wystawa

Helena Bohle-Szacka. Przenikanie II

Krzysztof Gil, Luke Jascz, Tasha Katsuba, Yasia Khomenko, Sebulec, Kamil Wesołowski
13.01 - 05.03 | 2023
  • Legionowa 2

Helena Bohle-Szacka. Przenikanie II

wernisaż: 13.01.2023 (piątek) 18:00
czas trwania wystawy: 13.01 – 5.03.2023

Centralną postacią wystawy „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie II” jest artystka, projektantka mody, graficzka, ilustratorka, filantropka i kuratorka urodzona w Białymstoku, a później związana z Łodzią, Warszawą i Berlinem. Helena Bohle-Szacka (1928-2011) była Polką o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jej polskość była wielokulturowa, co w znaczący sposób wpłynęło na jej życie. W czasie II wojny światowej Helenę Bohle więziono w obozach koncentracyjnych w Ravensbrück i Helmbrechts.
Dziedzictwo Bohle-Szackiej i potrzeba jego upamiętnienia stały się punktami wyjścia do stworzenia ekspozycji, która opowiada nie tylko o przeszłości, ale przede wszystkim o teraźniejszości i przyszłości, do których owo dziedzictwo przenika.
W latach 20. XXI wieku wracają demony przeszłości podobne do tych, które towarzyszyły nazistowskiemu terrorowi. Czujemy to dziś w wielu miejsca świata, a szczególnie mocno w Białorusi, na granicy polsko-białoruskiej, w Iranie i przede wszystkim w Ukrainie.
Nienawiść i agresja wydają się być coraz silniejsze, dlatego potrzebujemy głosów ofiar nazistowskiego terroru. Ich wspomnienia powinny stać się ostrzeżeniem. Podczas „Przenikania II” owo ostrzeżenie wypowiedziane zostało w nowy sposób – przeniknęło do mody i sztuk wizualnych tworzonych przez osoby z różnych społeczności.
„Przenikanie II” prezentuje niewielki fragment archiwum Heleny Bohle-Szackiej, które znajduje się w zbiorach Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Archiwalia zinterpretowane zostały przez współczesne osoby artystyczne z Polski, Białorusi i Ukrainy. Ekspozycja jest ponadto skróconą wersją obszernej wystawy „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”, którą otwarto 21.10.2021 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Drzwi berlińskiego mieszkania Heleny były zawsze otwarte dla osób, które walczyły o wolność, potrzebowały schronienia, były uchodźcami i uchodźczyniami, dlatego historia Bohle-Szackiej staje się dziś orężem w walce z dyskryminacjami, szowinizmem, a także z zapomnieniem i obojętnością wobec tych, którzy i które doświadczyli i doświadczają przemocy, terroru, okrucieństwa.

artyści i artystki: Krzysztof Gil, Luke Jascz, Tasha Katsuba, Yasia Khomenko, Sebulec, Kamil Wesołowski
przestrzeń: Zuza Golińska
kurator: Marcin Różyc
współpraca: Katarzyna Siwerska
produkcja: Kamila Byculewicz

Powrót na początek strony