MARZEC 2020
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 

Decyzją Wojewody Podlaskiego wydarzenia zaplanowane w terminie 12-25 marca nie odbędą się, a Galeria jest nieczynna do odwołania.

 
 
WYSTAWY
 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   6.11.2019 ― 12.07.2020
wstęp wolny
Wykonał Ludomir z Wilna Sleńdziński
Wystawa zbudowana wokół sylwetki twórczej prof. Ludomira Sleńdzińskiego. Narracja została poprowadzana od podróży artystycznych, w których uczestniczył artysta po ukończeniu studiów w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, poprzez rodzinne Wilno, twórczość portretową w znakomitych przykładach dzieł malarskich, po twórczość z okresu krakowskiego. Na uwagę zasługują obrazy i rzeźby, które artysta wykonał w trakcie II wojny światowej, zwłaszcza portrety córki uzupełnione instrumentami, na których grała Julitta Sleńdzińska.
Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka
 
 
LEGIONOWA 2   13.03 ― 11.04.2020
bilet wstępu
Zobaczone. Grafiki Barbary Narębskiej-Dębskiej 
Wystawa toruńskiej artystki Barbary Narębskiej-Dębskiej – córki wileńskiego architekta Stefana Narębskiego – to zbiór grafik, rysunków i akwarel będących własnością Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artystka w swoich pracach skupiała się głównie na architekturze Wilna i Torunia oraz innych miast pomorskich, które odwiedzała podczas licznych podróży. 
Kuratorzy wystawy: Elżbieta Hudzik, Jan Kotłowski
Koordynatorka wystawy: Justyna Karwowska
 
 
LEGIONOWA 2   7.02 ― 8.03.2020
bilet wstępu
Dla mnie sie tu podoba. Małgorzata Józefowicz
Wystawa stanowi subiektywną narrację artystki o Podlasiu. Tematy oraz miejsca, które były inspiracją do stworzenia cyklu grafik, układają się w nietypowy przewodnik po Białymstoku i regionie. Nie znajdziemy na nich Pałacu Branickich ani babki ziemniaczanej. Są za to szeptuchy i duch puszczy. Pomimo intensywności w warstwie kolorystycznej i figuratywnej grafiki można również potraktować jako wstęp do  własnej opowieści. 
Kuratorka wystawy: Katarzyna Siwerska
 
 
WIKTORII 5   29.02 ― 29.03.2020
 
bilet wstępu
Subiektywnie. Piotr Sawicki
Sawicki zaprezentuje portret mieszkańców Białegostoku. Są wśród nich osoby powszechnie znane, związane z elitą kulturalną miasta, m.in. ostatni prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, malarz Aleksander Wels, a także anonimowi obywatele. Niektórzy sportretowani zostali w ich środowisku zawodowym, a inni w prywatnym. Dzięki temu będzie można obserwować realia życia w Białymstoku w czasach PRL-u.
Kuratorka wystawy: Jolanta Szczygieł-Rogowska
 
 
 
WYDARZENIA
 
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   1.03.2020 (niedziela) 18:00
wstęp wolny
Wkład białostockich Żydów w polską kulturę muzyczną XX wieku
Spotkanie poprowadzi Piotr Znaniecki, kolekcjoner płyt szelakowych i pasjonat muzycznej przeszłości Białegostoku. Posłuchamy przedwojennej muzyki o białostockim rodowodzie. Piotr opowie o najwybitniejszych kompozytorach, muzykach, śpiewakach i tekściarzach wywodzących się z Białegostoku i okolicy. Czeka na was 2-godzinna porcja muzyki, filmu, śpiewu i tańca. Posłuchamy także oryginalnych płyt bez żadnych wzmacniaczy i ulepszaczy – słowem unplugged. Piotr pokaże kolekcję oryginalnych czasopism z okresu międzywojennego ze zdjęciami "królowej ekranu" Nory Ney, obdarzonej nie tylko aktorskim, ale również wokalnym talentem.
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   5.03.2020 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Na kresowym talerzu. XXI Dni Kultury Kresowej
Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna oddział w Białymstoku, Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny oraz Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku zapraszają na kolejną prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Tym razem spotkanie będzie poświęcone znanym i zapomnianym potrawom, serwowanym na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, popularnym przepisom, książkom kucharskim kresowych autorek i autorów, tudzież innym ciekawostkom związanym z kresowym jadłem. Opowieść o dziczyźnie, rakach, cepelinach, cymesie, kołdunach, korowaju, kulebiaku, mamałydze i innych kresowych przysmakach ilustrowana będzie m.in. zdjęciami oryginalnych talerzy i talerzyków z Kresów z kolekcji autora.
 
