Uwaga! Literatura. Spotkanie z Piotrem Siemionem

Piotr Siemion (ur. 1961) do literatury wkroczył w drugiej połowie lat 80. jako tłumacz postmodernistycznych legend: „Grendela” Johna Gardnera oraz „49 idzie pod młotek” Thomasa Pynchona (nagroda „Literatury na Świecie”). Jako powieściopisarz zadebiutował dopiero w 2000 roku po powrocie z Ameryki (gdzie najpierw studiował na Uniwersytecie Columbia, a następnie pracował jako prawnik) kultowymi już „Niskimi łąkami”. Po drugiej powieści „Finimondo” (2004) zniknął na 11 lat. Jego powrót nie przyniósł jednak kolejnej fikcji, a dziennik (opublikowany w 2015 roku „Dziennik roku węża”). Przez następne 7 lat pracował nad trzecią powieścią, która ukazuje się właśnie teraz.

„Bella, ciao” opowiada o Polsce zaraz po wojnie. Nie wiadomo tylko, o jaką wojnę chodzi: czy o tę, która zakończyła się w 1945 roku, czy o jakąś przyszłą. Napisana zdaniami gęstymi i precyzyjnymi, konkretnymi, a miejscami poetyckimi, o wyraźnej melodii i rytmie, jest naraz wykrzywioną powieścią partyzancką, postapokaliptyczną, filozoficzną i westernem.

Piotr Kofta, recenzując „Bella, ciao” w radiowej Dwójce, powiedział, że „to jest jedna z najlepszych książek, jakie napisano po polsku w ostatnich paru latach”.

miejsce: ul. Legionowa 2
data: 23.06.2022 (czwartek) 19:00
prowadzenie: Dawid Bujno

Powrót na początek strony