PAŹDZIERNIK 2020

w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

WYSTAWY

 

WARYŃSKIEGO 24A   6.11.2019 ―31.12.2020

wstęp wolny

Wykonał Ludomir z Wilna Sleńdziński

Wystawa zbudowana wokół sylwetki twórczej prof. Ludomira Sleńdzińskiego. Narracja została poprowadzana od podróży artystycznych, w których uczestniczył artysta po ukończeniu studiów w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, poprzez rodzinne Wilno, twórczość portretową w znakomitych przykładach dzieł malarskich, po twórczość z okresu krakowskiego. Na uwagę zasługują obrazy i rzeźby, które artysta wykonał w trakcie II wojny światowej, zwłaszcza portrety córki uzupełnione instrumentami, na których grała Julitta Sleńdzińska.

Kuratorka wystawy: Izabela Suchocka

 

 

LEGIONOWA 2   2.10.2020 ― 30.10.2020

wstęp wolny

Barbara Szubińska. Uproszczone labirynty

Malarstwo Barbary Szubińskiej krytycy zaliczają do nurtu metafizycznego, choć wiele w nim elementów ekspresyjnych. Artystka ma opinię wspaniałej kolorystki. Zazwyczaj tematem jej obrazów i rysunków jest barwny krajobraz i namalowany w nim człowiek. Te elementy przenikają się wzajemnie i integralnie ze sobą łączą. Na wystawie zaprezentujemy prace olejne z różnych okresów jej twórczości.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko

 

 

WIKTORII 5   5.09 ― 11.10.2020

wstęp wolny

Times New Romantic. Dawid Klepadło

Times New Romantic – tak nazywałby się font, którym opisywałbym historie zapisane na obrazkach. Pozy zatrzymane w pół drogi między sentymentem i melancholią, naiwnością a bezwstydem, wyuzdaniem a powściągliwością - a na końcu - między bezlitosną starością a temperamentem młodości. Wśród zapachu lateksu mieszającego się z kwitnącymi kwiatami.

Język literacki zastępuję językiem wizualnym. Moi bohaterowie poddają się tej konwencji, jakby zdawali sobie sprawę, że ta kreacja zatrzymuje nas oboje po dwóch stronach obiektywu. Jesteśmy tak samo romantyczni, jak i przeklęci przez czas. Tu i teraz. Na chwilę i na zawsze. Wyobraziłem sobie romantyczność wśród ciał, dotyków świateł i w smugach mroku. /Dawid Klepadło/

Koordynatorka wystawy: Kamila Daniela Byculewicz

 

 

PLAC PRZED TEATREM DRAMATYCZNYM IM. A.WĘGIERKI   19.09 ― 16.10.2020

wstęp wolny

„Białostocki Foto-Ikon. Osiedle Mickiewicza”

Wystawa plenerowa

Zapraszamy na wystawę z cyklu „Białostocki Foto-Ikon”, poświęconej osiedlu Mickiewicza. Główna ulica osiedla istniała już w czasach Wiesiołowskich, a współczesny jej bieg nadał Jan Klemens Branicki.  W XIX w. wokół niej wyrosły fabryki włókiennicze, gdyż elementem niezbędnym do funkcjonowania fabryki była obecność źródła wody, a w tym miejscu przepływa rzeka Biała. Po odzyskaniu przez Białystok niepodległości to właśnie przy ul. Mickiewicza i Świętojańskiej ulokowano rządowe gmachy, oraz domy dla urzędników które utworzyły Dzielnicę Reprezentacyjną.

Zaprezentowane zostaną fotografie miejsc znanych wszystkim białostoczanom. Są to np. budynki sądów oraz Park Planty. Będą też miejsca, których już nie ma w przestrzeni miejskiej, a niektórzy z mieszkańców nie wiedzą o ich istnieniu. Jest to np.: fabryka Philippów, fabryka Nowika, a także zajezdnia tramwajowa.

 

 

WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY

 

 

LEGIONOWA 2   wernisaż   2.10.2020 (piątek) 18:00

Barbara Szubińska. Uproszczone labirynty

Malarstwo Barbary Szubińskiej krytycy zaliczają do nurtu metafizycznego, choć wiele w nim elementów ekspresyjnych. Artystka ma opinię wspaniałej kolorystki. Zazwyczaj tematem jej obrazów i rysunków jest barwny krajobraz i namalowany w nim człowiek. Te elementy przenikają się wzajemnie i integralnie ze sobą łączą. Na wystawie zaprezentujemy prace olejne z różnych okresów jej twórczości.