Tomasz Kuba Kozłowski – pasjonat historii i kolekcjoner, autor cyklu oraz koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią, kawaler brązowego Medalu Zasłużonego Kulturze Gloria Artis.
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   8.03.2020 (niedziela) 17:00
wstęp wolny
„Białostockie powidoki” Andrzeja Fiedoruka. Spotkanie z autorem książki
Andrzej Fiedoruk zaprasza w podróż po nie tak odległej przeszłości naszego miasta, czyli latach PRL-u. Jej punkt wyjścia to białostockie kulinaria. Pierwsze „przystanki” to smaki codzienne i świąteczne, a także lokale, gdzie można było tych „smaków” skosztować, jak np. popularny klub MPiK. Autor poświęcił też czas i miejsce osobom i wydarzeniom zapamiętanym z dzieciństwa i młodości, czyli elementom składającym się na swoisty klimat miasta. Spotkanie dla starszych białostoczan będzie więc doskonałą okazją do wymiany wspomnień. Osoby młodsze będą natomiast miały możliwość uczestniczenia w interesującej lekcji historii lokalnej. 
 
Andrzej Fiedoruk – urodzony i mieszkający w Białymstoku historyk oraz socjolog. Specjalizuje się w dziedzinie kulinariów – bo to kuchnia najlepiej mówi o ludziach zamieszkujących dany teren, ich pochodzeniu, mentalności i przyzwyczajeniach. Fiedoruk zajmuje się zarówno dziejami naszych regionalnych smaków, jak i współczesnymi przepisami. Na ten temat napisał już kilka książek np. „Kresowy tygiel kulturowy” czy „Przepalanka, okowita, nalewki i miody pitne”.
Prowadzenie: Jolanta Szczygieł-Rogowska
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   10.03.2020 (wtorek) 20:00
wstęp wolny
Postprodukcja fotografii. FotoWtorek
Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: postprodukcja fotografii. W dyskusji nad zagadnieniem pomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.
Prowadzenie: Maciej Giedrojć Juraha
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   12.03.2020 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Niemy Niemen – spotkanie z Robertem Pawłowskim. XXI Dni Kultury Kresowej
 
Spotkanie z Robertem Pawłowskim, autorem książki i reżyserem filmu dokumentalnego o dalszych losach prawdziwych bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W czasie spotkania odbędzie się projekcja fragmentów filmu.
 
Robert Pawłowski – ur. 15 czerwca 1969 r. w Augustowie, absolwent Wydziału Historii na Uniwersytecie w Białymstoku, założyciel i wieloletni prezes Fundacji Polacy znad Niemna. Miłośnik i badacz Kresów.
 
 
LEGIONOWA 2   wernisaż   13.03.2020 (piątek) 18:00
wstęp wolny
Zobaczone. Grafiki Barbary Narębskiej-Dębskiej 
Wystawa toruńskiej artystki Barbary Narębskiej-Dębskiej – córki wileńskiego architekta Stefana Narębskiego – to zbiór grafik, rysunków i akwarel będących własnością Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artystka w swoich pracach skupiała się głównie na architekturze Wilna i Torunia oraz innych miast pomorskich, które odwiedzała podczas licznych podróży. 
Barbara Narębska-Dębska (1921-2000) – artystka toruńska, grafik, pedagog, profesor na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, członkini ZPAP. Urodziła się we Włocławku jako córka wileńskiego architekta Stefana Narębskiego i Zofii (także córki znanego architekta, Antoniego Olszakowskiego). W 1928 r. przeniosła się wraz z rodziną do Wilna. Przed wojną uczęszczała na zajęcia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, aby w latach 1940-1941 kontynuować naukę w nowo powołanej Litewskiej Szkole Sztuk Pięknych. W grudniu 1944 r. została aresztowana przez NKWD i zesłana w głąb Rosji. Jej wspomnienia z zesłania zostały zebrane przez Zefiryna Jędrzyńskiego w książce „Łagier NKWD nr 0321. Wspomnienia młodości, więzienia i zesłania”. Po wojnie zamieszkała w Toruniu i kontynuowała naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Studia ukończyła w 1950 r. w pracowni prof. Jerzego Hoppena. Karierę naukową zakończyła przechodząc na wcześniejszą emeryturę w 1976 r. W 1979 r. po przebytym zatorze w mózgu nie odzyskała pełnej sprawności manualnej, tworząc od tej pory grafiki lewą ręką. Miała około 30 indywidualnych wystaw za granicą i ponad 30 w kraju. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych i ekspozycjach polskiej sztuki za granicą oraz w 50 wystawach ogólnopolskich. Brała udział we wszystkich wystawach Grupy Toruńskiej od 1958 r. Za swoją pracę twórczą była wielokrotnie nagradzana w konkursach lokalnych i ogólnopolskich.
Kuratorzy wystawy: Elżbieta Hudzik, Jan Kotłowski
Koordynatorka wystawy: Justyna Karwowska
 
