LUTY 2021
w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
 
 
WYSTAWY

 

Wystawa fotografii: Iga Drobisz. Index

Termin: 2.02.2021 (wtorek), godz. 11:00 – 7.03.2021 (niedziela)

Miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Wiktorii 5

Koordynatorka wystawy: Kamila Daniela Byculewicz

 

Iga Drobisz wraz z projektem INDEX powraca do medium natychmiastowych zdjęć – jego prostoty i specyficznego uroku rysowanego miękkim światłem. Zaproszone przez fotografkę kobiety są przede wszystkim sobą, a wiemy o nich tyle, ile same zechcą pokazać. Istnieją gdzieś obok wizerunków idealnych, wykreowanych przez bezlitosne tempo współczesnej nadprodukcji obrazów i poddanych rygorowi wyśrubowanych kanonów urody. Pochodzą z różnych stron świata, są w różnym wieku, noszą w sobie odmienne doświadczenia. W tym intymnym świecie kobiecego oka odwzajemniają nasze spojrzenie na własnych zasadach.

 

Iga Drobisz

Rocznik 1991, urodzona w Białymstoku. Debiutowała jako ośmiolatka wystawą rysunków w Galerii Obuch.W dziedzinie fotografii jest samoukiem, przez co może pozwolić sobie na swobodny eksperyment z formą. Korzystając z tej wolności tworzy zdjęcia zupełnie obok trendów i czasów, korzystając z szerokiego spektrum artystycznego wyrazu, jakie oferuje medium fotograficzne. Mieszka w Berlinie i Sztokholmie.

 

 

Wystawa: Andrzej Muszyński. Białoryty

Termin: 19.02 (piątek) – 21.03.2021 (niedziela)

Miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Legionowa 2

Kuratorka wystawy: Katarzyna Hryszko

 

W Galerii im. Sleńdzińskich Andrzej Muszyński zaprezentuje zestaw prac zrealizowanych w autorskiej technice. Będą to reliefy wykute w masie gipsowej, wykonane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wielkoformatowe gipsoryty umieszczone na stalowej siatce tworzą oddzielne prace i mają możliwość zaistnieć w każdym wnętrzu. Elementy wnętrza, które nierzadko artysta współkształtuje za pośrednictwem unikatowych rozwiązań na pograniczu sztuki i architektury, tym razem znajdą się  w galerii. Relief na ścianie bywa przez Muszyńskiego ryty siekierą. Używa on też innych ciężkich narzędzi, a także papierów ściernych i różnych faktur strukturalnych. Nasycona rytami, drapnięciami, żłobieniami warstwa po warstwie jest jeszcze barwiona. Zarówno w przypadku dużych, jak i małych formatów, powierzchniowe muśnięcie wzrokiem nie wystarczy, aby dostrzec ukryte w nich detale. Oprócz narracji czysto plastycznej, zdają się one zawierać pewne szczegóły związane z Podlasiem, naturą i otaczającą nas rzeczywistością.

 

Andrzej Muszyński

Urodzony w 1952 roku w Poznaniu. Absolwent PWSSP w Poznaniu – kierunek malarstwo. Dyplom w pracowni prof. M Szmańdy w 1977 roku. Aneks dyplomowy z zakresu malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Z. Bednarowicza oraz litografii w pracowni doc. L. Mianowskiego. Od 1984 roku mieszka w Białymstoku. W latach 1994-2005 udzielał się aktywnie w białostockim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków i funkcjonującej przy nim galerii „Marszand”. Jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto-Retro”. Organizuje rajdy pojazdów zabytkowych.

Realizacją, którą Andrzej Muszyński wyraźnie zaznacza swoją obecność w Białymstoku, jest powstały w 2008 roku mural poświęcony Ludwikowi Zamenhofowi z okazji 94. Światowego Kongresu Esperanto. Znajduje się on na ślepej ścianie budynku przy ulicy Zamenhofa 26. Projekt ten zakładał wykonanie wielkoformatowego malarstwa ściennego, będącego integralnym elementem architektury.

 

 

Promocja wydawnictwa:  Białostoccy mistrzowie sztuk pięknych na falach eteru. Reportaże Polskiego Radia Białystok

Termin: 21.02.2021 (niedziela), godz. 16:00

Miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Wiktorii 5

 

Najnowsze wydawnictwo Galerii im. Sleńdzińskich poświęcone zostało podlaskim twórcom. Powstało przy współpracy z Polskim Radiem Białystok. Książka kłada się 16 reportaży z obszernego radiowego archiwum. Większość z nich po emisji na radiowej antenie nie była powtórnie upowszechniana, więc jest to pierwsza okazja, żeby się z nimi zapoznać. Bohaterami są przedstawiciele różnych dziedzin sztuki: malarstwa, fotografii, rysunku oraz rzeźby. Są to osoby, które swoją twórczością przyczyniły się do rozwoju Białegostoku oraz jego kultury.

Czytelnik będzie miał okazję „z pierwszej ręki” poznać wiele interesujących zagadnień związanych m.in. z tajnikami warsztatu Mistrzów, z etapami postawania dzieła sztuki. Poruszane są również tematy dotyczące najnowszej historii Białegostoku: czasów II wojny światowej i okresu powojennego.