Oprócz artystki gościem szczególnym wernisażu będzie Elżbieta Dzikowska, wybitna podróżniczka, historyk i krytyk sztuki, autorka wielu wystaw sztuki współczesnej.

 

Barbara Szubińska (ur. 1934 r.) studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie pod kierunkiem Stanisława Szczepańskiego i Artura Nachta-Samborskiego, gdzie uzyskała dyplom w 1958 r. Stowarzyszyła się z grupą artystyczną „Rekonesans”, brała tez udział w retrospektywach grupy m.in. na wystawie w Galerii Zachęta w 1994 r. Od 1992 r. prowadziła pracownię malarstwa i rysunku w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (od 2000 r.), w której również zarządza pracownią malarstwa. Prace artystki wystawiane były na licznych wystawach w kraju i zagranicą.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko

 

 

WIKTORII 5   spotkanie   6.10.2020 (wtorek) 20:00

Malowanie światłem. FotoWtorek

Zapraszamy na otwarte spotkanie Studenckiej Agencji Fotograficznej działającej przy Politechnice Białostockiej. Temat spotkania: malowanie światłem. W dyskusji nad zagadnieniempomogą nam prace członków Agencji oraz zdjęcia przyniesione na nośnikach cyfrowych przez uczestników spotkania.

Prowadzenie: Maciej Giedrojć Juraha

 

 

WIKTORII 5   spotkanie   11.10.2020 (niedziela) 15:30

Oprowadzanie autorskie po wystawie Dawida Klepadło „Times New Romantic”

To ostatni moment, by zobaczyć wystawę „Times New Romantic” i to w towarzystwie samego autora fotografii: Dawida Klepadło. Artysta opowie o swoich inspiracjach oraz kulisach powstawania sesji fotograficznych do największych magazynów modowych.

 

Dawid Klepadło ­– rocznik 89', wychowany na Podlasiu, na stałe mieszka w Warszawie. Jego zdjęcia pojawiają się w takich magazynach modowych jak Elle, L’Officiel, Marie Claire, Vogue, Harper’s Bazaar czy Fashion Magazine. Uzdolniony artystycznie, wrażliwy na piękno. Fotograf, poeta ­- artysta.

 

 

WIKTORII 5   spotkanie   11.10.2020 (niedziela) 17:00 

Wolność, równość, różnorodność – rewolucje w najnowszej fotografii mody

Wykład Marcina Różyca

Odwołane!

Ruchy takie jak m.in. Black Lives Matter, #MeToo, a także pandemia Covid 19 sprawiły, że w branży mody wszystko się zmieniło. Fotografia mody jest dziś bardziej różnorodna. Pojawiła się w niej nowe, dyskryminowane dotąd ciała. Zniknęła uprzedmiotawiająca erotyka. Najważniejszy tydzień mody zorganizowano nie w Paryżu, ale w Palestynie. Scenografiami sesji są ciasne mieszkania...

 

Marcin Różyc – krytyk mody, kurator, wykładowca. Współpracuje z "Vogue Polska" i Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Autor książki „Nowa moda polska” i wydanej w Londynie „Chrysalis”. Kurator wystaw, m.in.: „Krzyk Mody” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) i „Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken” (Galeria im. Sleńdzińskich).  Wykładał m.in. w: London Collage of Fashion, Topographie des Terrors w Berlinie, na Uniwersytecie Warszawskim i Katedrze Mody.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   15.10.2020 (czwartek) 18:00

Spotkanie autorskie z Patrycją Meunier – polsko-francuską poetką i rzeźbiarką

Odwołane!

Patrycja Meunier, wszechstronna i utalentowana artystka, zaprezentuje swoją najnowszą twórczość literacką oraz opowie o niezwykłych przypadkach losu, prowadzących ją od dalekiego Paryża, poprzez Zakopane aż do pełnejklimatu podlaskiej chaty. W czasie spotkania usłyszą Państwo wiersze z dwujęzycznego tomiku pt. „Na Walowej Górze” (oryg. „Valovie”) oraz obejrzą film dokumentalny traktujący o życiu poetki w reżyserii Alicji Grzechowiak z TVP Białystok (2017).