 
LEGIONOWA 2   spotkanie   14.03.2020 (sobota) 12:00
wstęp wolny
Oprowadzania kuratorskie. Wystawa grafik Barbary Narębskiej-Dębskiej
Podczas oprowadzania kuratorskiego Elżbieta Hudzik przybliży postać Barbary Narębskiej-Dębskiej, której prace prezentujemy na wystawie „Zobaczone” w Galerii przy ul. Legionowej 2. Poznamy życie toruńskiej artystki, prześledzimy okresy jej twórczości i omówimy techniki, w których tworzyła.
Prowadzenie: Elżbieta Hudzik
 
 
WARYŃSKIEGO 24A   koncert   15.03.2020 (niedziela) 12:00
wstęp wolny
Muzyczna podróż po dwunastu krajach dawnej Europy. Recital Dariusza Hajdukiewicza (organy skrzyniowe)
Program koncertu został opatrzony łacińskim mianem „Florilegium Musicum” (florilegium znaczy „zbiór kwiatów”), co sugeruje swego rodzaju antologię czy zbiór utworów i drobnych form muzycznych pisanych na organy lub na tzw. instrumenty klawiszowe, powstałych na przestrzeni kilku wieków.
„Florilegium musicum” to autorski program Dariusza Hajdukiewicza – jest to muzyczna podróż po 12 krajach dawnej Europy, w trakcie której poznamy krótkie przykłady utworów znanych kompozytorów oraz twórców mniej spopularyzowanych, pochodzących zarówno z ośmiu krajów dzisiejszej Europy Zachodniej, jak i z państw Europy Środkowej: Chorwacji, Czech i Polski.
 
Dariusz Hajdukiewicz – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie – Filia w Białymstoku, Studiów Podyplomowych w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Juliana Gembalskiego i międzynarodowych kursów interpretacji m.in. u prof. G. Boveta. Aktywnie koncertuje na renomowanych festiwalach w Polsce i na świecie. Jest twórcą i od 2005 roku dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie oraz Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u Św. Alberta w Mońkach. Przez siedem edycji był dyrektorem artystycznym i Jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. Fr. Karpińskiego w Białymstoku. Prowadzi orkiestrę instrumentów historycznych Baroque Collegium Musicum oraz zespół muzyki dawnej Charbel Music Ensemble.
 
 
WIKTORII 5   spotkanie   15.03.2020 (niedziela) 15:00
wstęp wolny
Spotkanie z Adamem Wajrakiem. Fotoekosystem
„Fotoekosystem” nowy cykl otwartych spotkań Podlaskiego Okręgu Związku Polskich Fotografów Przyrody. Tym razem naszym gościem będzie Adam Wajrak – działacz na rzecz ochrony przyrody, dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, społecznik, miłośnik przygód, autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej m.in. „Wilki”, „Lolek”, „Kuna za kaloryferem”, „Zwierzaki Wajraka”. Adam Wajrak fotografuje, uwielbia włóczyć się po Puszczy Białowieskiej, gdzie w sposób naturalny spotyka dzikie zwierzęta, bez wabienia czy dokarmiania. Opowie o swoich dzikich spotkaniach! Będzie też możliwość zdobycia autografu i podpisania książek.
 
