LUTY 2020

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

WYSTAWY

 

WARYŃSKIEGO 24A   6.11.2019 ― 12.07.2020

wstęp wolny

Wykonał Ludomir z Wilna Sleńdziński

Wystawa zbudowana wokół sylwetki twórczej prof. Ludomira Sleńdzińskiego. Narracja została poprowadzana od podróży artystycznych, w których uczestniczył artysta po ukończeniu studiów w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, poprzez rodzinne Wilno, twórczość portretową w znakomitych przykładach dzieł malarskich, po twórczość z okresu krakowskiego. Na uwagę zasługują obrazy i rzeźby, które artysta wykonał w trakcie II wojny światowej, zwłaszcza portrety córki uzupełnione instrumentami, na których grała Julitta Sleńdzińska.

Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

LEGIONOWA 2   7.02 ― 8.03.2020

bilet wstępu

Dla mnie się tu podoba. Małgorzata Józefowicz

Wystawa stanowi subiektywną narrację artystki o Podlasiu. Tematy oraz miejsca, które były inspiracją do stworzenia cyklu grafik, układają się w nietypowy przewodnik po Białymstoku i regionie. Nie znajdziemy na nich Pałacu Branickich ani babki ziemniaczanej. Są za to szeptuchy i duch puszczy. Pomimo intensywności w warstwie kolorystycznej i figuratywnej grafiki można również potraktować jako wstęp do  własnej opowieści.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Siwerska

 

 

LEGIONOWA 2   6.12.2019 ― 2.02.2020

bilet wstępu

Siłacz. Jerzy Lengiewicz (1931–2016)

Retrospektywna wystawa jednego z najbardziej zasłużonych białostockich artystów, zdobywcy międzynarodowych nagród oraz długoletniego grafika „Gazety Współczesnej”. Ukazany zostanie przekrój 60 lat jego twórczości, w tym unikatowe prace, które nigdy nie były prezentowane białostockiej publiczności.

Kuratorka wystawy: Marta Pietruszko

 

 

WIKTORII 5   29.02 ― 29.03.2020

bilet wstępu

Subiektywnie. Piotr Sawicki

Sawicki zaprezentuje portret mieszkańców Białegostoku. Są wśród nich osoby powszechnie znane, związane z elitą kulturalną miasta, m.in. ostatni prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, malarz Aleksander Wels, a także anonimowi obywatele. Niektórzy sportretowani zostali w ich środowisku zawodowym, a inni w prywatnym. Dzięki temu będzie można obserwować realia życia w Białymstoku w czasach PRL-u.

Kuratorka wystawy: Jolanta Szczygieł-Rogowska

 

 

WIKTORII 5   25.01.2020 ― 23.02.2020

bilet wstępu

Out of season. Michał Heller

Michał Heller na początku 2018 roku uzbrojony w aparat z jedną lampą błyskową wyruszył w zimowy plener. Niczym myśliwy wiedziony nieomylnym instynktem wynajdował opuszczone przez ludzi miejsca, które były letnimi kurortami i odkrywał je na nowo. Ta podróż zaowocowała zestawem wielkoformatowych prac zatytułowanych „Out of season” (Poza sezonem).

Kurator wystawy: Radosław Krupiński

 

 

WYDARZENIA

 

 

LEGIONOWA 2   wernisaż   7.02.2020 (piątek) 18:00

wstęp wolny

Dla mnie się tu podoba. Małgorzata Józefowicz. Wystawa grafiki warsztatowej

Cykl grafik przygotowanych na wystawę „Dla mnie się tu podoba” stanowi subiektywną narrację artystki o Podlasiu. W zasadzie od początku twórczej drogi Podlasie było jej głównym źródłem inspiracji. Jak sama podkreśla: „Odbierałam »moje« Podlasie wszystkimi zmysłami. Jawiło mi się ono w barwach, zapachach, dźwiękach, które budziły emocje – nieraz skrajne, nie do końca zrozumiałe. W końcu fala doznań jakich doświadczałam mogła znaleźć tylko jedno ujście. To, co chciałam i mogłam zrobić, to przenieść wszystko, co czuję w kreacje artystyczną.”

