STYCZEŃ 2020
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
WYSTAWY
 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   6.11.2019 ― 12.07.2020
 
wstęp wolny
Wykonał Ludomir z Wilna Sleńdziński
Wystawa zbudowana wokół sylwetki twórczej prof. Ludomira Sleńdzińskiego. Narracja została poprowadzana od podróży artystycznych, w których uczestniczył artysta po ukończeniu studiów w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, poprzez rodzinne Wilno, twórczość portretową w znakomitych przykładach dzieł malarskich, po twórczość z okresu krakowskiego. Na uwagę zasługują obrazy i rzeźby, które artysta wykonał w trakcie II wojny światowej, zwłaszcza portrety córki uzupełnione instrumentami, na których grała Julitta Sleńdzińska.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
 
 
LEGIONOWA 2   6.12.2019 ― 2.02.2020
 
bilet wstępu
Siłacz. Jerzy Lengiewicz (1931–2016)
Retrospektywna wystawa jednego z najbardziej zasłużonych białostockich artystów, zdobywcy międzynarodowych nagród oraz długoletniego grafika „Gazety Współczesnej”. Ukazany zostanie przekrój 60 lat jego twórczości, w tym unikatowe prace, które nigdy nie były prezentowane białostockiej publiczności.
Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko
 
 
WIKTORII 5   25.01.2020 ― 23.02.2020
 
bilet wstępu
Out of season. Michał Heller
Michał Heller na początku 2018 roku uzbrojony w aparat z jedną lampą błyskową wyruszył w zimowy plener. Niczym myśliwy wiedziony nieomylnym instynktem wynajdował opuszczone przez ludzi miejsca, które były letnimi kurortami i odkrywał je na nowo. Ta podróż zaowocowała zestawem wielkoformatowych prac zatytułowanych „Out of season” (Poza sezonem).
Kurator wystawy: Radosław Krupiński
 
 
WIKTORII 5   14.12.2019 ― 19.01.2020
 
bilet wstępu
Kółko Krzyżyk. Maciej Giedrojć Juraha
Kółko i krzyżyk to najstarsza gra na świecie. Reguły są bardzo proste, stawką jest pasja, efektem twórczość. Do wyboru mamy „o" albo „x". Nikt nie przegrywa! Można wygrać lub zremisować. „Kółko i Krzyżyk" – właśnie w taką starą zabawę grają bohaterowie portretów artysty. Czy poznamy odpowiedź na pytanie, jak się gra?
Koordynator: Arkadiusz Puchalski
 
 
 
WYDARZENIA
 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   6.01.2020 (poniedziałek) 17:00
wstęp wolny
9. wieczór wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek
Tych z Państwa, którzy w Nowy Rok wkroczą wciąż ze świątecznym nastrojem w sercach, serdecznie zapraszamy na wieczór wspólnego śpiewania tradycyjnych polskich pieśni bożonarodzeniowych. Między utworami powszechnie znanymi znajdą Państwo także kolędy rzadziej wykonywane lub nieomal zapomniane, które wydobyliśmy z XVII stulecia. Wieczorowi towarzyszyć będzie recytacja wierszy i utworów prozatorskich o bożonarodzeniowej tematyce wykonana przez wybitnego białostockiego aktora – Artura Dwulita.
Akompaniament: Szymon Borys
Recytacja: Artur Dwulit – aktor Białostockiego Teatru Lalek, dziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   koncert   12.01.2020 (niedziela) 12:00
wstęp wolny
„Upić się czardaszem”. Koncert Małgorzaty Trojanowskiej (sopran) i Roberta Marata (fortepian)
 
Małgorzata Trojanowska – wokalistka i solistka, wykonująca bogaty i różnorodny repertuar, obejmujący liczne arie i partie operowe oraz oratoryjne, pieśni, utwory musicalowe i estradowe. Edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. W 2008 roku ukończyła dyrygenturę chóralną, w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. Ewy Iżykowskiej i wciąż pozostaje pod jej opieką wokalną. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w ramach 3. Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku, VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy” w Warszawie, X Międzynarodowego Festiwalu Belcanto w Nałęczowie, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010/11. Od 2007 współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko.
 
