MAJ/CZERWIEC 2021

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

 

wystawa: Karny&Noak". Wystawa fotografii

miejsce: ul. Wiktorii 5

czas trwania: 13.03.2021 – 16.05.2021

kurator wystawy: Grzegorz Dąbrowski

 

Alfons Karny, białostoczanin, artysta, rzeźbiarz. Jerzy Noak, poliglota, podróżnik, miłośnik sztuki, fotografik. Co łączy tych dwóch panów? Wspólnie poznajemy sekrety powstawania portretów jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX wieku. Do obejrzenia niecodzienne, intrygujące, zaskakujące i pełne ekspresji fotografie.

 

 

 

wystawa: Krzysztof Chyży Miejsce człowieka a terytorium artysty"

miejsce: ul. Legionowa 2

czas trwania: 26.03.2021 – 16.05.2021

koordynatorka wystawy: Katarzyna Renata Hryszko

 

Krzysztof Chyży, ur. w Białymstoku. Ukończył studia na Wydziale Architektury na Politechnice Białostockiej i studia II stopnia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2019 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza (malarstwo) i prof. Przemysława Pintala (multimedia). Od 2020 r. uczestniczy w corocznych plenerach malarskich organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku (obecnie Podlaski Instytut Kultury). Należy do grupy twórczej „Bochemia”. Jak sam mówi: „bo w grupie jest lepiej, ciekawiej, nie zawsze łatwiej, ale warto działać, tworzyć i myśleć wspólnie”. W 2020 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za upowszechnianie kultury w internecie.

„Duże znaczenie ma dla mnie prostota. Myślę wtedy o czytelności. O wizualnym przekazie oraz dotyczących go treści. W momencie kiedy przekraczam granicę odpowiedniej ilości elementów, które na obrazie powinny się znajdować, czuję niepokój przeładowania” – pisze artysta w jednym z zamieszczonych tekstów na autorskim blogu. „Miejsca, ich geometria, powierzchnia oraz jej faktura zawsze mnie interesowały. 

Więcej o artyście na stronie: artchyzy.pl

 

 

 

wystawa: Wojciech Pawliczuk „Lignumity”

miejsce: ul. Legionowa 2

czas trwania: 21.05.2021 – 27.06.2021

kurator wystawy: Mateusz Wolfram

 

Wystawa jest retrospekcją ponad 20-letniego okresu twórczości Wojciecha Pawliczuka. Autor prezentuje realizacje rzeźbiarskie wykonane głównie z drewna, zarówno najnowsze, jak i z dawnych lat. Artysta inspiruje się mitologią dawnych ludów Europy – Celtów, Słowian i Wikingów.

Wojciech Pawliczuk – absolwent PLSP w Supraślu i ASP w Poznaniu. Zajmuje się scenografią, malarstwem i rzeźbą – tworzy w drewnie, kamieniu i metalu.

 

 

 

wystawa: Karol Grygoruk „I Love You Dad”

miejsce: ul. Wiktorii 5

czas trwania: 22.05.2021 – 27.06.2021

kurator wystawy: Artur Reszko

 

Fotoreportaż obrazujący mieszkańców Tajlandii przed i po śmierci króla Bhumibola Adulyadeja, najdłużej panującego monarchy współczesnego świata. Karol Grygoruk zabiera oglądających wystawę do Tajlandii, której turyści nie widzą lub odwracają od nie jej wzrok.

Karol Grygoruk (1985) – urodził się w Warszawie, wychował w Białymstoku,  magister socjologii i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Wydziale Filozoficzno-Przyrodniczym Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Specjalizuje się w teoriach kultury wizualnej i współczesną fotografią amerykańską.

 

 

 

wystawa plenerowa: Bogusław Florian Skok „Strajk w MPK Białystok 1991. Trzydzieści lat minęło…”

miejsce: Rynek Kościuszki 4 (ogrodzenie Galerii)

czas trwania: 27.05.2021 – 30.06.2021

 

W odróżnieniu od strajków z lat 80. XX wieku, protest w białostockim MPK nie stał się legendą. Pozostał po nim reportaż nakręcony amatorską kamerą wideo, garść wycinków prasowych oraz czarno-białe fotografie prezentowane na tej wystawie. A przecież było to jedno z ważniejszych wystąpień robotniczych czasu transformacji.

Bogusław Florian Skok (1965) – urodził się w i wychował w Białymstoku, fotoreporter, dokumentalista, artysta fotografik, fotoedytor, pedagog. Należy do Fotoklubu RP oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Organizator i komisarz plenerów fotograficznych.

 

 

 

wystawa plenerowa: Agnieszka Sadowska „Ten jeden dzień…”

miejsce: plan Jana Pawła II

czas trwania: 4.06.2021 – 30.06.2021

kurator: Grzegorz Dąbrowski

 

Wśród wielu fotografów, którzy rejestrowali 5 czerwca 1991 roku wizytę Jana Pawła II w Białymstoku, była też Agnieszka Sadowska. Tamtego dnia skupiła się przede wszystkim na robieniu zdjęć pielgrzymom na Krywlanach. To, co widzimy na nich dziś, po 30 latach, u osób starszych uruchamia pamięć, u młodszych – wyobraźnię. Zbiorowe portrety intrygują. Wyłania się z nich wielowymiarowy obraz. Pokazują z jak różnym nastawieniem ludzie przyszli przywitać Papieża Polaka. Jedni, by się pomodlić, inni, by wziąć udział w epokowym wydarzeniu. Jedni, by zobaczyć, inni, by się pokazać. Niektórzy zerkają w obiektyw, inni nieśmiało odwracają wzrok, chowają się za gestem. Patrzą w punkt albo rozglądają się dookoła. Są niedzisiejsi. Rozmodleni, weseli, skupieni, poważni. Gdyby ich wtedy na Krywlanach nie było, ta wizyta nie byłaby tak pamiętna. /Grzegorz Dąbrowski/

Agnieszka Sadowska (1962) – urodziła się w Ełku, absolwentka Szkoły Fotograficznej w Radawnicy oraz Wyższej Szkoły Fotograficznej w Warszawie, praca dyplomowa pod kierunkiem Urszuli Czartoryskiej, fotografka Pracowni Konserwacji Zabytków, od 28 lat fotoreporterka Gazety Wyborczej.

 

 

 

koncert: Muzyczny dar serca

data wydarzenia: 28.06.2021 (poniedziałek) godz. 18:00

miejsce: Kawiarnia Muzyczna Fama (BOK)

 

„Muzyczny dar serca” – koncert poświęcony pamięci Józefa Bartoszko w 80. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi Żydowskiej w Białymstoku. Józef Bartoszko w trakcie pożaru otworzył tylne drzwiczki synagogi, przez które uciekło kilkunastu Żydów. Wystąpi zespół Frey Lech Trio w składzie: Katarzyna Breczko – śpiew, Joanna Gryko – skrzypce, Lech Mazurek – akordeon, śpiew, Urszula Kulesza – piano, Marek Trofimczuk – akordeon, Olek Trofimczuk – cajon. Projekt realizowany jest przez Katarzynę Breczko w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Koncertowi towarzyszyć będą filmy i animacje pokazujące przedwojenny Białystok, jak również muzyka z oryginalnych płyt winylowych i szelakowych.

Przedsięwzięcie powstaje przy wsparciu Białostockiego Ośrodka Kultury oraz Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.