Tematy oraz miejsca, które były inspiracją do stworzenia cyklu grafik układają się w nietypowy przewodnik po Białymstoku i regionie. Nie znajdziemy na nich Pałacu Branickich ani babki ziemniaczanej. Są za to szeptuchy i duch puszczy. Pomimo intensywności w warstwie kolorystycznej i figuratywnej grafiki można również potraktować jako wstęp do własnej opowieści.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Siwerska

 

 

WIKTORII 5   spotkanie   11.02.2020 (wtorek) 20:00

wstęp wolny

Ciało. Spotkanie z cyklu FotoWtorek

Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: ciało. W dyskusji nad zagadnieniempomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.

Prowadzenie: Maciej Giedrojć Juraha

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   koncert   16.02.2020 (niedziela) 12:00

wstęp wolny

Muzyczne portrety kobiet. Recital klawesynowy Hanny Balcerzak

W wykwintnej epoce baroku rola kobiet w formowaniu się gustów i nurtów artystycznych była przemożna. Królowe, księżne i szlachcianki otaczały opieką wybitnych artystów i wzajemnie były przez nich kształcone. Ich uroda i wdzięk zostały utrwalone w niejednym utworze. Podczas recitalu przedstawione zostaną muzyczne portrety osiemnastowiecznych kobiet, skomponowane przez plejadę najlepszych francuskich klawesynistów. Dzieła te oddają w sposób nieraz niezwykle dosłowny cechy portretowanych osób.

W programie: Claude-Bénigne Balbastre – La de Caze, François Couperin – La Princesse Marie, Jacques Duphly – La Victoire, François Couperin – Soeur Monique – Rondeau, François Couperin – Les Grâces Naturèles. Suite de la Bontems, Jean-Philippe Rameau – L’Egyptienne, François Couperin – L’Angélique, François Couperin – Les nonètes (Les Blondes, Les Brunes), François Couperin – Les Agrémens, François Couperin – Les Folies françoises, ou Les Dominos, Claude-Bénigne Balbastre – La Suzanne, Philip Czapłowski – Hanna.

 

Hanna Balcerzak – klawesynistka i pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Występuje jako solistka i kameralistka oraz w duecie ze swoją siostrą Aleksandrą Gajecką-Antosiewicz, współpracowała także z cenionymi orkiestrami. Wydała płyty ze swymi interpretacjami muzyki dawnej: „Composizioni di perla” (2015) oraz „Muzyczne portrety kobiet” (2018).

 

 

LEGIONOWA 2   spotkanie   16.02.2020 (niedziela) 13:00

wstęp wolny

Oprowadzenie autorsko-kuratorskie. Dla mnie się tu podoba. Małgorzata Józefowicz

Podczas oprowadzania artystka opowie o technikach, jakich używa do tworzenia grafik i zrobi wirtualną wycieczkę po Podlasiu, dla której punktem wyjścia będą grafiki znajdujące się na wystawie. Takie spotkanie to również okazja do rozmowy odbiorcy z artystą i wymiany spostrzeżeń oraz budowania nowych znaczeń wokół prac znajdujących się na ekspozycji.

 

Małgorzata Józefowicz – urodzona w 1986 roku w Białymstoku. Córka Alicji i Leonidasa. Absolwentka Wydziału Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2011 obroniła dyplom, który zrealizowała w Pracowni Litografii. Laureatka III nagrody na 8 Triennale Polskiej Grafiki w Katowicach. W 2015 roku otrzymuje Stypendium Artystyczne Prezydenta Białegostoku. Od 2011 zatrudniona na stanowisku nauczyciel wspomagający w Pracowni Druku artystycznego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Brała udział w wielu przeglądach i konkursach graficznych. W latach 2015–2018 współprowadziła niezależną galerię sztuki R5. Uprawia grafikę artystyczną i malarstwo. Mieszka i tworzy w Białymstoku.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   21.02.2020 (piątek) 18:00

wstęp wolny

To nie ten kościół! Nieznana historia kościoła św. Rocha

Kościół Świętego Rocha znacie. Ale czy wiecie, że w Białymstoku planowano zbudować całkowicie inny kościół? W 1925 r. ogłoszono konkurs na Kościół Opatrzności Bożej. Komisja z przewodniczącym ks. Adamem Abramowiczem, ówczesnym proboszczem parafii Św. Rocha, wybrała trzy najlepsze projekty. Miano zrealizować zwycięski projekt. Tak się jednak nie stało. Ten sam ks. Abramowicz podjął decyzję o realizacji projektu arch. Oskara Sosnowskiego. I chyba trafił w dziesiątkę! O tej niezwykłej i nieoczywistej historii opowie Państwu prof. Małgorzata Dolistowska. W trakcie spotkania pokażemy unikalne zdjęcia niezrealizowanych projektów kościoła św. Rocha.