 
LEGIONOWA 2   spotkanie   19.03.2020 (czwartek) 18:00
wstęp wolny
Spotkanie z Justyną Bargielską. Uwaga! Literatura
Justyna Bargielska (ur. 1977) do polskiej literatury weszła z impetem. Za swój drugi tom poetycki „Dwa fiaty” (2009) otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką Gdynia, zaś rok później ten sam laur zdobyła za prozatorskie „Obsoletki”. Kiedy zatem w 2012 roku ukazała się jej trzecia książka z wierszami pt. „Bach for my baby”, autorka miała już status jednej z najważniejszych poetek współczesnej polszczyzny. „Nudelman” (2014) tylko potwierdził tę pozycję.
Na kolejny tomik musieliśmy czekać długo. Zeszłoroczne „Dziecko z darów” siłą rzeczy było więc wydarzeniem, a Bargielska – lawirując w nim między trwogą i humorem, codziennością a „rzeczami ostatecznymi” – przypomniała nam, że brzmi jak nikt inny. 
Prowadzenie: Dawid Bujno
 
 
LEGIONOWA 2   spotkanie   22.03.2020 (niedziela) 12:00
wstęp wolny
Bramami miasta. Spacer z przewodnikiem po Białymstoku
Zainspirowani pracami plastycznymi Barbary Narębskiej-Dębskiej, ilustrującymi w niezrównany sposób architektoniczny detal, chcielibyśmy zaprosić Państwa na spacer ulicami Białegostoku. Będziemy poszukiwać estetycznych drobiazgów w tkance naszego miasta, które na co dzień być może uchodzą naszej uwadze. Staniemy w cieniu malowniczych łuków, bram i portyków, i przekroczymy granice naszej codziennej percepcji. Spacer rozpoczniemy od oprowadzania po wystawie w Galerii przy ul. Legionowej 2.
Prowadzenie: Justyna Karwowska, Marta Pietruszko i Patryk Gawrychowski
 
 
LEGIONOWA 2   spotkanie   28.03.2020 (sobota) 15:00
wstęp wolny
Neonowe kwiaty żonkila. Spotkanie jubileuszowe i pokaz filmów
Pięć lat temu członkowie inicjatywy pod nazwą Neony Białegostoku zorganizowali akcję „Ratujemy neon Żonkil” – zbiórkę funduszy na rzecz odtworzenia charakterystycznego neonu w centrum Białegostoku. Neon w kształcie kwiatów żonkila, będący ozdobą budynku, w którym znajduje się kwiaciarnia "Żonkil" zaprojektował w latach 70. nieżyjący już białostocki malarz i scenograf – Józef Gniatkowski. Po kilku tygodniach od ogłoszenia akcji – dokładnie 28 marca 2015 roku – udało się neon uruchomić.
Z okazji 5. rocznicy przedstawiciele inicjatywy zapraszają na mały jubileusz – pokaz filmu „Neon" w reżyserii Erika Bednarskiego oraz krótkiego reportażu przedstawiającego historię białostockiej Spółdzielni Pracy "Elektryk", w której od lat 50. do 90. wytwarzano większość reklam neonowych znajdujących się w Białymstoku i regionie. To wydarzenie jest podziękowaniem dla wszystkich zaangażowanych w akcję ratowania neonu – za to, że udało się uratować historyczny element techniki reklamowej i że już 5-ty rok neon ze świecącymi kwiatami żonkila może cieszyć oko mieszkańców Białegostoku oraz przyjezdnych odwiedzających miasto.
 
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY
 
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   10.03, 24.03.2020 (wtorki) 17:00-19:00
Koszt zajęć: 60 zł / miesiąc (2 spotkania)
Jak ugryźć fotografię? Osoby dorosłe
Jeżeli widzieliście interesujące zdjęcie, które przyciągnęło waszą uwagę i zastanawialiście się jak zostało zrobione – przyjdźcie na zajęcia „Jak ugryźć fotografię?”. Podczas warsztatów poznacie wiele ciekawostek fotograficznych, odtworzycie zdjęcia, które Was interesują, a także samodzielnie stworzycie nowe, niemniej interesujące prace. Zgłębicie różne techniki, triki fotograficzne i sposoby na ciekawe kadry.
Prowadzenie: Anna Sierko-Szymańska
Zgłoszenia: 732 585 222
 
 
LEGIONOWA 2   warsztaty   7-8.03.2020 (sobota, niedziela) 12:00-14:00
brak miejsc (2 spotkania)
Pieśni o miłości i nadziei. Warsztaty z Tetianą Sopiłką
 
