Wystawy

Na wystawie prezentujemy tkaniny, dywany i malarstwo Beaty Palikot-Borowskiej. Trzy techniki, które w jej twórczości przenikają się między sobą i współbrzmią rytmicznie. Linia jest początkiem. To pierwszy ślad farby położonej na płótnie, to nić przędzy, która w miarę tkania staje się zwartym elementem dywanu. Artystka w swojej twórczości nawiązuje do tradycyjnych technik i splotów charakterystycznych dla podlaskiej sztuki ludowej. Wielowarstwowe, uproszczone, obrazy bądź tkaniny, w ograniczonej gamie kolorystycznej są wynikiem skomplikowanych działań matematycznych ujętych w cykle prac.

„Oto odkrycie: na strychu jednej z kamienic w Dębicy znaleziono ponad tysiąc szklanych negatywów. Na większości widniały ekspresyjne portrety anonimowych osób, które mieszkały w okolicy w dwudziestoleciu międzywojennym. Początkowo niewiele dało się powiedzieć o autorce tych fotografii, choć jej inicjały i nazwisko pojawiały się na kliszach. Gdy jednak rozpoczęto poszukiwania, z cienia wyłoniła się postać niezwykła: samodzielna, konsekwentna, obdarzona talentem kobieta.”

Wystawa stanowi prezentację prac nagrodzonych oraz wyróżnionych w XVI edycji Konkursu „Mój Pamiętnik” odbywającego się pod hasłem „Mój pomysł na ścianę – projektujemy murale”.Na wystawie zobaczymy wizje budynków dekorowane motywami zaczerpniętymi z popkultury oraz świata roślin i zwierząt.

To absolutnie wyjątkowa kolekcja – dzieła sztuki i archiwum rodziny artystycznej Sleńdzińskich wywodzącej się z Wilna. Nieprzerwanie przez cztery pokolenia swoje talenty plastyczne realizowali: Aleksander, Wincenty, Ludomir i Julitta.

Stanisław Ostaszewski korzysta z różnych mediów wypowiedzi artystycznej. Tym razem swoją obserwacją otaczającego świata dzieli się z nami poprzez rzeźbę. Jego prace, wykonane głównie w dębowym drewnie są duże, ciężkie wręcz monumentalne, ale przy tym pełne dynamiki i ekspresji.

Wystawa przygotowana z okazji 80. rocznicy zagłady białostockiego getta. Poświęcona jest historii dwudziestu wybitnych malarzy i malarek ze środowiska białostockiego, warszawskiego i łódzkiego, którzy znaleźli się w białostockim getcie