Poruszymy też inne wątki. Od prawie 100 lat mamy do czynienia z tzw. „czarną legendą", która głosi, że kościół Świętego Rocha ksiądz Abramowicz zbudował z cegieł z rozebranego Soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Takie informacje podaje m.in Wikipedia. Najwyższy czas, aby te nieudokumentowane informacje sprostować. Budowę kościoła Św. Rocha, o czym mało kto wie, wspierali także białostoccy Żydzi: fabrykanci oraz mniejsze firmy żydowskie. Dlaczego? O tym także opowiemy. W okresie międzywojennym ks. Abramowicz wydawał „Jutrzenkę Białostocką". Nie brakowało w niej artykułów antyżydowskich, w których apelowano o przeciwstawienie się w wymiarze gospodarczym dominacji żydowskiej. Za to w okresie okupacji niemieckiej ks. Abramowicz pomagał w ratowaniu Żydów. O tym mało znanym epizodzie opowie ks. prof Tadeusz Krahel.

Uwaga! Dla pierwszych 50 gości przygotowaliśmy specjalne pocztówki wydane w limitowanej serii pokazujące niezrealizowane projekty Kościoła Opatrzności Bożej w Białymstoku.

Prowadzenie: dr Tomasz Wiśniewski

Organizatorzy: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku oraz Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu.

 

 

LEGIONOWA 2   spotkanie   26.02.2020 (środa) 18:00

wstęp wolny

Czy istnieje podlaska tożsamość? Panel dyskusyjny

Dlaczego słowo Ślązak/Ślązaczka brzmi w naszych uszach naturalnie, a Podlasianin czy Podlasianka trochę dziwnie? Czy mamy – jako wspólnota regionalna – jakiś mit założycielski? A może problem stanowi właśnie jego brak? Jaki wpływ na kształtowanie się regionalnej tożsamości ma wielonarodowy charakter Podlasia? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska (Uniwersytet w Białymstoku), Cezary Chwicewski (Up To Date Festival), Małgorzata Józefowicz – autorka wystawy „Dla mnie się tu podoba” oraz Katarzyna Siwerska – kuratorka ekspozycji.

Prowadzenie: Dawid Bujno

 

 

WIKTORII 5   wernisaż   29.02.2020 (sobota) 17:00

wstęp wolny

Subiektywnie. Piotr Sawicki. Wernisaż fotografii

Piotr Sawicki, nestor białostockiego środowiska fotograficznego, zaprezentuje portrety mieszkańców Białegostoku. Są wśród nich osoby powszechnie znane, związane z elitą kulturalną miasta, m.in. ostatni prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, malarz Aleksander Wells, a także anonimowi obywatele. Niektórzy sfotografowani zostali w ich środowisku zawodowym, a inni w prywatnym. Dzięki temu będzie można obserwować realia życia w Białymstoku w czasach PRL-u.

 

Piotr Sawicki – urodzony w Białymstoku fotograf, syn zasłużonego dla miasta Piotra Sawickiego seniora, twórcy Teatru Lalek w Białymstoku i fotoreportera II Korpusu gen W. Andersa. Pracował jako reporter w Centralnej Agencji Fotograficznej, w miesięczniku „Kontrasty”, a także na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Działa jako społecznik: jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Północno-Wschodni oraz Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, w ramach tych organizacji współorganizował plenery fotograficzne. Ma na swoim koncie wiele wystaw, a także publikacji albumowych jak np. „Białystok moje miasto”, „Białystok na progu XXI wieku".