 

Patricia Meunier– urodziła się w Paryżu, w rodzinie polsko-francuskiej. Studiowała literaturęfrancuską na Uniwersytecie w Paryżu, później zaś sztukę w Akademii Sztuki w Hawrze oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Nîmes. W 1998 roku przyjechała do Polski i zamieszkała na Walowej Górze w Zakopanem, w 2008 roku przeniosła się na Podlasie. Jej twórczość obejmuje prace rzeźbiarskie, poetyckie oraz prozatorskie. Oprócz działań artystycznych pasjonują ją stare drewniane domy, w których odnajduje wyraz swojej życiowej filozofii. Dorobek artystyczny Patrycji Meunier zakorzeniony jest w fascynacji przyrodą, naturalnym krajobrazem i prostym wiejskim życiem, jak również zauroczeniu kulturą średniowiecza.

Prowadzenie: Dorota Sokołowska

Improwizacje muzyczne inspirowane muzyką góralską – Amadeusz Buczyński (skrzypce)

 

 

WIKTORII 5   wernisaż   17.10.2020 (sobota) 17:00

Janusz Szczucki. Perspektywa Wielokrotna. Wybór prac z lat 1974-2020

Prezentacja prac konceptualisty, fotografa, animatora życia artystycznego, wydawcy i autora tekstów o sztuce – Janusza Szczuckiego. Najważniejsze prace artysty zamknięte w cyklach, jak również najnowsze prace i inspiracje.

Kurator wystawy: Marek Grygiel

 

 

LEGIONOWA 2   spotkanie   22.10.2020 (czwartek) 18:00

Rośliną w smog! Wykład o roślinach oczyszczających powietrze

Wykład online!

Wykład przybliżający wiedzę o roślinach filtrujących powietrze w mieszkaniach poprowadzi Andrzej Tarasewicz– przyrodnik i animator edukacji ekologicznej. Na co dzień zaprasza na leśne wyprawy, tym razem podpowie jak wprowadzić przyrodę do naszych mieszkań.

Tym spotkaniem zaczynamy cykl działań w ramach nowego programu Zielona Galeria. Jako instytucja chcemy mieć swój wkład w dbałość o naturę, której wszyscy jesteśmy częścią. Galeria to nie tylko sale ekspozycyjne, ale i zaplecze biurowe. Zamierzamy umieścić w nim naturalne filtry w postaci roślin doniczkowych. 

 

Andrzej Tarasewicz– przyrodnik i animator edukacji ekologicznej. Przewodnik terenowy po województwie podlaskim odkrywający piękno naszego regionu przed turystami. Pomysłodawca i prowadzący rajd „4 Pory Puszczy", którego celem jest ukazanie walorów przyrodniczych Puszczy Knyszyńskiej oraz zmian w niej zachodzących podczas roku kalendarzowego. Organizator nocnych wyjść do lasu przy blasku księżyca w ramach wydarzenia „Puszcza w pełni". Wiedzę o przyrodzie przekazuje najmłodszym podczas spacerów rodzinnych „Zielona wyprawa”.

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   spotkanie   23.10.2020 (piątek) 18:00

Czy w Białymstoku byli chasydzi?

Odwołane!

Chasydzi. Czy w Białymstoku byli chasydzi? Oczywiście, że byli! Choć było ich niewielu, warto o nich opowiedzieć.XVIII-wieczna doktryna chasydzka zrodziła się na ziemiach polskich, na Podolu (dziś Ukraina). Jej twórca Izrael ben Eliezer Baal Szem Towa (ur. 1700, zm. 1760) głosił zwalczanie zła nie złem, ale dobrem. Połączenie się z Bogiem to główna intelektualna myśl chasydyzmu. Jednak BeSzT nauczał, że Boga należy chwalić nie poprzez umartwianie się i ascezę, ale poprzez mądre i radosne korzystanie z życia i darów, jakie ze sobą niesie. A więc pobożność miała się stać afirmacją życia.Zapraszamy na spotkanie, w którym przeniesiemy się nie do XVIII wieku, ale do wieku XXI, bowiem chasydzi są nadal, są aktywni, a ich społeczność ciąglerośnie.Opowieść uzupełnią fotografie oraz zapisy filmowe z wyprawy do Humania, światowego centrum chadydyzmu zwłaszcza w okresie nowego roku.

