wystawa

Ujawnienie / An Exposure. Agnieszka Sadowska

Agnieszka Sadowska
09.08 - 08.09 | 2024
  • Wiktorii 5
SA-121022-1000_56.JPG

wernisaż: 09.08.2024 (piątek) 17:00
czas trwania wystawy: 09.08 – 08.09.2024
miejsce: wiktorii 5 
kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
bilet wstępu: 8 zł (normalny), 4 zł (ulgowy);
w każdą niedzielę wstęp wolny

Od sierpnia 2021 trwa kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Cała Polska słyszała o  Usnarzu Górnym, o  stanie wyjątkowym, powstaniu muru, o  działaniach straży granicznej. Wszyscy poznaliśmy znaczenie słowa „Pushback”. Wiele organizacji niesie pomoc humanitarną, czy to zapewniając wsparcie medyczne, tłumaczeniowe, czy dowożąc jedzenie pod „pinezkę”.
 Ujawnienie to element procedury, który ma zapobiec wypchnięciu migranta/migrantki za granicę. Odbywa się w  obecności reprezentanta prawnego, świadków i mediów, czyli dziennikarzy.
 Pojęcie ujawnienia jest też obecne w  rozważaniach teoretycznych na temat fotografii od początków jej istnienia. Obraz jest wywoływany, ujawnia się podczas działań ciemniowych. Wreszcie to słowo pasuje idealnie do misji fotoreportażu, jego sensu i  celu. Zdjęcia poświadczają zdarzenia, mają moc momentalnego przekazania treści, ujawniają fakty. Fotoreporterzy nazywani są oczami opinii publicznej.
 Agnieszka Sadowska jako fotoreporterka pracująca z  białostockim oddziałem „Gazety Wyborczej” fotografuje ten kryzys od samego początku.         Agnieszka Sadowska: „Myślę, że bycie po właściwej stronie, to przede wszystkim rozumienie, że ci ludzie idą, są w drodze. Nie wiedzą jakiej i jak ona się skończy. Chciałabym widzieć każdą sytuację osobno. Słyszymy: »A czego oni tutaj?« »Niech sobie wracają do siebie«. Wielu ludzi jest w tym lesie, a każda historia jest inna. To się dopiero odczuwa, kiedy się ich spotka, porozmawia, zobaczy jacy są. Usłyszy.” 

Powrót na początek strony