MAJ/CZERWIEC W GALERII IM. SLEŃDZIŃSKICH
 
 

 

WYSTAWY

 
 
4 kwietnia - 7 czerwca   ul. WIKTORII 5
Kwintesencja. Czesław Zdanowicz

kurator wystawy: Bogusław Florian Skok

 

Zbiór fotografii czesława Zdanowicza przedstawiająca obraz świata, a w nim człowieka. Przestrzeń, w której porusza się autor to wizja obrazu, koloru i technik współczesnej technologii zapisu. tego co można utrwalić za pomocą kamery fotograficznej. Możliwość współdziałania z naturalnymi warynkami światła oraz widzianym kolorem i perspektywą tworzą niepowtarzalne zapisy motywów fotograficznych. Ekspresja koloru odwołująca się do świata emocji jest swoistą estetyką i intrpretacją autorską postrzeganego otoczenia. W pracach monochromatycznych dostrzegamy inny świadomy wizerunek autora. Tu spotykamy czysty, świadomy, symboliczny, wysublimowany i harmonijny efekt zabiegów wizualnych. Fotografia jest idealnym narzędziem do zatrzymywania obrazu w konkretnym czasie, najlepszym narzędziem do zarejestrowania danego momentu i sytuacji. Autor doskonale wykorzystuje ten aspekt sztuki. Stwarza to możliwość przetwarzania obrazu za zgodą wyobraźni autora. Tajemnica osobliwych kadrów nie zakłóca ani przyrody, ani innych ważnych wątków istnienia człowieka. Tajemnica widzenia rzeczywistości jest sprawą osobistą autora. droga obrana przez artystę prowadzi do wyobraźni i przedstawienia go w nowoczesnym i nierozwodnionym świecie fotografii masowej, która zaistniała na początku XXI wieku.

Czesław Zdanowicz pełni funkcję prezesa Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Należy do Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia twórców. Posiada tytuł Artist FIAP.

 

 

13-28 czerwca   ul. WIKTORII 5

Prolog. Ula Śleszyńska i Kamil Śleszyński

koordynatorka wystawy: Anna Sierko-Szymańska

 

Delikatna i przezroczysta. Wrażliwa na dotyk - skóra noworodka. W fotograficznym zbliżeniu Kamila Sleszynskiego.
Przyszłość to stos pytań ułożonych na górze dni. Niesie ze sobą niepewność i nadzieję. Przyszłość dziecka jest dla matki najważniejszym elementem jej życia. Czy będzie dobra? Kim będzie i jakie będzie jej dziecko? Czy matczyna troska i miłość sprawi, że człowiek, którego wychowa będzie odwzajemniał jej uczucia?
Tyle pytań pozostaje bez szybkiej odpowiedzi.
"Ciąża pojedyncza, żywa. Zarodek, płód, poronienie zagrażające. Fasolka, mały motyl o łaskoczących skrzydłach, dziecko, człowiek. Twoje serce biło tak mocno, że czułam je w pulsujących skroniach."
Takie wspomnienia niesienie historia "Prologu" Uli i Kamila Śleszyńskich, którzy dzielą się nią z nami w postaci wystawy i fotograficznej książki. 
 
 
25 czerwca – 23 września   uL. LEGIONOWA 2
Sławomir Chudzik. Malarstwo

kuratorka wystawy: Monika Szewczyk

 

Sławomir Chudzik mówił, że malarstwo jest dla niego jak "coś najbardziej naturalnego, odruch oczywisty, jak drapanie się."Jaką osobą był? Co charakteryzowało jego twórczość? Sprawdźcie sami! "To, co z obserwacji rzeczywistości pozostało jako powidok na siatkówce oka czy też jako bliżej nieokreślony szablon odciśnięty w pamięci, Chudzik przekładał na język obrazu. (...) Wszystko, co pozostawało poza barwą, kreską i fakturą, nie miało dla niego aż takiego znaczenia. (…) Wyciszenie narracji, a wręcz całkowite jej poniechanie, oddaje głos kolorowi, który w malarstwie Chudzika jest wartością prymarną." /Izabela Kopania