Józef Elsner – Polonezy na 4 ręce

Koncerty w samo południe. Józef Elsner – Polonezy na 4 ręce
koncert / wstęp wolny

11.09.2022 (niedziela) 12:00
Rynek Kościuszki 4, Białystok

Wykonawcy:
Zespół Klaviduo: Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski – klawesyn

W programie:
Józef Elsner: Polonez C-dur na 4 ręce
Józef Elsner: Polonez f-moll na 4 ręce
Józef Elsner: Polonez G-dur na 4 ręce
Józef Elsner: Polonez E-dur na temat marsza z opery „Woziwoda” L. Cherubiniego na 4 ręce
Józef Elsner: Polonez E-dur na temat uwertury do opery „Lodoïska” Rodolphe’a Kreutzera

Józef Elsner
Znany dziś głównie z odkrycia talentu Fryderyka Chopina, o którym pisał: „szczególna zdatność”, „geniusz muzyczny”. Był Niemcem, trafił do Warszawy przez Wiedeń, Brno i Lwów, osiadając w Polsce do końca swego życia. Kompozycje na cztery ręce Elsnera, komponowane na przełomie XVIII i XIX w. (najpóźniej w latach 1803-1805), stanowią najstarsze przykłady utworów klawiszowych na cztery ręce w dziejach muzyki polskiej. Jest to bez wątpienia (pomimo skromnej ilości) niezwykle ważny dział twórczości Elsnera. Dał on początek silnie rozwijającemu się i zdobywającemu coraz większą popularność w XIX w., zwłaszcza na gruncie muzykowania domowego, nurtowi tego typu kameralnej muzyki zespołowej. Utwory prezentują nowatorstwo Elsnera, który w tym zakresie wyrasta na czołowego kompozytora miary europejskiej.

Zespół Klaviduo
Szczególną rolę w repertuarze zespołu zajmuje nieznana muzyka polska. Za swoją działalność członkowie zespołu zostali uhonorowani m.in. Stypendium twórczym Ministra Kultury (Magdalena Bąk 2020, 2022; Jerzy Michał Wardęski 2022). Zespół otrzymał również wsparcie w programie „Muzyczny ślad”, w wyniku czego ukaże się płyta wydana przez wytwórnię DUX – pierwsze tego typu nagranie prezentujące klawesyn w repertuarze polskim na 4 ręce. Zespół wykona szereg koncertów z muzyką Józefa Elsnera w ramach programu ministerialnego „Muzyka”. Zaprezentuje również muzykę polska podczas koncertu w Ambasadzie Polski w Wilnie.

Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski wykonują muzykę różnych czasów – od muzyki dawnej po współczesną. Ważną pozycję w repertuarze zajmuje muzyka polska – w szczególności ta mało znana oraz nieodkryta, którą artyści przywracają wyszukując w archiwach i włączając ją do repertuarów koncertowych. Zespół zrealizował w 2020 r. projekt stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczący „Mało znanych utworów klawiszowym polskich kompozytorów przełomu XVIII/XIX wieku”.

Projekt ten zawiera premierowe wykonania i rejestrację kompozycji B. Bohdanowicza, Fr. Siekierskiego, J. Elsnera. Na tym polu artyści prowadzą również badania naukowe, których rezultatem oprócz koncertów są również referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych (2020, 2021, 2022).

Zespół dysponuje jedną z większych prywatnych kolekcji historycznych instrumentów klawiszowych – posiadając klawesyny różnych typów (modele historyczne i współczesne) oraz oryginalny fortepian stołowy z połowy XIX w.

Powrót na początek strony