Kuratorka wystawy: Jolanta Szczygieł-Rogowska

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   11.02, 25.02.2020 (wtorki) 17:00-19:00

Koszt zajęć: 60 zł / miesiąc (2 spotkania)

Jak ugryźć fotografię? Osoby dorosłe

Jeżeli widzieliście interesujące zdjęcie, które przyciągnęło waszą uwagę i zastanawialiście się jak zostało zrobione – przyjdźcie na zajęcia „Jak ugryźć fotografię?”. Podczas warsztatów poznacie wiele ciekawostek fotograficznych, odtworzycie zdjęcia, które Was interesują, a także samodzielnie stworzycie nowe, niemniej interesujące prace. Zgłębicie różne techniki, triki fotograficzne i sposoby na ciekawe kadry.

Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska

Zgłoszenia: 732 585 222

 

 

LEGIONOWA 2   warsztaty   15.02.2020 (sobota) 12:00-14:00

Koszt zajęć: 20 zł / osoba

Szybkie techniki graficzne. Warsztaty dla dorosłych i seniorów

Podczas warsztatów uczestnicy poznają techniki grafiki warsztatowej: druk płaski na płycie offsetowej, druk strukturalny, szablon. Grafika warsztatowa ma do zaoferowania różnorodne efekty, środki wyrazu, których nie uzyskamy w technice rysunku, malarstwa czy tez grafice komputerowej. Inspiracją i głównym tematem będzie Białystok i jego okolice. W trakcie warsztatów będziemy dużo eksperymentować, łączyć poznane techniki.

Prowadzenie: Małgorzata Józefowicz

Zgłoszenia: 502 138 980

 

 

WIKTORII 5   warsztaty   23.02.2020 (niedziela) 11:00-12:30

Koszt zajęć: bezpłatne 

Wyszywanie historii. Cykl warsztatów: Fabrykanci i artyści

„Fabrykanci i artyści” to cykl warsztatów międzypokoleniowych inspirowanych historią Białegostoku. Efektem 10 spotkań będzie pięciometrowa instalacja z magnesami przedstawiająca miasto z okresu II Rzeczpospolitej. Podczas każdego warsztatu uczestnicy będą pracować nad kolejnym fragmentem instalacji wykorzystując inną formę twórczą. 

Zajęcia są bezpłatne i będą odbywać się w Galerii przy ul. Wiktorii 5. Istnieje możliwość uczestnictwa w całym cyklu bądź w pojedynczych zajęciach. Warsztaty realizowane są w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

II spotkanie – 23.02.2020 – Spacerownik

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak zmieniło się miasto w ciągu minionego stulecia. Na podstawie archiwalnych zdjęć i planów Białegostoku wybierzemy miejsca, o których  warto pamiętać i powinny znaleźć się na finałowej instalacji. W części twórczej uczestnicy zaprojektują przewodnik. Stanie się on inspiracją do planowanego na wiosnę spaceru historycznego.

Prowadzenie: Monika Marciniak

Zgłoszenia: 85 732 33 33

 

 

 

ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD

 

 

 

WIKTORII 5   wykład   16.02.2020 (niedziela) 14:00

wstęp wolny

Artysta czy fotograf? Wykład z cyklu Fotografia zmienia

„Fotografia zmienia” to cykl wykładów o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Tym razem przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze, jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy nie tylko do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców. W roku 2019/2020 podczas wykładów skupimy się na fotografii artystycznej.

Temat najbliższego spotkania: Artysta czy fotograf? Każdy fotografujący ambitnie stanie w końcu przed tym pytaniem. Skąd ono się w ogóle wzięło? Kto decyduje o byciu artystą? Tym razem prześledzimy historie artystów-fotografów, ich zmieniający się status. Będzie także o pojęciu „fotografik”.

Prowadząca: Joanna Kinowska

 

 

WIKTORII 5   wykład   23.02.2020 (niedziela) 14:00

wstęp wolny

Technologia fotografii. Wykład Bogusława Floriana Skoka

W przystępny sposób Bogusław Florian Skok, fotograf, wieloletni fotoreporter, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, przybliży arkana rzemiosła fotograficznego. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak rozpoznać papier barytowy i czym jest odbitka żelatynowo-srebrowa, jakie są mankamenty odbitek z fotolabów i co robiono, by zminimalizować niedoskonałości tego procesu.

Prowadzący: Bogusław Florian Skok