WRZESIEŃ W GALERII IM. SLEŃDZIŃSKICH
 
 
 
wernisaż   5 września /sobota/ godz. 17:00   ul. WIKTORII 5
 
TIMES NEW ROMANTIC. Dawid Klepadło
 

Wystawa jednego z najlepszych, polskich fotografów młodego pokolenia - Dawida Klepadło. Fotograf wychował się i studiował w Białymstoku. Aktualnie mieszka w Warszawie.

 

Dawid Klepadło na co dzień współpracuje z największymi europejskimi tytułami modowymi : Elle, L’Officiel, Marie Claire, Vogue, Harper’s Bazaar czy Fashion Magazine (patron medialny wydarzenia). To właśnie dla nich wykonuje sesje fotograficzne m.in. w Mediolanie, Berlinie, Rzymie, Barcelonie. Oprócz działań dla magazynów modowych, Dawid zajmuje się współpracą z gwiazdami polskiej estrady. Teledysk Ani Karwan do piosenki "Słucham Cię w Radiu Co Tydzień"(14 240 011 wyświetleń na kanale YouTube) czy też okładka płyty „Doda Dorota" są właśnie jego autorstwa.

 

„Times New Romantic - tak nazywałby się font, którym opisywałbym historie zapisane na obrazkach - pisze Dawid Klepadło. Pozy zatrzymane w pół drogi między sentymentem i melancholią, naiwnością a bezwstydem, wyuzdaniem a powściągliwością - a na końcu - między bezlitosną starością a temperamentem młodości. Wśród zapachu lateksu mieszającego się z kwitnącymi kwiatami. Język literacki zastępuję językiem wizualnym. Moi bohaterowie poddają się tej konwencji, jakby zdawali sobie sprawę, że ta kreacja zatrzymuje nas oboje po dwóch stronach. Jesteśmy tak samo romantyczni, jak i przeklęci przez czas. Tu i teraz. Na chwilę i na zawsze. Wyobraziłem sobie romantyczność wśród ciał, dotyków świateł i w smugach mroku.

Kuratorka wystawy: Kamila Byculewicz
 
 
 
spotkanie   8 września /wtorek/ godz. 20:00
 
Cykl: FotoWtorek
Temat: Nagość zakryta
 
Zapraszamy fotoamatorów chcących zaprezentować swoje prace fotograficzne i skonfrontować je z opiniami publiczności. Tematem najbliższego spotkania jest nagość zakryta.
Prowadzący: Maciej Giedrojć Juraha
 
 
 
wernisaż   19 września, godz. 12.00   Plac przed teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
 
Białostocki Foto-Ikon. Osiedle Mickiewicza
wystawa plenerowa
 
Zapraszamy na wystawę z cyklu „Białostocki Foto-Ikon”, poświęconej osiedlu Mickiewicza. Główna ulica osiedla istniała już w czasach Wiesiołowskich, a współczesny jej bieg nadał Jan Klemens Branicki.  W XIX w. wokół niej wyrosły fabryki włókiennicze, gdyż elementem niezbędnym do funkcjonowania fabryki była obecność źródła wody, a w tym miejscu przepływa rzeka Biała. Po odzyskaniu przez Białystok niepodległości to właśnie przy ul. Mickiewicza i Świętojańskiej ulokowano rządowe gmachy, oraz domy dla urzędników które utworzyły Dzielnicę Reprezentacyjną.
Zaprezentowane zostaną fotografie miejsc znanych wszystkim białostoczanom. Są to np. budynki sądów oraz Park Planty. Będą też miejsca, których już nie ma w przestrzeni miejskiej, a niektórzy z mieszkańców nie wiedzą o ich istnieniu. Jest to np.: fabryka Philippów, fabryka Nowika, a także zajezdnia tramwajowa.
Kuratorka: Joanna Schmidt
Czas trwania wystawy: 11.09-16.10.2020
 
 
 
spacer   19 września /sobota/ godz. 12:00 Plac przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki
 
Spacer historyczny śladami historii Osiedla Mickiewicza
 
Spacer rozpocznie się przy Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, a jego trasa przebiega głównymi ulicami osiedla, czyli Mickiewicza, Świętojańską, a także okolicznymi. Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miejsc znanych i często odwiedzanych. Są to m.in. parki - Park Planty i Park im. Ks. Józefa Poniatowskiego. Inne punkty spaceru dotyczyć będą miejsc, których nie ma już w pejzażu miejskim. Należą do nich m.in. fabryki, które do wybuchu II wojny światowej liczne były w tej części miasta, a także inne interesujące miejsca.
Prowadzenie: Jolanta Szczygieł-Rogowska
 
 
 
wystawa   28 sierpnia – 29 września   uL. LEGIONOWA 2
 
Agata Borowa. Jesteś moim powietrzem
 
"Woda, ziemia, powietrze" – "Malarstwo, fotografia czy rysunek nie istniałyby, gdyby nie ludzka umiejętność postrzegania obserwowanych kształtów jako czegoś innego niż są w rzeczywistości. W naszej percepcji fascynujący jest również nawyk znajdowania podobieństw w oglądanych obrazach do innych, wcześniej widzianych porządków. W mojej pracy bardzo interesuje mnie stymulowanie wyobraźni do takich poszukiwań. To, co finalnie wydarza się na płótnie, dla mnie samej często jest zaskakujące, ponieważ w moich działaniach główna rolę odgrywa przypadek i eksperyment. W powstających obrazach odkrywam fragmenty rzeczywistości, pejzażu jezior czy nieba i to za nimi podążam, jednak nie próbując niczego dopowiedzieć." /Agata Borowa
 
Tytułowe powietrze może oznaczać różne rzeczy niezbędne do życia – jak natura, obecna na obrazach czy sama sztuka, którą artystka zajmuje się całe swoje życie. Może to również być Białystok, rodzinne miasto Agaty Borowej, z którym czuje się bardzo związana, a wystawa w Galerii im. Sleńdzińskich jest jej pierwszą indywidualną w tym miejscu. 
"Jesteś moim powietrzem" to również trochę takie wyznanie miłości, które jest bardziej uwidocznione w filmie. Podkreśla jak bardzo jesteśmy ze sobą połączeni i pomimo różnic nie możemy bez siebie żyć. 
Ostatnią ważną dla artystki rzeczą w tytule jest koncentracja na oddechu, która towarzyszy jej całe życie. Artystka od dziecka ma astmę, a teraz w dorosłym życiu często medytuje.
 
Agata Borowa (ur. w Białymstoku) – artystka wizualna, zajmuje się głównie malarstwem oraz grafiką użytkową. Absolwentka malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz architektury wnętrz na Politechnice Białostockiej. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych (m.in. Miejsce Projektów Zachęty, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa; Galeria Arsenał, Białystok; BWA Zielona Góra; Galeria Labirynt, Lublin; Galeria m2, Warszawa; Galeria Bielska BWA; Galeria Platan, Budapeszt). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011, 2006). Brała udział w rezydencjach i plenerach w Polsce oraz za granicą (Galeria Labirynt, Lublin; Genua, Włochy; Mojacar, El Bruc, Hiszpania; Kowno, Litwa). Od 2001 roku współtworzy grupę Siostry Borowe. W 2015 otrzymała EEA Grants na realizację projektu “Uzajo” – cyklu warsztatów wielojęzycznych. Zajęcia miały miejsce w Norwegii, Islandii oraz na polskich pograniczach (Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie; Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu, Fundacja Villa Sokrates w Krynkach; Dom Kultury w Krasnopolu; Dom Litewski w Sejnach). Mieszka w Warszawie. 
Kuratorka: Katarzyna Siwerska