 
WIKTORII 5   warsztaty   29.03.2020 (niedziela) 11:00-12:30
wstęp wolny
Biały/wood. Cykl warsztatów: Fabrykanci i artyści
„Fabrykanci i artyści” to cykl warsztatów międzypokoleniowych inspirowanych historią Białegostoku. Efektem 10 spotkań będzie pięciometrowa instalacja z magnesami przedstawiająca miasto z okresu II Rzeczpospolitej. Podczas każdego warsztatu uczestnicy będą pracować nad kolejnym fragmentem instalacji wykorzystując inną formę twórczą.  
Zajęcia są bezpłatne i będą odbywać się w Galerii przy ul. Wiktorii 5. Istnieje możliwość uczestnictwa w całym cyklu bądź w pojedynczych zajęciach. Warsztaty realizowane są w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.
III spotkanie – 29.03.2020 – Biały/wood
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historie białostockich artystów z początków XX wieku, dowiedzą się o pracowni kopistów z białostockiego getta oraz co łączy Białystok z Hollywood. Zdobyta wiedza posłuży jako inspiracja do stworzenia lapbooków.
Prowadzenie: Monika Marciniak
Zgłoszenia: 85 732 33 33
 
 
 
ZGŁOŚ SIĘ NA WYKŁAD
 
 
 
WIKTORII 5   wykład   8.03.2020 (niedziela) 14:00
wstęp wolny
Pejzaż za 4 miliony dolarów. Wykład z cyklu Fotografia zmienia
„Fotografia zmienia” to cykl wykładów o fotografii, jej historii i rozumieniu obrazu. Z fotografią stykamy się na co dzień. Tym razem przypatrzymy się, gdzie występuje i w jakim charakterze, jak wiele zależy od kontekstu, w którym ją znajdujemy: na wystawie, w gazecie, w mediach społecznościowych. Zajrzymy nie tylko do prac uznanych mistrzów, ale także do zdjęć młodych twórców. W roku 2019/2020 podczas wykładów skupimy się na fotografii artystycznej.
Temat najbliższego spotkania: Pejzaż za 4 miliony dolarów.
Każdy wyjeżdżający na dłuższy urlop użytkownik aparatu z pewnością wcześniej lub później wykona pejzaż, z dużym prawdopodobieństwem możemy oszacować, że będzie to zachód słońca. Tymczasem fotografia pejzażowa to osobny gatunek wymagający ogromnej wiedzy, pracy i cierpliwości. Obejrzymy prace najważniejszych fotografów krajobrazu.
Prowadząca: Joanna Kinowska
 
 
WIKTORII 5   wykład   29.03.2020 (niedziela) 14:00
wstęp wolny
Rzeczy intymne. Wykład Beaty Nessel-Łukasik
Skrawki papieru, wyblakłe klisze, drobne bibeloty. Czasami kryją w sobie tyle różnych opowieści. Wiele z nich układa się nie tylko w prywatne wspomnienia. Niemal każda z rzeczy intymnych budzi emocje czy ożywia wyobraźnie, a także staje się niezwykle istotnym elementem naszej tożsamości oraz społecznym spoiwemi. Dlatego warto, aby dzięki kulturze cyfrowej te efemeryczne ślady czasu minionego mogły zostać przez nas włączone do kolekcji rozwijającej się sieci archiwów społecznych, które dziś pozwalają nam na projektowanie przyszłości z poszanowaniem przeszłości. Podczas spotkania o rzeczach intymnych dowiemy się zatem, jak uruchomić ten długi i trudny proces budowania zbiorów różnych rodzinnych pamiątek, które dzięki digitalizacji mogą stać się fundamentem naszych wspólnot interpretacyjnych i działań twórczych inspirowanych wciąż mało znanym dziedzictwem.
 
Beata Nessel-Łukasik – dr, socjolożka, historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Społecznych funkcjonującej w ramach Instytutu Filozofii I Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Stypendystka MKiDN w 2012 r. Wykładowca na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie (socjologia kultury). Założycielka Archiwum Społecznego Sulejówka oraz kuratorka nagradzanych projektów partycypacyjnych inspirowanych zasobami tej kolekcji (nagrody Sybilla 2015, 2017, 2018, I nagroda Wierzba 2015). Zwolenniczka aktywnego uczestnictwa w kulturze i dialogu opartego na pracy w procesie w przestrzeni publicznej.