEGO 24A
koncert
8.12.2019 (niedziela) 17:00
Muzyka na skrzypce i continuo czasów I. Branickiej
Sonia Hrechorowicz i Weronika Zimnoch
Koncert Soni Hrechorowicz (klawesyn) i Weroniki Zimnoch (skrzypce barokowe) na zakończenie Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego.
W programie muzyka na skrzypce i continuo czasów Izabeli Branickiej: Franz Benda (1709–1786), Sonata na skrzypce i basso continuo a-moll, C.P.E. Bach (1714–1788), Sonata na klawesyn i skrzypce D-dur, Franz Benda (1709–1786), Sonata na skrzypce i basso continuo g-moll, C.P.E. Bach (1714–1788), Sonata na skrzypce i klawesyn g-moll.
Izabella Branicka prowadziła bogaty kulturalnie salon artystyczny. Była mecenasem sztuki; sprowadzała do Białegostoku artystów o światowej sławie z Monachium, Mediolanu czy Londynu. Powyższy program prezentuje utwory kompozytorów związanych z dworem w Wiedniu – bardzo popularnych i wpływowych w Europie za czasów kulturalnej działalności Izabelli. 
WIKTORII 5
spotkanie
10.12.2019 (wtorek) 20:00
Portret w fotografii ślubnej
Spotkanie z cyklu FotoWtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: portret w fotografii ślubnej. W dyskusji nad zagadnieniem pomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedrojć Juraha
WIKTORII 5
wernisaż
14.12.2019 (sobota) 17:00
Kółko Krzyżyk
Maciej Giedrojć Juraha
Proszę Państwa, zapraszamy do gry! Kółko i krzyżyk to najstarsza gra na świecie. Reguły są bardzo proste, stawką jest pasja, efektem twórczość. Do wyboru mamy „o" albo „x". Nikt nie przegrywa! Można wygrać lub zremisować. „Kolko i krzyżyk" – właśnie w taką starą zabawę grają bohaterowie portretów artysty. Czy poznamy odpowiedź na pytanie, jak się gra?
Maciej Giedrojć Juraha – Białostoczanin, fotografuje od 20 lat, łączy swoją pasję z pracą. Ulubione przestrzenie twórcze to portret, taniec i architektura oraz fotografia koncepcyjna.
Koordynator: Arkadiusz Puchalski
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
WIKTORII 5
warsztaty
3.12, 10.12, 17.12.2019 (wtorki) 17:00-19:00
Jak ugryźć fotografię?
Osoby dorosłe
Jeżeli widzieliście interesujące zdjęcie, które przyciągnęło waszą uwagę i zastanawialiście się jak zostało zrobione – przyjdźcie na zajęcia „Jak ugryźć fotografię?”. Podczas warsztatów poznacie wiele ciekawostek fotograficznych, odtworzycie zdjęcia, które Was interesują, a także samodzielnie stworzycie nowe, niemniej interesujące prace. Zgłębicie różne techniki, triki fotograficzne i sposoby na ciekawe kadry.
Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska
Zgłoszenia: 732 585 222
Koszt zajęć: 120 zł / miesiąc (4 spotkania)
WIKTORII 5
warsztaty
6.12, 13.12.2019 (piątek) 16:00-17:30
Czarno-białe
Młodzież w wieku 13+
Zapraszamy miłośników rysunku oraz młodzież przygotowującą się do studiów artystycznych
i architektonicznych. Będziemy szkolić oko, szukając proporcji, odkrywać fakturę i umiejętnie
przenosić ją na papier, doskonalić własny styl i indywidualną kreskę. A to wszystko na profesjonalnie: na dużych formatach, przy sztalugach i w otoczeniu dzieł sztuki fotograficznej. Oprócz martwej natury wgłębimy się w studium postaci oraz zaplanujemy zajęcia plenerowe. Główne techniki to rysunek ołówkiem, węglem i tuszem.
Prowadzenie: Joanna Popko
Zgłoszenia: tel. 85 652 32 77
Koszt zajęć: 200 zł / semestr
WIKTORII 5
warsztaty
15.12.2019 (niedziela) 11:00-12:30
Kartki jak dawniej
Warsztaty międzypokoleniowe
Międzypokoleniowe warsztaty tworzenia kartek świątecznych. Inspiracją do spotykania będzie film Piotra Znanieckiego o twórczyni ozdób świątecznych z dzielnicy Skorupy. Na podstawie archiwalnych pocztówek świątecznych uczestnicy wykonają własne. Będziemy pracować w technice kolażu.
Prowadzenie: Monika Marciniak
Zgłoszenia: tel. 732 33 33
Koszt zajęć: warsztaty bezpłatne
ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD
WIKTORII 5
wykład
15.12.2019 (niedziela) 14:00
Nowe medium/Nowa fotografia
Wykład z cyklu Fotografia zmienia
„Fotografia zmienia” to cykl wykładów o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Tym razem przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze, jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy nie tylko do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców. W roku 2019/2020 podczas wykładów skupimy się na fotografii artystycznej.
Temat najbliższego spotkania: Nowe medium/Nowa fotografia. Pierwsza ćwierć XX wieku to niemal ciągła rewolucja w sztuce, następujące po sobie nowe nurty: kubizm, futuryzm, konstruktywizm itd. Jak na te trzęsienia ziemi w sztuce reagowała fotografia? Zmieniła się nie do poznania, stała się dorosła. Poznamy język nowej fotografii, a raczej przypomnimy sobie coś, co – jak się okaże – doskonale znamy.
Prowadząca: Joanna Kinowska