Robert Marat – profesor Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest wychowankiem szkół muzycznych w Białymstoku, które ukończył pod kierunkiem Heleny Frankiewicz. Dyplom pianistyczny uzyskał w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w 1988 roku. Studiował również kameralistykę u prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także grę na organach i klawesynie. Występuje z orkiestrami jako solista, z recitalami pianistycznymi, a jako kameralista często towarzyszy śpiewakom. Pojawiał się na prestiżowych festiwalach: Warszawska Jesień, Sazburger Festspiele. Na płytach CD nagrał utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Michałowskiego, Raula Koczalskiego i Henryka Macury. Inspiracje do pracy artystycznej czerpie z bliskiego kontaktu z przyrodą, czynnie uprawia wspinaczkę wysokogórską i żeglarstwo.
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   14.01.2020 (wtorek) 20:00
wstęp wolny
Architektura na świecie. Spotkanie z cyklu FotoWtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: architektura na świecie. W dyskusji nad zagadnieniem pomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedrojć Juraha
 
 
LEGIONOWA 2   spotkanie   19.01.2020 (niedziela) 12:00
wstęp wolny
Karnawał u Jerzego Lengiewicza. Spotkanie o artyści i promocja książki
Barwne życie najbardziej aktywnego białostockiego artysty: wspomnienia, anegdoty i osiągnięcia. Prezentacja unikalnych zdjęć archiwalnych i mało znanych prac rysunkowych. Spotkanie połączone z promocją monografii poświęconej Jerzemu Lengiewiczowi wydanej w twardej oprawie.
 
Jerzy Lengiewicz (1931–2016) – malarz i grafik, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodził się w Sokółce, studiował jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od połowy lat 50. XX w. czynnie współtworzył białostockie środowisko artystyczne, przeszczepiając na lokalny grunt najnowsze prądy artystyczne: abstrakcję geometryczną, malarstwo materii. Organizował plenery białowieskie, działał społecznie w Białostockim Oddziale, potem Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracował m.in. ze słynną Galerią „EL” w Elblągu. Wystawiał też wielokrotnie na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w  Szczecinie. Od 1957 do 1994 r. pracował jako redaktor graficzny „Gazety Białostockiej”, później „Gazety Współczesnej”. Miał na swym koncie ponad 80 wystaw zbiorowych i indywidualnych. 
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   19.01.2020 (niedziela) 14:00
wstęp wolny
Kółko Krzyżyk. Maciej Giedrojć Juraha. Oprowadzenie autorskie po wystawie
Autor portretów na wystawie „Kółko Krzyżyk” opowie o spotkaniach z białostockimi twórcami w czasie sesji fotograficznych. Zdradzi, dlaczego właśnie oni zagościli na ekspozycji.
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   19.01.2020 (niedziela) 18:00
wstęp wolny
W poszukiwaniu Jacka. Spotkanie z Grzegorzem Radziewiczem
A zaczęło się tak: 107-letnia Jadwiga Gołębiewska mieszkająca w Białymstoku na Skorupach opowiedziała nam przedwojenną historię z jej rodzinnej miejscowości: Niebylca. Do stodółki samotnie mieszkającej Żydówki ktoś w nocy podrzucił niemowlę. W zawiniętym tłumoku wystawała kartka. NIECHRZCZONY, NA CHRZCIE MA OTRZYMAĆ IMIĘ JACEK.
Żydówka wychowała dziecko jak własne, ale po katolicku. Pół roku temu wybraliśmy się do Niebylca po to, aby odnaleźć Jacka. To była niezwykła, pełna magii wyprawa. Bo przecież Niebylec to dosłownie coś, co nie istnieje. A Niebylec istnieje, jest urokliwie położony, po drugiej stronie Polski, na Podkarpaciu. Byliśmy tam kilka dni: rozmawialiśmy z mieszkańcami, proboszczem, Tomek kręcił film, a Grzegorz malował obrazy, czym wzbudzaliśmy zainteresowanie mieszkańców Niebylca.
Zapraszamy na metafizyczne spotkanie, na którym opowiemy wam, czy odnaleźliśmy Jacka, pokażemy film, obrazy, a na koniec zaprosimy do stworzenia wspólnie dzieła, które na koniec... zniknie... a może się gdzieś schowa wraz z czasem, który nieustannie tyka i przemija wraz z nami i Jackiem. Grzegorz Radziewicz / Tomasz Wiśniewski
 
 
WIKTORII 5   wernisaż   25.01.2020 (sobota) 17:00
wstęp wolny
Out of season. Michał Heller. Wernisaż fotografii
Kiedy dwa lata temu Michał Heller rozpoczął pracę nad swoją nową wystawą, świadomie porzucił precyzyjne czynności profesjonalnego fotografa – nie opracowywał scenariusza pracy, nie tworzył szkiców, nie rozrysowywał planów zdjęć. Rzucił się w wir żywiołu fotoreportera i pozwolił oddać się swojej intuicji. Na początku 2018 roku uzbrojony w aparat z jedną lampą błyskową wyruszył w zimowy plener. Niczym myśliwy wiedziony nieomylnym instynktem wynajdował opuszczone przez ludzi miejsca, które były letnimi kurortami i odkrywał je na nowo. Ta podróż zaowocowała zestawem wielkoformatowych prac zatytułowanych „Out of season” (Poza sezonem).
 