Prowadzenie: dr Tomasz Wiśniewski

 

 

WARYŃSKIEGO 24A   koncert   25.10.2020 (niedziela) 12:00

„Florilegium musicum – muzyczna podróż po 12 krajach dawnej Europy”

Recital Dariusza Hajdukiewicza

Odwołane!

Program koncertu został opatrzony łacińskimmianem Florilegium musicum (florilegium znaczy „zbiór kwiatów”), co sugeruje swego rodzaju antologię czy zbiór utworów i drobnych form muzycznych, pisanych na organy lub na tzw. instrumenty klawiszowe, powstałych na przestrzeni kilku wieków.

Florilegium musicum to autorski program Dariusza Hajdukiewicza – jest to muzyczna podróż po 12 krajach dawnej Europy, w trakcie której poznamy krótkie przykłady utworów znanych kompozytorów oraz twórców mniej spopularyzowanych, pochodzących zarówno z krajów dzisiejszej Europy Zachodniej, jak i z państw Europy Środkowej: Chorwacji, Czech i Polski.

 

Dariusz Hajdukiewicz– absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie - Filia w Białymstoku (dyplom z wyróżnieniem), Studiów Podyplomowych w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Juliana Gembalskiego i międzynarodowych kursów interpretacji u prof. G. Boveta, prof. H. Wulfa, prof. Ul. Spang - Hanssena, prof. J. Gembalskiego oraz prof. M. Dyżewskiego. Aktywnie koncertuje na renomowanych festiwalach w Polsce, Niemczech, Danii, na Wyspach Alandzkich, Białorusi, Litwie oraz w Rosji. Jest twórcą i od 2005 roku dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie oraz Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u Św. Alberta w Mońkach. Przez siedem edycji był dyrektorem artystycznym i Jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organizstów im. Fr. Karpińskiego w Białymstoku. Prowadzi orkiestrę instrumentów historycznych Baroque Collegium Musicum oraz zespół muzyki dawnej Charbel Music Ensemble.

W programie:

Niemcy: Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Aria variata alla maniera italiana BWV 989;

Belgia: Abraham Van den Kerckhoven (1618-1701) – Preludium i fuga d-moll (Manuscript Cocquiel z roku 1741 nr 359);

Holandia: Gisbert Steenwick (c.1642-1679) – Serband;

Szwecja: Johan Helmich Roman (1694-1758) ­– Sonata g-moll cz. Largo;

Anglia: Maurice Greene (1696-1755) – Voluntary VIII;

Francja: Michel Corette (1707-1795) – Noël provençal;

Hiszpania: Cristobald de Morales (1500-1553) – Motet „Vigilate et orate” opr. na organy DH;

Włochy: Giovani Battista Pescetti (1704-1766) – Sonata terza (frg.);

Chorwacja: Franciszkanin Fortunat Pintarić (1798-1867) – Pastorale F-dur;

Austria: Georg Muffat (1653-1704) – Prelude in C;

Czechy: Josef Ferdinand Norbert Seger (1716-1782) – Fuga de temporis natalis;

Polska: „Album Sapieżyńskie” – wileńska tabulatura organowa z XVII wieku: Anonim – Virgini versus ad placitum, Ricercar I, Utwór bez tytułu nr 10 i 13.

 

 

WIKTORII 5   spotkanie   25.10.2020 (niedziela) 14:00

Cienka czerwona linia - o fotografowaniu polityki

Wykład z cyklu „Fotografia zmienia”

Przez 30 lat polska fotografia polityczna zmieniła się nie do poznania. Nie zrobiła tego sama. Zmieniły się wymogi i trendy, warunki fotografowania w Sejmie oraz dostęp, potrzeby polityków i gusta widzów-wyborców, i jeszcze wiele innych. Prześledzimy najważniejsze role w fotografii politycznej – czyli kto fotografuje dla kogo? Co ma do powiedzenia widz-wyborca? Jaki przekaz polityczny przenika ze zdjęć? 

Prowadzenie: Joanna Kinowska