Michał Heller jest na co dzień fotografem teatralnym, a także komercyjnym fotografem reklamowym, który głównie fotografuje ludzi oraz miejsca zaludnione. Tym razem otworzył się na świat ich nieobecności, świat pustki i ciszy, świat śniegu i lodu, chłodu zimowych plaż, w ich mroczny czas, tuż po zachodzie słońca. I do takiego świata zapraszają nas jego fotografie. Jednak nie tylko po to, by znaleźć w nich zimowe opowieści o resztkach przeszłych dni czy wspomnień minionego lata, lecz także po to, by w przedziwny sposób spróbować również opowiedzieć coś o nas samych.
Kurator wystawy: Radosław Krupiński
 
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
 
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   14.01, 28.01.2020 (wtorki) 17:00-19:00
Jak ugryźć fotografię? Osoby dorosłe
Jeżeli widzieliście interesujące zdjęcie, które przyciągnęło waszą uwagę i zastanawialiście się jak zostało zrobione – przyjdźcie na zajęcia „Jak ugryźć fotografię?”. Podczas warsztatów poznacie wiele ciekawostek fotograficznych, odtworzycie zdjęcia, które Was interesują, a także samodzielnie stworzycie nowe, niemniej interesujące prace. Zgłębicie różne techniki, triki fotograficzne i sposoby na ciekawe kadry.
Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska
Zgłoszenia: 732 585 222
Koszt zajęć: 120 zł / miesiąc (4 spotkania)
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   warsztaty   21.01.2020 (wtorek) 11:00-13:00
Babciu, Dziadku – do dzieła!  Warsztaty dla babć i dziadków z wnukami w wieku 6-9 lat
Zapraszamy wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków w dniu ich święta do zabawy ze swoimi wnukami w otoczeniu dzieł sztuki! Poprzez interaktywne zabawy poznamy ekspozycje, a także najciekawsze prace Ludomira Sleńdzińskiego, które staną się inspiracją do wspólnie wykonanej pracy plastycznej. 
Prowadzenie: Izabela Korolczuk
Zgłoszenia: 85 652 32 77
Koszt zajęć: 10 zł / dziecko (Babcie i Dziadkowie bezpłatnie)
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   21-25.01.2020 (wtorek-sobota) 9:00-14:00
„Dźwięk Światła” oraz „Sztuka operatorska”. Ferie dla młodzieży
Zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 12-16 lat, które pod kierunkiem muzyka Joanny Zubryckiej i operatora filmowego Mai Zińczuk w ramach zajęć zatytułowanych „Dźwięk Światła” oraz „Sztuka operatorska” stworzą film i udźwiękowienie do niego.
Prowadzenie: Joanna Zubrycka i Maja Zińczuk
Zgłoszenia: 732 585 222 lub pod adresem email: a.sierko@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 200 zł / osobę
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   28.01-1.02.2020 (wtorek-sobota) 9:00-12:00
„Ćwiczenia z tworzenia”. Ferie dla dzieci
Zajęcia skierowane do dzieci w wieku 7-12 lat, które poprowadzi Monika Marciniak. W programie pięciodniowych zajęć zatytułowanych „Ćwiczenia z tworzenia” uczestnicy wykonają m.in. wielkoformatową mapę ulicy Wiktorii w Białymstoku oraz narysują dom marzeń jako część dużej „instalacji artystycznej”. Będą też gościli w atelier fotografa, a do powstałego tam portretu wykonają ramkę. Efekty pracy zostaną zamknięte w lapbooku. 
Prowadzenie: Monika Marciniak
Zgłoszenia: 732 585 222 lub pod adresem email: a.sierko@galeriaslendzinskich.pl
Koszt zajęć: 100 zł / osobę
 
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD
 
 
 
WIKTORII 5   wykład   26.01.2020 (niedziela) 14:00
Portret nie zawsze oczywisty. Wykład z cyklu Fotografia zmienia
„Fotografia zmienia” to cykl wykładów o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Tym razem przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze, jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy nie tylko do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców. W roku 2019/2020 podczas wykładów skupimy się na fotografii artystycznej.
Temat najbliższego spotkania: Portret nie zawsze oczywisty. Człowiek to najczęstszy motyw i zarazem bohater fotografii. Występuje zarówno w fotografii kreacyjnej, dokumentalnej, jak i zupełnie użytkowej, amatorskiej, każdy przecież robi zdjęcia-pamiątki. Spojrzymy bardziej wnikliwie na różne strategie portretowe oraz porozmawiamy o zmianach kontekstu. Albo inaczej: dlaczego nasze zdjęcia w dokumentach są takie nudne i czemu regulacje prawne dotyczące wizerunku jeszcze nie zabiły fotografii reporterskiej?
Prowadząca: Joanna Kinowska